Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

Włókna polipropylenowe w tym miejscu chyba na niewiele się zdadzą. Siatka stalowa zapobiegnie tylko zawaleniu na pękanie wpływu nie będzie miała albo będzie ale negatywny. Nie wiem czy to tylko moje gdybanie ale poziome sklepienie nie jest najszczczęśliwsze dla paleniska u mnie książeczki bez docisku jeszcze nie popękały. Jedna książeczka użyta jako nadproże pękła ale to specyficzne miejsce, teraz wiem jak tego uniknąć ale to post factum;-) Tak sobie gdybam ale podzielenie takiej płyty wpływa korzystnie, oczywiście podział taki jaki da się zastosować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Włókna polipropylenowe w tym miejscu chyba na niewiele się zdadzą. Siatka stalowa zapobiegnie tylko zawaleniu na pękanie wpływu nie będzie miała albo będzie ale negatywny. Nie wiem czy to tylko moje gdybanie ale poziome sklepienie nie jest najszczczęśliwsze dla paleniska u mnie książeczki bez docisku jeszcze nie popękały. Jedna książeczka użyta jako nadproże pękła ale to specyficzne miejsce, teraz wiem jak tego uniknąć ale to post factum;-) Tak sobie gdybam ale podzielenie takiej płyty wpływa korzystnie, oczywiście podział taki jaki da się zastosować.
Kiedyś dzieliłem...Teraz zwykle pozwalam na trochę samodzielności...:D Pęknięta lepiej się trzyma, od przeciętej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samodzielność samodzielnością ale dlaczego nie mieć tego pod kontrolą. W wypadku amatora dzielenie wydaje się drogą do uniknięcia błędów.
Hm...nie rozumiemy się. Po co przecinać, wiedząc gdzie pęknie? To nie trudno zgadnąć, że zwykle na pól....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...nie rozumiemy się. Po co przecinać, wiedząc gdzie pęknie? To nie trudno zgadnąć, że zwykle na pól....

 

Ależ rozumiemy się;-) Tylko jak sam przetniesz i złożysz a to się nie zawali to jakaś kontrola jest, a by być pewnym że po pęknięciu nie zawali się to potrzebne doświadczenie. Piotr piszesz z punktu widzenia profesjonalisty z doświadczeniem a ja z punktu widzenia amatora bez takiego doświadczenia, dlatego ta roznieżność;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... To zresztą Kuzniecow też zawsze podkreślał. Doszliśmy do tego samego nie znając się jeszcze... W dużej chacie lepiej dwa piece, niż jeden bolszoj...No chyba że to cerkiew. Tam pali się okazjonalnie. Najlepiej w jednym dużym.

 

Daj tu cynka jak coś skrobniesz....

 

Mówisz - masz :)

Szok i niedowierzanie ? TO JEDNAK PRAWDA.

Ciekawe co na to Kuzniecow ???????

 

165febb287f50e90med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

165febb287f50e90med.jpg

W związku z brakiem "kolejki"do komentowania tego rysunku podam swoją teorię :)

Piekarniki "czyste" mają tę zaletę, że są czyste ale nie dają takich smaków jak te co mają dymek i wyziewy z żaru. Dodatkowo jelita lepiej pracują, gdy produkty są pieczone na "węglach".

Dobry piec to taki, który posiada grube ścianki. Wadą jest długi czas nagrzewania. Wtedy piekarnik powinien mieć dość "słuszne" wymiary, by upiec jak najwięcej.

W dzisiejszych czasach nie ma zbyt dużo czasu, ani nie potrzeba dużo jedzenia na raz , więc korzystny jest inny system.

Według rysunku można zrobić MINI, który szybko nagrzeje się spalinami od zewnątrz, a żar można przerzucić z pieca do piekarnika. No i pieczenie na 1-2 osoby placków na drożdżach czy małej pizzy. Czyli: po co piekarnia jeśli jest zapotrzebowanie tylko na kawałek pizzy czy bułkę :).

Piekarniki na drewno najczęściej trochę dymią, dlatego budowanie ich w domu jest z tej przyczyny kłopotliwe. W rozwiązaniu z rysunku tej wady nie będzie, ponieważ piec zwiększa możliwość ciągu w piekarniku, co wyklucza wydostanie się spalin za zewnątrz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z brakiem "kolejki"do komentowania tego rysunku podam swoją teorię :)

Piekarniki "czyste" mają tę zaletę, że są czyste ale nie dają takich smaków jak te co mają dymek i wyziewy z żaru. Dodatkowo jelita lepiej pracują, gdy produkty są pieczone na "węglach".

Dobry piec to taki, który posiada grube ścianki. Wadą jest długi czas nagrzewania. Wtedy piekarnik powinien mieć dość "słuszne" wymiary, by upiec jak najwięcej.

W dzisiejszych czasach nie ma zbyt dużo czasu, ani nie potrzeba dużo jedzenia na raz , więc korzystny jest inny system.

Według rysunku można zrobić MINI, który szybko nagrzeje się spalinami od zewnątrz, a żar można przerzucić z pieca do piekarnika. No i pieczenie na 1-2 osoby placków na drożdżach czy małej pizzy. Czyli: po co piekarnia jeśli jest zapotrzebowanie tylko na kawałek pizzy czy bułkę :).

Piekarniki na drewno najczęściej trochę dymią, dlatego budowanie ich w domu jest z tej przyczyny kłopotliwe. W rozwiązaniu z rysunku tej wady nie będzie, ponieważ piec zwiększa możliwość ciągu w piekarniku, co wyklucza wydostanie się spalin za zewnątrz :)

 

Skoro tak nalegasz na komentarze;-)

Brudny piekarnik ma swoje zalety i wady, główna wada to że brudny;-) Faktem jest że wypieki czy potrawy z niego mają w sobie ten smak. W tym przypadku myślę że może to pełnić rolę podgrzewacza a nie piekarnika chyba że żar się do niego przeniesie ale to raczej kombinacja;-)

Mam u siebie brudny piekarnik który jest gotow do pracy zawsze jak palę w piecokominku, nagrzewanie piekarnika to nie strata bo jednocześnie jest jakby odbiornikiem. Wada takiego piekarnika jak mój to że potrawę można przygotować po zakończonym paleniu czyli gdzieś po 21szej a to raczej nie pora na obiadek;-) Co prawda na to też znalazłem sposób. A dla kawałka pizzy czy bułki można napalić w samym piekarniku.

Ten piekarnik z rysunku jest zamykany? Dlaczego piekarniki na drewno mają dymić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zamykany według życzenia inwestora.

Dymią z kilku powodów. Dwa pierwsze to najczęściej zimny komin w momencie rozpalania a i sam piekarnik nie jest "asem" spalania. Niestety tak ma być, bo wtedy cegły nagrzewają się jak trzeba. Drugie palenisko uruchomione wcześniej nagrzewa komin a gdy pali się równocześnie z piekarnikiem, działa jak dodatkowy wyciąg.

Z piekarnikami był zawsze problem bo trzeba ok 2 godziny czekać aż się dobrze w nim wypali i nagrzeje. Przy projekcie z rysunku tez tak można będzie ale ma też możliwość skrócenia tego czasu do 0.5 godziny. Obecnie ciasta na pizze robi się tak, by leżakowały w lodówce przez kilka dni. Po powrocie do domu można rozpalić a niedługo potem jeść pachnący posiłek. Przy tradycyjnym rozwiązaniu taką akcję przekłada się na sobotę czy niedzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zamykany według życzenia inwestora.

Dymią z kilku powodów. Dwa pierwsze to najczęściej zimny komin w momencie rozpalania a i sam piekarnik nie jest "asem" spalania. Niestety tak ma być, bo wtedy cegły nagrzewają się jak trzeba. Drugie palenisko uruchomione wcześniej nagrzewa komin a gdy pali się równocześnie z piekarnikiem, działa jak dodatkowy wyciąg.

Z piekarnikami był zawsze problem bo trzeba ok 2 godziny czekać aż się dobrze w nim wypali i nagrzeje. Przy projekcie z rysunku tez tak można będzie ale ma też możliwość skrócenia tego czasu do 0.5 godziny. Obecnie ciasta na pizze robi się tak, by leżakowały w lodówce przez kilka dni. Po powrocie do domu można rozpalić a niedługo potem jeść pachnący posiłek. Przy tradycyjnym rozwiązaniu taką akcję przekłada się na sobotę czy niedzielę.

 

Patrząc na ten rysunek mam jakieś mieszane uczucia;-) W tym rozwiązaniu są dwa kanały wznośne, może to zadziałać ale i nie koniecznie chyba że masz z tym jakieś pozytywne doświadczenia.

Piszesz że tradycyjny piekarnik wymaga 2 godzin a ten z rysunku pół a jakim to cudem. Wracasz do domu i nigdzie się nie pali a po pół godzinie pizza w piekarnik, Gdzie palisz, w piekarniku czy w palenisku (po powrocie do domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe zrobienie MINI , który powinien zadziałać już po kwadransie od rozpalenia.

Mam piec kuchenny z dwoma blatami. No i na tym górnym piekę naleśniki już po kwadransie.

Jeśliby na tym blacie postawić okrągły profil z odejściem spalin wtedy zwykłą pizzę powinno dać radę w tym czasie.

Niestety na tym chyba koniec zalet takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł wynika z tandyru i z blatów do pieczenia. Robią też takie większe z półką ceramiczną ok30-40 cm po niżej blatu metalowego. Na tej półce piecze się podobnie jak w piekarniku na drewno.

Na swoim blacie piekę od niedawna ze względu na wcześniejszą blokadę "braku tradycji". Tzn nie prędko się przełamałem na codzienne użytkowanie ze względu na brak wiedzy co i jak robić. Patelnia poszła obecnie do odstawki :) Lubię serwować gościom. Najczęściej przeżywają głęboki SZOK SMAKOWY :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...