Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie. Jak nie ma elementów osłonowych , wystarczy majzel, młotek i grube rękawice ochronne...

 

http://blog.kominki-batura.pl/troche-zdjec/

 

Witam,

Po przeczytaniu i obejrzeniu zdjęć z bloga nasuwa mi się pytanie o wizytę serwisową? Co jaki czas wymagany jest taki przegląd oraz jakie czynności są wykonywane podczas takiej wizyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po przeczytaniu i obejrzeniu zdjęć z bloga nasuwa mi się pytanie o wizytę serwisową? Co jaki czas wymagany jest taki przegląd oraz jakie czynności są wykonywane podczas takiej wizyty?

 

Ja wykonuję serwis swoich urządzeń na żądanie. Często proszę o zdjęcia wnętrza paleniska, by stwierdzić jego stan. Doskonałą okazja do przeglądu urządzenia grzewczego jest wizyta Kominiarza podczas obowiązkowej corocznej inspekcji przewodu dymowego. Można poprosić Pana Kominiarza, by za dodatkowa opłatą (?) rzucił okiem na stan kominka czy pieca. Każdy sygnał, nawet naiwny z jego strony, łatwo sprawdzić. Przy uzasadnionych zastrzeżeniach zaś, interweniować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka;-)

[ATTACH=CONFIG]334584[/ATTACH]

W obudowie udało zamknąć się 5 kanałów opadowych, trzy w odbiorniku ceramicznym, jeden metalowy i jeden z możliwością montażu wymiennika wodnego, wyszedł kombajn i zmieścił się w 6 tys -był taki wątek. A zapomniał bym DGP też jest ;-)

Być może nie ogarniam Twego piecyka, wiec wydaje mi się że ma za mało "odbioru".

A czym kleiłeś cegły ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie ogarniam Twego piecyka, wiec wydaje mi się że ma za mało "odbioru".

A czym kleiłeś cegły ?

Pozdrawiam.

Być może ;-) a być może możesz mieć rację, konstrukcja amatorska, troszkę zmałpowane palenisko od Piotra ale reszta to fantazja autora czyli moja. Odbioru jest chyba akurat. testowane bez obudowy przez poprzednią zimę, waga całości pewnie ok 2t. Zwykle spalam jeden załadunek ok 12-14kg (oczywiście jak jest zimno) drewna i to wystarcza do takiego naładowania by w domu utrzymać temp w granicach 25-21 stopni. Spaliny z paleniska najpierw przechodzą przez piekarnik a następnie odbiornik opadowy. Cegła czerwona właściwie tylko w strefach niskich temperatur klejona na normalną zaprawę, szamot mortaleksem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze ale pozarażałeś ludzi swoimi wynalazkami!

Remix po raz drugi podziwiam zdolności, inwencję i chęci w doprowadzeniu do finału Twojego kombajnu.

 

dotyczy sterownika Tatarek. Po zaniku napięcia automatycznie otwiera się przepustnica na 100%, czy da się ją na powrót zamknąć czy mieć to w nosie niech wietrzy komin? Po za tym Twój piecyk dalej mi się podoba. Pozdrowienia dla ekipy z szefem na czele!

Wcale wietrzyć się nie musi bo po jakimś czasie przepustnica sama się domknęła i bardzo dobrze jej tak!

Jeszcze jedno jak działa sterownik czy w funkcji czasu czy temperatury?

Pozdrawiam "nawiedzonego" Guru i pozostałych co dali się w to wpuścić i podejrzewam nie żałują!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze ale pozarażałeś ludzi swoimi wynalazkami!

Remix po raz drugi podziwiam zdolności, inwencję i chęci w doprowadzeniu do finału Twojego kombajnu.

Pozdrawiam "nawiedzonego" Guru i pozostałych co dali się w to wpuścić i podejrzewam nie żałują!.

Dziękuję za słowa uznania, faktem jest że pierwszym który mnie zaraził jest Piotr i nawet o tym nie wiedział;-)

Przy okazji budowy sporo eksperymentów np. tynk a właściwie gładź gliniano szamotowa zupełnie amatorska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za słowa uznania, faktem jest że pierwszym który mnie zaraził jest Piotr i nawet o tym nie wiedział;-)

Przy okazji budowy sporo eksperymentów np. tynk a właściwie gładź gliniano szamotowa zupełnie amatorska.

 

Spokojnie...Sieję tą zarazę od dobrych 10 lat. Najwięcej zarażonych przeszło przez moja szkołę, w której nie było tajemnic. Kolejna sesja zarażania w listopadzie...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
---------------------------------------------------------------------------------------------

Tych ,których lektura tego wątku pociąga , a jednocześnie

przeraża - informuję - wszystko można obejrzeć bez konieczności

zgłębiania wątpliwej jakości filozoficznych wywodów - moich, moich

przyjaciół i przeciwników :D

 

http://komineknasz.pl

http://komineknasz.pl/?cat=8 - Piecyk nr 2 już w budowie

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Ruszamy z piecem .

 

Piec to brzmi dumnie ,a to co zamierzam przebadać nazwę "Ceramiczną Hybrydą".

 

Idea jest taka. Kontynuując szlachetną ideę Bogdana ,spróbuję połączyć

jego zamiłowanie z moją wiedzą praktyczną . Z Bogdanem będziemy się dalej

kłócić ,nie zmienia to jednak drogi i celu . Celem jest przybliżenie idei

lepszego spalania i efektywniejszego wykożystania opału w urządzeniach,

zbudowanych głównie z ogólnie dostępnych na rynku polskich materiałów

ceramicznych.

 

Uproszczę też technologię .Zabawa na "Ogrzewaniu Ceramicznym" odsłoniła

sporo aspektów idei.Wymienię je w punktach:

 

1.Zduni( z prawdziwego zdarzenia ) to ludzie najbardziej upoważnieni by tu

doradzać. Nie liczmy na to a i nie przeceniajmy ich wiedzy (dość zawężonej)

 

2.Tak zawani "nowoczśni zduni " to kominkarze po kilku szkoleniach,tym

bardziej swą nikłą wiedzę chcą zabrac do grobu.

 

3.Jest paru zdunów, co nowocześni sie stali - tym bardziej zarozumiali.

 

4.Wiedza warta upowszechnienia i tak się rozejdzie , wiec po co ma się

to odbyć jak na tym forum ,metodą prób i błędów ?

 

5.Firmy zza Odry w Ciemnocie nas utrzymują - chroniąc swe interesy.

 

6."Tymi ręcami" ,czyż nie oto chodzi ?

 

7............................................................................................................................

(dopisz co chcesz ,byleby nie głupio )

 

Tych co się boją, że chleb im odbieram ,wyjaśniam , że ta informacja

tylko powiekszy grono zainteresowanych porządnym kominkiem.

Takich , co zrobią to sami będzie niewielu. Więc pilnie się uczcie,

nie przeszkadzajcie - klientow tu i nie tu szukajcie :)

 

Żeby nie przynudzać ,za chwilę wkleję wypowiedż ,która się nada

by ruszyć z tym dalej.

 

Na koniec dwie informacje:

-Idea była już "podnoszona "przez innych np "hipokausta pędzona

kominkiem" Adama .

-Tych ,którzy myślą ,żem zarozumiały informuję - "pozory mylą".

Tak to pierwszy wpis enia w całości i właściwie od tego się zaczęło. Mam nadzieję że autor wątku się nie obrazi że troszkę się tutaj popanoszyłem ;-)

Zabawa, przygoda z kominkiem właściwie skończona, chyba że najdzie mnie na jakąś przebudowę.

110.jpg

Tak to wygląda dziś, połączone sporo materiałów i kilka pomysłów moich i nie tylko moich ale za to "tymi ręcami".

Została do dorobienia blenda i chyba wymiana półki z cegły pod piekarnikiem bo jakoś ciężko mi to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie...

 

Remiks.

 

Jesteś w stanie wycenić to co zrobiłeś? Wiem, że realnie to było niewiele (:cool:), ale jakbyś dodał robociznę, to ile byś musiał wziąć za całość? Oczywiście jakąś godziwa stawkę godzinową , hotel...Tak, żeby z siebie łacha nie robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie...

 

Remiks.

 

Jesteś w stanie wycenić to co zrobiłeś? Wiem, że realnie to było niewiele (:cool:), ale jakbyś dodał robociznę, to ile byś musiał wziąć za całość? Oczywiście jakąś godziwa stawkę godzinową , hotel...Tak, żeby z siebie łacha nie robić...

No to dałeś mi zadanie;-)

Pewnie robiąc dla kogoś nie robił bym z tych samych materiałów np. nie robił bym obudowy z płytki szamotowej a raczej użył płyt większego formatu. Myślę że całość tzn materiał, noclegi, dojazdy, robocizna wycenił bym na ok 18 tys. Wycena wersji podstawowej:-) bo jest tam do zrobienia ewentualna instalacja wodna do odzysku ciepła ze spalin oraz coś w rodzaju DGP.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem nad zdaniem Bogusia, czy za mały odbiór i wczoraj zainstalowałem termometr tuż przed wlotem spalin do komina. I wygląda to tak szyber ustawiony na krótki obieg temperatura spalin po ok 5-10 minutach od rozpalenia 130 stopni, przestawiam szyber na obieg mieszany krótki plus wymiennik temperatura spada do 110-120 stopni kolejne 15-20 minut temperatura 130 przestawiam obieg tylko na wymiennik temperatura spalin 100 stopni. I teraz temperatura dość wolno rośnie przy pełnym dopływie powietrza, po osiągnięciu temp spalin 130 regulacja dopływem powietrza. Tak więc temperatura spalin przed kominem w całym okresie palenia między 100 a 130 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie, ale przy wychłodzonym urządzeniu i jednym podłożeniu.

Przy niższych temperaturach, gdy trzeba palić raz dziennie a piec będzie jeszcze ciepły, sprawa się zmieni. Jeszcze inaczej gdy przyjdą mrozy i trzeba palić dwa razy na dzień, wtedy to nawet komin robi się ciepły jeśli odbiór jest za mały. Dlatego robię odbiór przystosowany do palenia dwa razy dziennie a sporadyczne rozpalenia są ze wspomaganiem TD od początku do końca palenia. Jeśli po wypaleniu wsadu podkładam ponownie, to już TD jest zbędne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dałeś mi zadanie;-)

Pewnie robiąc dla kogoś nie robił bym z tych samych materiałów np. nie robił bym obudowy z płytki szamotowej a raczej użył płyt większego formatu. Myślę że całość tzn materiał, noclegi, dojazdy, robocizna wycenił bym na ok 18 tys. Wycena wersji podstawowej:-) bo jest tam do zrobienia ewentualna instalacja wodna do odzysku ciepła ze spalin oraz coś w rodzaju DGP.

 

Robiąc dla kogoś "po dobroci", czy jest w tym jakiś zarobek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc dla kogoś "po dobroci", czy jest w tym jakiś zarobek?

 

Oczywiście że jest zarobek tylko pamiętaj że ja to liczę nie jako firma brak tutaj amortyzacji narzędzi opłat za warsztat, pracowników itp. Kosz materiału też niższy choćby dlatego że drzwiczki zrobiłem za 500zł (tak wiem mają swoje wady) normalnie drzwiczki do takiego paleniska pewnie w okolicach 2tys. Wyliczenia też mogą być obarczone jakimś błędem robiłem to dopiero teraz licząc na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Gość grend

ale to zrobiłeś z cegieł płaszczyznę i wtedy wyciąłes ten otwór - a nie było problemu z fugami.

Ja mam taki jeden dylemat. Robię kominek przez parter i pietro. Mase akumulayjną też robię na piętrze i teraz nie wiem czy przepuszczać spaliny przez masę, czy mi się jednak rura wychłodzi do 150-200 stopni i będzie zbedna ? Bo jeżeli zrobię na wyrost to będę musiał rozebrać a jak nie zrobie i będzie 300 stopni to będę musiał dobudować. Rura stalowa wśrodku będzie miała 5 metrów i zgaduj. Robiłes jakies badania w tym kierunku ? Jak stwierdziłeś ile stopni wypuszczasz w komin bo dla mnie to jest kluczowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to zrobiłeś z cegieł płaszczyznę i wtedy wyciąłes ten otwór - a nie było problemu z fugami.

Ja mam taki jeden dylemat. Robię kominek przez parter i pietro. Mase akumulayjną też robię na piętrze i teraz nie wiem czy przepuszczać spaliny przez masę, czy mi się jednak rura wychłodzi do 150-200 stopni i będzie zbedna ? Bo jeżeli zrobię na wyrost to będę musiał rozebrać a jak nie zrobie i będzie 300 stopni to będę musiał dobudować. Rura stalowa wśrodku będzie miała 5 metrów i zgaduj. Robiłes jakies badania w tym kierunku ? Jak stwierdziłeś ile stopni wypuszczasz w komin bo dla mnie to jest kluczowe

 

Fuga nie jest problemem bo fuga to 1mm. Miejsce na rurę wycinałem przed klejeniem. Nie bardzo rozumiem konstrukcję parter piętro i obawy o wychłodzenie spalin ja do komina mam 100-130 stopni. Ile stopni wpuszczam do komina w momencie budowy było na tzw. czuja, teraz jest termometr. Jak byś zamieścił jakiś rysunek twojej konstrukcji łatwiej było by zrozumieć.

A i ta rura stalowa w środku?

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...