Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomóżcie w aranżacji przestrzeni "kuchenno-jadalno-salonowej"....


luxembourg

Recommended Posts

Luxembourg robisz poważny błąd chcąc wyznaczyć wszystkie podłączenia na podstawie "przypadkowego" ustawienia szafek. Takie rzeczy ustala się w momencie kiedy już wiesz jak będzie przebiegała zabudowa meblowa. Co zrobisz gdy np gniazdko wyjdzie Ci na składaniu szafek?? Będziesz go ciągnął przedłużaczem aby mieć do niego dostęp?? Jak chcesz wyznaczyć gniazdka robocze skoro nie wiesz gdzie one będą Ci potrzebne. Jasne, że możesz zrobić prowizorkę ale po co, skoro na tym etapie możesz skorzystać z usług fachowca w dziedzinie projektowania mebli kuchennych czy aranżacji wnętrz, który odwali za Ciebie całą robotę i wszystko Ci wyznaczy tak abyś nic nie musiał przerabiać. Pamiętaj, że czasami układ kuchni może się zmienić z przyczyn technicznych. Jesteś pewny, że zlew może być pod oknem?? A jeśli okaże się, że umiejscowienie baterii i zlewu uniemożliwi otworzenie okna?? Jest wiele takich drobiazgów, które mogą wpłynąć na ostateczny wygląd kuchni. To są rzeczy, które niestety trzeba brać pod uwagę przy projektowaniu kuchni. Miałam osobiście przyjemność się o tym dowiedzieć. Gdybym poczekała z remontem na wizytę projektanta, uniknęłabym niepotrzebnych przeróbek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

[...] na tym etapie możesz skorzystać z usług fachowca w dziedzinie projektowania mebli kuchennych czy aranżacji wnętrz, który odwali za Ciebie całą robotę i wszystko Ci wyznaczy tak abyś nic nie musiał przerabiać. Pamiętaj, że czasami układ kuchni może się zmienić z przyczyn technicznych. [...]

 

Anetko, nasza sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana niż to z pozoru wygląda - dlatego właśnie zwróciłem się o pomoc do Forum :)

W skrócie wytłumaczę:


    developer dopiero zaczyna fundamenty, choć dzisiaj mają ostatni oficjalny dzień pracy ponieważ od poniedziałku zaczynają się "obowiązkowe", konstytucyjne wakacje i cały kraj dosłownie zamiera, głównie wszelkie budowy, prace drogowe, ale zamyka się także baseny, urzędy, wiele sklepów (w tym salonów kuchennych) więc przez miesiąc nic się nie wydarzy :bash:


    dom wg kontraktu ma być oddany pod klucz 12 czerwca 2012, co jest bardzo realne, tak się tu buduje


    natomiast my jako "inwestorzy" mamy wyznaczony bardzo ścisły kalendarz tego co do kiedy mamy wybrać, zdecydować, itp (np. juz teraz - w momencie dziury w ziemi musieliśmy wybrać i podpisać im zamówienie na bramę garażową u pobliskiego Hörmanna, drzwi wejściowe i okna u belgijskiego producenta tychże, rodzaj parkietu w fabryce tegoż, modele umywalek, baterii czy pryszniców u lokalnego, luksemburskiego niedużego producenta Villeroy&Boch, itp itd ufff...). Wg tego kalendarza do 15 września musimy developerowi oddać rysunek techniczny kuchni. No, ale w tym cały szkopuł: jak zaplanować "dokładnie" gniazdko, szafkę czy szufladę, jeśli tak do końca nie wiemy (czy też raczej: "nie dowierzamy") jak ta kuchnia będzie wybudowana, jak w rzeczywistości będzie wyglądało pomieszczenie, umiejscowienie okna, itp. Niby wszystko jest na planie, no, ale...


    Generalnie "salony" kuchenne z jednej strony nie chcą konkretnie gadać o projekcie zanim nie podpiszemy umowy-zlecenia na wykonanie całej kuchni, choć z drugiej strony: nie chcą się podejmować planowania "wirtualnego" - czyli bez przynajmniej zmierzenia pomieszczenia (a pytaliśmy w obrębie 30km, czyli 4 krajów: Niemiec, Belgii, Francji i oczywiście na miejscu w Luksemburgu), no to też w zasadzie logiczne z ich punktu widzenia - a przecież w naszej sytuacji czekanie jest wykluczone.


    możemy zatem sporządzić taki plan sami, no ale musimy wiedzieć co gdzie chcemy mieć (właśnie rzeczy kluczowe: piekarniki, zmywarka, lodówka), choćby po to by uniknąć niepotrzebnych kosztów. Bo np. w cenę domu mamy wliczone na tą chwilę 8 gniazdek w kuchni, a na same sprzęty potrzebujemy.... 9
    No, a każde dodatkowe gniazdko to 110EUR+VAT+koszt materiału, natomiast "przesunięcie" gniazdka wcześniej źle zaplanowanego to już koszt 180 EUR, więc jest nad czym myśleć "zawczasu" :)

Dlatego musimy się wykazać nad wyraz dużą wyobraźnią, tudzież prosić o pomoc bardziej doświadczonych, a znających się na kuchennej ergonomii Forumowiczów czy znajomych, żeby jakoś ten temat przetrawić.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, wyjeżdżamy dziś na 3 tygodnie do Polski i wiążę z tym duże nadzieje, właśnie na znalezienie jakiegoś rozsądnego stolarza / salonu / projektanta kuchni, który w takiej sytuacji spróbuje nam pomóc to zaplanować.. Gdybyście przypadkiem miały/mieli do polecenia kogoś w płd Polsce (Śląsk, Małopolska), proszę o namiary!

Najlepiej gdyby to przy okazji był ktoś kto takie meble potrafi kompleksowo wykonać i dostarczyć do naszego Maleńkiego Księstewka...

Ze wstępnych informacji wiem, że jak nie liczyć - kuchnia z Polski wyjdzie co najmniej połowę tego co lokalna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, to rzeczywiście jest nad czym się zastanawiać ale powiem Ci tak: skoro wyjeżdżacie do Polski to weź ze sobą projekt domu. "U nas" nie ma takiego problemu żeby w salonach kuchennych nie chcieli gadać przed podpisaniem umowy. Gadanie "po" to musztarda po obiedzie. W Polsce salony meblowe zabijają się o klientów więc nie będziesz miał problemu ze znalezieniem wykonawcy. Problemem może być jedynie i aż - montaż poza granicami kraju chociaż wiem, że firmy stają się coraz bardziej elastyczne w tym temacie.

Sama jestem na etapie projektowania kuchni w jednym z podkrakowskich miejscowości ale powstrzymam się od reklamowania ich bo nie wiem czy chcieliby się podjąć wyjazdu. Jeśli chodzi zaś o projekty to wejdź sobie na temat: projekt kuchni - wizualizacje i na str 191 wkleiłam projekty mojej kuchni jakie od nich dostałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie popieram Elfir. Jestem przeciwniczką tworzenia niepotrzebnych labiryntów. Najbardziej podoba mi się projekt Elfir z półwyspem obok zlewu. Dzięki temu masz ścianę z wysokimi zabudowami czyli z Side by Side, słupkiem z piekarnikiem i ekspresem. Jedyne co bym zrobiła to nie kończyłabym barku wysokim słupkiem. Cały sprzęt wrzuciłabym na str wysokiej zabudowy. Pisałeś, że chcesz mieć piekarnik, piekarnik parowy i ekspres. Słyszałam, że ma się pojawić z Samsunga taki model piekarnika z podziałem w środku, który ma być i piekarnikiem i piekarnikiem parowym naraz (takie 2 w 1). Jedyne co to nie spotkałam się z ekspresem z Samsunga.

A może - sprzęt kompaktowy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...