Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko da się zrobić.

Ale nie chciałbyś znać ceny rozdzielacza w którym precyzja pomiaru przepływomierzy sięga 0.01 l/miin.

 

Poza tym - jak na niewielki dom, masz stasznie dużo rur i sekcji.

Ja tę samą powierzchnię ogarnąłem 650mb i 9 sekcjami

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Poza tym - jak na niewielki dom, masz stasznie dużo rur i sekcji.

Ja tę samą powierzchnię ogarnąłem 650mb i 9 sekcjami

 

Az tak strasznie nie ma, 2 obwody to grzejniki drabinkowe. Ilosc petli uzależniona jest miedzy innymi od ilosci pomieszczeń, na tej samej powierzchni moze byc rózna ilosc pomieszczen, akurat w tym przypadku ilosc pomieszczen jest zapewne wieksza niz u Ciebie. Nigdy nie projektujemy petli które obejmują kilka pomieszczeń. Co do długosci całkowitej rur to zawsze liczymy tak aby Tz była jak najmniejsza, niezaleznie od zródła grzewczego. Skoro tak wyszło z obliczeń to ze wzgledu na niewielkie oszczednosci na materiale nie liczymy w wersji oszczedniosciowej. Nie słyszałem aby najmniejsza mozliwa Tz przyniosła komukolwiek straty w eksploatacji ogrzewania, jest calkiem odwrotnie.

Ja rozumiem zeby oszczedzac na materiale i robociznie, ale kazda oszczednosc powinna miec uzasadnienie, zwiększanie Tz takim uzasadnieniem nie jest.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az tak strasznie nie ma, 2 obwody to grzejniki drabinkowe. Ilosc petli uzależniona jest miedzy innymi od ilosci pomieszczeń, na tej samej powierzchni moze byc rózna ilosc pomieszczen, akurat w tym przypadku ilosc pomieszczen jest zapewne wieksza niz u Ciebie. Nigdy nie projektujemy petli które obejmują kilka pomieszczeń. Co do długosci całkowitej rur to zawsze liczymy tak aby Tz była jak najmniejsza, niezaleznie od zródła grzewczego. Skoro tak wyszło z obliczeń to ze wzgledu na niewielkie oszczednosci na materiale nie liczymy w wersji oszczedniosciowej. Nie słyszałem aby najmniejsza mozliwa Tz przyniosła komukolwiek straty w eksploatacji ogrzewania, jest calkiem odwrotnie.

Ja rozumiem zeby oszczedzac na materiale i robociznie, ale kazda oszczednosc powinna miec uzasadnienie, zwiększanie Tz takim uzasadnieniem nie jest.

 

Ależ ja nie oszczędzałem zwiększając TZ.

Pomieszczenie, które wyznacza Tz ma u mnie 8-10 cm rozstawu i ono determinuje Tz. Inne spokojnie mogą mieć 20cm, zwiększenie zagęszczenia i tak by nic nie zmieniło.

 

Nie wiem, o ile więcej można mieć pomieszczzeń na dokładnie tych samych 106m2.

No, chyba, że w patodeweloperce :)

Ale pętla o długości 47m i przepływie 0.05 l/min, by dostarczyć 13W (!) mocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nie oszczędzałem zwiększając TZ.

Pomieszczenie, które wyznacza Tz ma u mnie 8-10 cm rozstawu i ono determinuje Tz. Inne spokojnie mogą mieć 20cm, zwiększenie zagęszczenia i tak by nic nie zmieniło.

 

Nie wiem, o ile więcej można mieć pomieszczzeń na dokładnie tych samych 106m2.

No, chyba, że w patodeweloperce :)

Ale pętla o długości 47m i przepływie 0.05 l/min, by dostarczyć 13W (!) mocy ?

 

Nie pamietam jakie to było pomieszczenie z 13W strat, byc moze było liczone na nizsza temperaturę. Brak ogrzewania był wykluczony, przy wyzszej temperaturze moc wymagana grzejnika bedzie znacznie wieksza. Jezeli jest grzejnik zawsze mozemy go skrecic na rotametrze, ewnentualnie sterując termostatem, gdy go nie ma pozostaje farelka, bo nie mozna załaczyc tego czego nie ma. Jest wiele takich przypadków gdzie inwestor na razie nie bedzie grzał danego pomieszczenia, ale w przyszłosci nie wyklucza jego ogrzewania. Miałem przypadek aby tak przeliczyc podłogówkę w garazu aby była mozliwosc uzyskania 18 oC, podczas gdy normalnie miało byc 10 oC. Ktoś kto nie zna ustalen powie, zapyta, stwierdzi podłogówka zle zaporojektowana za mały rozstaw, za duza moc. Nie wszystko jest czarno-białe, łatwo krytykowac nie znając wszystkich szczegołów.

Ostatnio klient sie pytał dlaczego w korytarzu jest zimnejsza podłoga a w salonie duzo cieplejsza, ano straty na m2 w jednym i drugim pomieszczenie diametralnie rózne. Nie za bardzo przemawiało mu tłumaczenie ze temperatura powietrza i tu i tu jest taka sama. On chodząc na boso odczuwa dyskomfort w korytarzu, a podłogowka jest zle zaprojektowana. Ma byc jednakowa temperatura podłogi i juz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam jakie to było pomieszczenie z 13W strat, byc moze było liczone na nizsza temperaturę. Brak ogrzewania był wykluczony, przy wyzszej temperaturze moc wymagana grzejnika bedzie znacznie wieksza. Jezeli jest grzejnik zawsze mozemy go skrecic na rotametrze, ewnentualnie sterując termostatem, gdy go nie ma pozostaje farelka, bo nie mozna załaczyc tego czego nie ma.

 

Patrząc na projekt strzelam, że to WC bez ścian zewnętrznych, lub schowek (garderoba) o pow 1.8m2 bez okna.

W WC wystarczyłyby dwie pętle z korytarza, tylko po to, by stojąc przed sedesem i umywalką nie marzły nogi.

Jasne - można uznawać dogmat, że każda pętla dla osobnego pomieszczenia.

Tylko potem mamy takie absurdy, które akurat na Tz nie mają najmniejszego wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na projekt strzelam, że to WC bez ścian zewnętrznych, lub schowek (garderoba) o pow 1.8m2 bez okna.

W WC wystarczyłyby dwie pętle z korytarza, tylko po to, by stojąc przed sedesem i umywalką nie marzły nogi.

Jasne - można uznawać dogmat, że każda pętla dla osobnego pomieszczenia.

Tylko potem mamy takie absurdy, które akurat na Tz nie mają najmniejszego wpływu.

 

Jak sie rozkłada petle o długosci 47 mb z rozstawem 20 cm w pomieszczeniu 1,8 m2. Czy mozna to nazwac absurdem czy cudem, ja w kazdym razie nie potrafie tego, a rozłozyłem pare dobrych km pexa. Z drugiej strony co ja sie na tym znam przeciez te kilkaset działajacych wykonanych instalacji i jeszcze wiecej projektów, ani jednej reklamacji to jest nic , to jest wielkie nic w porównaniu z Twoim doswiadczeniem z zakresie podłogówek. Chyle czoła, zawsze jest dobrze od mądrzejszego sie uczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na projekt strzelam, że to WC bez ścian zewnętrznych, lub schowek (garderoba) o pow 1.8m2 bez okna.

W WC wystarczyłyby dwie pętle z korytarza, tylko po to, by stojąc przed sedesem i umywalką nie marzły nogi.

Jasne - można uznawać dogmat, że każda pętla dla osobnego pomieszczenia.

Tylko potem mamy takie absurdy, które akurat na Tz nie mają najmniejszego wpływu.

To korytarz na środku domu.

A rotametry muszę ustawić bo zamiast 18 w sypialni mam 19 a w jednym pokoju zamiast 20 jest 19. Teraz mam wszystko otwarte na maksa a temp zasilania prosta i ustawione 24 na zasilaniu.

 

Rotametry na razie znalazlem mniejsze z przepływem regulowanym w zakresie 0-2.5.

18zl sztuka.

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie rozkłada petle o długosci 47 mb z rozstawem 20 cm w pomieszczeniu 1,8 m2. Czy mozna to nazwac absurdem czy cudem, ja w kazdym razie nie potrafie tego, a rozłozyłem pare dobrych km pexa. .

 

Nawet więcej, niż parę, biorąc pod uwagę ilość mb w Twoich projektach :lol:

No ale ok, korytarz. Te 13W można spokojnie powrotami z sąsiadujących pomieszczeń dostarczyć, no, ale przecież to kłuci się z dogmatem :)

OK - Twoje projekty działają, nie twierdzę inaczej.

Masz swoje przyzwyczajenia, dogmaty - OK, inwestor zapłaci

Tylko nie wciskaj kitów, że te 1000mb rury (w tym 47m, by dostarczyć 13W) przekłada się na mniejszą Tz dla tego domu.

 

To korytarz na środku domu.

A rotametry muszę ustawić bo zamiast 18 w sypialni mam 19 a w jednym pokoju zamiast 20 jest 19. Teraz mam wszystko otwarte na maksa a temp zasilania prosta i ustawione 24 na zasilaniu.

 

Oczywiście, ze musisz - metodą prób i błędów, do przy zmianie o 0,05 l/min to przepływomierz nawet nie drgnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet więcej, niż parę, biorąc pod uwagę ilość mb w Twoich projektach :lol:

No ale ok, korytarz. Te 13W można spokojnie powrotami z sąsiadujących pomieszczeń dostarczyć, no, ale przecież to kłuci się z dogmatem :)

OK - Twoje projekty działają, nie twierdzę inaczej.

Masz swoje przyzwyczajenia, dogmaty - OK, inwestor zapłaci

Tylko nie wciskaj kitów, że te 1000mb rury (w tym 47m, by dostarczyć 13W) przekłada się na mniejszą Tz dla tego domu.

.

 

Alez oczywiście ilosc mb rury w zadnym przypadku nie przekłada sie na Tz, ta minimalna Tz bierze sie oczywiscie z powietrza a nie z obliczen. Tak oczywiscie oszukuje ile sie da inwestorów, a glownie na obliczeniach. Wiecej obliczen wiecej rysowania, idąc Twoim tokiem rozumowania powinno byc odwrotnie, powinienem ograniczyc ilosc petli i ich długosc do absolutnego minimum kosztem zastosowania jednej petli w kilku pomieszczeniach. Ty uwazasz to za dogmat niczym nie uzasadniony, korzystając ze swojego wieloletniego doswiadczenia w tej materii jak mniemam. Akurat i ja korzystając ze swojego doswiadczenia wiem ze łatwo jest regulowac hydraulicznie podłogówke jezeli petla(e) obejmują tylko jedno pomieszczenie, w przypadku sterowania strefowego tez stosuję swój dogmat.

W tym konkretnym przypadku faktycznie nie chodziło o Tz w korytarzu, niestety nie jestem w stanie spamietac wszystkie projekty tym bardziej ze nie kojarze nicków z FM z nazwiskami, moja pomyłka z tym wyjasnieniem. Ty zapewne pamiec masz absolutną. Nie zmienia to faktu ze nie projektuję wg zasady "jak zrobic najtaniej"

Przez tyle lat wlacze z hejtem z zakresie projektów podłogówki ale nie pamietam zarzutu ze to źle jak jedna petla obsługuje wiecej niz jedno pomieszczenie, ze to "dogmat".

Oczywiscie nie mogę nikomu zabronic wykonania jak najtaniej czy to podłogówki czy innych instalacji, kazdy sam decyduje ile chce wydac, ale podnoszenie zarzutu ze naciągam inwestorów na zbedny wydatek, z którego nic nie mam poza zwiekszonym nakladem pracy jest oglednie mówiac szukaniem dziury w całym. Jestem przyzwyczajony od wielu lat do krytyki, hejtu, czasem i wulgaryzmów na tym forum. Nie dziwi mnie wiec Twoja nieuzasdniona krytyka, powoli dołaczasz do tej niesławnej grupy moich oponentów. Są pewne zasady i dobre praktyki, wytyczne, zdrowy rozsądek w projektowaniu nie tylko podłogówki i nie mam zamiaru od nich odchodzić. Sporo tu było postów o braku czy ograniczonej mozliwosci regulacji temperatury, niekórymi powodami było własnie niestosowanie jak to okreslasz "dogmatu", czasem brak otulin na dobiegach i powrotach przechodzących przej inne pomieszczenia, to taki kolejny "dogmat", ale ok jest kryterium kosztowe ma byc najwazniejsze to ja sie do takiej zabawy nie piszę. Wielokrotnie pisałem ze nie uczestnicze w nieustajacym konkursie "kto zrobi najtaniej"

czy to w zakresie projektu czy wykonawstwa.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie bawiła Twoja nadwrażliwość na krytykę, albo nawet nie tyle na krytykę, co na alternatywne, działające równie dobrze rozwiązania.

Przypominam tylko, ze to Ty włączyłeś się do tej rozmowy, to Ty napisałeś:

a rozumiem żeby oszczedzać na materiale i robociznie, ale kazda oszczednosc powinna miec uzasadnienie, zwiększanie Tz takim uzasadnieniem nie jest.:

a ja tylko napisałem, że zaprojektowanie pętli 47mb oddającej 13W raczej nei zmieni TZ całego układu :)

 

W tym akurat przypadku masz rację pisząc:

Alez oczywiście ilosc mb rury w zadnym przypadku nie przekłada sie na Tz.

 

Te w korytarzu w TYM projekcie na pewno nie :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie bawiła Twoja nadwrażliwość na krytykę, albo nawet nie tyle na krytykę, co na alternatywne, działające równie dobrze rozwiązania.

Przypominam tylko, ze to Ty włączyłeś się do tej rozmowy, to Ty napisałeś:

 

a ja tylko napisałem, że zaprojektowanie pętli 47mb oddającej 13W raczej nei zmieni TZ całego układu :)

 

W tym akurat przypadku masz rację pisząc:

 

 

Te w korytarzu w TYM projekcie na pewno nie :)

 

TEGO korytarza akurat nie pamietałem, nie mam pamięci absolutnej. Alternatywne rózwiązania czasem beda działac czasem nie, moje załozenia zawsze sie sprawdzą. Nie ja je wymysłałem, ale uwazam ze są prawidłowe, jak to sie nazywa zgodne ze sztuką.

Wracając do tego nieszczesnego korytarza to podałem w dyskusji przykład korytarza który tez miał małe straty, ale inwestor uwazał ze skoro podłoga jest chłodniejsza to jest zle policzone. Ty proponujesz aby pominac te 13 W, zapewne inwestor by to reklamował albo by mógł, ze podłoga chłodna chociazby. Wujek dobra rada na mnie w tej dziedzinie nie działa, a calkowity brak reklamacji utwierdza mnie w przekonaniu ze "dogmaty" do których sie stosuję, do ktorych pownienem sie stosować mają sens. Nikt nie zarzuci mi ze projektuje korzystając z alternatywnych zasad, po co miałbym tak robic skoro projekty moje są dobre i sie sprawdzają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie ni napisałem, by "pominąć te 13W", trudno dyskutuje się z osobą, która wmawia drugiej coś, czego ta niie powiedziała...

Te 13W (a nawet więcej bo wg Twojego projektu jest tam 5x więcej) można dostarczyć w inny sposób, niż za pomocą osobnej, 47 metrowej rury z przepływem 50 mililitrów na minutę :lol:

 

I oczywiście - nikt nie będzie reklamował takiej podłogówki, bo spełnia swoje zadanie.

Podobnie, jak nikt nie będzie reklamował płyty fundamentowej 25cm, mimo, iż 20cm też spełniłoby zadanie, ale projektant wolał się zabezpieczyć

To samo z przewymiarowaną więźbą dachową

Nikt nie będzie tego reklamował, ale wszyscy muszą za to zapłacić.

Przepłacić

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie ni napisałem, by "pominąć te 13W", trudno dyskutuje się z osobą, która wmawia drugiej coś, czego ta niie powiedziała...

Te 13W (a nawet więcej bo wg Twojego projektu jest tam 5x więcej) można dostarczyć w inny sposób, niż za pomocą osobnej, 47 metrowej rury z przepływem 50 mililitrów na minutę :lol:

 

I oczywiście - nikt nie będzie reklamował takiej podłogówki, bo spełnia swoje zadanie.

Podobnie, jak nikt nie będzie reklamował płyty fundamentowej 25cm, mimo, iż 20cm też spełniłoby zadanie, ale projektant wolał się zabezpieczyć

To samo z przewymiarowaną więźbą dachową

Nikt nie będzie tego reklamował, ale wszyscy muszą za to zapłacić.

Przepłacić

 

Alternatywne rozwiązanie tego problemu, oczywiście problemu tylko dla Ciebie, jest bezkosztowe zapewne, podaj sposób aby i podloga miała nieco wyzszą temperaturę niz powietrze w tym korytarzu, a jednoczesnie rozkład temperatur był równomierny na całej powierzchni korytarza. Jestem ciekaw jaki to sposób i ile oszczednosci na tym alternatywnym rozwiazaniu zyska inwestor. Krytykowac jest łatwo, gdy przychodzi do meritum jakos pomysłow brak. Owszem te 47 mb pexa nie jest za darmo, ale nie jest kwota która by miała decydujacy wpływ na podjecie decyzji o wykonaniu nie alternatywnym (czyt. wziecia udziału w konkursie kto zrobi taniej) podłogówki, zresztą alternatywny sposób ogrzania korytarza tez nie bedzie calkowicie bezkosztowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery równolegle biegnące rury o rozstawie 25 cm dwie będące zasilaniem i dwie powrotem z pomieszczeń na końcu korytarza.

Jak widzisz - rozwiązanie bezkosztowe, mało tego - oszczędzające jeszcze wydatek na otuliny.

Nikt z domowników nie zwrócił mi jakoś uwagi nt nierównomiernego rozkłądu temperatur, ale ok, zapytam czy ktos jest w stanie wyczuć, gdzie jest zasilanie, gdzie powrót :)

 

Ale ja Ciebie rozumiem - robisz to dla kogoś, nie będziesz sie więc wysilał, jak zoptymalizować projekt, po prostu wrzucasz do programu listę pomieszczeń, ich obciążenie, oczwkiwane Tz i dostajesz dla każdego pomieszczenia wynik którego nei podważasz (nawet widząc 47m i 50mililitrów na minutę).

To zawsze zadziała, więc masz absolutnie czyste sumienie kasując należność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery równolegle biegnące rury o rozstawie 25 cm dwie będące zasilaniem i dwie powrotem z pomieszczeń na końcu korytarza.

Jak widzisz - rozwiązanie bezkosztowe, mało tego - oszczędzające jeszcze wydatek na otuliny.

Nikt z domowników nie zwrócił mi jakoś uwagi nt nierównomiernego rozkłądu temperatur, ale ok, zapytam czy ktos jest w stanie wyczuć, gdzie jest zasilanie, gdzie powrót :)

 

Ale ja Ciebie rozumiem - robisz to dla kogoś, nie będziesz sie więc wysilał, jak zoptymalizować projekt, po prostu wrzucasz do programu listę pomieszczeń, ich obciążenie, oczwkiwane Tz i dostajesz dla każdego pomieszczenia wynik którego nei podważasz (nawet widząc 47m i 50mililitrów na minutę).

To zawsze zadziała, więc masz absolutnie czyste sumienie kasując należność.

 

Niestety tu sie mylisz, nie wrzucam listy pomieszczen, kazde pomieszczenie liczę indywidualnie i kazdą petle też, oczywiscie najpierw ozc bo jak bez tego obliczyc straty dla poszczegolnych pomieszczen. Widocznie nie widziałes jeszcze wyników które policzył autoamtycznie program, bardzo bys sie zdziwil jakie by one były. Najwieksze błedy by były na Tz, a co za tym idzie równiez pętle. Przeglądałem wiele takich projektów gdzie wyliczona Tz to ok 45 oC, podczas gdy z moich obliczen wychodziło 35-36 oC, zarzucasz mi ze tak własnie liczę, grubo sie mylisz, dziwi mnie to bo taki znawca do taki wniosków dochodzi. Co do dobiegów mozna polemizowac, w tym przypadku były dwa rozdzielacze i zadne dobiegi nie obejmowały przejscia przez caly korytarz. Jak wczesniej pisałem nie wykorzystuję jednej petli na kilka pomieszczen. Twoi domownicy moze nie zwracają uwagi na rózne temperatury podłogi a nawet gdyby zwracali to przeciez to było alternatywne rozwiązanie, ale moi klienci na to zwracają nie wszyscy co prawda ale jednak. Ci klienci mają ówniez strefowe sterowanie temperaturą. Jak alternatywnie sie reguluje i steruje majac petle dzieloną na dwa pomieszczenie. ja nie znam odpowiedzi ale nie wątpię ze znasz ją Ty, bo jak nie Ty na tym forum to kto?

Miałem kiedys przypadek ze klient zazyczył sobie jeden regulator do dwóch pomieszczen, były oddzielne pętle, ale nie działało to efektywnie, dopiero załozenie drugiego termostatu rozwiazalo problem. Oczywiście mozesz twierdzic ze oszukuje klientow, naciągam ich na koszty, mając wiecej pracy czyli de facto działam na własną niekorzysc. ze alternatywne rozwiazanie są lepsze i tansze. Byli wczesniej tacy którzy nie mogli pojąc jak mogę liczyc ozc dla doboru kotła weglowego, ze petle mają byc równe, ze nie muszą zawsze byc rotametry, zawsze wtedy byłem atakowany ze licze zgodnie ze sztuką. Nie Ty pierwszy nie ostatni jestes przeciwnikiem obliczen, zasad, norm. Tak specyfika tego forum.

Ja sie trzymam kliku zasad i dlatego zawsze liczę najmniejszą mozliwą Tz (nie liczy tego program automatycznie), nie licze jednej petli dla kilku pomieszczen. Mozna sie z tym nie zgadzac, ale zeby zaraz pisac o naciąganiu klientów to przesada. Wracając do tego korytarza, ktos kiedys pisał tu na forum ze ma przegrzany korytarz, niestety zastosował Twoje alternatywne rozwiazanie puscił dobiegi przez korytarz bez izolacji. Niestety nie dało sie z tym nic zrobic. Oczywiscie nie była to jego wina a fachowca który to wykonywał. Owszem na materiale nieco zaoszczedził, na przegrzanym korytarzu niestety nie. Uważam ze robisz niedzwiedzią przysługę tym którzy byc moze zastosują Twoje alternatywne rozwiązania. moje pojecie optymalizacji jak widać rózni sie od Twojego, ale jak czynnik kosztowy ma zadecydowany priorytet to cóz ja mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytowany korytarz jest otwarty na salon.

Muszę wyregulować przepływy bo temp jest 18-20 w zależności od pomieszczeń. Nawet w łazience tyle mam czyli 20.

Czyli muszę podnieść temp zasilania aby mieć te 24 w łazience i proredukować przepływy w pozostałych.

 

Jeżeli Tz mam 33*C wg projektu to mam taką temp ustawić na sterowniku pompy ciepła?

W sumie teraz się ie do tego zabieram bo wprowadziliśmy się w sierpniu a nie było sposobności.

Już mi się dziś udało wykręcić rotametr całkowicie i spuścić 2 litry wody ;)

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytowany korytarz jest otwarty na salon.

Muszę wyregulować przepływy bo temp jest 18-20 w zależności od pomieszczeń. Nawet w łazience tyle mam czyli 20.

Czyli muszę podnieść temp zasilania aby mieć te 24 w łazience i proredukować przepływy w pozostałych.

 

Jeżeli Tz mam 33*C wg projektu to mam taką temp ustawić na sterowniku pompy ciepła?

W sumie teraz się ie do tego zabieram bo wprowadziliśmy się w sierpniu a nie było sposobności.

Już mi się dziś udało wykręcić rotametr całkowicie i spuścić 2 litry wody ;)

 

Dom jest nowy to 33 oC moze byc za mało, przyjmuje sie ze po 3 sezonie dom jest pozbawiony wilgoci technologicznej. Na sterowniku ustaw dla -22 (bo to chyba IV strefa) 35 oC i ustaw przepływy, jest to metoda czasowa bo trzeba powtórzyc te ustawienia kilkakrotnie. Najlepiej przy duzym mrozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...