Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ma ktos moze po reka porownanie temperatur DZ z zeszlego roku. Chdzi mi o to jaka temperatura byla 31grudnia 2011 a jaka 31 grudnia 2012. Oczywiscie po tym samym czasie pracy (np po 1h) ?

 

Wg moich danych w tym roku mam zimniejsze DZ 0o 0,3*C niz w zeszlym roku, ale moje dane moga byc malo reprezentatywne, bo za swieza instalacja.

Wygrzebcie swoje, to bedzie cos wiadomo na prawde :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis wczesniej juz zauwarzylem ze lubisz te statystyki i rubryki i to jest oki tylko ze jak wyszlo Ci 0,3*C to tak jak nic ,mysle ze jak masz DZ wykonane jak trzeba to nie masz co sie obawiac. Ja zakopalem rurki rok temu odpalilem wszystko we Wrzesniu, w Czerwcu nad wymiennikiem zkopalem drenaz spod rynien-przy okazji sprawdzilem zageszczenie przy rurce PE nie bylo rewelacji,ale to normalne. Wniosek taki ze z czasem bedzie raczej lepiej a wpływ na temp. rok do roku ma wiekszy- opady sniegu zima i deszczu poza nia .Co do zageszczenia gruntu to im wieksze tym lepiej z uzyskiem ale to tez nie ma sie co bac to samo sie zrobi(najlepsza deszczowka i burze wiosenno letnie) ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis wczesniej juz zauwarzylem ze lubisz te statystyki i rubryki i to jest oki tylko ze jak wyszlo Ci 0,3*C to tak jak nic ,mysle ze jak masz DZ wykonane jak trzeba to nie masz co sie obawiac.

 

Ja nie pytam z jakas obawa, tylko interesuje mnie wlasnie zaleznosc "wiekowa" kolektora i czy da sie jakos zauwazyc bezposrednio wplyw temaperatury danego porownywanego miesiaca.

Teraz grzeje nieco mniej niz w zeszlym sezonie, niby grudzien nie jakis bardzo zimny, ziemia sie zapewne zagescila a temp nizsza. Jesli wiecej osob by mialo taka sama tendencje, to znaczy, ze raczej pogoda wplynela na temp DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez interesowalem sie gruntem w koncu to podstawa,gzies w necie wygrzebalem o hydrologi Polski z poprzedniego roku (starego juz) ,z obserwacji wynikalo ze wiosna i jesien nie byla zbyt obfita w opady to akurat ma wplyw na kolektory poziome .Ja za krotko eksploatuje ale tez cos tam notuje , na razie nie ma tragedii i oby tak zawsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie wlasnie zaleznosc "wiekowa" kolektora i czy da sie jakos zauwazyc bezposrednio wplyw temaperatury danego porownywanego miesiaca.

Jesli wiecej osob by mialo taka sama tendencje, to znaczy, ze raczej pogoda wplynela na temp DZ.

 

Piąty sezon z DZ poziomym.Temp raczej podobne w podobnym okresie sezonu grzewczego. Wiek nie zmienił raczej niczego.Temperatura zew. ma za to wyrażny wpływ.

11/12/11 - z zapisków w DZ miałem 5,9/2,9*C - nie wiem jakie były temp zew dokładnie wtedy.

07/12/12 - DZ ~~6,5/3,5C

16/12/12 - DZ 5,0/2,0*C szybki spadek temp - tutaj już PCi pracowała całą 2T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyraźnie widać że temp. DZ jest stała, powrót do ziemi w ciągu 8 godzin spada o 1,5 stopnia

 

Czyli z tego wynika, ze rosnie Ci delta na DZ przy pracy pompy.

Zauwaz, ze to jakos nielogicznie jest, bo jak pompa pracuje, to grzeje DZ. Temperatura DZ rosnie czego skutkiem jest spadek COP i delta na DZ powinna malec a nie rosnac. Dokladnie takie zjawisko obserwuje na moich termometrach. Im dluzej pompa grzeje i im wyzsza temp DZ tym spada mi delta DZ. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niech sie fachowcy wypowiedza. Dla mnie to jest dziwne.

Za fachowca się nie mam ale wg mnie termometry są źle zainstalowane i pomiar temperatury można o kant d... rozbić. Jak to możliwe, że przy dużym zapotrzebowaniu GZ (początek wykresu - pewnie grzanie CWU) rośnie temperatura DZ (zarówno zasilania jak i powrotu)??? Jednym z wytłumaczeń jest np. sąsiedztwo rur DZ i GZ i niedostateczna ich separacja (a właściwie termometrów DZ od rur GZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za fachowca się nie mam ale wg mnie termometry są źle zainstalowane i pomiar temperatury można o kant d... rozbić. Jak to możliwe, że przy dużym zapotrzebowaniu GZ (początek wykresu - pewnie grzanie CWU) rośnie temperatura DZ (zarówno zasilania jak i powrotu)??? Jednym z wytłumaczeń jest np. sąsiedztwo rur DZ i GZ i niedostateczna ich separacja (a właściwie termometrów DZ od rur GZ).

 

 

Czujniki są z dala od siebie, ten początkowy skok to grzanie CWU potem pompa przechodzi na grzanie podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki są z dala od siebie, ten początkowy skok to grzanie CWU potem pompa przechodzi na grzanie podłogi.

Skok GZ to grzanie CWU tak jak myślałem. Ale jak możliwe jest, że rośnie w tym czasie temperatura DZ proporcjonalnie do wzrostu temp. GZ? To nielogiczne i przeczy zasadą fizyki. Być może rośnie temperatura w kotłowni? Co to za termometry i jak zamocowane do rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS18B20 przylgowo do rur miedzianych zaraz przy PCi

Daj pastę przewodzącą pod czujniki i owiń szczelnie izolacją a wskazania zmienią się o kilka stopni.

Grzanie CWU trwa jakieś 10 min. temp. DZ może być "dziwna" ponieważ mam 4x 6mb rur DZ w garażu i na pewno przez kilka minut temperatura będzie inna niż ta z ziemi.

Jaki masz wydatek pompy DZ? Przecież 6mb rury (jakiej średnicy?) to raptem kilka litrów!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura 40 , niby nie dużo ale zawsze coś. Ja bym się tym nie przejmował, czujniki pokazują prawdę. Rozdzielacze mam na wierzchu, glikol w nich jest chłodniejszy niż w części pod styropianem. Dalej jak pompa grzeje CO to nie ma wahnięć, temp jest w miarę stała i w przeciągu kilku godzin powoli opada.

 

Ciekawe jak wyglądają wykresy u innych użytkowników, u mnie pomiary są co 1min, gdybym miał np. uśrednione z 5 lub 10 min. to pewnie nie było by tego wzrostu temp. na DZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura 40 , niby nie dużo ale zawsze coś. Ja bym się tym nie przejmował, czujniki pokazują prawdę. Rozdzielacze mam na wierzchu, glikol w nich jest chłodniejszy niż w części pod styropianem. Dalej jak pompa grzeje CO to nie ma wahnięć, temp jest w miarę stała i w przeciągu kilku godzin powoli opada.

 

Ciekawe jak wyglądają wykresy u innych użytkowników, u mnie pomiary są co 1min, gdybym miał np. uśrednione z 5 lub 10 min. to pewnie nie było by tego wzrostu temp. na DZ

Zobacz na wykresy http://pompaciepla24.com/

U ciebie jest coś nie tak z pomiarem temperatury. Czy czujniki są zaizolowane od otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na wykresy http://pompaciepla24.com/

U ciebie jest coś nie tak z pomiarem temperatury. Czy czujniki są zaizolowane od otoczenia?

 

 

No tak, ale tam pomiary są chyba uśrednione co 15min, tak sugeruje podziałka godzin. Gdybym zrobił u siebie tak samo to wykres temp. DZ nie miał by tej niewielkiej "górki" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...