Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI ZASOBNIK NA RODZIN? 2+2 ? 120 czy 160 LITRÓW


Gość ar

Recommended Posts

Ważną informacją jest podanie mocy kotła posiadanego / planowanego.

I tak przy zbiorniku 120L dla kotła 11kW/21kW 10 minutowy pobór szczytowy (temp.50st.) wynosi odpowiednio 147L/161L, 60 minutowy (temp.50st.) 368L/582L;

 

Zbiornik 155L, kocioł 11kW/21kW/28kW 10 minutowy pobór szczytowy (temp.50st.) wynosi odpowiednio 191L/210L/223L, 60 minutowy (temp.50st.) 406L/621L/771L;

 

Zbiornik 190L, kocioł 11kW/21kW/28kW/40kW 10 minutowy pobór szczytowy (temp.50st.) wynosi odpowiednio 231L/252L/266L/291L, 60 minutowy (temp.50st.) 445L/659L/810L/1067L.

 

ar i georg z powyższych danych możecie sprawdzić jaki zbiornik będzie Wam pasował. Mam nadzieje, że pomogłem – pozdro.

 

 

Dane oparte o komponenty firmy Paradigma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica zarówno w cenie, jak i w stratach ciepła między zasobnikiem większym i mniejszym jest niewielka.

Ciepło ucieka głównie przez rurki (choć ocieplone).

Natomiast w komforcie różnica jest zauważalna.

Przy małym zasobniku musimy nastawić wyższą temperaturę, aby n.p. przy napełnianiu wanny uzyskać 40 stopni, a w miarę opróżniania zasobnika napływa woda zimna i pod koniec napełniania leci woda 25 stopni.

Być może nawet straty cieplne przy małym zasobniku będą wyższe, ze względu na konieczność pracy przy wyższej temperaturze.

Natomiast duży zasobnik (160 -200l) jest ciężki i trzeba wzmocnić podłogę (a raczej styropian pod podłogą).

Ja zrobiłem to w ten sposób, że po ułożeniu styropianu wyrżnąłem w nim 3 otwory o średnicy 8 cm w miejscu ustawienia zasobnika i wypełniłem je zaprawą ciepłochronną Alpol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem u siebie próby napełniania wanny. Wanna 170 l napełniana ok. 120...130 l. Zasobnik 140 l kocioł moc 20 kW. Wnioski są nastepujące.

Przy temperaturze w zasobniku 45 oC wody już praktycznie nie wystarcza do napełnienia wanny. Pod koniec zaczyna lecieć już tylko letnia woda. Wykluczone jest aby ktoś brał prysznic w czasie napełniania wanny. Przy podniesieniu temperatury w zasobniku do 55 oC wystarcza wody na napełnienie wanny i prysznic (prysznic bez hydromasażu) jednak jest to wydajność na "styk". Mycie garów w tym czasie już raczej odpada.

Podnoszenie temperatury w zasobniku powyżej 55 oC to już ryzyko poparzenia. Wniosek jest taki jeśli chcesz pobierać jednocześnie wodę z 2 punktów to raczej zasobnik 160 l. Zasobnik 120 l może być wystarczający przy większej mocy kotła niż 20 kW.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość zbiornika zależy od ilości i typu punktów czerpalnych. 1. odkręć wodę w kuchni , łazience i pod prysznicem tak jak to robisz na co dzień i zmierz wypływ tzn ile litrów zużywasz w ciągu jednej minuty (uwaga: w zależności od typu słuchawki prysznicowej ktorą kupisz i rodzaju strumienia będziesz potrzebować różne ilości wody do osiągnięcia zadowalającego efektu) 2. wybierz wielkość wanny, którą zamontujesz i zastanów się ile czasu jesteś w stanie czekać aż się napełni, policz wymagany wypływ w l/min z wylewki wannowej (potrzebne również do obliczenia średnicy rury doprowadzającej wodę). 3. zastanów się czy nie chcesz mieć hydromasaży w kabinie prysznicowej a jak chcesz to dowiedz się w sklepie ile potrzebuje ciepłej wody w l/min dla konkretnego systemu. 4. zastanów się z których punktów jednocześnie może być pobierana ciepła woda w "najgorszym przypadku" np. podczas wizyty gości i policz maksymalny przepływ w l/min 5. Załóż że w zasobniku temperatura nie będzie wyższa niż 60 C (temperatura wody w kotle podgrzewajacej zasobnik nie przekracza ok 85 C a więc czas dogrzewania CUW powyżej 60 C byłby długi) 6. Wybierz zasobnik, którego " maksymalny pobór 10 minutowy" będzie większy od policzonego przez ciebie maksymalnego poboru ciepłej wody. Oczywiście na początku pobierania ciepłej wody dopuszczasz wodę zimną ale z czasem woda w zbioniku robi się coraz chłodniejsza i prawie cała woda przechodzi przez zasobnik. 7. Zwykle zasobnik dobrany na pobór 10 minutowy wystarcza ale gdybyś zaakceptował b. długi czas napełniania wanny może się zdarzyć, że woda wyczerpie się zanim wanna będzie pełna dlatego należy spytać się producenta zasobnika ile wody o temp 40 C można mieć z konkretnego zasobnika. Nie jest to takie oczywiste bo kiedy pobierasz ciepłą wodę do zasobnika wpływa zima o temp 10 C i częściowo ochładza podgrzaną już wodę.

Przy doborze mocy kotła (ma wpływ na czas podgrzewania zasobnika)pamiętaj, że wężownica w zasobniku też ma jakąś moc i jeśli kocioł będzie miał moc większą od mocy wężownicy to i tak nie przekaże ciepła do wody w zasobniku. Zwykle nikt nie podaje mocy wężownicy bo zmienia się ona w zależności od parametrów wody w zasobniku i w kotle. Najlepiej zapytaj się producenta. Jeśli możesz to pojedź do przedstawicielstwa producenta zasobnika i dokładnie wypytaj się o wszystkie parametry. Jeśli chwilowy pobór ciepłej wody (trwajacy nawet 1 minutę będzie większy od maksymalnego dopuszczalnego przepływu to z kranu poleci po chwili zimna woda nawet jak w zasobniku będzie +60C bo nastąpi zaburzewnie warstw ciepłej wody w zasobniku i zimna woda przebije się wąskim strumieniem z otworu wlotowego do wylotowego w zasobniku. Piszę to na podstawie swojej ograniczonej wiedzy, jeśli producenci zasobników wymyślili coś nowego proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

 

Ja dobierając zasobnik zawsze kieruję się ustaleniem z klientem dwóch podstawaowych rzeczy tj. jakie punkty poboru będą w domu i zapotrzebowania szczytowego na wodę i zawsze proponuję mniejszy zasobnik ze stali nierdzewnej i mieszający zawór do ciepłej wody.

Jeszcze się nie zarzyło że ktoś mi mówił że nie daję rady.

 

Pozdrawiam Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...