Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

Nie mam żadnych bypassów itp Instalacja jest prosta do bólu.

Niestety w menu pompy nie ma mozliwosci recznego przestawiania pompy, przynajmniej w menu dostepnych dla uzytkownika. Może w serwisowym coś tam jest ale nie jest to upublicznione.

Przepływy wydają mi sie za małe żeby dogrzać całą podłogę. sprawdze jeszcze dzis temeprature powrotu wody na każdej kondygnacji i przed samym hydroboxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bypass na rozdzielaczu i jeszcze zawór ciśnienieowy ? A czemu to mogło by służyć?

 

Nie wiem po co, Mieszacza na rozdzielaczu nie ma więc to raczej bez sensu ale któż to wie co tam instalatorowi zostało z poprzedniego zlecenia :D:D

 

Przepływy wydają mi sie za małe żeby dogrzać całą podłogę. sprawdze jeszcze dzis temeprature powrotu wody na każdej kondygnacji i przed samym hydroboxem.

 

Jak na uzyskiwane przepływy z wykresu producenta to oczywiście że małe.

Przepływy są małe więc temperatura na powrotach będzie także dość niska raczej o dość dużej różnicy względem zasilania.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem dzis dostepnego dokładnego termometru tylko pirometr ale na zasilaniu rozdzielacza na parterze pokazywało mi 30-31C (ustawione 34C na sterowniku PC), oraz jakies 27-28C na powrocie. Na górze jest okolo 1 stopien mniej, ale musze to zweryfikować czymś dokladnijeszym z sondą kablową. Bo ten pirometr ma bardzo niepowtarzalne pomiary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o kwestię zaufania tu chodzi bo zewnętrzny termometr jest na PT100, PT1000 lub termoparze J,K itp które są dokładniejsze niż zwykły NTC czasem umieszczony w pompie.

 

Miałem na myśli raczej pomiar na rurze zasilania tuż przy pompie lub nawet wewnątrz. Wtedy błąd termometru jest nieistotny a liczy się jedynie różnica wskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy, mam prośbe o pradę co może być przyczyną w mojej sytuacji dość niskich przepływów w podłogówce. Otóż, sytuacja wygląda następująco:

 

- ogrzewane 2 piętra, osobne rozdzielacze na każde piętro ( parter 10 obiegów, piętro 8 obiegów), 100% podłógówka + 3 drabinki zasilane niską temp na osobnych obiegach skręcone do 0,5l/min

- pętle długosci w przedziale 80-100m

- kocioł Vaillant, sterowanie pogodowe - kotłownia w garażu, oddalona od dolnego rozdzielacza o ok 5 metrów, od górnego pewnie z 10m

- pompa co DAB Evosta 40-70/180

 

Przy całkowicie rozkręconych rotometrach - na dole przepływy max 1,5l/min, na piętrze max 1l/m ale i mniej na niektórych obiegach. Efekt wyraźnie chłodniej na piętrze (2-3 stopnie różnicy), podłoga wyraźnie chłodniejsza.

Przy takich przepływach i rozkręconych na max rotometrach nie jestem w stanie w żaden sposób tego wyregulować. Kryzując zawór w dolnym rozdzielaczu przepływy na górze rosną i robi się tam cieplej ale znowu komfort spada na parterze. Nie da rady ustawić np wszędzie 1,5l/min a w łazienkach np 2 l/min

 

Pytanie co może być powodem, że tak to wygląda? Co sprawdzić? O co pytać hydraulika i czego wymagać? Czy zamontowana pompa co powinna to opędzić czy może być za słaba ( pracuje na max ) ?

 

 

W zał zdjęcia kotłowni:

IMG_0141.jpg

IMG_0142.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ma wydajność 3,3 m3/h i podnoszenie do 7m. Instalacja to 18 obwodów po 1,5l/min to daje 1,7m3/h czyli połowa tego. Skoro drabinki są zasilane niskim czynnikiem to po co ktoś tam władował ten mieszacz. Przecież to wydatek pieniędzy, lub zabezpieczenie dla drabinek bo jak klientowi się nie spodoba letnia temperatura grzejnika to się przełączy?

Jeśli nie da się zwiększyć wydajności pompy poprzez regulację to winna są opory instalacji i przekroje rur. Na fotkach widać dość cienkie przyłącza idące ze sprzęgła do mieszacza a następnie rurkami PEX prowadzone do rozdzielaczy.

 

Rada na teraz to likwidacja mieszacza i podłączenie dwóch oddzielnych pomp kazda do swojego rozdzielacza bezpośrednio do sprzęgła a następnie ustawienie niższej krzywej grzewczej do 0,55 max

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77 , aktualnie KG jest ustawiona na 0,2. Przetestowaliśmy już rożne ustawienia od 0,2 do 0,4 i własnie 0,2 daje najlepszy komfort.

 

Czy te dwie pompy powinny być w rozdzielaczach ( tam nie ma żadnych kabli do podłączenia zasilania ) czy w kotłowni?

Czy wymieniając aktualną pompę na jakąś wydajniejszą ( wyższa wydajność ) czy o wyższym podnoszeniu jest szansa pokonać opory instalacji? Druga sprawa jak miałaby wyglądać regulacja aktualnej pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ma wydajność 3,3 m3/h i podnoszenie do 7m. Instalacja to 18 obwodów po 1,5l/min to daje 1,7m3/h czyli połowa tego.

 

Witam

 

Wyrok co do wydajności pompy ferował bym ostrożnie.

Przy zakładanym przepływie rzędu 1/7 m3/h wysokość podnoszenia ledwo przekracza 3 m.

Dla pobieżnie opisanej instalacji, z dość długimi pętlami może być nieco za dużo.

Kosztem nieco niższego stopnia kondensacji zacząłbym do podwyższenia temp. zasilania instalacji. Być może wystarczy, zapewniając komfort po regulacji przepływu między dołem a górą.

Jako dalsza opcja to wymiana Obiegówki na nieco mocniejszą.

Przerabianie instalacji pozostawiłbym jako opcję ostateczną.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp zasilania była zwiększana poprzez podnoszenie KG ale tak jak pisałem na KG 0,2 jest najlepiej. Regulacja przepływu, którą zrobiłem polegała na zkryzowaniu dolnego rozdzielacza. Przepływy na górze wzrosły ale kosztem tych dolnych i efekt finalnie słaby... (zamienił stryjek siekierke na kijek ;) )

 

Ewidentnie widzę, że min przepływy które zapewniają komfort to 1,5l/min.

 

Jaka obiegówka wg Ciebie mogłaby się sprawdzić w mojej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77 , aktualnie KG jest ustawiona na 0,2. Przetestowaliśmy już rożne ustawienia od 0,2 do 0,4 i własnie 0,2 daje najlepszy komfort.

 

Czy te dwie pompy powinny być w rozdzielaczach ( tam nie ma żadnych kabli do podłączenia zasilania ) czy w kotłowni?

Czy wymieniając aktualną pompę na jakąś wydajniejszą ( wyższa wydajność ) czy o wyższym podnoszeniu jest szansa pokonać opory instalacji? Druga sprawa jak miałaby wyglądać regulacja aktualnej pompy?

 

Krzywa 0,2 ????

To po co wam ten mieszacz. Do jakiego obniżenia temperatury jak ona w największe mrozy ma raptem 35*C. A propos macie prawdopodobnie moduł mieszacza VR61/4 lub z nowej serii VR70 lub VR71.

Czy czasem na regulatorze nie ustawiacie dwóch osobnych krzywych grzewczych jedną dla grzejników a drugą dla podłogówki, bo wtedy krzywa 0,2 ma sens bo to za mieszaczem.

Proszę o odpowiedź!

 

Jeśli wymiana pompy to tylko na taką o wyższym sprężaniu czyli wysokości podnoszenia która zapewni przepływy przy istniejących oporach instalacji.

Jeśli dwie pompy to umieszczone w kotłowni każda osobno dla każdego rozdzielacza.

 

Kol. @Pratchawiec: wyroków nie feruję ale pompa która jest teraz według jej specyfikacji ma 3,3m3/h natomiast instalacja pochłania połowę tego więc problemem są opory instalacji choć 80 - 100mb rury nie jest jakimś rekordem a widziałem i 120mb.

Problemem jako takim nie jest też chyba dogrzanie pomieszczeń a tylko uzyskiwane przepływy gdyż 1,5 na parterze powoduje max 1l/min na poddaszu.

Oczywiście można by zredukować parter i na poddaszu wzrośnie ale kompensacji długości pętli praktycznie nie ma żadnej gdyż oprucz tych 100m-etrowych zdarzają się małe pomieszczenia które mają 50mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moduł mieszacza jest a to widać na fotce i steruje on siłownikiem zaworu trójdrogowego to idealną sprawą na rozwiązanie waszych problemów jest założenie drugiego mieszacza tak aby dokonać rozdziału parteru i poddasza.

Uzyskacie wtedy przepływy ale także i dwie osobne krzywe grzewcze jedna dla parteru a druga dla poddasza i znikną także problemy z niedogrzaniem i rozbieżnością temperaturową obu poziomów.

 

Regulacja pompy jest w jej instrukcji:

 

https://www.dabpumps.com.pl/sites/dabpumps.com.pl/files/2018-01/EVOSTA_EVOSTA%20DPC%20PWM_POL.pdf

 

Ale u was świecą wszystkie 3 diody więc chyba jest na max, natomiast sprawdzenie nic nie kosztuje.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suzanita

 

Ta evosta to 130-ka czy 180?

Ma znaczenie, czy da się zainstalować bez przeróbki.

W kotłach najczęściej stosuje się tzw.krótkie -130-ki.

 

Kompromis jakości, komfortu i ceny:

Wilo yonos pico 25 lub 30 1/8

np. taka https://allegro.pl/pompa-co-obiegowa-wilo-yonos-pico-2-0-25-1-8-25-80-i7038855767.html

LFP Sprinta

https://allegro.pl/pompa-obiegowa-c-o-lfp-leszno-sprinta-32-80-180-i7608992048.html

 

Marek

 

Masz rację, ale chodzi o to żeby zrobić to najprościej i dość tanio.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EVOSTA to 180-tka. Napisane w pierwszym poście

 

Najprościej to wezwać fachowca który to skonstruował i nie dać się spławić.

Porady na forum są bezpieczne ale te typu "kupcie sobie LFP lub PICO YONOS: nie dają 100% gwarancji polepszenia więc skoro już nowa pompa to i parę zł na zawór trójdrogowy z siłownikiem oraz rozdział obiegów i naprawa sytuacji pewna na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za komentarze, przydadzą się w rozmowach z hydraulikiem.

Ogrzewanie jest jako jeden obieg i i KG jest ustawiana dla całości, nie mam osobno grzejników i podłogi.

 

Evosta to 180

 

Czyli najsensowniej dołożyć:

- mocniejszą pompę? ( czy tą zostawić?)

- zawór trójdrogowy

 

i to pozowli rozdzielić parter i piętro i rozwiązuje problem?

 

Dobrze rozumiem?

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale po co ten siłownik?

Raz sobie zrównoważy ręcznie przepływ i zostawi. Jak będzie chciał (a)coś zmienić to przestawi ręcznie zawór.

Nie będzie tego robił kilka razy dziennie, bo nie o to Mu (Jej) chodzi.

Potrafi, jak pisze, zmienić rozdział miedzy rozdzielacze, przez czynność nazwaną "kryzowaniem" cokolwiek miał na myśli.

Miało być prosto i tanio.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływów nie zrównoważy bo osiągając przepływ na poziomie 1 - 1,5l/min ma za mały zakres regulacji w stosunku do długości pętli jak i do odległości i wysokości czyli parter i poddasze.

Rotametry ma ją zakres 2,5 lub 5 l/min więc która pompa typu " SMOK" :D zapewni taką wydajność.?

Posiada pompę o podnoszeniu 7m a wymieni ją na Wilo lub LFP o podnoszeniu 8m.!!!!!

 

Siłownik i zawór trójdrogowy do osobnej regulacji temperatur poddasza i parteru poprzez osobne ustawienie krzywej grzewczej. Resztę załatwią dwie pompy jedna już jest bo bęzie pracować tylko na jedno piętro ( rozdzielacz ) natomiast druga i jej mieszacz na drugi.

 

Przekażcie instalatorowi aby zrealizował układ typu G ze strony 18.

 

https://www.vaillant.pl/materia-y-szkoleniowe/podr-czniki/podrcznik-schematw-z-kotami-ecotec-do-37-kw-1114106.pdf

 

S174

Regulator na poddaszu nie jest wymagany ale powoduje spore oszczędności w porównaniu do trybu BRAK

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...