Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W drewnie jest gaz i sucha masa palna zwana węglem.

Z gazu mamy spaliny a te mogą dać to, co nazywamy powszechnie sadzą, a z tej suchej masy otrzymujemy popiół.

Żeby ta sucha masa się maksymalnie spaliła, to trzeba zastosować kilka sztuczek. Jeśli jest popiołu kilka razy więcej niż to możliwe w maksymalnym spaleniu, nie ma znaczenia znacznego na sprawności, ale daje upierdliwość w obsłudze i często eliminuje takie urządzenie z wnętrza domu. Jak popiołu jest mało, to obsługa domowa poza podkładaniem jest niewielka.

Na sprawność wpływa głównie spalenie zawartego w drewnie gazu, no i powstaje z tego ta niechciana sadza.

Te sztuczki do opanowania, ale żeby do tego samemu dotrzeć, to długa droga. Pisałem o tym zawsze otwarcie ale i tak najczęściej jakby o ścianę.

Dobrym właśnie parametrem byłoby podawanie w % wagi popiołu z danego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdecyduj się, bo raz piszesz, że 2 wiadra na dwa lata a teraz, że wiadro masz na miesiąc.

Boguś troszkę nieuważnie czytasz to co napisałem., nie było to wcale złośliwe. Dwa wiadra na dwa lata były oznaczone taką buźką za poważnie to potraktowałeś.

Jesteś dla mnie jedną z osób na forum (zaraz za Piotrem), które zaraziły mnie pomysłem na własnoręczną budowę piecokominka. Wiesz kto to napisał "Każdy może zostać zdunem, ponieważ posiadamy w Polsce najbogatszą literaturę na ten temat na świecie."? I potraktowałem to poważnie;-)

Pisałem wielokrotnie że jestem zupełnym amatorem w dziezinie zduństwa, pewnie nie mam za bardzo prawa wypowiadać się w tej dziedzinie ale na pewno mam dużo większe prawo niż ci którzy szamotu w ręku nie mieli a potrzfią rozwalić każdy wątek kominkowy. Nie prowadzę własnego laboratorium jak Piotr i pewne rzeczy określam na oko co nie znaczy że odbiega to bardzo od rzeczywistości.

Boguś naliczyłeś u siebie 3 opróżnienia popielnika po dwa wiadra czyli ok. 60l, przyjmując wiadro 10l, popiołu nie wiem jaka jest waga litra popiołu, może ktoś mnie oświeci. Piszesz też że przez piec przechodzi od 5 do 10mp więc też musisz się na coś zdecydować ile tego drewna i za tym ile popiołu bo wyjdą rozbierzności duże. Tak sobie policzyłem że te 6 wiader powinno wyjść dla ok. 10,5 mp drewna przyjmując dane którymi się posłużyłeś czyli wiadro z 1,5-2mp. Pisalem "raz na kilka tygodni powiedzmy raz na miesiąc" bo nie mam zamiaru ścigać się na krotność usuwania popiołu ale uwież że w moim piecokominku da się usuwać popiół 4 razy w sezonie grzewczym i popielnika tam nie ma. Moim zdaniem paleniska takie jak moje nie wymagają popielnika a wygoda używania jest podobna, no może mniej wygodny sposób wybierania popiołu bo szufelką a Ty pewnie wysuwasz szufladę i już.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była ciekawa wymiana zdań o panu K ale szybko się skończyła a zaczęło się licytowanie ilością popiołu.

Otóz co do ilości popiołu to wszyscy mają go tyle samo tylko, że jedni wyciągają popiół a inni wyciągają na siłę niedopalone paliwo z popiołem. Licytowanie się kto ma mniej a kto więcej to jak zabawa w śnieżki; kto kogo lepiej trafi czylii nie do końca rozumienie istoty palenia drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół czy popiół +niespalone paliwo, ważne by z tym nie dreptać za często, przynajmniej jak dla mnie.

Można tu też dyskutować dalej, gdyż jeśli niespalonego paliwa brak w popiołach to te mogą też różnic się kolorem, choć pali się tym samym drewnem. Wraz z kolorem zmienia się ilość popiołu ze spalonego drewna.

Podciągnij się W z popiołu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej dobrej cegły w piecu, tym dłużej piec "czyma". Tym dłużej trwa proces dopalania. Często trwa on długo po wygaśnięciu ognia. W Piecu Bogusława z pewnością najdłużej...Trochę nietrafiony jest przykład peleciaków. Mała ilość popiołu w wielu z nich, jest wynikiem wydmuchiwania go na zewnątrz....Moim zdaniem, dobre konstrukcje to takie, których nie trzeba opróżniać z popiołu co najmniej 3 tygodnie (oczywiście służące jako jedyne źródło ciepła, a nie do okazjonalnego palenia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paleciaki, to dobry przykład :)

Przede wszystkim dlatego ze podają ile maja popiołu, co nie robią inni. Zgadzam się, że ta wielkość może być zaniżona ze względu na dmuchawy. Jednak jak rozmawiałem z użytkownikami, to ubolewają tylko nad ceną peletu :). Podobna sprawa może być też z rakieciakami, gdzie ciąg jest duży. Ciekawy jestem więc, czy nie zakleja im zbyt szybko odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dla mnie bomba.

Chociaż ta czerwona cegła nadaje mu trochę surrealizmu.

Nie widzę nic niepasującego pod względem wymiarów.

Przeważnie jest tak, że te małe lekkie przegrzewają pomieszczenia - nie znamy zresztą jego (pomieszczenia) wielkości.

To w sensie technicznym, bo w sensie architektonicznym to się nie znam.

 

Piękna robota, gratulacje dla wykonawcy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, kopiłem trochę cegieł do zabudowy tego kominka

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?311267-Brunner-Stil-Kamin-53-88-drzwi-unoszone-(easy-lift)

 

najprawdopodobniej magnetytowych, strasznie ciężkie, tak to wygląda :

http://i.imgur.com/lkKIxQS.jpg

 

Nie chce mi się wierzyć że 2 paczki tego akumuluje 6 kWh 2 cegły są w paczce, czyli jedna taka cegła akumuluje 1,5kWh.

 

http://i.imgur.com/ypr8RaP.jpg

http://i.imgur.com/36XHsOW.jpg

http://i.imgur.com/eIFSR5I.jpg

http://i.imgur.com/lBkDAG3.jpg

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...