Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

Witam!

 

Kształtki trzeba by oczywiście wykonać, tzn. zaformować z betonu. Ich wymiary można odczytać z rysunku - w poziomie pasują do modułu cegły, wysokie są na 4 warstwy. średnica kanału to 180 mm.

Ich zadanie jest trochę inne niż, jak podejrzewam, w Twojej konstrukcji - nie są elementem akumulacyjnym tylko mają przekazać ciepło do płaszcza, chronić materiał zewnętrzny i odpowiednio "uformować" strumień spalin. Mają też obniżyć ilość ciepła przekazywanego do ścian, aby nie nastąpiła intensywna kondensacja w początkowym okresie palenia. Cały rdzeń betonowy to masa około 300 kg.

Ile będą kosztować - jeszcze nie wiem, ale to projekt non profit, więc koszt raczej nie powali inwestora - jeżeli całość dojdzie do skutku, a mam taką nadzieję i tak zakładam.

Co do materiału - im mniej czerwony, tym lepiej :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wojtku, inwestor może jedynie potwierdzić swoją gotowość :).

Mam nadzieję, że niedługo będę mógł umieścić zdjęcia z realizacji jak również podzielić się informacjami po uruchomieniu piecyka. Będzie można to odnieść do piecyka nr 1 i 2.

Nie piszę tu często bo na razie nie mam o czym, spamu i tak jest sporo:)

Jak dziś rozmawialiśmy, czekam na ukończenie przez Ciebie wyliczeń i będziemy planować realizację.

Przy okazji, dziękuję Wojtku za profesjonalne podejście do tematu, co by nie mówić osoby z taką wiedzą a zarazem życzliwością należą do rzadkości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem symulacyjny projekt pieco kominka do

domu pasywnego ok 100m2. Wyszło , że wizja ognia przy

pojedynczej szybie , nie może być większa niż : uwaga ! -

12 x 12 cm . Jeśli podwójna 17 x 17 . Klient mnie obśmiał.

Pewnie skończy się na potrójnej z systemem odprowadzenia ciepła ,

ale tu znow trafiłem na dziwny uśmiech klienta , gdy wspomniałem

o cenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie skończy się na potrójnej z systemem odprowadzenia ciepła ,

ale tu

znow trafiłem na dziwny uśmiech klienta , gdy wspomniałem

o cenie :D

 

Ja myślę, że może warto by tu na forum dokładnie, precyzyjnie krok po kroku opisać budowę pieco kominków, itp.

 

Taki opis pozwalający na samodzielną budowę, uwzględniający wszelkie sytuacje i opcje.

 

Pozwoli to na uniknięcie uśmiechów klientów gdy usłyszą cenę wykonawstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że może warto by tu na forum dokładnie, precyzyjnie krok po kroku opisać budowę pieco kominków, itp.

 

Taki opis pozwalający na samodzielną budowę, uwzględniający wszelkie sytuacje i opcje.

 

Pozwoli to na uniknięcie uśmiechów klientów gdy usłyszą cenę wykonawstwa.

 

 

 

 

http://www.komineknasz.pl

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, chwilowo to niemożliwe - niepotrzebnie gębę otwierałem :)

 

Pytam ,ponieważ przymierzam się do zrobienia "zimnej szyby" i myślałem też o patencie lub wzorze urzytkowym. No więc chciałbym wiedzieć, co już w tym temacie funkcjonuje. Prawdopodobnie każdy tego typu "wynalazek " można spokojnie "obejść" podobnym i dlatego "spowolniłem ruchy". W wytwornicy miałem "zimne dżwiczki", z których byłem bardzo zadowolony, ale sukces przyszedł dopiero za piętnastym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ,ponieważ przymierzam się do zrobienia "zimnej szyby" i myślałem też o patencie lub wzorze urzytkowym. No więc chciałbym wiedzieć, co już w tym temacie funkcjonuje. Prawdopodobnie każdy tego typu "wynalazek " można spokojnie "obejść" podobnym i dlatego "spowolniłem ruchy". W wytwornicy miałem "zimne dżwiczki", z których byłem bardzo zadowolony, ale sukces przyszedł dopiero za piętnastym razem.

 

 

Problem który poruszasz, powstrzymuje mnie przed ujawnianiem

pewnych wartościowych ( przynajmniej dla mnie ) pomysłów .

 

Druga sprawa to fakt , że koła nie wymyślę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Z tą dużą emisją ciepła przez szybę jest rzeczywiście kłopot. Jej przepuszczalności dla podczerwieni nie możemy za bardzo zmniejszyć, bo obniżamy jej trwałość. Po prostu jeżeli mniej przepuszcza, to sama będzie się bardziej nagrzewać, a temperatur do jakich nagrzewają się pozostałe ściany paleniska ona nie wytrzyma, tym bardziej, że przewodność cieplna szkła jest bardzo niska. Musiałaby światło (podczerwień) odbijać. Przy ograniczaniu jej przepuszczalności dla promieniowania cieplnego trzeba pamiętać więc o zapewnieniu intensywnej wentylacji, szczególnie zestawów "kilkuszybowych".

Liczę akurat opór cieplny ścian obudowy pieca 2 i 1/2 i świadomość dużej emisji ciepła przez szybę trochę mi psuje samopoczucie.

Pewną drogą do polepszenia sytuacji, którą zresztą podążyłem (przy okazji załatwiania innej kwestii), jest zmiana kształtu paleniska. Jeżeli nie zmieniając wymiarów okna, będziemy oddalać od niego samo centrum płomienia, to wiedząc, że promieniowanie rozchodzi się po liniach prostych, będziemy mogli mieć pewność, że ilość "wydalanego" tą drogą ciepła będzie mniejsza. Jeżeli palenisko piecyka zostało "pogłębione" o 50%, to jego centrum odsunęło się od szyby o 25%, czyli o tyle samo zmniejszyły się pozornie i teoretycznie wymiary okna. Dawałoby to jego powierzchnię teoretycznie mniejszą o 44%.

Fajnie byłoby, gdyby tak było w rzeczywistości.

Trzeba by to głębiej przeanalizować, wynika stąd jednak dość pewny wniosek (zgodny zresztą z intuicją), że paleniska w kształcie telewizora to raczej emitery podczerwieni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szybą jest sprawa "prosta": jak dostanie mniej jak 450*C, to pokryje się sadzą, a jak wiecej jak 600* C, to uruchomi się powolny proces matowienia.Sonda umieszczona przy szybie mogąca odczytać temperaturę podczas palenia, może robić za "wróżkę".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Z tą dużą emisją ciepła przez szybę jest rzeczywiście kłopot. Jej przepuszczalności dla podczerwieni nie możemy za bardzo zmniejszyć, bo obniżamy jej trwałość. Po prostu jeżeli mniej przepuszcza, to sama będzie się bardziej nagrzewać, a temperatur do jakich nagrzewają się pozostałe ściany paleniska ona nie wytrzyma, tym bardziej, że przewodność cieplna szkła jest bardzo niska. Musiałaby światło (podczerwień) odbijać. Przy ograniczaniu jej przepuszczalności dla promieniowania cieplnego trzeba pamiętać więc o zapewnieniu intensywnej wentylacji, szczególnie zestawów "kilkuszybowych".

Liczę akurat opór cieplny ścian obudowy pieca 2 i 1/2 i świadomość dużej emisji ciepła przez szybę trochę mi psuje samopoczucie.

Pewną drogą do polepszenia sytuacji, którą zresztą podążyłem (przy okazji załatwiania innej kwestii), jest zmiana kształtu paleniska. Jeżeli nie zmieniając wymiarów okna, będziemy oddalać od niego samo centrum płomienia, to wiedząc, że promieniowanie rozchodzi się po liniach prostych, będziemy mogli mieć pewność, że ilość "wydalanego" tą drogą ciepła będzie mniejsza. Jeżeli palenisko piecyka zostało "pogłębione" o 50%, to jego centrum odsunęło się od szyby o 25%, czyli o tyle samo zmniejszyły się pozornie i teoretycznie wymiary okna. Dawałoby to jego powierzchnię teoretycznie mniejszą o 44%.

Fajnie byłoby, gdyby tak było w rzeczywistości.

Trzeba by to głębiej przeanalizować, wynika stąd jednak dość pewny wniosek (zgodny zresztą z intuicją), że paleniska w kształcie telewizora to raczej emitery podczerwieni.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Zdecydowanie słuszne i racjonalne rozumowanie . Łatwo będzie

przeprowadzić eksperyment , robiąc pomiary emisji ciepła przez

szybę Piecyka nr 1. Jak wiesz ma on palenisko głębokie na ca 65 cm.

Chodziło o możliwość ładowania polan długich na 60 cm. Używając

polan długości 30 cm można spalić dwa wsady , mierząc kolejno

temperaturę w określonych punktach przed szybą. Jeden załadunek

umieszczę z tyłu , drugi z przodu . Poczujemy się przez chwile jak

pogromcy mitów ( które sami sobie stworzymy :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zamiast termometru przydałby się jakiś niewielki ciemny masywny przedmiot i jego temperaturę można by było mierzyć, umieszczając go w różnych miejscach, raczej od razu nie na wprost szyby - tutaj niewiele się zmieni.

Żeby od razu podziałać na wyobraźnię, można wyobrazić sobie żarówkę umieszczoną wewnątrz paleniska i ekran naprzeciwko szyby. Wyświetli nam się jasny prostokąt o bokach, których długość będzie tyle razy większa od wymiarów okna pieca, ile razy większa będzie odległość pomiędzy żarówką i ekranem od odległości pomiędzy żarówką i szybą. Jeżeli teraz oddalimy żarówkę od szyby dwukrotnie, to także prawie dwukrotnie zmniejszą się wymiary liniowe tego wyświetlanego prostokąta, jeżeli odległość ekranu była odpowiednio duża. To „prawie” robi jednak różnicę, no i nie uwzględniłem tutaj sprawy odbicia, rozpraszania i tego, że płomień nie jest punktowym źródłem ciepła. Skutek powinien być jednak znaczący, tym bardziej, że „oświetlona” powierzchnia jest proporcjonalna do wymiarów liniowych w drugiej potędze – dwukrotnie mniejsze wymiary to czterokrotnie mniejsza powierzchnia.

Może bardziej zagmatwałem niż zobrazowałem, ale podczerwień zachowuje się podobnie jak światło widzialne (nasze oczy tworzą ten podział światła) i ilość ciepła można porównać do tej oświetlonej powierzchni.

Nie korzystałem w tych wyliczeniach z żadnego mitu, tylko z zasady podobieństwa trójkątów. Poza tym z obalania tego nie będzie żadnej przyjemności. Rasowym mitem byłoby to, gdyby się udało przed obalaniem, przekonać do niego większość elektoratu :).

Jeżeli nawet jakiegoś znaczącego efektu tą drogą się nie uzyska, to pole manewru jest tak małe, że trzeba chwytać się każdej możliwości, tym bardziej, że pogłębienie paleniska może dać ten sam efekt, co zmniejszenie szyby (na pewno nie wprost), a przy okazji możliwość wkładania długich polan jest bonusem, a właściwie efektem podstawowym.

 

Jeżeli nawet to wszystko jest niezbyt mądre, to forum jest świetnym na to miejscem :D. Jakby zatem do tematu nie podejść – warto rozmawiać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wydaje mi się, że w paleniskach bardzo duży wpływ na to gdzie jaka temperatura wystąpi ma przede wszystkim promieniowanie "odbite" (może nie fachowe określenie, ale co tam) czyli samo ukształtowanie poszczególnych jego ścian oraz ... prędkość przepływu spalin gdzieś dalej.

Najciekawsze są paleniska ze skosami, zaokrąglonymi tyłami, zmyślnie ukształtowanymi deflektorami.

Ciekawym eksperymentem jest zwykłe odwrócenie deflektora w tył, w normalnym palenisku ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szybą jest sprawa "prosta": jak dostanie mniej jak 450*C, to pokryje się sadzą, a jak wiecej jak 600* C, to uruchomi się powolny proces matowienia.Sonda umieszczona przy szybie mogąca odczytać temperaturę podczas palenia, może robić za "wróżkę".

 

... 1995 lub 1996 rok- targi budowlane w Paryżewie . Firma skośnooka , która miała wtedy monopol na vitroceramikę wystawia nowy produkt. Pokazują taflę 150x150cm szyby umieszczonej horyzontalnie , pod którą znajduje się palnik. Gdy w punkcie działania palnika temp. osiąga 1500 C na górną część , w punkt wygrzewu trafia strumień wody- a ta cholera nic - dalej cała. I masz rozwiązanie problemu. Chociaż nie wiem , czy jest ono potrzebne. Ja , raz po sezonie usuwam " zmatowienie" za pomocą Lidlowskiego płynu do kabin prysznicowych lub mleczka do płyt ceramicznych - bom sobie wykoncypował , że owe zmatowienie to osad ze związków węglanowych.

Nie wiem , czy sprawdzi się to na Schottach czy innych Robaxach ale na starych japońcach ( do 700 C ) zdaje egzamin.

Dodam ,że punktowo we wkładzie osiągam ok. 1300C ....i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najciekawsze są paleniska ze skosami, zaokrąglonymi tyłami, zmyślnie

ukształtowanymi deflektorami.

Nie wiem jak to wytłumaczyć "naukowo" ale właśnie w paleniskach z skosami, lub zaokrąglonymi tyłami według mnie również spalanie jest bardziej optymalne i również to co nieraz nieraz decyduje palenie jest "ładniejsze"

 

Może kiedyś któryś z piecyków będzie realizowany z zaokrągloną tylną ścianką i sklepieniem.

 

PS

 

Coś wczoraj obiło mi się o uszy, że będzie trzeba więcej płacić za gaz...

i zaraz znów więcej za gaz...

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zdaje się Ja-14 podał link do szyb i z niego wynikało, że z szybą jest tak jak z "dzbanem co wodę nosi,póki ucho się nie urwie".Była tam podana temperatura graniczna i łączny czas pracy w tej temperaturze, po którym szyba matowieje. Ten czas to zdaje się ok 30-40 godzin w temp. ok 750 *C.

Jężeli taka temperatura dotyka szybę sporadycznie,to szyba zmatowieje za 100 lat ,a jeśli często ze względu spalanie wysoko temperaturowe, to limit czasowy nie jest duży.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...