Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Ja mam zależnie od mocy grzewczej (i pewnie też chłodniczej):

- dla cwu po godzinie: 4,0/1,4

- dla c.o. (ostatnio w piątek 20.04 nad ranem) po godzinie pracy 3,6/0, a pod koniec cyklu (1,5 h) 3,3/-0,3.

 

Dla c.o. to już, mam nadzieję, ostatnie podrygi w tym sezonie.

 

Witam

Dokadnie to się zgadza, dla grzania CO pompa ciepła pracuje nawet w temperaturze wody 50/55 więc COP będzie niskie w okolicach 3 tym samym pobiera więcej pradu- mniej przechładza grunt. Dla grzania CO 30/35 COP bedzie ok. 4,50 ale pompa więcej oddaje mocy chłodniczej do gruntu, a mniej bierze prądu

Edytowane przez E*x**M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak się zastanawiałem dzisiaj, jakie to faktycznie mam temperatury DZ o tej porze roku...cały czas chodzi mi po głowie wykorzystanie tego mojego przewymiarowanego DZ do GWC glikolowego i chłodzenia pasywnego(nie ukrywam, że bardziej zależy mi na GWC, ale jak już robiłbym, to tak, żeby potem rozbudować system)....włączyłem obiegówkę DZ na maks, jestem ciekaw jakie będą wyniki....

 

Dzisiaj do GWC będzie dobrze, gorzej w twoim wypadku będzie w lipcu i sierpniu. Spisuj wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie taki mam zamiar....(między innymi dlatego o tym tutaj pisze ;))

po około 1,5h pracy obiegówki DZ mam temperatury 12C - nie chce za nic spaść niżej :D

z drugiej strony, zeszłego lata w największe upały miałem na poddaszu w okolicy 28C - wytrzymać się nie dało...nawet jak uda mi się choć trochę obniżyć temperaturę, to będzie tylko lepiej. A gdyby robić osobną nitkę pod GWC - to i tak nie mam gwarancji, że temperatury będą inne :p

A wykorzystując DZ mam jakieś tam dodatkow(nieduże, fakt) oszczędności

 

Masz jakieś dachowe okna na poddaszu od strony południowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam żadnych okien dachowych, mam 3 okna 150x150, 2 od zachodu i 1 od wschodu i dodatkowo od wschodu 125x150

ale mam mostek na strych do usunięcia(wyłaz na strych), poddasze nagrzewa mi się zauważalnie mocniej niż parter

 

To zanim zaczniesz leczyć skutki, usuń przyczynę;)

Zlikwiduj ten mostek i załóż rolety zewnętrzne od wschodu i zachodu. Mam sypialnie na poddaszu z oknem od wschodu. W zeszłym roku założyłem roletę bo już rano robiło się w niej gorąco. Efekt bardzo dobry. To samo jest z oknami od zachodu. U sąsiadów latem są one niemal cały czas zasłonięte (dramat mieć salon od zachodu) Słowo, zacznij od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo jest z oknami od zachodu. U sąsiadów latem są one niemal cały czas zasłonięte (dramat mieć salon od zachodu) Słowo, zacznij od tego.

Mam salon od strony zachodniej a w nim ogromne drzwi balkonowe (4 skrzydła). Faktycznie latem była tragedia ale sprawę załatwiło zamontowanie markizy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam salon od strony zachodniej a w nim ogromne drzwi balkonowe (4 skrzydła). Faktycznie latem była tragedia ale sprawę załatwiło zamontowanie markizy!

 

Dobrym sposobem są drzewa liściaste. Latem brak zbytniego słońca a zimą jak najbardziej. Niestety trzeba na efekt trochę poczekać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem dla poddaszy użytkowych ( choć według mnie poddasze użytkowe to taka świnka morska tj. ani to poddasze ani użytkowe ) w przypadku okien dachowych w ekspozycji O-S-W jest :albo zastosowanie rolet zewnętrznych typu ARZ werso ( możliwość zmiany kąta lamelek ) lub polączenie rolet zewnętrznych ARZ wave z roletami wewnętrznymi ( najlepiej sterowanymi pilotem ) - niestety to nie jest tanie rowiązanie , pozostałe rozwiązania to tzw półsrodki ( czyli tańsze ale zdecydowanie mniej skuteczne i mniej bezobługowe ).

Oczywiście każdy ma prawo uważać inaczej ( w końcu mamy wolność przekonań i wyrażania opinii ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu możesz przeczytać o markizach zewnętrznych http://www.fakro.pl/htmlpl/529.php

 

Tyle w kwesti materialow reklamowych firmy FAKRO. :-)

 

Mnie by bardziej jakas praktyczna opinie zainteresowala. Zwlaszcza kogos kto uzytkowal poddasze przez sezon letni bez i z oslonami typu roleta wewnetrzna i potrafi ocenic na tej podstawie ich skutecznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie by bardziej jakas praktyczna opinie zainteresowala. Zwlaszcza kogos kto uzytkowal poddasze przez sezon letni bez i z oslonami typu roleta wewnetrzna i potrafi ocenic na tej podstawie ich skutecznosc.

Roleta wewnętrzna nie jest skuteczna - osobiście polecam zakrycie okien od zewnątrz, wystarczy na tych kilka dni w roku zakryć okno grubym materiałem - to skutecznie obniża temperaturę pomieszczenia na poddaszu i jest nie drogie w porównaniu z roletami zewnętrznymi. Przy takiej izolacji nie w moim przypadku nie było potrzeby uruchamiania latem klimatyzatora. Aby się o tym przekonać wystarczy w upały dotknąć szybę wewnętrzną okna przy rolecie wewnętrznej i przy w/w sposobie.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent okien i rolet podaje i nie tylko oni że zasłona przed słońcem położona na zewnątrz daje lepszy efekt ( każda zasłona pochłania część energii słonecznej i to ciepło oddaje do otoczenia - jeśli jest wewnątrz powoduje wzrost temperatutry , jeśli na zewnątrz- chroni cię szyba i tyle ).

PS nie było moim celem reklama Fakro , uważam że Velux czy Roto są równie dobre .

W realu rzadko można zrobić dobrze i za free.

Edytowane przez surgi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent okien i rolet podaje i nie tylko oni że zasłona przed słońcem położona na zewnątrz daje lepszy efekt ( każda zasłona pochłania część energii słonecznej i to ciepło oddaje do otoczenia - jeśli jest wewnątrz powoduje wzrost temperatutry , jeśli na zewnątrz- chroni cię szyba i tyle ).

PS nie było moim celem reklama Fakro , uważam że Velux czy Roto są równie dobre .

W realu żadku można zrobić dobrze i za free.

 

Mam markizy na oknach dachowych i dają bardzo dobry rezultat. Przepuszczają część światła. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie delikatny usmiech wywolala publikacja ichnich wynikow "badan" w ktorych stwierdzaja, ze roleta zewnetrzna lepiej chroni przed cieplem od rolety wewnetrznej. Pewnie ktos na tym oparl swoj przewod doktorski. ;-)

Caly czas dumam na ile nieskutecznosc rolety wewnetrznej bedzie wystarczajaca, jesli polacze to z chlodzeniem klimakonwektorem. Czy da toto rade w takiej parze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...