Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla takiej instalacji, przy założeniu temp. zasilania na poziomie 35st.C, 18 pętlach z przepływami na pozimie do 2,5 l/m, główna rura zasilająca część grzewczą powinna wynosić około 35 a nawet 42 mm w systemie np. KAN Steel lub Inox (ew. miedź), zaś przy rurach KAN PP PN16 Glass 50 mm.

 

 

http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

 

Obecnie instalacja jest dość mocno wyżyłowana średnicowo i nie radzi sobie z przepływami - zdławienie dołu może trochę poprawić sytuacją na górze, tylko pytanie czy lekko pokręcone przepływy na górze wystarczą do ogrzania pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takiej instalacji, przy założeniu temp. zasilania na poziomie 35st.C, 18 pętlach z przepływami na pozimie do 2,5 l/m, główna rura zasilająca część grzewczą powinna wynosić około 35 a nawet 42 mm w systemie np. KAN Steel lub Inox (ew. miedź), zaś przy rurach KAN PP PN16 Glass 50 mm.

 

 

http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

 

Obecnie instalacja jest dość mocno wyżyłowana średnicowo i nie radzi sobie z przepływami - zdławienie dołu może trochę poprawić sytuacją na górze, tylko pytanie czy lekko pokręcone przepływy na górze wystarczą do ogrzania pomieszczeń.

 

No właśnie ,nie ma za bardzo z czego skręcić na dole już próbowałem.

Pompka w jednostce wew, już chodzi na 7 biegu (ostatnim) a to nie jest za dobre.

Co można w mojej sytuacji zrobić najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyć średnicę na wyjściu ze źródła ciepła, przynajmniej do trójnika rozgałęziającego na poszczególne piony, jeśli się da to średnice pionów także zwiększamy - w naprawdę "beznadziejnej" sytuacji piony można zostawić.

 

W kotłowni można też pokusić się o zamontowanie sprzęgła i na tym odcinku zwiększyć średnicę j.w., poszczególne piony podłączyć bezpośrednio do sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy, opisywany przeze mnie problem na poprzednich stronach z niskimi przepływami został rozwiązany zgodnie ze wskazówkami jakie tu otrzymałem. Została dołożona druga pompa , zawór 3d z siłownikiem, całość podłączona do automatyki i rozdzielone na 2 osobne obiegi (parter/piętro).

VRC700 (wersja przewodowa ) mamy na parterze, żeby dołożyć VR91 na piętro musielibyśmy wymienić VRC700 na wersję bezprzewodową z odbiornikiem radiowym ponieważ nie mamy na piętrze możliwości podłączyć teraz VR91 po kablu. Zobaczymy czy da się mimo wszystko w jakiś sposób sterowac temp na piętrze, jak będzie problem to dołozymy serownik na piętro.

 

W każdym razie pytanie mam następujące - jak najlepiej/efektywniej/oszczędniej ustawić obieg piętra? Chodzi mi o tryb pracy. Aktulanie jest ustawiony na termostat pod VRC700 na parterze. No i wiadomo, jak na parterze osiągnie zad temp to wyłącza też piętro pomimo, ze tam jest inna faktyczna temp. Ale jak ustawie tryb BRAK to piętro będzie grzało nonstop? Jak to ugryźć?

 

W celu wyrównanie temp parter - piętro ( ze względu na niskie przepływy wcześniej piętro było niedogrzane) KG ustawiliśmy 0,4 narazie na piętrze , parter jest 0,3. Temp na piętrze się podniosła, jest zdecydowanie lepiej.

 

Mareks77 - pomożesz?:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz możliwości zainstalowania VR91 po kablu a przejście na system bezprzewodowy powoduje dodatkowy koszt to niestety.

Jedyna możliwość wyrównania temperatur pomiędzy parterem a poddaszem to regulacja rotametrów bądź ustawienie dwóch osobnych krzywych grzewczych.

 

Układ nie daje możliwości sterowania temperatury na poddaszu kiedy VRC-700 jest na parterze ale daje możliwość stabilizacji tej temperatury na w miarę stałym poziomie.

 

Proszę spróbować ustawienia identycznych krzywych grzewczych i wyrównania temperatury rotametrami a jeśli nie da to efektu jaki jest oczekiwany to dwie krzywe grzewcze lub połączenie obu możliwości.

 

Sprawa regulacji może nie jest pracochłonna ale za to czasochłonna bo na jej rezultaty czeka się dobę, więc proszę się nie zrażać.

 

Szczęśliwym aspektem rozwiązania jest tu 100% podłogówki i uzależnienie obydwu obiegów czy stref o takim samym charakterze od VRC-700.

 

Termostat ze względu na dość wysoką moc minimalną moim zdaniem jest w tych kotłach najbardziej ekonomiczny,

Można jeszcze oczywiście potestować rozwiązania w których poddasze na którym jest VRC-700 ustawić TERMOSTAT natomiast parter ustawić w trybie KOREKTA, lub też odwrotnie

To może czasem dać pozytywny efekt ponieważ ciepło parteru tak czy inaczej po części wpływa na poddasze.

 

Ze względu na większą powierzchnię przegród zewnętrznych co powoduje że poddasze traci temperaturę szybciej od parteru można pomyśleć także o przeniesieniu VRC-700 na poddasze, przynajmniej do przedpokoju.

 

Możliwość kombinacji jest dość duża a tzw. złoty środek raczej w tym przypadku nie istnieje.

 

Proszę rozpatrzyć jeszcze raz instalację VRC91.

Pomimo gotowego domu zawsze istnieje jakaś możliwość.

Ostatnio u klienta stare rozwiązanie z VRC-470 na parterze rozbudowywałem o VR81/2 który jest już praktycznie nieosiągalny i przewód z kotłowni wędruje wentylacyjnym kanałem kominowym na nieużywany strych nad poddaszem użytkowym a następnie schodzi na poddasze kanałem DGP gdzie na ścianie posadowiony jest wspomniany VR-81/2

 

Rozwiązanie jest praktycznie nie widoczne a maksymalna długość magistrali daje duże możliwości.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77, wielkie dzięki, jak zwykle odp. kompletna.

 

Dołożenia VR91 nie skreślam, jeśli nie uda się wyregulować tak, żeby utrzymywać na piętrze stałą komfortową temp (chociaż już niewiele brakuje) to zainstalujemy sterownik na piętrze.

 

Na razie spróbujemy regulacji wg Twoich wskazówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mareks77, mam techniczne pytanie odnośnie podłączenia VR91 po kablu. Mam możliwość przebić się przez strop piętra na parter w okolicy przewodu idącego do VRC700 i zastanawiam się czy w takiej sytuacji byłoby możliwe ( techniczne ok?) podłączyć się nowym kablem od vr91 do tego przewodu od VRC700? Czy trzeba go doprowadzić do sterownika na parterze i tam je jakoś połaczyć? Na schemacie Vaillanta nr S174 te regulatory własnie jakoś tak są połączone na przewodach "po drodze"

dzięki

Edytowane przez suzanita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to połączenie wykonać do przewodu. Nie ma to żadnego znaczenia tak samo jak bieguny przewodów.

Przewód 2 x 0,5 mm2.

Podłączenie wykonać po odłączeniu kotła i wszystkich elementów systemu do sieci. Po podłączeniu i załączeniu zasilania pozostaje skonfigurowanie i przyporządkowanie każdego z regulatorów do swoich stref.

Na dole na schematach Vaillanta dla kotłów do 30kW są podane niektóre ustawienia dla modułu VR70/71 i inne.

 

5.2 Wymagane ustawienia w regulatorze

Schemat układu: 1

Konfig. VR70 adr. 1: 1

OBIEG1 / Rodzaj obiegu: Ogrzew.

OBIEG1 / Korekta temp. pokoj.: Korekta lub Termostat

OBIEG2 / Rodzaj obiegu: Ogrzew.

OBIEG2 / Korekta temp. pokoj.: Korekta lub Termostat

STREFA1 / Strefa aktywna: Tak

STREFA1 / Przyporz.strefy: VRC700 lub VR91

STREFA2 / Strefa aktywna: Tak

STREFA2 / Przyporz.strefy: VR91 1 luv VRC 700

 

 

Resztę chętnie dopowiem.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mareks77, wielkie dzięki za dotychczasowe rady i informacje ! Naprawdę sporo nam pomogłeś!

 

Finalnie dołożyliśmy VR91 na piętro, czyli aktualnie mamy schemat "książkowy" Vaillanta z dwoma obiegami sterowanymi niezależnie. To definitywnie rozwiązało problem z panowaniem nad temp na piętrze :yes:

 

Pytanie mam jeszcze odnośnie KG. Czy dla trybu Termostat ( tak jest ustawione w VRC700 i VR91 ) ma ona aż tak duże znaczenie? Poza tym, że na wyższej krzywej szybciej osiągnę zadaną temp pomieszczeń? Aktualnie mam ustawioną KG 0,3 zarówno na parteru i pietra. Przez jakiś czas na parterze (tam gdzie VRC700) była KG 0,2 i tez nie było problemu z utrzymaniem temp zadanej. Jak byłoby ekonomiczniej albo co dałoby większy komfort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
  • 3 months później...
Jaki jest minimalny przepływ w pętlach uznawany za optymalny, nie szkodliwy. U mnie na poddaszu jest ok 1l a na parterze 1.5l dzięki czemu temp w pomieszczeniach jest wszędzie taka sama. Różnica w temp zasilaniu a powrocie podłogowki jest zawsze ok 10 stopni, w mrozy się ta różnica z mniejszą. Czy tak jest dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest minimalny przepływ w pętlach uznawany za optymalny, nie szkodliwy. U mnie na poddaszu jest ok 1l a na parterze 1.5l dzięki czemu temp w pomieszczeniach jest wszędzie taka sama. Różnica w temp zasilaniu a powrocie podłogowki jest zawsze ok 10 stopni, w mrozy się ta różnica z mniejszą. Czy tak jest dobrze?

 

Jeśli ogrzewanie spełnia swoją powinność to jest dobrze i takie przepływy są jak najbardziej OK.

10*C różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem to dość sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ odczytuje się poprzez wskazania "pływaka".

Bańka przepływomierza powinna być w 100% wypełniona wodą, inna sytuacja może być powodem zapowietrzonej pętli.

 

A jak zmierzyć przepływy na waszej belce typu 51A, 71A? z tego co się zorientowałem do przykręcam przepływy śrubą imbusową ale nie wiem jak sprawdzić czy przepływ jest prawidłowy. Jedyna opcja to mierzenie pirometrem podłogi albo kamera termowizyjna.

Pytam gdyż na górze na ostatniej najdłużej pętli jest lazienka i cieżko mi tam osiągnać wiecej niz 21,5 C pomimo otwartej pętli na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witajcie !

Przeczytałem całą historię, ale nie znalazłem odpowiedzi na kłopot, który wystąpił w moim przypadku.

 

1. W rozdzielaczu na dwóch rotametrach pojawia się przy każdym "ruchu" kilka/kilkanaście kropel wody (na połączeniu szklanej menzurki z mosiężną nakrętką).

Z czego wynika powstałe wycieki ? Czy jest możliwość ich zlikwidowania we własnym zakresie bez konieczności następnie odpowietrzania całości układu ?

Czy ktoś rozpoznaje jakiej produkcji są to elementy ?

DSC_7401.jpg

2.

Wygląda również na to, że zastosowane w tym rozdzielaczu rotametry nie posiadają nakrętek regulacyjnych (jak w większości opisywanych przez Was sytuacji) - czy w takiej sytuacji wielkość przepływu powinienem regulować zaworami na powrotach poszczególnych pętli, czy też jednak próbować "ruszyć" nakrętkę mosiężną na klucz 24 ?

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi :)

DSC_7401.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...