Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szukam kontaktu do kolegi wojtek_796, który miał duży udział w powstaniu piecyków.

Chciałbym u siebie zbudować podobny piecyk i Jego doradztwo byłoby nieocenione.

Jesteś już drugą osobą, która go szuka w tym miesiącu. Pewnie zima będzie ostra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam kontaktu do kolegi wojtek_796, który miał duży udział w powstaniu piecyków.

Chciałbym u siebie zbudować podobny piecyk i Jego doradztwo byłoby nieocenione.

 

Doradztwo pozostałych szacownych kolegów na tym foru też jest nieocenione więc pytaj śmiało.

Z Wojtkiem też już dawno nie miałem kontaktu, Eniu, Piotrze macie z nim kontakt?

 

 

Jeszcze raz dzięki chłopaki za pomoc w moimi piecyku.

A mój piecyk nad którym trochę pogadaliśmy wygląda obecnie tak.

 

piecyk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEŻĄCY KLOCEK - wygląda rewelacyjnie.

W latach 60-tych bloki dwu piętrowe były wyposażane w suszarnie do bielizny i podobne konstrukcje tam instalowano. Bardzo skutecznie grzały pomieszczenie.

To właśnie ten typ pieca zainspirował mnie do zejścia ze "zduństwem" do parteru :)

Kiedyś było to niemożliwe przez braki metrażu, ale teraz nie ma przeszkód.

Gratuluję konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradztwo pozostałych szacownych kolegów na tym foru też jest nieocenione więc pytaj śmiało.

Z Wojtkiem też już dawno nie miałem kontaktu, Eniu, Piotrze macie z nim kontakt?

 

 

Jeszcze raz dzięki chłopaki za pomoc w moimi piecyku.

A mój piecyk nad którym trochę pogadaliśmy wygląda obecnie tak.

 

[ATTACH=CONFIG]437517[/ATTACH]

 

Zamiesc tutaj relacje słowna i zdjęciowa z budowy. Jeśli polaczyles grzanie wody i ceramiczne to tym bardziej jest to ciekawe bo takie realizacje tutaj prawie nie występują. No i napisz jak takie combo sprawdza się w praktyce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradztwo pozostałych szacownych kolegów na tym foru też jest nieocenione więc pytaj śmiało.

Z Wojtkiem też już dawno nie miałem kontaktu, Eniu, Piotrze macie z nim kontakt?

 

 

Jeszcze raz dzięki chłopaki za pomoc w moimi piecyku.

A mój piecyk nad którym trochę pogadaliśmy wygląda obecnie tak.

 

[ATTACH=CONFIG]437517[/ATTACH]

Wojtek znalazł chyba zajęcie przy produkcji kominków....

 

Zgadzam się z MD że relacja Samuraja to fajny i przydatny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Wojtek sam się znajdzie.

Proponuję zacząć budować na odległość piecyk numer ileś tam, byle nie trzynasty.

Zakładając, że piec ma mieć palenisko bezrusztowe, drzwi z szybą niekoniecznie, piekarnik czysty lub brudny gdyby to dużo upraszczało, grzanie wody obowiązkowo i akumulację.Całość około 1,5 do 2 ton i wszystko w pionie na 2,5 metra,

Jakie wymiary podstawy muszą być by jak najmniej ciąć cegły.

Pozdrawiam Marian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Wojtek sam się znajdzie.

Proponuję zacząć budować na odległość piecyk numer ileś tam, byle nie trzynasty.

Zakładając, że piec ma mieć palenisko bezrusztowe, drzwi z szybą niekoniecznie, piekarnik czysty lub brudny gdyby to dużo upraszczało, grzanie wody obowiązkowo i akumulację.Całość około 1,5 do 2 ton i wszystko w pionie na 2,5 metra,

Jakie wymiary podstawy muszą być by jak najmniej ciąć cegły.

Pozdrawiam Marian.

Jakoś dało by się to upchać w takim klocku na 2-2,5m, nie zastanawiał bym się nad ilością cięć bo i tak będzie tego sporo ze względu na upakowanie pomysłów;-)

Ps. Stawiaj na sucho i kombinuj;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra postaram się coś od czasu do czasu skrobnać.

Może na początek hasło GRUNT TO PODSTAWA :)

 

W moim przypadku zaczałem od projektu, który zakładał:

- palenisko w pełni ceramiczne, bezrusztowe

- wymiennik wodny

- akumulator ceramiczny, magnezytowy

- wymiennik powietrzny

 

kominek - srodek.jpg

 

Warto jednak mieć na uwadze, że taki piecyk:

- ma wagę około 3 tony jak dobrze pamiętam

- potrzebuje dwa wejścia do komina

 

Te dwie drobne cechy okazały się problematyczne ponieważ:

- pod salonem mam piwnicę i miałem wątpliwość czy strop wytrzyma taką wagę

- miałem tylko górny wlot do komina.

 

Na szczeście udało się przygotować podstawę pod budowę piecyka:

- Po konsultacji z projektantem domu doprojektowaliśmy wzmocnienie (siatka stalowa, nabite pręty pionowo w dotychczasowy strop, warstwa betonu)

- Udało się też dorobić dolne wejście do komina

 

Kilka zdjęć z realizacji podstawy:

2011-07-26 18.26.19.jpg 2011-07-26 20.44.43.jpg2011-07-30 09.52.13.jpg2011-08-06 12.17.48.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra postaram się coś od czasu do czasu skrobnać.

Może na początek hasło GRUNT TO PODSTAWA :)

 

W moim przypadku zaczałem od projektu, który zakładał:

- palenisko w pełni ceramiczne, bezrusztowe

- wymiennik wodny

- akumulator ceramiczny, magnezytowy

- wymiennik powietrzny

 

[ATTACH=CONFIG]437535[/ATTACH]

 

Warto jednak mieć na uwadze, że taki piecyk:

- ma wagę około 3 tony jak dobrze pamiętam

- potrzebuje dwa wejścia do komina

 

Te dwie drobne cechy okazały się problematyczne ponieważ:

- pod salonem mam piwnicę i miałem wątpliwość czy strop wytrzyma taką wagę

- miałem tylko górny wlot do komina.

 

Na szczeście udało się przygotować podstawę pod budowę piecyka:

- Po konsultacji z projektantem domu doprojektowaliśmy wzmocnienie (siatka stalowa, nabite pręty pionowo w dotychczasowy strop, warstwa betonu)

- Udało się też dorobić dolne wejście do komina

 

Kilka zdjęć z realizacji podstawy:

[ATTACH=CONFIG]437536[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]437537[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]437538[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]437539[/ATTACH]

Mam nadzieję, że jest w tym jakiś ukryty sens i wiedzieliście co i jak zrobić. Bo na pierwszy ogląd wygląda to tak, jakbyście obciążyli strop dodatkową warstwą żelbetu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę jednak na mądrzejszych w temacie ode mnie. Mam rozumieć, że myślałeś o 2,5 m2.

Istotne jest, który bok dłuższy, chyba,że kwadrat.

Pierwsze warstwy powinny być izolacyjne.Powiedzcie jak odróżnić takie cegły- jakie mają oznaczenia.

Izolować można również cegłą szamotową. Palenisko głębsze pozwoli na dłuższe kawałki drewna. Byle nie za długie...bo nie dopali z tyłu. No ale można też wylot zrobić w tylnej części sklepienia paleniska. Tak jak Ci powiedziano. Pokombinuj na sucho. Poczytaj jakieś książki zduńskie, nie tylko polskie. Obrazki czasem wystarczą jak nie znasz fińskiego czy rosyjskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolować można również cegłą szamotową. Palenisko głębsze pozwoli na dłuższe kawałki drewna. Byle nie za długie...bo nie dopali z tyłu. No ale można też wylot zrobić w tylnej części sklepienia paleniska. Tak jak Ci powiedziano. Pokombinuj na sucho. Poczytaj jakieś książki zduńskie, nie tylko polskie. Obrazki czasem wystarczą jak nie znasz fińskiego czy rosyjskiego.

 

Do wykonania wymurowania pieca mam starszego Pana z zawodu murarza.Będzie on robił z tego co mu dam, bo na materiałach zduńskich on się nie zna,

Ja sam nie dam rady z powodu choroby Parkinsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Pan starszy, murarz musi się murarki pouczyć od zera bo to raczej klejenie niż murarka.

 

Zobaczymy jak to będzie w praktyce. Koło mnie mieszka kolega DUNTE, który kilka lat temu w tym wątku był obecny, lecz gdy do niego zatelefonowałem to nawet nie chciał porozmawiać, bo taki zarobiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...