Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taki sobie piecyk ceramiczny...


eniu

Recommended Posts

Zastanawia mnie jedna kwestia, czym można palić w tego typu palenisku, poza drewnem liściastym.

Czyli:

- czy można palić drewnem iglastym, bez obawy o żywice które powodują zwiększone dymienie i brudzenie kanałów

- co z paleniem peletem, niektórzy producenci wkładów dodają kosz to palenia peletu

- jak taki piecyk poradzi sobie z paleniem węglem czy koksem (tak palić nie zamierzam, ale pytam z ciekawości)

 

pozdrawiam

 

Możesz palić drewnem iglastym do woli , z resztą daj sobie spokój.

Kosz na pelet to mało udany pomysł. Jeśli to paliwo , to palnik z podajnikiem.

Węgiel niewskazany głównie ze względu na szybę , ale i kulturę użytkowania

kominka w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

Cudnie się rozwija ten piecykowy kombajn! Rozdetalowana dokumentacja zdjęciowa robi wrażenie.

Z różnych przyczyn wybrałem inny, uproszczony system ogrzewania, ale z przyjemnością będę śledził poczynania.

Pytanie (żeby ktoś nie zarzucił, że po próżnicy piszę):

-jako wymiennik powietrzny zastosowałbym rurę alu-spiro, bo ta miedź, to tylko ze względu na lepszą przewodność cieplną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Cudnie się rozwija ten piecykowy kombajn! Rozdetalowana dokumentacja zdjęciowa robi wrażenie.

Z różnych przyczyn wybrałem inny, uproszczony system ogrzewania, ale z przyjemnością będę śledził poczynania.

Pytanie (żeby ktoś nie zarzucił, że po próżnicy piszę):

-jako wymiennik powietrzny zastosowałbym rurę alu-spiro, bo ta miedź, to tylko ze względu na lepszą przewodność cieplną?

 

 

Tu różnica w przewodności cieplnej to chyba na granicy błędu .

Domyślam się tylko, że chodziło o trwałość ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Różnica w przewodności cieplnej miedzi i aluminium jest dwukrotna, ale rzeczywiście bardziej chodzi o trwałość, sprawy przejmowania ciepła i pochłanianie promieniowania. To wszystko we wszelkich wymiennikach decyduje o ich mocy.

 

Ale nic to. Wczoraj zostało ukończone palenisko :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Różnica w przewodności cieplnej miedzi i aluminium jest dwukrotna, ale rzeczywiście bardziej chodzi o trwałość, sprawy przejmowania ciepła i pochłanianie promieniowania. To wszystko we wszelkich wymiennikach decyduje o ich mocy.

 

Ale nic to. Wczoraj zostało ukończone palenisko :).

 

Pozdrawiam

 

 

 

Różnice w przewodności materiału znałem (przypadkiem :D). Chodziło

o przewodność w tym konkretnym zastosowaniu - cienkie alu spiro i z

pewnością nie taka cienka miedź....

 

 

 

no to palymy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, wcale nie wczoraj tylko dzisiaj ;)

Jeszcze raz dziękuję, że wytrwałeś ze mną do końca i faktycznie udało się palenisko dokończyć.

Zeszło nam tyle przez Wojtka, bo ni jak nie chciał roboty uprościć, wszystko musiało być wykonane z należytą starannością, ale inwestor z tego powodu jest bardzo zadowolony.

Romole, detale to pojawią się dopiero w dzisiejszej galerii - palenisko zaprojektowane przez Wojtka to prawdziwy majstersztyk, jestem pod wrażeniem.

Obiecuję, że zaktualizuję galerię ale wieczorem, teraz mam dyżur z 3 miesięczną Martynką :)

 

Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Różnica w przewodności cieplnej miedzi i aluminium jest dwukrotna, ale rzeczywiście bardziej chodzi o trwałość, sprawy przejmowania ciepła i pochłanianie promieniowania. To wszystko we wszelkich wymiennikach decyduje o ich mocy.

 

Ale nic to. Wczoraj zostało ukończone palenisko :).

 

 

Pozdrawiam

Jest jeszcze jedna zaleta zastosowania rury miedzianej, mianowicie jest ona zacznie bardziej gładka od spiro, a więc opory przepływu powietrza będą mniejsze. Konwekcja wymusi ruch powietrza ale z powodu niewielkiej różnicy temperatur przepływ nie będzie zbyt mocny więc nawet najdrobniejsze opory trzeba brać pod wagę. Wada takie rury to cena :( dlatego ja wykonałem wymiennik z rur spiro :cool:

Samurai - masz fajnego nica, który dobrze mi się kojarzy 8), dlatego jutro wyślę Ci na pw fotkę wymiennika, który wykonałem. U mnie działa znakomicie. Na wątku "Kominek z masą akumulacyjną..." wrzuciłem wykres z pomiaru temperatury z 12h pracy kominka z wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Udało się wystawić galerię, gdzie można zobaczyć zakończenie budowy paleniska. Ale tu od razu jedna zasadnicza uwaga: NIE PRÓBUJCIE TEGO SAMI :) (tak mi się to skojarzyło po oglądaniu ekstremalnych filmów na Discovery, ale w tym przypadku to stwierdzenie również pasuje).

 

Już to mówiłem i jeszcze raz powiem, że sam nie podjąłbym się budowy kominka, nie mówiąc już o takim urządzeniu jakie buduję. Nie chodzi mi o to, aby kogoś zniechęcać do samodzielnych wyzwań, tylko o to, aby wiedzieć co się robi, po co się to robi i czym się to robi. Wnioski po całościowej lekturze for kominkowych pokazują, że dość często samodzielne konstrukcje powstają w sposób spontaniczny, bez projektu i bez doboru odpowiednim materiałów (często za materiał służą pozostałości budowlane). W takich przypadkach bywa za późno, aby wyeliminować wszystkie błędy, chociaż zespół fachowców z tego forum, nie raz próbuje poratować niejednego nieszczęśnika…

 

Konstrukcja, która powstaje realizowana jest w pełni zgodnie z projektem jaki przygotował Wojtek. Ta zgodność dotyczy zarówno trzymania wręcz milimetrowych wymiarów, jak również rozmieszczenia wszystkich elementów. Wczoraj, gdy Wojtek przywiózł deflektor, były obawy czy się zmieści, okazało się, że był dopasowany co do milimetra :) Na zdjęciach widać również, że wykończenie paleniska to szereg ciekawych etapów i elementów a błąd można popełnić na każdym z nich.

 

Wszystkich potencjalnych inwestorów mogę jedynie zachęcić, aby przed przystąpieniem do samodzielnej realizacji skonsultowali cały projekt, z którymś z obecnych tu fachowców.

 

Piecyk jest co prawda pewnym eksperymentem, ale bazując na wiedzy i profesjonalizmie Wojtka jako inwestor a nawet wykonawca jestem w pełni spokojny.

 

W galerii doszły zdjęcia z budowy akumulatora oraz z ukończenia paleniska, osoby o mocnych nerwach zapraszam:

https://picasaweb.google.com/108067507502596551576/506PiecoKominek02?authkey=Gv1sRgCO7cpMut8py-jwE#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna zaleta zastosowania rury miedzianej, mianowicie jest ona zacznie bardziej gładka od spiro, a więc opory przepływu powietrza będą mniejsze. Konwekcja wymusi ruch powietrza ale z powodu niewielkiej różnicy temperatur przepływ nie będzie zbyt mocny więc nawet najdrobniejsze opory trzeba brać pod wagę. Wada takie rury to cena :( dlatego ja wykonałem wymiennik z rur spiro :cool:

Samurai - masz fajnego nica, który dobrze mi się kojarzy 8), dlatego jutro wyślę Ci na pw fotkę wymiennika, który wykonałem. U mnie działa znakomicie. Na wątku "Kominek z masą akumulacyjną..." wrzuciłem wykres z pomiaru temperatury z 12h pracy kominka z wymiennikiem.

 

Margot, dziękuję za obietnicę i czekam na fotkę :)

Co do ceny rury miedzianej, to nie jest tragicznie, jako wymiennik planuję zastosować rurę miedzianą fi 10 z rury rynnowej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SamurajJack: Ta fotorelacja to .. najciekawszy wpis/relacja z budowy na forum :yes::yes: Mnóstwo szczegółów technicznych udokumentowanych w obrazkach . Piec zaprojektowany wykonany bardzo profesjonalnie . Jedyne moje obawy to ten wymiennik wodny ale może moje obawy okażą się nieuzasadnione .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem Samuruju galerię i gratuluję !

Jeśli chodzi o typ paleniska który zbudowaliście ,to testowałem jego odmiany kilka lat, a teraz w końcu realizuję inne, gdyż jak mniemam, będzie o wiele wydajniejsze.Piszę to tylko na "marginesie" nie chcąc tym umniejszyć sukcesu Twojego i Wszystkich którzy w projekt się angażowali.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, jeżeli możesz rozwiń wątek, czyli:

- jakie dokładnie paleniska testowałeś (może masz jakieś zdjęcia),

- jak mierzyłeś ich wydajność

- jaką wydajność będzie miało palenisko o którym wspomniałeś i gdzie będzie tu sedno większej wydajności ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt . Widzę ,że na woźnego awansowałeś . Każda wypowiedź

za Twoim przyzwoleniem ...:D

 

Ino Bogusie Ci się popitoliły ...

 

Uzbrajam się w cierpliwość
miałem na myśli mojego ulubieńca.ale w połączeniu z innym bogusiem może padnie poprawna odp.

 

eniu ale jesteś spostrzegawczy łałłłłłłł !!!!!! jak co najmniej mistrz.Taki misio gogo.:);):);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, jeżeli możesz rozwiń wątek, czyli:

- jakie dokładnie paleniska testowałeś (może masz jakieś zdjęcia),

- jak mierzyłeś ich wydajność

- jaką wydajność będzie miało palenisko o którym wspomniałeś i gdzie będzie tu sedno większej wydajności ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Montuję sobie te co na tym foto stoi na palecie i działa poprawnie bez komina, uczelnienia cegieł i sztuczek z powietrzem.O osiągach będę mógł powiedzieć jak je trochę po użytkuję.

http://img862.imageshack.us/img862/4848/56692323.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Udało się wystawić galerię, gdzie można zobaczyć zakończenie budowy paleniska. Ale tu od razu jedna zasadnicza uwaga: NIE PRÓBUJCIE TEGO SAMI :) (tak mi się to skojarzyło po oglądaniu ekstremalnych filmów na Discovery, ale w tym przypadku to stwierdzenie również pasuje).

 

Już to mówiłem i jeszcze raz powiem, że sam nie podjąłbym się budowy kominka, nie mówiąc już o takim urządzeniu jakie buduję. Nie chodzi mi o to, aby kogoś zniechęcać do samodzielnych wyzwań, tylko o to, aby wiedzieć co się robi, po co się to robi i czym się to robi. Wnioski po całościowej lekturze for kominkowych pokazują, że dość często samodzielne konstrukcje powstają w sposób spontaniczny, bez projektu i bez doboru odpowiednim materiałów (często za materiał służą pozostałości budowlane). W takich przypadkach bywa za późno, aby wyeliminować wszystkie błędy, chociaż zespół fachowców z tego forum, nie raz próbuje poratować niejednego nieszczęśnika…

 

Konstrukcja, która powstaje realizowana jest w pełni zgodnie z projektem jaki przygotował Wojtek. Ta zgodność dotyczy zarówno trzymania wręcz milimetrowych wymiarów, jak również rozmieszczenia wszystkich elementów. Wczoraj, gdy Wojtek przywiózł deflektor, były obawy czy się zmieści, okazało się, że był dopasowany co do milimetra :) Na zdjęciach widać również, że wykończenie paleniska to szereg ciekawych etapów i elementów a błąd można popełnić na każdym z nich.

 

Wszystkich potencjalnych inwestorów mogę jedynie zachęcić, aby przed przystąpieniem do samodzielnej realizacji skonsultowali cały projekt, z którymś z obecnych tu fachowców.

 

Piecyk jest co prawda pewnym eksperymentem, ale bazując na wiedzy i profesjonalizmie Wojtka jako inwestor a nawet wykonawca jestem w pełni spokojny.

 

W galerii doszły zdjęcia z budowy akumulatora oraz z ukończenia paleniska, osoby o mocnych nerwach zapraszam:

https://picasaweb.google.com/108067507502596551576/506PiecoKominek02?authkey=Gv1sRgCO7cpMut8py-jwE#

 

 

Samuraj.

 

Widzę ,że wciągnęło Cię "po uszy" :) Gratulacje od założyciela wątku to czysta

formalność. Jako królik doświadczalny pierwszych projektów Wojtka (:D)

cieszę się niezmiernie ,że nie tylko ja tu za jelenia do roboty .... itd , itp.

 

Pytanie mam następujące i prośbę . Mógłbyś wycenić swoją pracę ?

Głównie o godziny chodzi . Przyjmiemy jakąś poprawkę na "perturbacje

młodego Wertera" i upierdliwość naszego GURU technicznego - kolegi W.

Ciekawe ile by kosztowała robocizna przy twoim "kombajnie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...