Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Co do termometrow, to wyskaluj je na wodzie lodowej a nie porownuj z innymi. To do niczego nie prowadzi, jesli tych innych wczesniej nie wyskalowales. Ja w sumie kupilem 15 czy 16 szt i ZADEN nie pokazuje "w punkt" :-)

 

Co do COP to do znudzenia juz zalaczam wykres:

 

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do termometrow, to wyskaluj je na wodzie lodowej a nie porownuj z innymi. To do niczego nie prowadzi, jesli tych innych wczesniej nie wyskalowales. Ja w sumie kupilem 15 czy 16 szt i ZADEN nie pokazuje "w punkt" :-)

 

Co do COP to do znudzenia juz zalaczam wykres:

 

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg

 

Jeśli by przenieś Twój wykres do tego co twierdzi Dimplex (cop 4,5 przy DZ 0st GZ 35 to przy DZ 5-6 st/ GZ 30 st COP POWINIEN wynieść ponad 5

Było by miło gdybym mógł to zmierzyć, cały czas mam dziwne wrażenie że pompa przy zasilaniu rzędu 6-7 st podbija mi temp na powrocie w około 30-40 min o 4 st

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by przenieś Twój wykres do tego co twierdzi Dimplex (cop 4,5 przy DZ 0st GZ 35 to przy DZ 5-6 st/ GZ 30 st COP POWINIEN wynieść ponad 5

Było by miło gdybym mógł to zmierzyć, cały czas mam dziwne wrażenie że pompa przy zasilaniu rzędu 6-7 st podbija mi temp na powrocie w około 30-40 min o 4 st

 

Bezposredni pomiar cieplomierzem wiele bu tu wniosl. Poki nie ma jakiejs calkowitej negacji doswiadczeniem, ja bym sie trzymal tego wykresu. Tutaj chyba trzeba troszke ten COP odczytany weryfikowac do SPF doloczajac osprzet PCi, wiec bedzie ten realny liczony ze zuzycia calej PCi nizszy o jakies 0,2-0,3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie temp DZ konkretnie odwiertów- nie ustawiłem jeszcze PC tak żeby grzała mi non stop np 4h , to podniosłoby mi temp zbyt wysoko, a dom aktualnie wykańczam. Jestem świeżakiem w temacie, póki co obserwuje, wnioskuje, dumam i...

Dwie taryfy to błogosławieństwo dla właściciela PC, nie wiem jak to wygląda z DZ, zwłaszcza pod koniec "sezonu" tj luty/marzec

Po prawie miesiącu nie widzę zmiany temp DZ, ale to początek więc nie ma się co podniecać, póki co używam w G11 i pompa pracuje sobie w cyklach po 1-2h co 4-8 h zależnie od temp zewnętrznej, temp DZ nie spada poniżej 5-6 st po 2h pracy, a jak to wygląda u Was powiedzmy po 8 h pracy non stop ( powiedzmy że jest -10 do -15), zakładam że te 8h wychładza DZ o 2-3 st ale potem jest te 7h na regeneracje 2h pracy i potem znów kawał czasu na regeneracje. Spada COP ale koszt w II taryfie jest do przyjęcia

Robicie pompie jakieś przerwy podczas pracy w nocy ?powiedzmy 4h pracy przerwa z godzinke , i pozostałe 3h pracy ,oczywiście 13-15 PC pracuje bez wytchnienia , w moich warunkach póki co to podniesienie temp powrotu o jakies 7-8 st, musiałbym sprawdzić ile PC przy powiedzmy przy zewnętrznych -6 potrafi podbić temp w ciągu 2h - sporo uwagi i energii kosztowało mnie doprowadzenie ocieplenie domu do takiego standardu, a roboty mam przed sobą jeszcze sporo- kamera termowizyjna prawde Ci powie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie temp DZ konkretnie odwiertów [...]

 

To Ci odpowiem w temacie kolektora poziomego. :-) W ciagu 7h nieprzerwanej pracy temperatura DZ oblizyla sie u mnie wczoraj o 1,4*C. Kolejny start po 9h przerwy z temperatura DZ nizsza o 0,1*C. Przy poziomym temperatura przy mrozach leci delikatnie w dol, nawet jesli nie pobierasz w tym czasie energii z DZ, wiec regenracja jest w zasazie "pelna". Przy odwiertach wplyw temperatury zewnetrznej na DZ jest zaden, wiec powinno to wygladac jeszcze lepiej (zakladam, ze nie masz za malego DZ do zapotrzebowania budynku na cieplo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj się mylisz, bo DZ pionowe są dużo krótsze niż poziome, temperatura w nich zdecydowanie bardziej spada, ale też bardzo szybko się regenerują...

 

A to widzisz, tego nie wzialem pod uwage. Mniejsza moc. To ma sens.

Wydawalo mi sie "z definicji", ze odwierty poprzez swoja cene MUSZA byc we wszystkim lepsze od takiej zakopanej rury jak u mnie. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To chyba stronka jednego z forumowiczow jest.

Skutecznie w kilku miejscach w opisie myli moc z iloscia energii. :-) Sensu rozwazan to niby nie zmienia, ale razi troszke, jak ktos profi tak pisze.

 

"Jak widać z powyższej tabeli, dla pompy ciepła o mocy nominalnej 10 kW, wejściu z dolnego źródła 0 stopni i zasilaniu instalacji grzewczej +35 stopni, ilość chłodu jaką musimy oddać do gruntu wynosi 8 kW."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...