Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wąski długi skalniako-ogród


Recommended Posts

Witam jestem pierwszy raz na forum i chcialabym sie poradzic co zasadzić na długim i wąskim kawalku ziemi przed domem od strony zachodniej i zaraz za płotem jest chodnik i ulica. Długość 4m , szerokośc 1, 50 m. najlepiej chcialabym troche zasłonic okna do pokoju ale zasadzenie wysokich krzewów bedzie dawało dużo cienia do mieszkania, wiec chyba wolalbym coś ozdobnego, ale też nie mam za dużo kasy na rośliny. Myslałam żeby posadzic po środku wierzbę japońską a po bokach jakieś krzewy iglaste trzy rodzaje o różnej wysokości i do tego byliny. Co o tym myslicie? a może macie jakiś inny pomysł? bylabym wdzięczna, dzieki:yes::yes::yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bukszpany przytnij w stożki o średnicy podstawy ok 70 cm. Najlepiej jakby rosły w równych odstępach. Wówczas pomiędzy możesz posadzić krzewy róż krzaczastych (np. Abraham Darby, Robin Hood) i obsadzić całość dzwonkami (wyższy kremowy, niższy brzoskwiniolistny). Do tego cebulki narcyzów.

Przed przygotowaniem rabaty, trzeba byłoby rozłożyć kompostu i lekko wymieszać z ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że te bukszpany pewnie rosną tam od lat i jak chcą, więc pewnie są gołe w środku, więc bardzo mocne ich cięcie spowoduje że będą paskudne. Trzeba by to rozłożyć na kilka sezonów, a i tak nie jestem pewna czy da się zrobić z nich ładne stożki. Więc zostaje chyba przycinanie tak żeby były w miarę zwarte i dążyć w kierunku nadania im z grubsza kulistego kształtu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znów ja, pewnie pomyślicie jaka wybredna baba:D, obejrzałam ten świer conica i calkiem mi sie podoba, ale czy w takim miejscu moze byc jakaś kompozycja? Np na srodku coś kwitnącego na pniu a po bokach jakieś iglaki i uzupelnienie byliby? czy to za duzo na takim małym kawalku?dzieki za cierpliwośc:yes::yes::yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały przedogródek IMHO powinien mieć dość prostą i czytelną kompozycję. Innymi słowy być schludny wizualnie i to możliwie przez największą część roku. Oczywiście, można zrobić kompozycję z innych iglastych, np. dodać kuliste żywotniki, karłowe świerki i cyprysiki.

Byle nie było za dużo gatunków, bo stworzy się chaos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"margaretka" - czyli złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) jest jednoroczna i krótkowieczna.

A może szczepione na pniu kuliste żywotniki? Lub cis wyprowadzony w formę pienną i strzyżony w kule? Byłoby atrakcyjne cały rok.

 

Migdałek poza sezonem kwitnienia wygląda mało ciekawie, dlatego lepsza byłaby już wierzba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...