Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

widzę, że zawiść ludziom rozum odbiera.

Coraz mniej rzeczowych dyskusji w tej wojnie konkurencji.

-Żenadą zaczyna tu walić!

 

Pan Bóg jak chce kogoś ukarać ,najpierw mu rozum odbiera....

Kiedyś , dawno temu, nie rozumiałem tego powiedzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przerwie wypisywania faktur i reszty spraw związanych z prowadzeniem firmy, znalazłem informację.

Przecież w Polsce są stosowne egzaminy na zdunów, nawet sporo osób do nich staje

 

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110115/POWIAT0303/51098134

 

 

 

No widzisz Bohusz ,

a przewodniczący komisji egzaminacyjnej to wykładowca mojej szkoły

i mój przyjaciel jednocześnie . Może nie jest tak źle w taj naszej

Polsce, jak to niektórzy próbują przedstawiać ? Są zduni i zduni .

Są ci z Rogoźna i spod Rogoźna . Ci z którymi się w Rogoźnie

przyjaźnię i ci których z roboty wywaliłem na zbity pysk. Za co ? Niech ci

sami powiedzą (ich adwokat się tu gdzieś kręci :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką zdolność akumulacji ciepła mają kleje których używacie?

 

Kleju powinno być jak najmniej . Wojtek tak mówi " najlepi trzyma ,jak go nima"!

 

Ja traktuję kleje jak mostki termiczne (takie zboczenie mam) . Natomiast zaprawy

szamotowe Których się używa grubymi warstwami) mają zdolności akumulacyjne

na dość podobnym poziomie co cegła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka to jest że wykładowca ze szkoły przeprowadza egzaminy w kaflarni a nie w SZKOLE :mad:? Czy szkoła może nadawać jakieś realne uprawnienia ? W cytowanym artykule piszą że szkoły zduńskiej w Polsce nie ma ? To w końcu jest szkoła czy nie ? :confused:

 

Masz zbyt aroganckie i lekceważące nastawienie do mnie i do polskiego zduństwa ,

kolego ,bym Ci udzielał wyjaśnień .

 

Musisz poczekać ,aż Bohusz coś znowu wywęszy,lub możesz spytać

szefa działu szkoleń w OSKP :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale macie bajzel w tym zduństwie. Samouki, egzaminy, certyfikaty.

O co tu chodzi... a wiem jak za bardzo nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase.

 

No chyba, że wolontariat, ale do garnka i do kominka (piecyka) trzeba coś włożyć.

 

Dobrze, że ślusarze, spawacze, odlewnicy, technicy, inżynierowie robią kotły CO i wkłady kominkowe. Bo bida by była, trza by marznąć.

 

Bo zanim zduna - garncarza się wykształci, nauczy mieszać glinę to ludzi by zamarzło kupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja traktuję kleje jak mostki termiczne (takie zboczenie mam)

 

No nie tylko Ty, tak poprostu jest w budownictwie ogólnie. Dlatego wchodzą specjalne zaprawy, kleje. Przykładowo zaprawy perlitowe do murowania.

No ale ten temat jest ogólnie znany dla majacych dostęp do minimum informacji z zakresu budownictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a tak wracając na marginesie do meritum wątku, to miło Eniu widzieć postępy prac przy Piecyku nr 2. Z niecierpliwością czekam na wyniki pomiarów.

 

Ja na razie rozważam pomysły i możliwości w tym budżetowe :) na kominek nr 3. Mam nadzieję, że w niedługim czasie skorzystam z zaproszenia Piotra i Wojtka i skonkretyzujemy temat osobiście.

 

Mam też pytanie o wymiennik wodny współpracujący z naszymi piecykami ceramicznymi. Z czego powienien być wykonany i jak powinien wyglądać, zdaję sobie sprawę że konstrukcji może być wiele. Ja zastanawiam się, czy taki wymiennik może być wykonany z miedzi?

 

Wojtek_796, wracam do Twojego postu w temacie wymiennika (post #910), pisałeś, że mógłbyś wkleić jakiś schemat, czy byłbyś w stanie to uczynić?

 

 

Mam też pytanie o elektronikę sterującą taką hybrydą, czy mamy do dyspozycij tylko ofertę Tatarka, czy i inne alternatywy?

 

"Mistrzu Zduński", w poście #901 pisałeś, że masz w swojej ofercie takie hybrydowe rozwiązania, czy możesz je przybliżyć? Na Twojej stronie nie znalazłem wiele, jedynie opis wkładu kominkowego piecowego Dynamic KV 025 N TV CDP z wymiennikiem wodnym - czy o tym wspominałeś?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Login "eniu" . Masz tak lekceważący stosunek do wszystkich poza sobą samym że szkoda gadać . Wystarczy poczytać to forum :mad:. Nie uderzaj w tony narodowe bo nie jesteś jedynym który zajmuje się tą profesją , większość ludzi w branży zduńskiej nie rozpisuje się na forach lecz pracuje , wielu z kolegów chce podnosić kwalifikacje i szuka źródeł wiedzy fachowej . Od pewnego czasu widać wyraźne zainteresowanie w zdobywaniu wiedzy z zakresu zduństwa , istnieje duże zapotrzebowanie na SZKOŁĘ taka jak w Republice Czeskiej , z programem nauczania teorii i praktycznymi warsztatami . Szkoły dającej świadectwo potwierdzające zdobycie UPRAWNIEŃ WYKONAWCZYCH jak w każdym innym zawodzie , mówić wprost ZAWODÓWKI dla DOROSŁYCH . Pytanie o to czy nazywanie szkołą czegoś co nie daje praktycznie żadnych uprawnień wykonawczych ma sens pozostawiam otwarte . Jest coś co za szkolenia bierze pieniądze ale uprawnienia zdobywa się na egzaminach organizowanych w jednej z kaflarni :bash:. Szef działu szkoleń ..to jakaś nowa funkcja ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Wojtek_796, wracam do Twojego postu w temacie wymiennika (post #910), pisałeś, że mógłbyś wkleić jakiś schemat, czy byłbyś w stanie to uczynić?[...]

 

Witam!

Tak, oczywiście postaram się to zrobić. W przywołanym wpisie chodziło mi raczej o schemat całości układu, w którym proponowałem wstawienie wymiennika płomieniówkowego opadowego. Takiego właśnie dlatego, że mógłby się wtedy znajdować nisko w obudowie oraz mógłby być większy (dłuższy). Płomieniówki to po prostu równolegle umieszczone w korpusie wodnym rury, którymi przepuszczane są spaliny - nic nowatorskiego.

Czy można to zrobić z miedzi? Pewnie tak, ale stal będzie tu jednak pewniejsza i łatwiej to będzie wykonać, o kosztach też trzeba myśleć. Różnice w przewodnościach tych metali przy dość cienkich ścianach i dużych różnicach temperatur nie maja jakiegoś zasadniczego znaczenia.

Jest oczywiście kwestia czy taki wymiennik zrobić samodzielnie, czy skorzystać z gotowca. Jeżeli chodzi o tą drugą opcję, to to, co widzę w sieci jest robione przede wszystkim pod kątem maksymalnej "kompaktowości". Ceny też wskazują na to, że nie jest to produkt masowy.

Oczywiście sam musisz wszystko rozważyć.

Watek staje się ostatnio utworem dygresyjnym - z naciskiem na dygresyjnym, ale może uda się jeszcze do czegoś dojść. U mnie może już przez to mniej początkowego entuzjazmu, ale chęci jeszcze mam.

Jak coś namaluję, to będzie przynajmniej jakieś odniesienie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ale ciekawie było jak mnie nie było ...

Tak ku pokrzepieniu serc i przedstawieniu innego punktu odniesienia i podejścia do sprawy zduńskiej (bo o piecyku to już chyba się zapomniało w tym wątku):

Piec kaflowy w formie, w miarę nowocześnie i trochę artystycznie wykonanego kominka, ze sporą (jak na piec) wizją ognia. Konstrukcja wachlarzowa, wnętrze pieca (wachlarzy) dwuścienne z dylatacją. Wewnętrzna warstwa z cienkich (3 cm) płyt szamotowych, wachlarze wzmocnione od spodu płytą z innego materiału żeby się nie zapadły (kiedyś mogą pojawić się pęknięcia. Warstwa zewnętrzna - cegła szamotowa na rąb (6,5 cm)

Kompletne wnętrze piecowe, nieco kombinowane. Palenisko wykonane na bazie kształtek szamotowych firmy Rath, z bardzo dobrym rozwiązaniem dostarczenia powietrza do spalania - dosyć mocno zmodyfikowana i przerobiona na faktyczne potrzeby i wymiary tego pieca.

Dlaczego wachlarze (tak rzadko obecnie używane i nieco popadające w niełaskę) - ano z kilku prostych przyczyn. Raz ze względów gabarytowych pieca, dwa - bo bez problemu taki piec będzie "chodził" bez ingerencji w jego wnętrze (czyszczenie) jakieś 20-30 lat ... a potem dzieci (albo ich dzieci) i tak zrobią remont generalny i zmienią sobie piec na inny, albo sprzedadzą dom i wyniosą się w świat i kto inny już zrobi to samo. Albo palenisko już się na tyle zużyje że trzeba je będzie i tak wyremontować i zrobić nowe. Przez ten okres czasu obszerne wachlarze zapewnią sprawne działanie i brak obaw że coś się przytka, zatka albo zapcha sadzą i przestanie działać.

Dlatego też i spięcie wszystkiego w solidną ramę stalową - żeby przedłużyć okres użytkowania i nie zaplątać sobie głowy że się kiedyś piec rozszczelni. PO temu także konstrukcja samej oblicówki kaflowej wobec wnętrza - również oddylatowana, ze szczeliną powietrzną.

Całość zabudowy kaflowego garnituru tak wykonana, że powietrze w jego wnętrzu grzać będzie zarówno bryłę główną pieca, jak i oparcie ławy oraz cały postument. Taki mały labiryncik wymuszający cyrkulację wewnątrz.

Piec ma dwie regulacje - dolną, zamykającą dopływ powietrza (nie szczelną całkowicie, lecz rozszczelnioną) i górną - czyli szyber (w żadnym wypadku szczelny). I szyber ten założony jest wbrew wyobrażeniom wszystkich tych, którzy biorą pewne rzeczy dosłownie i bez wyobraźni. Pokrywa on w 3/4 przekrój nieco za dużego jak na ten piec, przewodu kominowego, czyli w połączeniu z regulowanym dopływem powietrza steruje siłą "ciągu kominowego". Regulatora ciągu niestety nie ma możności już założyć.

Piec jest niewielki, kompaktowy, w sam raz na grzane w naszym klimacie. Zarówno takie na poważnie (waga całości jakieś 700 kg), jak i rekreacyjnie - tylko po to by sobie na płomienie popatrzeć (tego nasze babcie i dziadkowie robić nie mogły w swoich piecach).

Jak będzie gotowy w całości - nie omieszkam oczywiście zamieścić zdjęć w wątku "Kominki nasze". Żeby "wiewiórka" miała o czym znowu pisać.

Pozdrawiam.

PS. zdjęcia trochę kiepskie, ale kto ma je rozumieć, ten zrozumie ...

P060411_18.19.jpg

P060411_18.16.jpg

P070411_15.13[01].jpg

P060411_18.18[01].jpg

P080411_09.45[01].jpg

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Forest

Za precyzyjne opisy pod kątem funkcjonalności i za konkretne zdjęcia z konkretnej realizacji.

 

Taki piec konkretny jako całość z pełnymi opisami funkcjonowania, jestem w stanie propagować w internecie.

Bo to poprostu konkret. Oczywiście myślę o sprzedaży wykonawstwa, wykonawca: Pracownia zduńska Forest

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne nowoczesne palenisko z szamotu do dokładnego spalania drewna . Czy to POLSKIE rozwiązanie ;) ?? Takie wachlarzowe rozwiązanie kanałów daje możliwość dokładania drewna , choć nie bardzo wiem po co:) , w trakcie palenia i podziwiania ognia przez szkło . Czyli dwa w jednym zakładają że palenisko ma drzwiczki z szybą .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...