Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja widzę przynajmniej dwie różnice - nie trzeba latać dwa tygodnie z imbusem i można zaoszczedzić kilkaset złotych na rurach.

Czyli trochę inaczej, niż u Ciebie.

 

Kilkaset złotych, czyli tyle ile asolt chce za projekt :)

Co do latania przez dwa tygodnie. Masz rację co drugi dzień po dwie minuty. Daje nam to całe 14 minut :D Argument nie ma co... :)

 

Odnośnie głupot zyzolka. Dlaczego nikt z moich oponentów nie komentuje jego głupot? Bo jest po waszej stronie? Budowlane Forum Wzajemnej Adoracji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wreszcie czas powrócić do tematu:) od dzisiaj zaczynam grzanie w domu, na zewnątrz coraz chłodniej a w domu tylko 18 stopni, więc od dzisiaj będę się starał w tym temacie opisywać co robię i liczył na pomoc z Waszej strony być może komuś się to kiedyś przyda.

Na sterowniku pokojowym ustawiam 20 stopni, na rotametrach poustawiałem przepływy tak jak mam w projekcie. Przynajmniej tak mi się wydaje, chociaż na samym początku zaczynam kręcić, ze 3 obroty i grzybek ani drgnie dopiero później idzie w dół, więc nie wiem czy przepływ liczy się od samego początku kręcenia czy dopiero od momentu jak opada grzybek? Wszędzie według projektu mam mieć 20 stopni w pomieszczeniach i 24 w łazience. Nie wiem czy w łazience jest to do osiągnięcia przy ustawieniu na sterowniku 20 stopni. Skręciłem trochę pętlę w holu tam gdzie jest sterownik, żeby tam za szybko nie doszło do 20 stopni i sterownik nie wyłączył kotła. Nie wiem ile czasu ma się podłogówka nagrzewać i po jakim czasie powinienem wprowadzić korektę w przepływach.

Jedyna rzecz, która mnie niepokoi to to, że na dwie pętle w salonie mogę maksymalnie ustawić 1,6 l/min a powinny mieć 1,79

Edytowane przez mest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna rzecz, która mnie niepokoi to to, że na dwie pętle w salonie mogę maksymalnie ustawić 1,6 l/min a powinny mieć 1,79

 

Podłogówka to nie apteka - te 1,79 to może być i 1,6 znając precyzję pomiaru rotametru;) Poczekaj, zobaczysz czy jest OK. jak nie będzie to zwiększ bieg na pompie obiegowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo wziąłem termostat pokojowy bo od czasu do czasu będę również palił w kominku i po co wtedy mam zużywać gaz skoro kominek ogrzeje mi większość domu.

 

map78 nie wiem właśnie na który bieg ostatecznie ustawiłem, wydaje mi się, że na 3 czyli już więcej nie mam:( między 2 biegiem a 3 nie widzę wielkiej różnicy w przepływach. Mam kocioł Immergas tam są jeszcze jakieś ustawienia by passa koło pompy z tym wgl nie wiem o co chodzi i jak mam ustawione:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo wziąłem termostat pokojowy bo od czasu do czasu będę również palił w kominku i po co wtedy mam zużywać gaz skoro kominek ogrzeje mi większość domu.

 

map78 nie wiem właśnie na który bieg ostatecznie ustawiłem, wydaje mi się, że na 3 czyli już więcej nie mam:( między 2 biegiem a 3 nie widzę wielkiej różnicy w przepływach. Mam kocioł Immergas tam są jeszcze jakieś ustawienia by passa koło pompy z tym wgl nie wiem o co chodzi i jak mam ustawione:(

 

Termostatem pokojowym bardzo dobrze można sterować podłogówką, z tymże poleciłbym takie dedykowane pod podłogówkę, które mają zainstalowane quasi inteligentne sterowanie, które "uczy się" pracy podłogówki. Mój Euroster 2026 ma np coś takiego. U mnie się nie sprawdza bo mam instalacje mieszaną, ale przy 100% podłogówki myślę, że działałoby to optymalnie.

Co do pompy - jeżeli nie da się już jej pogonić szybciej to będzie trzeba wymienić na mocniejszą, lub dołożyć druga, ale na razie spokojnie poczekaj, bo sam widzisz jak wygląda skala na rotametrze;) możesz też pokryzować lekko gdzie indziej żeby zwiększyć tam gdzie będzie potrzeba. Poczekaj, pomieszkaj i poobserwuj - podłogówka stabilizuje swoją pracę po kilku dniach, do tego przy takich temp zewnętrznych to też nie za bardzo jest miarodajne. Daj jej najpierw szansę zanim zaczniesz coś zmieniać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł Immergas tam są jeszcze jakieś ustawienia by passa koło pompy z tym wgl nie wiem o co chodzi i jak mam ustawione:(

 

jak byś uważnie przeczytał temat " Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady", to byś wiedział o co chodzi z tym by-passem :)

 

Bypass stosuje się w sytuacji, gdy sterowanie układu odbywa się wyłącznie za pomocą głowic termostatycznych na grzejnikach i pętlach (gdy Victrix nie ma podłączonego termostatu pokojowego, to pompa w kotle nie wyłącza się) . Wtedy trzeba mieć włączony By-Pass, aby uniknąć uszkodzenia pompy w przypadku, gdy wszystkie pętle i grzejniki są pozamykane - woda w kotle chodzi na krótkim obiegu (w kotle). Poza tym jak zerkniesz na wykres pompy w instr., to zauważysz, że załączenie by-pass'u skutkuje spadkiem wydajności pompy na każdym biegu.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia przepływów na rotametrach powinny być określone przez projektanta przy konkretnych, założonych temperaturach w pomieszczeniach, temp. wody zasilającej instalację OP, rozstawach rur, spadku temperatury (schłodzenia wody grzewczej) itd.

 

Raz ustawione na rozdzielaczu nie powinny być już zmieniane, chyba że zostały źle dobrane i korekta jest niezbędna.

 

Jeśli ktoś chciałby policzyć/określić we własnym zakresie wartości tych przepływów, bez konieczności wykonywania skomplikowanych obliczeń, zapraszam do skorzystania z programu KAN Quick Floor, wersja EXTENDED (wymaga wcześniejszej rejestracji): http://pl.kan-therm.com/kalkulator_inwestycji/quick_floor_free.html

 

Dobrze jest podać w programie jak najbardziej przybliżone do rzeczywistego zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń. program zlicza ilość i wartość materiałów do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego a przy okazji, na samo koniec obliczeń (przy zapisywaniu projektu) daje możliwość wglądu w tzw. hydraulikę każdej pętli/pomieszczenia - tam tez podawana jest ta najważniejsza informacja czyli przepływ przez daną pętlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka ładnie grzeje, ale nad temperaturami trzeba popracować:) szczególnie nad temp. w łazience. Muszę skręcić pętle w holu, tam jest też sterownik i moim zdaniem za szybko się nagrzewa. Sypialnie mają w miarę podobną temp. W każdym razie jest w nich ciepło, tak samo jest w salonie. Reszta jest do wyregulowania, żeby wszystko dokładnie sprawdzić i żeby było miarodajne potrzebuję niższych temperatur - niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to możliwe "wrzuć" swoją instalację wraz z konstrukcją podłogi i zapotrzebowaniem do programu KAN Quick Floor (wersja rozszerzona).

 

Sprawdzisz przynajmniej czy są spore różnice, czy jest zbliżony do obecnego projektu.

 

Projekt kol. mesta liczony był za pomocą audytora c.o. ver. 3.8

Korzystając z okazji proszę okreslic okreslic róznice miedzy programami Kan Quick Floor i Audytor CO ver 3.8 i w czym jest lepszy (dokładniejszy) program KAN skoro ma byc uzywany jako program referencyjny.

Czy są moze wyniki porównan róznych programów wspomagających projektowanie ogrzewania podłogowego, a jezeli są to proszę o publikację na forum

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program KAN Quick Floor nie jest programem dokładniejszym od programów typu audytor c.o. czy inne wersje firmowe tego programu - niestety takie programy bywają uciążliwe w obsłudze dla osób które nie są fachowcami w projektowaniu instalacji grzewczych.

 

Program KAN Quick Floor jest bardzo prostym narzędziem które skierowane jest bardziej do osób nie związanych zbyt mocno z szeroko pojętą hydrauliką - dlatego został polecony w tym przypadku. Nie pierwszy już raz sam inwestor za pomocą tego prostego programu i możliwości określenia szacunkowych przepływów przez poszczególne pętle miał możliwość wyregulowanie instalacji ogrzewania podłogowego wykonanej przez pseudo hydraulika.

 

Jak dobrze pamiętam to szacunkowe rozbieżności pomiędzy wynikami uzyskanymi na programie KAN CO-graf 3.6 a programem KAN Quick Floor wyniosły około 15% (oczywiście na korzyść CO-grafa).

 

A ta apropos... skoro kolega miał wykonany projekt na tak profesjonalnym programie to co jest grane, projektant się nie sprawił?

Edytowane przez K*herm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...