Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

OP działa tak samo jak grzejniki. Jak masz w nich powietrze to te elementy po prostu nie grzeją. Dlaczego może być groźne - bo jak w wymienniku zgromadzi się duża ilość powietrza to bedzie się on przegrzewał i elektronika wyłączy pompę. W panasie jest program do odpowietrzania układu nie wiem czy w samsungu też. Po nad to można w nim sprawdzić oraz ustawić maksymalny przepływ jak i sprawdzić bieżący. Niestety ale tutaj musisz szukać albo kogoś z samsungiem lub jakiegoś instalatora który ogarnia tą pompę i jej oprogramowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.....

Czy jesli na rotametrach jest przepływ, wprawdzie maly bo max 1.5l/h to znaczy że pętle są odpowietrzone ?

 

mam u siebie przepływy od 0,4 do 1,6l/min (zgodnie ze zrobionym sobie projektem) i wszystko pięknie hula siódmy czy ósmy sezon, przepływ zależny od długosci danej petli/wielkości danej płyty, na dwóch rozdzielaczach w sumie 15 obwodów, pompa podłogowki (grunfos alpha2 chodzi na najniższym biegu) w piwnicy, rozdzielacze na parterze i piętrze, długośc łączna rur nieco większa niż u Ciebie, także porównując o ile nie masz skopanych pionów do rozdzielaczy to przepływy sąok, lub do korekty na rozdzielaczu dla danych pomieszczeń, możesz spróbować odpowietrzyć instalację zamykając wszystkie obwody prócz jednego, przegonić go pełnym przepływem,otworzyćnastepny na maxa, poprzedni zamknąc i tak po kolei wszystkie, a potem ustawic przepływy

temp zasilania 32 podałeś,ale istotnym też jest temp powrotu, jesli róznica pomiędzy zasilaniem a powrotem jest większa niż 5-6st to albo masz faktycznie za mały przepływ dla instalacji albo duży pobór ciepła/straty ciepła,albo jedno i drugie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam mały problem z regulacją przepływu na rotometrach. Otóż posiadam rotametry takie jak na załączonym zdjęciu jednak przy próbie kręcenia czy to menzurką szklaną czy też dolnym pierścieniem nic nie daje ponieważ w ogóle się nie obracają. Zastanawiam się czasem czy poprostu nie trzeba kręcić nimi z zastosowaniem klucza? Nie chcę robić nic pochopnie żeby ich nie uszkodzić. Pozdrawiam i z góry dziękuje za rady

Rotometr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam u siebie przepływy od 0,4 do 1,6l/min (zgodnie ze zrobionym sobie projektem) i wszystko pięknie hula siódmy czy ósmy sezon, przepływ zależny od długosci danej petli/wielkości danej płyty, na dwóch rozdzielaczach w sumie 15 obwodów, pompa podłogowki (grunfos alpha2 chodzi na najniższym biegu) w piwnicy, rozdzielacze na parterze i piętrze, długośc łączna rur nieco większa niż u Ciebie, także porównując o ile nie masz skopanych pionów do rozdzielaczy to przepływy sąok, lub do korekty na rozdzielaczu dla danych pomieszczeń, możesz spróbować odpowietrzyć instalację zamykając wszystkie obwody prócz jednego, przegonić go pełnym przepływem,otworzyćnastepny na maxa, poprzedni zamknąc i tak po kolei wszystkie, a potem ustawic przepływy

temp zasilania 32 podałeś,ale istotnym też jest temp powrotu, jesli róznica pomiędzy zasilaniem a powrotem jest większa niż 5-6st to albo masz faktycznie za mały przepływ dla instalacji albo duży pobór ciepła/straty ciepła,albo jedno i drugie...

 

 

właśnie chodzi o to że musze mieć zasilanie min 35C żeby w domu było 22C. Zmierze jeszcze temeprature powrotu ale chyba nie ma zbyt dużej róznicy. Co do odpowietrzania to mogę je zrobić ale nie wyłaczając grzania w pompie bo tylko wtedy chodzi pompa obiegowa w hydroboxie. Ktos tam pisał wyżej że moze to być niebezpieczne dla pompy jesli ogrzewa tylko jedną pętle... No i z odpowietrzaniem jest to niebezpieczenstwo że jak odkręce odpowietrzniki i wyleci mi troche cieczy to mi ciśnienie spadnie w instalacji i będę musiał wzywać serwić na dobicie (mam mieszanine z glikolem). Niestety nie mam pompki żeby sobie dobijać w razie spadku ciśnienia. A wiem że cisnienie spada bardzo nawet jak tylko troche cieczy upuścimy (odpowietrzałem drabinkę w łazience zaraz po jej intalacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam troszkę inne pytanie, spytam tutaj by nie zakładać nowego wątku. Aktualnie temperature zasilania mam 30 stopni, po nocnej przerwie w grzaniu, kocioł immergas 12 potrzebuje okolo 4-5 h żeby dobić temperature do zadanej (22,3). Zastanawia mnie fakt czy nie byłoby bardziej ekonomicznie ustawić wyższą temperature zasilania (np.34) i skrócic ten czas dojścia do temperatury zadanej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, jako świeżak w ogrzewaniu podłogowym, mam dużo zagadek w głowie ;) Między innymi zastanawiam się czy w domu 85 m2, położone 12 pętli ogrzewania, sterownik (vailant jak i piec) w holu, gdzie przebiegają pętle do łazienki oraz wiatrołapu - przy ścianie północnej najzimniejszej. Łazienka bezpośrednio graniczy z hallem, gdzie jest sterownik 1-2 m. Niestety wszystkie rozstawy w całym domu takie same co 10 cm. Czy za pomocą samych rotametrów/zaworów jestem w stanie ustawić temperaturę w łazience wyższą niż w pozostałych pomieszczeniach ? Np łazienka 22 stopnie, reszta pomieszczeń 20 stopni, przy głównym sterowniku ustawionym na 22 stopnie ?

 

Co do tej pory zrobiłem, to zmniejszyłem przepływy na rotametrach, zaworach w pozostałych pętlach, a w łazience ustawiłem na max 5l, zawór na maxa.

 

Pytanie sumujące, czy jestem w stanie tak wygregulować samymi rotametrami, zaworami na powrocie podłogówkę żeby temperatura w łazience była wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach ?

Czy do takich 'układów' są konieczne sterowniki pokojowe ? Ale rozumiem, że ich idea działania jest taka sama jak ręczne ustawienie na 'czuja' ?

 

Dokładać grzejnik do łazienki i to załatwi sprawę ?

Edytowane przez Przemek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Podepnę się pod temat, jako świeżak w ogrzewaniu podłogowym, mam dużo zagadek w głowie ;) Między innymi zastanawiam się czy w domu 85 m2, położone 12 pętli ogrzewania, sterownik (vailant jak i piec) w holu, gdzie przebiegają pętle do łazienki oraz wiatrołapu - przy ścianie północnej najzimniejszej. Łazienka bezpośrednio graniczy z hallem, gdzie jest sterownik 1-2 m. Niestety wszystkie rozstawy w całym domu takie same co 10 cm. Czy za pomocą samych rotametrów/zaworów jestem w stanie ustawić temperaturę w łazience wyższą niż w pozostałych pomieszczeniach ? Np łazienka 22 stopnie, reszta pomieszczeń 20 stopni, przy głównym sterowniku ustawionym na 22 stopnie ?

 

Co do tej pory zrobiłem, to zmniejszyłem przepływy na rotametrach, zaworach w pozostałych pętlach, a w łazience ustawiłem na max 5l, zawór na maxa.

 

Pytanie sumujące, czy jestem w stanie tak wygregulować samymi rotametrami, zaworami na powrocie podłogówkę żeby temperatura w łazience była wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach ?

Czy do takich 'układów' są konieczne sterowniki pokojowe ? Ale rozumiem, że ich idea działania jest taka sama jak ręczne ustawienie na 'czuja' ?

 

Dokładać grzejnik do łazienki i to załatwi sprawę ?

Pierwszy i podstawowy błąd to podlogowka na pałę czyli bez uwzględnienia strat energii każdego pomieszczenia i rozstaw co 10cm. Skutkuje to tym,że będzie Ci ciężko to wyregulowac.

Jest to do zrobienia ale jak masz źródło ciepła które jest przeczulone na zbyt niski przeplyw to czeka Cię inwestycja w osprzęt,który to ominie i nie powie Ci "fuck off" wywalając błąd przepływu ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy i podstawowy błąd to podlogowka na pałę czyli bez uwzględnienia strat energii każdego pomieszczenia i rozstaw co 10cm. Skutkuje to tym,że będzie Ci ciężko to wyregulowac.

Jest to do zrobienia ale jak masz źródło ciepła które jest przeczulone na zbyt niski przeplyw to czeka Cię inwestycja w osprzęt,który to ominie i nie powie Ci "fuck off" wywalając błąd przepływu ;)

 

Co więcej pod strefami okiennymi, gdzie okna idą pionowa podłoga - sufit nie wjechali w 'parapety' na podłodze.

 

Sprawę na dzień dzisiejszy utrudnia fakt, że dom jest mały bo 85m2, pomieszczenia jeszcze bez drzwi, ale ale po wczorajszym dniu udało się stłumić przepływy w całym domu do minimum, łazienkę zostawić na max z otwartymi przepływami. Przy zadanej temperaturze 20 stopni, łazienka 18.5 stopnia, 3m dalej główny sterownik pokazuje 17 stopni. Przed chwilą lekko podkreciłem strefę, gdzie jest główny sterownik i czekam kolejne 12h/dobę co się będzie działo :)

 

Jaka jest różnica przy regulacji na rotametrach i dolnych zaworach na odpływie ? Co na co ma wpływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie to osiągnąć ale warunkiem są rozsądne różnice w długości pętli podłogówki. Rotametry mają ograniczone możliwości regulacji stąd Twoje wymagania o cieplejszej łazience musiałyby być uwzględnione także w rozstawie pętli.

Sam sterownik Vaillanta najlepiej aby znajdował się w pokoju, tam gdzie utrzymujesz 20*C.

 

Już osiągnąłeś 1,5*C różnicy więc utrzymując 20 *C w pozostałych pomieszczeniach w łazience będzie 21,5*C a czasowo nawet 22*C gdyż sterownik ma + -0,5*C histerezy.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętle są pi razy drzwi takie same, jeśli mowa o ich długości.

 

Wczoraj bardzo długo zastanawiałem się, gdzie najkorzystniej umieścić sterownik Vaillatna, póki co jest w hollu, przy ścianie północnej, graniczy z łazienką i wiatrołapem plus jest otwarty na salon+kuchnia. W zasadzie zastanawiam się czy nie przenieść go właśnie do wiatrołapu, który jest najbardziej oddalony od salonu i zamknięty, bowiem w hollu może mieć wpływ na niego salon+kuchnia oraz sąsiednie pokoje i łazienka.

 

Skąd podpowiedź, że powinien być w salonie ? Mój tok mylenia jest taki: rzucam go nie w miejsce, w którym chce trzymać niższą temperaturę (salon) tylko w miejsce, które jest zimniejsze ze względu na położonie tj. północ czyli w miejsce, które chce aby było cieplejsze holl lub wiatrołap.

 

Sterownik ma najzimniej dłużej musi grzać piec, łazienka ma więcej czasu na dogrzanie, salon przy zdławionych pętlach utrzymuje mniejsze temperatury.

 

Choć z drugiej strony myślę, że Twój pomysł też ma sens bo jeżeli w salonie+kuchnia dławię pętlę i chce żeby tam było ~18 stopni, przy łazience 20-21 to jest to podobna sytuacja co danie sterownika w najzimniejsze miejsce czyli wiatrołap :)

 

misz masz w akcji :)

Edytowane przez Przemek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż w najzimniejszym miejscu ma sens jeśli masz jakiekolwiek problemy z dogrzaniem tych pomieszczeń.

Tak się często dzieje na poddaszu w instalacjach robionych bez żadnego projektu, u Ciebie jak zdążyłem się zorientować pytasz o możliwość uzyskania odpowiedniej temperatury w łazience i salonie.

 

Tok myślenia niestety jest tu uzależniony od możliwości uzyskania róznicy temperatur poprzez ustawienie rotametrów.

Jeśli poprzez skrajne położenia uzyskasz tylko 2*C to dla temperatury łazienki na poziomie 22*C w salonie musi być 20*C i położenie regulatora nie ma tu żadnego znaczenia.

Jeżeli salon ma okna balkonowe i jest otwarty na kuchnię to ze względu na zyski cieplne z gotowania oraz słoneczne dni regulator najlepiej umieścić gdzieś indziej, ale zeby łazienka była jego ulubionym i reprezentacyjnym miejscem to nie powiem. :yes:

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż w najzimniejszym miejscu ma sens jeśli masz jakiekolwiek problemy z dogrzaniem tych pomieszczeń.

Tak się często dzieje na poddaszu w instalacjach robionych bez żadnego projektu, u Ciebie jak zdążyłem się zorientować pytasz o możliwość uzyskania odpowiedniej temperatury w łazience i salonie.

 

Tok myślenia niestety jest tu uzależniony od możliwości uzyskania róznicy temperatur poprzez ustawienie rotametrów.

Jeśli poprzez skrajne położenia uzyskasz tylko 2*C to dla temperatury łazienki na poziomie 22*C w salonie musi być 20*C i położenie regulatora nie ma tu żadnego znaczenia.

Jeżeli salon ma okna balkonowe i jest otwarty na kuchnię to ze względu na zyski cieplne z gotowania oraz słoneczne dni regulator najlepiej umieścić gdzieś indziej, ale zeby łazienka była jego ulubionym i reprezentacyjnym miejscem to nie powiem. :yes:

 

Dzięki! Tak dokładnie chcę uzyskać różnicę temperatur pomiędzy łazienką a resztą pomieszczeń w tym salonem. Zakładając czarny scenariusz, że nie uda się to zrobić za pomocą zaworów ręcznie czy sterowniki pokojowe pomogą ? Czy sterownik pokojowy w samej łazience sprawi, że uzyskam tam większą temperaturę ?

 

Jakaś inna alternatywa dla zwiększenia temperatury w łazience względem innych pomieszczeń bez pakowania się w koszta ? Grzejnik ?

Edytowane przez Przemek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czarnym scenariuszu sam sterownik nawet w łazience nie pomoże bo o ile w łazience będzie upragnione 22*C to reszta będzie miała 20*C czyli nadal różnica jest na tym samym poziomie.

Mozliwa jest mała poprawa poprzez przestawienie sterowania w tryb BRAK z racji tego że grzanie następuje w dłuższych okresach ale wymagana jest dokładne ustawienie krzywej grzewczej.

Przeróbka instalacji i dokładanie sterowników pokojowych wraz z elektrozaworami na pętlach jest nieopłacalne.

Jedyna więc możliwość to drabinka w łazience a jeżeli jest to jej powiększenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czarnym scenariuszu sam sterownik nawet w łazience nie pomoże bo o ile w łazience będzie upragnione 22*C to reszta będzie miała 20*C czyli nadal różnica jest na tym samym poziomie.

Mozliwa jest mała poprawa poprzez przestawienie sterowania w tryb BRAK z racji tego że grzanie następuje w dłuższych okresach ale wymagana jest dokładne ustawienie krzywej grzewczej.

Przeróbka instalacji i dokładanie sterowników pokojowych wraz z elektrozaworami na pętlach jest nieopłacalne.

Jedyna więc możliwość to drabinka w łazience a jeżeli jest to jej powiększenie .

 

Miałem na myśli sytuację, że z instalacji jestem w stanie wyciągnąć np 24 stopnie temperatury w pomieszczeniu i nie jestem w stanie różnic osiągnąć ręcznie sterując zaworami, zakładam sterownik do łazienki, salonu, sypialni i w łazience ustawiam tylko 24 stopnie w reszcie pomieszczeń 20 stopni. Jest możliwe takie różnicowanie temperatur na sterownikach pokojowych ?

 

Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby dogrzać w łazience muszę trzymać w całym domu 24 stopnie :/

Edytowane przez Przemek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czym według ciebie te sterowniki będą sterować? Co będzie elementem wykonawczym sterowników.? Jeżeli myślisz że będzie to kocioł to którego według Ciebie ma się on posłuchać jeśli te z pokoi wydadzą komendę aby nie ogrzewać bo w pomieszczeniach będzie 19*C natomiast ten jeden z łazienki wyśle polecenie do grzania........ przecież wtedy kocioł będzie nadal dogrzewał wszystko do 24*C wymaganych w łazience.

 

Dlatego mówię że sterowniki pokojowe ale one sterują elektrozaworami na pętlach do poszczególnych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czym według ciebie te sterowniki będą sterować? Co będzie elementem wykonawczym sterowników.? Jeżeli myślisz że będzie to kocioł to którego według Ciebie ma się on posłuchać jeśli te z pokoi wydadzą komendę aby nie ogrzewać bo w pomieszczeniach będzie 19*C natomiast ten jeden z łazienki wyśle polecenie do grzania........ przecież wtedy kocioł będzie nadal dogrzewał wszystko do 24*C wymaganych w łazience.

 

Dlatego mówię że sterowniki pokojowe ale one sterują elektrozaworami na pętlach do poszczególnych pomieszczeń.

 

Źle się*zrozumieliśmy, bo mieszam i przeskakuje z tematu na temat szukając rozwiązania :) Myślałem o sterownikach pokojowych + elektrzawory w opcji:

 

1) 1 główny sterownik w hollu z temperatuą zadaną 20 stopni + 1 sterownik pokojowy w łazience z temperaturą zadaną 24 stopnie

2) sterownik główny w hollu, sterowniki pokojowe łazienka (24 stopnie), sypialnia ( 18 ), salon ( 18 ), pokój ( 16 )

 

Puszki i kable pod sterowniki pokojowe mam pociągnięte w tym momencie i na tym etapie remontu mogę się na nie zdecydować. Pytanie jak duże koszta dla 4-5 sterowników pi razy drzwi ?

 

Czy takie różnicowanie temperatur w pokojach jest możliwe, ma sens ?

 

Wieczorem wrzucę plan domu plus co mam w kotłowni, może coś rozjaśni :)

Edytowane przez Przemek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe jest i działać będzie ale czy dla jednego pomieszczenia łazienkowego jest sens ekonomiczny pakowania się koszty.

 

Masz 5 pomieszczeń więc wymagane jest 5 sterowników pokojowych, 5szt elektrozaworów i 1 centralka.

Według cennika TECH koszt centralki L5 i reszty ok 1500 - 1800 zł

 

Poza tym w systemie raczej wymagane jest montowanie rozdzielaczy z bypassem w celu zabezpieczenia pompy.

 

Nie taniej wyjdzie założenie zaworu trójdrogowego i pompki w instalacji czyli zwykłego mieszacza na rozdzielaczu i przełożenie pętli łazienkowej przed zawór tak aby na nią szła woda o wyższej temperaturze.

 

W każdym z tych przypadków wszystkie drzwi każdy za sobą zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe jest i działać będzie ale czy dla jednego pomieszczenia łazienkowego jest sens ekonomiczny pakowania się koszty.

 

Masz 5 pomieszczeń więc wymagane jest 5 sterowników pokojowych, 5szt elektrozaworów i 1 centralka.

Według cennika TECH koszt centralki L5 i reszty ok 1500 - 1800 zł

 

Poza tym w systemie raczej wymagane jest montowanie rozdzielaczy z bypassem w celu zabezpieczenia pompy.

 

Nie taniej wyjdzie założenie zaworu trójdrogowego i pompki w instalacji czyli zwykłego mieszacza na rozdzielaczu i przełożenie pętli łazienkowej przed zawór tak aby na nią szła woda o wyższej temperaturze.

 

W każdym z tych przypadków wszystkie drzwi każdy za sobą zamyka.

 

Pewnie taniej, ale a) nie potrafię (jeszcze) tego zrobić b) to nie dla samej łazienki bo i sypialnia i mniejszy pokój raczej będą potrzebowały niższej temp.

 

To rozwiązanie, które proponujesz byłoby pewnie tylko na teraz :/

 

Każdy pokój musi mieć swój sterownik tzn np wiatrołap też ? Co w przypadku założenia pokojówek dzieje się z głównym sterownikiem ?

Edytowane przez Przemek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...