Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U szwagra ostatnio pompa stanęła z powodu zbyt niskiej temperatury DZ. Nie wiem ile było, ale jak mnie wezwal, żeby zobaczyć dlaczego rury zamarzają to było -1 na wejściu, na powrocie nie wiem, bo ta pompa tego nie pokazuje. Ma trzy sekcje po 200mb PE40. Czwarta jest uszkodzona przy wejściu do budynku i narazie odcięta. Przypuszczam, ze powodem jest to, ze DZ było zalane zimnym glikolem - ok 0c i odrazu po zalaniu pompa uruchomiona na 3 tygodnie - chodziła praktycznie bez przerwy.

 

U mnie jest takie samo DZ (tylko wszystkie sekcje sprawne) i narazie na wejściu 5c zarówno przy starcie jak i po 8h pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie, jak mierzycie temperaturę DZ w spoczynku? Macie czujnik w rurach pod ziemią? Pytam całkiem serio.

 

Ja mogę odpalić same pompy obiegowe dolnego źródła. Mniej więcej po 15 minutach tłoczenia czynnika (bez pracy sprężarki) mam odczyt na panelu sterującym z informacją o temperaturze płynu DZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz coś napisać o zuzyciach? Mam też pompę Konceptusa 8kW, same grzejniki, 228 M2 ogrzewane, OZC 10kW.

 

Listopad to 840 kWh, a grudzień 1270 kWh.

 

U mnie też bufor z wężownicą 500l.

 

Hej, u mnie zużycie prądu przez PC Konceptus 16kW (CO+CWU ; bufor z wężownicą 500l)

do ogrzania 280m2 głównie grzejnikami panelowymi + troszkę podłogówki

(w tym część biurowa z relatywnie często otwieranymi drzwiami zewnętrznymi)

 

październik 280 kWh

listopad 740 kWh

grudzień 1060 kWh

 

------------------

 

Update - 28 stycznia po paru godzinach pracy 5,8* / -0,8*

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Po 1h na CO: 2,8/-0,8C

Nigdy w lutym nie miałem tak rewelacyjnych temperatur. W czasie 2 pierwszych tygodni stycznia wymiennik mi się zregenerował do poziomu z końca listopada/początku grudnia.

Jest mokro i śnieżnie. Jeszcze 24 dni i marzec. Wcześniej, czy później, mniej lub bardziej - ale to będzie już początek prawdziwej regeneracji DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj (po kilku godzinach przerwy) w trakcie 3 godzinnego grzania CO zacząłem od temperatur ok 5,4* / -1*, a po trzech godzinach temperatury nadal utrzymywały się na tym samym poziomie ok 5,4* / -1,1*

 

szczegółowe pomiary (co minutę):

temps ok ok.jpg

 

 

(CO 40*, CWU 45*)

zużycie prądu przez PC na potrzeby CO+CWU:

październik 280 kWh

listopad 740 kWh

grudzień 1060 kWh

styczeń 1060 kWh

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem tu przypadkowo aby zobaczyć jak płaczecie na temp. DZ

W żaden sposób nie chcę ci ubliżać ale czytając twoje zużycia to niedowierzam

Moje na PC PW są sporo niższe przy metrażu 230m2 i zasilaniu 40---45*C

Powodzenia.

 

Nikt tu nie płacze, czekamy na twój płacz jak Twój Panasek wyzionie ducha (a prędzej czy później tak będzie), a nasze on/offy dalej będą pracować w stabilnych warunkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem tu przypadkowo aby zobaczyć jak płaczecie na temp. DZ

W żaden sposób nie chcę ci ubliżać ale czytając twoje zużycia to niedowierzam

Moje na PC PW są sporo niższe przy metrażu 230m2 i zasilaniu 40---45*C

Powodzenia.

 

Samo zużycie o niczym nie świadczy. Istotne jest zużycie prądu w stosunku do zapotrzebowania na ciepło. Poniżej zestawienie zużycia prądu vs produkcja ciepła dla pompy gruntowej (obecnie jest na zewnątrz -5 temp DZ 7*C/4*C temperatura zasilania 40*C, temp. w pomieszczeniach 20.8*C).

 

Stratystyka.jpg

 

Dla Panasonica takie wyniki są nieosiągalne.

Edytowane przez trapper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, takie porównanie byłoby uczciwe jakby 2 sąsiadów porównało 2 możliwie podobne domy, z tym że w pierwszym PC powietrzna, a w drugim gruntówka.

 

U mnie w tym ogrzewanym metrażu 280m2 zawiera się część biurowa z często otwieranymi drzwiami zew. (brak wiatrołapu).

 

Wymiary całkowite mojego domu to: główna część 11,5 x 13m oraz dostawka 7 x 7m, czyli 1 kondygnacja liczy ok 200m2, a mam 3 takie kondygnacje:

 

poddasze ogrzewane po całości

parter ogrzewana tylko główna część (mieszkalna), a garaż 7x7 nieogrzewany

podpiwniczenie pod całością budynku w ogóle nieogrzewane

 

(Dom z 2010, murowany z MAX-ów. piwnice w 2/3 w ziemi. ściany zewnętrzne nad ziemią to 30cm MAX-a + wełna fasadowa 15cm, okna 3-szybowe.

Natomiast między poddaszem a strychem jest: płyta 12cm, 16cm styropianu (2x8cm na zakładkę), wylewka oraz podłoga na legarach - tędy też trochę ciepła ucieknie.

strych co prawda ocieplony ale tylko 15cm zwykłej wełny włożone między krokwie , co już pewnie posiadało no i zadeskowane od środka.

 

Wentylacja póki co jeszcze grawitacyjna, z każdego "czystego" pokoju mam wypuszczoną wentylację na strych (pod dachem) - zimą kratki wentylacyjne w tych pokojach są zasuwane, ale to nie jest szczelne zamknięcie.)

 

No tak mniej więcej wygląda mój dom:)

Ciepło ma się gdzie rozchodzić. Dobrze, że wziąłem PC 16kW, bo słabsza by się męczyła.

 

Temp. w części mieszkalnej: 21,5*. (5 domowników)

Strych i piwnice kradną mi ciepło z domu, dziś o godzinie 8 rano było:

piwnice: 17*

strych 7*

Natomiast na PC: 4,9* /-1,3* , z kolei temp. na zewnątrz dziś o 8 rano wynosiła -17*. Mieszkam 30 km od Zakopanego. Jestem w 100% przekonany, że jakbym miał PC powietrzną, to moje zużycia byłyby znacznie wyższe.

 

---------------------------------------------

UPDATE 15 lutego:

Strych (kradnący ciepło z mieszkania) 11*

Na zewnątrz 1*

PC pod koniec grzania CO: 5,2* /-0,9*

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem tu przypadkowo aby zobaczyć jak płaczecie na temp. DZ

W żaden sposób nie chcę ci ubliżać ale czytając twoje zużycia to niedowierzam

Moje na PC PW są sporo niższe przy metrażu 230m2 i zasilaniu 40---45*C

Powodzenia.

 

A moje przy metrażu 200m2 to 1550kWh rocznie na CO. Takie porównanie nie ma żadnego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...