Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

Eniu kiedy tego bloga robisz?

Streszczaj się bo cię tu komisyjnie za(po)wieszą. Narażasz reklamochlebodawców forum na spadek obrotów. Dowody winy są nie do podważenia a ilość nabitych postów działa na niekorzyść. Już widzę te opasłe tomy z kwitami na człowieka o trzech twarzach. Baturze grozi natomiast zawieszenie w gronie reklamy a nawet odwieszenie, za współudział i ukrywanie oskarżonego w swoich magazynach, użyczanie sprzętu i materiałów do działalności wywrotowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytałem ENIA O ZASTOSOWANY MAGNEZYT, poczekam na odpowiedź.

 

Efekt pomiarów wagowych

płyta na kruszywie szamotowym 50 x 400 x 310 - 11,4 kg

gęstość - 1839 kg / m3

płyta na kruszywie magnezytowym 50 x 400 x 310 - 13,3 kg

gęstość - 2145 kg / m3

 

Płyty odlane równocześnie w środę - schną (dojrzewają) w temperaturze ok 25 stopni.

Ważone dziś w niedzielę. Czas schnięcia praktycznie 5 dni.

Czyli różnica wagowa to prawie 2 kg na korzyść kruszywa magnezytowego.

Jak będzie Wojtek to liczę na odpowiedz, czy te pomiary są zadawalające.

Te konkretne rozmiary płyt są zaplanowane do stalowo - ceramicznego wymiennika.

plyty..jpgprototyp2..jpg

http://forum.muratordom.pl/images/misc/pencil.png

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może teraz jeden post Robercie na temat zastosowanych w wymienniku kształtek magnezytowych. Bo przyznam nie doczytałem czy jesteś zadowolony z efektu.

Nie wiem czy wcześniej stosowałeś magnezyt do tych celów, czy są to Twoje pierwsze doświadczenia z tym materiałem.

Przyznam, że liczę na szeroki opis doświadczeń.

 

 

Co do komisji, to musi być ona niezależna i kompletnie nie związana z branżą kominkową. Będzie jednak miała prawo powoływać niezależnych biegłych ekspertów z różnych branż.

Może nawet skład komisji powinien być zza granicy Polski. Przewodniczącym może być przykładowo ktoś z południowych sąsiadów.

 

Postów będzie więcej niż jeden , spokojnie . Przenosząc się na bloga

nie mam zamiaru odcinać się od "krwiobiegu" FM.

 

Jakie efekty można wydobyć z magnezytu dopiero wyjdzie ,jak zbuduję

drugi ,porównawczy , z szamotu. Szczerze ,to nie wróżę ciężkim masom

kumulacyjnym jakiejś szałowej kariery. Widzę jaki są trendy na południu

Niemiec , w Austrii czy południowym Tyrolu .Oni lubią w ten sposób grzać

ale nie wszyscy fascynują się ciężkimi masami Brunnera czy Ortnera.

 

Na przewodniczącego komisji najbardziej to by mi Palikot pasował ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taka konstrukcja znaczaco podnosi tez cene calosci. Zdaje sie, ze Bohusz juz tu gdzies pisal o jaka wartosc.

P.S. Widzie, ze nie zamierzasz kurczowo trzymac sie cennika z pierwszej strony;-)

 

Ja się cennika z pierwszej strony trzymać nie chcę ,bo po co .Mam warsztat

Batury do dyspozycji , co podczas planów nie bylo jeszcze tak oczywiste.

(Tym bardziej ,że to ściema :D:D ) . Natomiast będę pamiętał (jak nie

to proszę przypominać ), by w wycenie podawać również wersje najtańszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem ENIA O ZASTOSOWANY MAGNEZYT, poczekam na odpowiedź.

 

Efekt pomiarów wagowych

płyta na kruszywie szamotowym 50 x 400 x 310 - 11,4 kg

gęstość - 1839 kg / m3

płyta na kruszywie magnezytowym 50 x 400 x 310 - 13,3 kg

gęstość - 2145 kg / m3

 

Płyty odlane równocześnie w środę - schną (dojrzewają) w temperaturze ok 25 stopni.

Ważone dziś w niedzielę. Czas schnięcia praktycznie 5 dni.

Czyli różnica wagowa to prawie 2 kg na korzyść kruszywa magnezytowego.

Jak będzie Wojtek to liczę na odpowiedz, czy te pomiary są zadawalające.

Te konkretne rozmiary płyt są zaplanowane do stalowo - ceramicznego wymiennika.

[ATTACH=CONFIG]45356[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]45357[/ATTACH]

http://forum.muratordom.pl/images/misc/pencil.png

 

Dwa wnioski z opisu i zdjęć w poscie:

 

1. Porządek w warsztacie - brawo!.

 

2. Różnica 15 % wagowych między jedna a drugą płytą nie

wydaje mi się na tyle znacząca ,by miała jakiś wpływ na wynik

pomiarów. Różnica zaplanowana przez Wojtka i mnie to 30 -40 %.

I tu być może różnicę da się zauważyć i zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok gęstość gęstością, ale ważnym i istotnym jest jak dany materiał przewodzi ciepło, jak je potem oddaje, itp.

Oczywiście możemy opierać się na doświadczeniach zzzzzza granic Polski. Możemy wypracować, lub udoskonalać własne polskie.

Fakt, że nieraz nie warto wywalać otwrtych drzwi.

Ale jak to mówiono Polacy nie gęsi i swoje piece i kominki tyż mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok gęstość gęstością, ale ważnym i istotnym jest jak dany materiał przewodzi ciepło, jak je potem oddaje, itp.

Oczywiście możemy opierać się na doświadczeniach zzzzzza granic Polski. Możemy wypracować, lub udoskonalać własne polskie.

Fakt, że nieraz nie warto wywalać otwrtych drzwi.

Ale jak to mówiono Polacy nie gęsi i swoje piece i kominki tyż mają

 

To czego sie dowiesz robiąc doświadczenia jest bezcenne. Tym bardziej,

że to na koszt klienta :D . Nie widzę w tym nic nieuczciwego, byle coś

z tego w głowie zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Bohusz, jak formowałeś tak samo beton na magnezycie jak ten szamotowy, to widocznie taka gęstość jest w ten sposób możliwa do osiągnięcia. Wyciągam taki wniosek, bo dla szamotu z cementem gęstość na poziomie 1,9 jest już do zaakceptowania. Maksymalnie można by osiągnąć gdzieś pewnie 2,5 (beton, z którego eniu formował gniazdo spalinowe, ma gęstość prawie 2,8 ).

Można też dodać magnetytu, żeby to dociążyć.

 

Przewaga magnezytu w wymienniku (piszę o cegle), o której wspomniał eniu, polega nie tylko na jego ciężarze właściwym, który jest o 50 większy, ale też na lepszym wchłanianiu ciepła i lepszym rozprowadzeniu go po masie akumulacyjnej. On będzie nam to ciepło oddawał w mniej stłumiony od szamotu sposób, co może zmniejszać zysk. Suma sumarum, te 40% wspomniane przez enia jest do osiągnięcia - dodałbym jeszcze, że - co najmniej.

 

Ta sama obudowa pieca może być też raz ciepłą, raz zimną "po przerzuceniu wajchy". Jestem to sobie w stanie wyobrazić w teorii. Musiałaby być to konstrukcja dwupłaszczowa. Jeden wewnętrzny, izolujący, zamykałby masę akumulacyjną jak w szczelnym termosie. Pomiędzy nim a drugim zewnętrznym, lekkim i dobrze przewodzącym, znajdowałaby się przestrzeń konwekcyjna. Przesuwamy wajchę gorące powietrze ze środka wypełnia tę przestrzeń. Zewnętrzny płaszcz jest szybko reaguje i staje się ciepły. Ciepła dosyć - zamykamy obieg powietrza. Zautomatyzować to można i mamy już typowe rozładowanie dynamiczne.

 

Inna sprawa.

Przy budowie następnego piecyka można by pójść w inną skrajność i stworzyć dla kontrastu palenisko bardzo lekkie. Wykorzystać można wyroby ogniotrwałe izolacyjne i cienkowarstwową wymurówkę zwartą - płyty szamotowe o grubości 30 mm. Powstało by więc przeciwieństwo takiego sobie piecyka, czyli coś co nagrzewa się szybko i prawie wszystko oddaje do wymiennika (tutaj oczywiście ten jest już niezbędny).

 

 

Co do innych spraw niezwykle dla wątku istotnych, a poruszonych w czasie mojej chwilowej nieobecności, to - nie będę się do nich ustosunkowywał. Mieszkam 30 km od granicy z pewną ościenna republiką, która słynie w świecie z bitnej armii, wsławionej wieloma zwycięskimi kampaniami.

Cóż, ktoś mądry kiedyś powiedział - z trzech stron otaczają Polskę przyjaciele, a tylko z jednej strony morze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera zaszła niesamowita pomyłka w obliczeniach. Płyty nie są grubości 5 cm, tylko 4 cm.

Ta pomyłka drastycznie sfałszował moje obliczenia

płyta szamotowa 40 x 400 x 310 - 11,4 kg

gętość - 2298kg / m3

 

płyta magnezytowa 40 x 400 x 310 - 13,3 kg

gęstość 2681 kg / m3

 

Te dane poprawiają wyniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mokre nie są, ilość wody zarobowej jest ksiązkowa. Płyty są zawibrowane porzadnie. Jest jednak opcja wagi, ważyłem na łazienkowej. Zważe też na innej precyzyjnej, ale ją akurat pożyczyłem do współpracującej firmy kominkowej.

Akurat do tych "wzorcowych - testowych" płyt się skupiłem bardzo. Zresztą oprócz wymienionych kruszyw dodaje inne "specyfiki"

 

Ale ok, temat nie dotyczy moich realizacji, ani mojego wymiennika.

Ja tu zaglądam w celu nauki, bo jak mówią na naukę nigdy nie jest za póżno.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Myślę, że w związku z ustaleniami co do dalszych działań i poziomem entuzjazmu, pogłoski o śmierci enia są mocno przesadzone.

 

Pozdrawiam

Nie napisalem, ze umarl tylko, ze sie przeniosl na tamten... no, blog:-)

Wojtek - wychodzi na to, ze zostales ksiegowym Enia. Mozesz podsumowac ile wyszlo za materialy na piecyk (to juz pisales), wymiennik i ciepla obudowe - tak zalozmy circa 4 m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kwota, która wymieniłem, obejmuje koszt materiałów ceramicznych na piec i wymiennik, który widać na obrazkach. Nie obejmuje części stalowych (stojaków, drzwiczek i rur). Drugi wymiennik właściwie też w tej kwocie by się mógł mieścić, ale ten jest już extra - piec potrzebuje jednego.

Konstrukcji obudowy jeszcze nie znam, wiem, że właśnie powstaje i pewnie wkrótce będzie można kosztorys o ten element uzupełnić. No ale obudowa nie musi być akurat taka, jaką postawi eniu. Wystarczy powierzchnia i wtedy będzie można skalkulować różne warianty. Tutaj praktycy będą mogli się też określić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest w fazie końcowej . Wykonuję ją z płytek szamotowych "2"

o wymiarach 25 x 50 cm . Kleję w warsztacie ,potem ktoś ma mi pomóc

przenieść je na miejsce montażu ( są to elementy o wym. np 100 x 175 cm ).

 

Zdecydowanie najtańsze rozwiązanie i równie prawidłowe ,to zastosowanie

płytek szamotowych wielkości cegły i grubości 3,2 cm. Oczywiście komercja

bierze tu w "łeb" bo czas klejenia znacznie się wydłuża. Dla majsterklepki jednak

robota nie stanowi kosztu.

 

Jadę więc do roboty , napisze jak wrócę. Dam sobie luz z pisaniem od Batury

bo to podobno zabronione ....:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...