Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rotametry ma ją zakres 2,5 lub 5 l/min więc która pompa typu " SMOK" :D zapewni taką wydajność.?

Posiada pompę o podnoszeniu 7m a wymieni ją na Wilo lub LFP o podnoszeniu 8m.!!!!!

Obejrzyj sobie najpierw charakterystyki wydajnościowe obu pomp. Tej DAB i tej przeze mnie sugerowanej.

DAB https://www.dabpumps.com.pl/sites/dabpumps.com.pl/files/2018-01/EVOSTA_EVOSTA%20DPC%20PWM_POL.pdf

WILO https://allegro.pl/pompa-co-obiegowa-wilo-yonos-pico-2-0-25-1-8-25-80-i7038855767.html

 

Dostrzegasz różnicę? Jeśli tylko taką o jakiej wyżej piszesz, to nie mamy dalej o czym dyskutować, bo nie rozumiesz w jaki sposób oblicza się (odczytuje z wykresu) wydajność pompy obiegowej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzegam i zgadzam się że może się udać i powiem że na 85% jestem pewny natomiast sytuacja aż się prosi o pełną automatykę bez zbytniej inwestycji.

Wiem z kolei że na poddaszu zawsze jest chłodniej i jednym jest to na rękę bo tam organizują sypialnię natomiast drugim już nie bo posiadają tam pokoje dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie własnie u nas jest ta druga sytuacja.

 

Sporo nam się rozjaśniło po Waszych wpisach jeśli chodzi o możliwości rozwiązania. Instalator jest poważnym człowiekiem i zapewnił już nas, że sytuacja zostanie rozwiązana, bo musi być dobrze i kropka. Wspominał tez o tym, że od razu mogli dołożyć osobną pompę na piętro.

 

Instalacja miała być prosta i zapewniająca oczywiście komfort. W naszej konkretnej sytuacji być może zbyt prosta i nie do końca się to sprawdziło ale liczę, że zostanie to poprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialiśmy z instalatorem - sytuacja zostanie rozwiązana dokładnie tak jak sugerowałeś, czyli rozdzielamy na 2 obiegi, dojdzie druga pompa + zawór trójdrogowy z siłownikiem.

Jako ciekawostka, przykład jak powinna wyglądać dbałość o klienta i odpowiedzialność za wykonaną usługę - ta przeróbka będzie całkowicie na koszt wykonawcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialiśmy z instalatorem - sytuacja zostanie rozwiązana dokładnie tak jak sugerowałeś, czyli rozdzielamy na 2 obiegi, dojdzie druga pompa + zawór trójdrogowy z siłownikiem.

Jako ciekawostka, przykład jak powinna wyglądać dbałość o klienta i odpowiedzialność za wykonaną usługę - ta przeróbka będzie całkowicie na koszt wykonawcy

 

Nie wszyscy mają takie szczęście zatrudniając prawdziwego fachowca który dba o własną markę.

Do regulatora VR700 który posiadacie na parterze dołóżcie na swój koszt zdalne sterowanie w postaci regulatora VR91 umieszczonego na poddaszu. Wtedy strefa 1 czyli będzie sterowana za pomocą VR700( można będzie ustawić tryb TERMOSTAT) natomiast strefa 2 czyli poddasze będzie sterowana poprzez VR91.

Zawór trójdrogowy do zrealizowania 2 obwodu jest nie potrzebny ale niech już robią jak sobie wymyślili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel dwużyłowy z magistralą eBUS.

Tak... zyskujecie możliwość pracy w trybie TERMOSTAT lub KOREKTA stabilizacja temperatury oraz ograniczenie kosztów ogrzewania. Bez tego regulatora ta strefa czyli cała część ogrzewania podłogowego poddasza pracuje w trybie BRAK czyli kocioł niejako pracuje na nią cały czas z przerwami a utrzymywanie stałej temperatury jest tylko poprzez krzywą grzewczą i regulator który w pierwszym okresie adaptuje się do warunków w domu ucząc się stabilizacji temperatury poprzez różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem.

Jednym słowem panowanie nad temperaturą poddasza będzie ciężkie gdyż krzywa grzewcza ma swoje ograniczenia w dostosowywaniu do charakterystyki domu. ( nie da się tego zrobić idealnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77, a czy regulator w wersji bezprzewodowej VR91f się sprawdzi i będzie pasował?

 

Wtedy musi być odbiornik radiowy który jest chyba sprzedawany w komplecie z radiowym regulatorem pogodowym VRC 700/(4F) lub 5 F

Sam nie próbowałem takiej kombinacji aby VRC700 był podpięty przez magistralę e-BUS natomiast zdalne sterowanie VR91 F szło przez radio.

Opis widniejący mówi że sterowanie VR91f jest dedykowane do VRC 700f więc....?

Proszę spytać instalatora..... jeśli byłby taki uprzejmy i ma znajomości w hurtowni to może pożyczyć na jednodniowe testy, no chyba że przejdziecie całkiem na system radiowy a wspaniały instalator którego macie wasz regulator komuś zamontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Potrzebuje pomocy bo mam zbyt małe przepływy i myślę że to jest wina braku dodatkowej pompy(pomp)

A więc od początku

 

- parter 10 obiegów, poddasze 8 obiegów 100% podłogówka + 2 drabinki zasilane na osobnych obiegach

- pętle o długości do 90 m

- pompa ciepła Panasonic T-CAP 9 KW seria F,powierzchnia grzana 220 m2

- brak dodatkowych pomp tylko ta która jest w jednostce wewnętrznej ( ona już chodzi na ostatnim 7 biegu)

 

Przy całkowicie rozkręconych rotametrach - na dole przepływy max 1,5l/min, na poddaszu około 0,5l/min.

Na dole jest ciepło i utrzymuje 22 stopnie jednak na pietrze około 3 stopnie mniej ,podłoga chłodna.

Czy nie trzeba jednak zastosować dodatkowej pompy bo jest za mały przepływ?

Poniżej zamieszczam zdjęcia rotametrów i kotłowni.

Dzięki

Instalacja.jpg

Rozdzielacz dół.jpg

Rozdzielacz góra.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Potrzebuje pomocy bo mam zbyt małe przepływy i myślę że to jest wina braku dodatkowej pompy(pomp)

A więc od początku

 

- parter 10 obiegów, poddasze 8 obiegów 100% podłogówka + 2 drabinki zasilane na osobnych obiegach

- pętle o długości do 90 m

- pompa ciepła Panasonic T-CAP 9 KW seria F,powierzchnia grzana 220 m2

- brak dodatkowych pomp tylko ta która jest w jednostce wewnętrznej ( ona już chodzi na ostatnim 7 biegu)

 

Przy całkowicie rozkręconych rotametrach - na dole przepływy max 1,5l/min, na poddaszu około 0,5l/min.

Na dole jest ciepło i utrzymuje 22 stopnie jednak na pietrze około 3 stopnie mniej ,podłoga chłodna.

Czy nie trzeba jednak zastosować dodatkowej pompy bo jest za mały przepływ?

Poniżej zamieszczam zdjęcia rotametrów i kotłowni.

Dzięki

Dla mnie to instalacja rodem ze stacji kosmicznej MIR :)

Po pierwsze,co to za ustrojstwo poniżej jedn.wewn. Nie wiem,bo ja tego nie mam. Po drugie,srednice rurek od pompy do rozdzielaczy,po trzecie,z tymi zwisającymi kubełkami nie podoba mi się i kazałbym je usunąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy bo mam zbyt małe przepływy i myślę że to jest wina braku dodatkowej pompy(pomp)

A więc od początku

 

- parter 10 obiegów, poddasze 8 obiegów 100% podłogówka + 2 drabinki zasilane na osobnych obiegach

- pętle o długości do 90 m

- pompa ciepła Panasonic T-CAP 9 KW seria F,powierzchnia grzana 220 m2

- brak dodatkowych pomp tylko ta która jest w jednostce wewnętrznej ( ona już chodzi na ostatnim 7 biegu)

 

Przy całkowicie rozkręconych rotametrach - na dole przepływy max 1,5l/min, na poddaszu około 0,5l/min.

Na dole jest ciepło i utrzymuje 22 stopnie jednak na pietrze około 3 stopnie mniej ,podłoga chłodna.

Czy nie trzeba jednak zastosować dodatkowej pompy bo jest za mały przepływ?

Poniżej zamieszczam zdjęcia rotametrów i kotłowni.

Dzięki

 

 

U mnie wszystko na rurach stalowych o sporej średnicy . Mam rozdzielacz 12 sekcyjny i mam na max biegu pompy 3,5l na każdej pętli czyli łącznie 42l/min.

Obecnie mam pompę na średnim biegi i mam 3l na każdej sekcji czyli 36l/min

 

U Ciebie tragedia ...

 

Jak dla mnie masz zbyt długie pętle i zbyt ich dużo i bardzo duże opory i przez to przepływ słaby. Nie wiem też jakie są średnice rur , bo też mogą ograniczac przepływ. Sądzę że u Ciebie ze względu na rozbudowaną instalację powinien być bufor i każdy rozdzielcz powinien mieć własną pompę.

Ale tu już pytanie do instalaotra , bo to on skasował pieniądze , więc niech myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, niektórzy uwielbiają ładować armaturę gdzie się tylko da, a nawet tam gdzie się nie da. Byleby tylko klient zapłacił.

Jak myślicie, gdyby przydławić przepływy na parterze, czy pomogłoby to na piętrze? Szansa jakaś zawsze jest, ale może się skończyć tak, że trzeba będzie jeszcze tej armatury dołożyć do abstrakcyjnych ilośći:mad:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Niestety, niektórzy uwielbiają ładować armaturę gdzie się tylko da, a nawet tam gdzie się nie da. Byleby tylko klient zapłacił.

Jak myślicie, gdyby przydławić przepływy na parterze, czy pomogłoby to na piętrze? Szansa jakaś zawsze jest, ale może się skończyć tak, że trzeba będzie jeszcze tej armatury dołożyć do abstrakcyjnych ilośći:mad:.

Zbyt małe przepływy na taką regulacje. Jakieś ustrojstwo musi je dlawic bo pompka w pompie dała by radę to ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to instalacja rodem ze stacji kosmicznej MIR :)

Po pierwsze,co to za ustrojstwo poniżej jedn.wewn. Nie wiem,bo ja tego nie mam. Po drugie,srednice rurek od pompy do rozdzielaczy,po trzecie,z tymi zwisającymi kubełkami nie podoba mi się i kazałbym je usunąć ;)

 

Firma montującą pompę nie robiła instalacji ogrzewania .

To ustrojstwo pod jednostką to zawór CO/CWU z siłownikiem

Średnica rur PP 32 mm na górę poprowadzone w miedzi 22 mm.

Myślicie że coś może dławić przepływ?

Powiem tak kilka lat było już grzane a nie skończony dom,

więc nie można było tego sprawdzić ,teraz dopiero zamieszkałem i wychodzą kwiatki.

Rurki w podłodze 16 mm Wavin.

Instalator ustawił na początku temp. 32/26 i grzane było w domu 17/18 stopni i nie było problemu a teraz jest .Montował też tutaj na forum innemu klientowi i wszystko ok.

Pozdrawiam

Edytowane przez Fam13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...