Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam chłodne dolne źródło ale daje radę. Na luzie temperatura 5,3 po 2 godzinach 2,2/0. Cop wydaje mi się dobry. Średnio jak pracuje na Co pobiera 2,3KW . W tym miesiącu pobrała mi 250 Kwh.Dodam jeszcze,że do tej pory nie miałem założonego sterowania. Założyłem 2 sterowniki czasowe na obiegówkach które załączały mi pompy w godzinach 2,30-6 i 12,30-15. Woda również mogła się grzać w tych godzinach także mam od długiego czasu tylko 2 załączenia na dobę. Temperatura w domu jest stabilna. Krzywą mam podniesioną bardzo wysoko. W domu mam 22 stopnie i udawało mi się z dokładnością do 0,4 stopnia. Oczywiście czasami wydłużałem czasami skracałem delikatnie czas pracy patrząc na prognozę. Minus takiej pracy to czasami zbyt wysoka temperatura na buforze. Bez sterownika pompa nie widzi temperatury domu i za mocno ładuje bufor czasami bez potrzeby... Edytowane przez Mariusz..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

 

05.12.2019 - 8.8/4.5 start pompy

06.12.2019 - 6.4/2.1

07.12.2019 - 5.8/1.8

08.12.2019 - 5.5/1.5 przez te 3 dni temperatura w domu wzrosła z 8 do 17 stopni

09.12.2019 - 4.9/0.5 temperatura w domu 19 stopni

10.12.2019 - 4.7/0.7 temperatura w domu 21 stopni

11.12.2019 - 4.3/0.5

12.12.2019 - 4.1/0.3

13.12.2019 - 4.0/0.1 ciągłe wietrzenie, brama od garażu otwarta więc nie ma sensu podawać temp wewnątrz

14.12.2019 - pompa wyłączona rano po 9-ciu dniach ciągłej pracy

15.12.2019 - start po ponad jednym dniu postoju z funkcji suszenie jastrychu z poziomu 7.4/3.3

po 3 godzinach 5.5/1,1

16.12.2019 - 4.2/0.3

17.12.2019 - 4.1/0.1 w domu temp 24.5 stopnia (wietrzenie tylko rekuperatorem)

temperatura na zasilaniu 35 stopni i będzie rosnąc wg harmonogramu suszenia:

IMG-0361.jpg

jastrych.jpg

Trochę mi szkoda tak męczyć to dolne źródło... będę obserwował i reagował

W tym momencie pompa pobiera 1.8kW, wcześniej pewnie było mniej ale dopiero założyłem pod-licznik:

13336.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta GZ jest taka jak projektowana, więc też tutaj nie widzę problemu.

Ale jaki jest cel/powód takiej delty? Bo jest raczej niestandardowa przy niskotemperaturowym płaszczyznowym CO. Częściej spotykana jest przy grzejnikach.

 

Niemniej jednak jeżeli wiesz jaka jest faktyczna delta, to jeżeli jesteś w stanie określić przepływ, to możesz oszacować (1.163*delta*przepływ) ile ciepła idzie w budynek. Bo może ilość energii pobieranej przez PC na CO wynika z zapotrzebowania budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obszedłem budynek wzdłuż i wszerz z kamerą termowizyjną.

 

Na górnym rozdzielaczu delta jest mniejsza. Na dole myślę że garaż ma spore znaczenie. Zrobię test bez garażu. Póki co lekko skręciłem rotamter na tej pętli.

 

Delta rzeczywiście jest spora. Ale to max delta dla -20. Czyli dla temp zasilania 40 stopni. Teraz mam na dole koło 7-8, a na górze koło 5. Górne rotametry są dość mocno skręcone.

 

Instalacja CO była liczona pod wyniki z ozc.

Jeszcze potestuje to wszystko.

Z drugiej strony na DZ mam pompę 25-80 LFP ustawioną na max i delta podchodzi pod 5 stopni - więc mimo wszystko pompa odbiera ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samą ideę galmeta

 

Jaki to dokładnie model? Multi Inox nie mogę znaleźć 450l. Przyczyną chodzenia pompy na minimum (co też wpływa na COP) może być za mała wężownica.

 

Edyta. Chyba znalazłem. To ten model, który ma tylko jedną wężownicę, do grzania CWU? Jak to masz podpięte do PC? Woda z PC wpada górą (którym króćcem) i pobierasz dołem (też którym)? Jakie masz przepływy przy takim rozwiązaniu i jaka temperatura wpada do tego bufora, a jaka wypada? Skąd pobierasz wodę do grzania?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obszedłem budynek wzdłuż i wszerz z kamerą termowizyjną.

 

Na górnym rozdzielaczu delta jest mniejsza. Na dole myślę że garaż ma spore znaczenie. Zrobię test bez garażu. Póki co lekko skręciłem rotamter na tej pętli.

 

Delta rzeczywiście jest spora. Ale to max delta dla -20. Czyli dla temp zasilania 40 stopni. Teraz mam na dole koło 7-8, a na górze koło 5. Górne rotametry są dość mocno skręcone.

 

Instalacja CO była liczona pod wyniki z ozc.

Jeszcze potestuje to wszystko.

Z drugiej strony na DZ mam pompę 25-80 LFP ustawioną na max i delta podchodzi pod 5 stopni - więc mimo wszystko pompa odbiera ciepło...

 

A to Twoja pompa dobiera deltę do temp zewnętrznej? Bo u mnie delta jest stała. Taka sama dla +10 i -20C.

 

Raczej nie podejrzewałem pompy o to, że nie odbiera ciepła. Tylko o to, że odbiera go właśnie dużo, pobierając dużo energii, gdyż budynek jej potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen, dokładnie. Woda z pompy w wpada w najwyższym punkcie, a pobierana jest w najniższym.

W zbiorniku jest wezownica przez która przepływa woda użytkowa i pobiera ciepło ze zbiornika. Wezownica ma dużą powierzchnię wymiany, dzięki czemu proces działa całkiem sprawnie.

 

Pompy ciepła nie interesuje delta gz. Ja interesuje tylko temperatura zasilania. Delta GZ wynika głównie z ilości energii, którą odbiera budynek.

Przepływy mam ustawione na pompie na stałe z kompensacją gdy np zamknę jeden z obwodów (narazie sterowanie nie podłączone).

 

Pompa pracuje nawet 13h na dobę. Przy tych temperaturach to kosmos.

Średnie zużycie energii to 1.8kW.

Zakładając COP bardzo skromnie na 3, to daje nam 70kWh energii na dobę. To kosmos, szczególnie przy tak docieplonym domu. Gdybym wpompowal tu tyle ciepła, to bym mógł saunę zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła nie interesuje delta gz. Ja interesuje tylko temperatura zasilania. Delta GZ wynika głównie z ilości energii, którą odbiera budynek.

Przepływy mam ustawione na pompie na stałe z kompensacją gdy np zamknę jeden z obwodów (narazie sterowanie nie podłączone).

Na pewno? To na podstawie czego moduluje moc i się wyłącza? Wszystko na podstawie temp. zasilania? Moja po osiągnięciu temp zasilania, jak jej spada delta, bo powrót rośnie, moduluje moc. A jak niżej zejść nie może, to się wyłączy.

 

Pompa pracuje nawet 13h na dobę. Przy tych temperaturach to kosmos.

Średnie zużycie energii to 1.8kW.

Zakładając COP bardzo skromnie na 3, to daje nam 70kWh energii na dobę. To kosmos, szczególnie przy tak docieplonym domu. Gdybym wpompowal tu tyle ciepła, to bym mógł saunę zrobić...

 

Zdziwiłbyś się :D Dom mam nie gorzej zaizolowany, chociaż mam jeszcze kilka mostków. I nie ma problemu żeby weszło i 2x razy tyle co Twoje 70kWh. I to bez znaczącego wzrostu temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduluje tak, by utrzymać temperaturę na zasilaniu która zadaje krzywa.

 

Inne pompy do tej temperatury dochodzą stopniowo, żeby COP poprawić. Zazwyczaj delta jest 5*. Wtedy jak zadana wyjdzie 50* a powrót ma 35*, to pompa zasila 40*. Dopiero jak powrot wzrośnie o 1*, to zasilanie podbija do 41*. I tak do osiągniecia zadanej tz.

Zwiększałeś przepływ na maksa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny test, ale od 30 stopni...

Ale wyniki podobne.

Wentlacja OFF, Cyrkulacja i pobór CWU OFF.

 

Start: 30,2 stopnia

Stop: 46 stopni

Czas 2h10 min

Energia pobrana:

3,6kWh

Energia teoretyczna: =14*1,163*450=7326,9Wh

 

COP= 2,035

 

Biorąc pod uwagę start z 30 stopni i fakt, że DZ jest naprawdę stabilne i nie spada poniżej 6.8 podczas całego grzania, to wynik jest naprawdę mizerny.

Nawet pomijając fakt ile dom potrzebuje energii - bo choćby potrzebował tyle ile potrzebuje, to całkowite zużycie energii powinno być minimum 35% niższe.

Więc zamiast 800kWh za grudzień miałbym 520 - czyli taka średnia dla podobnych domów.

 

Zachodzę tylko w głowę, co jest nie tak. Średnie zużycie na h to 1,66kWh. Czyżby było za mało czynnika? Albo sprężarka nie spręża jak należy... Ewentualnie wadliwy zawór rozpręzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny test, ale od 30 stopni...

Ale wyniki podobne.

Wentlacja OFF, Cyrkulacja i pobór CWU OFF.

 

Start: 30,2 stopnia

Stop: 46 stopni

Czas 2h10 min

Energia pobrana:

3,6kWh

Energia teoretyczna: =14*1,163*450=7326,9Wh

 

COP= 2,035

 

Biorąc pod uwagę start z 30 stopni i fakt, że DZ jest naprawdę stabilne i nie spada poniżej 6.8 podczas całego grzania, to wynik jest naprawdę mizerny.

Nawet pomijając fakt ile dom potrzebuje energii - bo choćby potrzebował tyle ile potrzebuje, to całkowite zużycie energii powinno być minimum 35% niższe.

Więc zamiast 800kWh za grudzień miałbym 520 - czyli taka średnia dla podobnych domów.

 

Zachodzę tylko w głowę, co jest nie tak. Średnie zużycie na h to 1,66kWh. Czyżby było za mało czynnika? Albo sprężarka nie spręża jak należy... Ewentualnie wadliwy zawór rozpręzny.

Start, rozumiem, cały zbiornik 30 st. ale stop to temperatura zasilania czy średnia z zasilania i powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To temperatura w zbiorniku.

 

Tak jak pisałem wcześniej. Ten zbiornik jest podłączony bezpośrednio, więc podczas ogrzewania nie ma efektu warstwowości (choć wiadomo nie miesza się to od razu idealnie). Mam wejścia na czujniki na 4 wysokosćiach i w każdej temp jest taka sama. Przed testem włączam pompkę obiegową żeby woda z wbiorniku się wymieszała, tak aby odczyt był już stały. Czujnik jest w przedostatnim slocie od góry. Kiedy włącza się grzanie CWU, a woda nie jest wymieszana. Temperatura na początku spada bo pompa pompuje te zimniejszą z dołu, a PC nie ogrzewa jej jeszcze.

 

Temperatura zasilania jest wyższa 3-4 stopnie. Pod koniec dobija do 49 i już jej nie przekracza. Woda wypływa z pompy i miesza się w zbiorniku. Od dołu jest odpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduluje tak, by utrzymać temperaturę na zasilaniu która zadaje krzywa.

No i mam czujnik temperatury pokojowej.

 

A od kiedy grzejesz u siebie?

Gdzie masz jeszcze mostki?

 

Od końca czerwca. Średnio po 15h/dobę ze względu na suszczenie wylewki pod parkiet.

 

Z mostków to brak wklejonego progu od drzwi w kotłowni. Ale to drzwi gerdy, więc niewiele musi pomóc :p Nie zaizolowane dokładnie 2 wyłazy strychowe. Nie ocieplona do końca ściana między garażem a domem. A garaż mimo iż ocieplony ciągnie każdą ilość energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...