Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rosjanie obecnie reaktywowali ruski piec i stawiają go nie tylko w budownictwie z drewna ale i w bardzo nowoczesnym budownictwie indywidualnym wyposażonym w pompę ciepła itp. Chyba się zabezpieczają na wypadek jakby wszystko stanęło.

Obecnie modny trend rzeźbiarski a funkcje gotowania i pieczenia nadal aktualne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas wielki krzyk zdziwienia jak się proponuje ciężki piec a Ruscy i Białorusini budują obecnie u siebie ogromne szafy i w dodatku rzeźbione.

Kopara opada teraz nawet w Kanadzie, gdzie króluje Temp Cast i w Skandynawii, gdzie rządzi Tulikivi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak w tych krajach z przepisami na zapotrzebowanie energetyczne budynków. Nasze normy narzucają coraz większą uwagę przy dobieraniu systemów ogrzewania. Na dobre i złe. Z jednej strony jak najlepsze ocieplenie ma merytoryczne uzasadnienie, z drugiej strony zawsze zapala mi się czerwona lampka, kiedy rządzący chcą coś zrobić "dla mojego dobra" za moje pieniądze i kosztem mojej wolności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ociepleniem nie da się dyskutować, chyba że chodzi o szczegóły tego ocieplenia.

Systemy grzewcze nowoczesne z automatyzowane też jak najbardziej mają uzasadnienie.

No i piec w tym wszystkim nie został wyrugowany a wręcz okazało się, że jest wisienką na torcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosja buduje obecnie zintegrowane państwo między innymi z wykorzystaniem wiedzy o ruskim piecu :)

Czyli nawiązanie do tradycji historycznej pokoleń Rosjan i przydatność urządzenia w życiu współczesnej rodziny.

Na filmikach podobny scenariusz: kobieta przygotowująca smakołyki w piecu, mężczyzna pomagający i zadowolone dzieci.

Tak jak w tym przykładowym filmiku:

https://youtu.be/vND-9QihwHM

No i żaden BARAN z rządu nie straszy emisją. Putin dla ekologów ma kajdanki i omijają tamte rejony dalekim łukiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
U nas wielki krzyk zdziwienia jak się proponuje ciężki piec a Ruscy i Białorusini budują obecnie u siebie ogromne szafy i w dodatku rzeźbione.

Kopara opada teraz nawet w Kanadzie, gdzie króluje Temp Cast i w Skandynawii, gdzie rządzi Tulikivi :)

Rozmawiałem o tym z Igorem....Potwierdził Twoją fascynację. Potwierdził też moje wątpliwości co do przydatności takiego pieca w naszym klimacie (naszym, wielkopolskim - nie Twoim augustowskim! :D ). Powiedział, że nawet u nich taki piec bez burżujki (kozy) bywa problemem....

 

http://blog.kominki-batura.pl/relacja-fotograficzna-z-seminarium-kuzniecowa/

http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-z-kuzniecowem-info-1/

http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-z-kuzniecowem-info-2/

http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-z-kuzniecowem-3/

 

http://blog.kominki-batura.pl/igor-kuzniecow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Piotrze filmek z "ruskim piecem" w mieszkaniu i podłączonym do niego kozą z multiplikatorami. W dzieciństwie też przeżyłem rozczarowanie piecami, gdy po napaleniu w nich było jeszcze sporo czasu zimno w pomieszczeniu. Dlatego te moje, co je eksploatuję, wyposażyłem w elementy, które nagrzewają się zaraz po rozpaleniu.

Dziś domownicy najczęściej wyjeżdżają do pracy, więc nie mają czasu na systematyczne i równe palenie. Potrzebny system , który po powrocie szybko napełni dom ciepłem.

Nowoczesny dom, to dom dobrze ocieplony i wyposażony w jakiś automatyczny system grzewczy np pompę ciepła. Do tego spory piec jest ideałem.

A jeszcze lepiej jak przy pomocy tego pieca można sobie będzie przygotować smaczny posiłek.

Wyewoluowałem na bazie ruskiego pieca i moich dociekań z pieczeniem, do nowego pomysłu na piec. Puszczę rysunek na Ogrzewaniu ceramicznym.Pomysł dziecinnie prosty ale trudy w wykonaniu, no więc TYLKO DLA ORŁÓW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moja sprawdzona metoda - "na domownika". Kto Ci tak badania podstempluje jak nie rodzina! :D Żaden instytut, szczególnie polski...Ja przetestowałem na domownikach prawie wszystko. Kominek otwarty, z wkładem, potem wodniak. Teraz w dużym domu mam dwa piece szamotowe. Duży i mały. Mały jest szybki, i tak jak dziś u nas (+6) daje rade sam, ale w mrozy wspomaga duży. To zresztą Kuzniecow też zawsze podkreślał. Doszliśmy do tego samego nie znając się jeszcze... W dużej chacie lepiej dwa piece, niż jeden bolszoj...No chyba że to cerkiew. Tam pali się okazjonalnie. Najlepiej w jednym dużym.

 

Daj tu cynka jak coś skrobniesz....Ja do końca roku odłączam się prawie od sieci, Fb wyłączam całkowicie....;)

P1070236.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę słów do "załączonego zdjęcia":

Piec ma cokół cofnięty. Piękna sprawa, bo się stoi dobrze przy piecu, bez potrzeby trzymania stup bokiem i nie obija się niczym tego pieca od dołu. Piec jest prosty i gładki. Piękna sprawa, bo kurz chętnie trzyma się każdego załamania a tu figusa.

Ten post dedykuję wszystkim chętnym na cokół prosty i wypuszczony oraz rzeźby na piecu jak w obecnym trendzie u Ruskich :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bgusław! A kto teraz wie co to jest "stać przy piecu"?! Teraz jak nie masz równej temperatury w domu od rana do wieczora, z dokładnością do 1/10 stopnia od wiesny do sylwestra, toś kiep i powinieneś natychmiast sobie rekuperacje i podłogówkę na gaz zamontować!

DSC04253.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hitem miały byś elektrownie wiatrowe. Okazuje się jednak że giną ptaki i nie tylko takie jakieś "małe" ale i głuszce oraz orły bieliki. No i elektrownia wiatrowa podnosi temperaturę klimatu. Najprawdopodobniej pod lupę pójdą też pompy ciepła we wszystkich swych odmianach.

Może okazać się w zestawieniu z nowoczesnością, że PIEC NA DREWNO jest wynalazkiem NR1 pod względem najmniejszej szkodliwości dla natury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ciekawym raportem na temat wpływu energii wiatrowej na klimat jest raport prof. Davida W. Keith sprzed dwu miesięcy, opublikowany w The Harvard Gazette https://news.harvard.edu/gazette/story/2018/10/large-scale-wind-power-has-its-down-side/ jak i w https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181004112553.htm

 

Raport zakłada że gdyby USA otrzymywały swoją energię elektryczną tylko z turbin wiatrowych to wtedy średnia temperatura w kraju wzrosłaby o 0,24 stopnia Celsiusa a wahania byłyby największe nocą aż do wzrostu o 1,5 stopnia. Wokół elektrowni wiatrowych lokalna temperatura wzrosłaby średnio o 0,54 stopnia Celsiusa. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. Jestem zagorzałym zwolennikiem samowystarczalności i niezależności energetycznej gospodarstw domowych. A przynajmniej mojego gospodarstwa :) Teoretycznie powinienem zatem lobbować za fotowoltaiką i pompami ciepła. Tylko od samego początku coś mi w nich nie pasowało - zbyt wysoki nakład energetyczny do ich wyprodukowania i co za tym idzie wysoka cena. Konieczność serwisowania. Skomplikowana budowa i awaryjność, przynajmniej w porównaniu do grzania ceramiką.

Myślę, że grzanie biomasą jeszcze będzie miało lepsze czasy, kiedy minie szajba antysmogowa, bo teraz wszystko co spala jest pod kreską. Politycznie i medialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krakers, a co z tą fotovoltaiką nie tak? Bo Bogusław o tym akurat nie pisze :) Chociaż o ile rozumiem co z wiatrakami i tą temperaturą, to nie wiem jak jest ze szkodliwością pompy ciepła, poza tym, że ona też prądu potrzebuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...