Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to pytanie gdzie szukać realnych kosztów budowy domów, najlepiej ze zdjęciami gdzie widać na co to poszło?

 

Po dziennikach budowy musisz szukać. Ciężko jest się dowiedzieć o całkowity koszt bo większość osób co wybudowała do końca znika z forum. Zostają tylko pieniacze i osoby co zżyły się. Ich wiedza też często jest, że tak powiem przestarzała, bo budowały kilka lat temu a rynek jest dość energiczny. Jeżeli interesuje cię SSO bez wykończonego dachu to ja zze swojej strony mogę ci powiedzieć, że taki stan z działką, ogrodzeniem, przyłączem prądu (wody jeszcze nie ma) i wszystkimi projektami i mapkami kosztował mnie 111 112,95. W tej cenie może nie doliczyłem jakiejś śrubki lub pierdółki więc dodaj jeszcze z 500zł)dom.JPG

 

a ile jeszcze brakuje pewnie z 200 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

 

Negocjować ale co? Teraz są takie braki budowlańców że na dobra ekipę o odciepleń czekasz min. pol roku, dekarza czasem rok, hydraulika min 3 miesiące, niektorzy kafelkarze z dobrą opinią mają robotę do lipca ale przyszłego roku. Spróbuj z takimi negocjować stawki...

 

 

Ja dziś idę podpisać umowę sprzedaży naszego obecnego domu (sprzedaliśmy go w 3 dni ...) i ustalamy termin opuszczenia na 1 września ...

A stan taki jak widać u mnie w dzienniku ;)

 

Kaflekarz umówiony , facet od sufitów też. Oczyszczalnia zamówiona , będzie montował mój wykonawca .

 

Być może mam szczęście ale mi się udawało negocjować i uzyskiwać dobre ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realny koszt domu nie kończy się na bryle budynku.

 

Opaska podjazd chodniczek schody tzn wejscie.

 

Taras ogrodzenie z bramą furtką lub dwoma i automatyką bramy i domofonem.

 

Trawnik obrzeża rośliny kora czy kamien do podsypania.... Ziemia i prace niwelacyjne ziemne.

 

Studnia chłonna drenaż .

 

Oświetlenie zewnętrzne...

 

Nawadnianie jak ktoś planuje....

 

To też trzeba zrobić ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realny koszt domu nie kończy się na bryle budynku.

 

Opaska podjazd chodniczek schody tzn wejscie.

 

Taras ogrodzenie z bramą furtką lub dwoma i automatyką bramy i domofonem.

 

Trawnik obrzeża rośliny kora czy kamien do podsypania.... Ziemia i prace niwelacyjne ziemne.

 

Studnia chłonna drenaż .

 

Oświetlenie zewnętrzne...

 

Nawadnianie jak ktoś planuje....

 

To też trzeba zrobić ......

 

 

Nie wyjeżdżałabym aż tak do przodu. Chodnik, wybrukowane ścieżki, ogrodzenie, taras, brama, furtka owszem, ale trawnik, obrzeża, rośliny, kamień do podsypania, kora? Poważnie? To należy brać po uwagę decydując się na budowę domu? Aranżacja, projekt i wykonanie ogrodu to nierzadko 20-50tys zł. Bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się, że w/w zrobić trzeba (podjazdy, tarasy, ogrodzenie, schody), ale ogród można sobie podarować (a nawet trzeba skoro dysponujemy TYLKO 300-400tys), bo do szczęścia nie jest na wstępie potrzebny. Wystarczy zasiać trawę i tyle.

Ogród można tworzyć i upiększać samemu i nie są to horrendalnie wysokie koszty, a satysfakcja duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się, że w/w zrobić trzeba (podjazdy, tarasy, ogrodzenie, schody), ale ogród można sobie podarować (a nawet trzeba skoro dysponujemy TYLKO 300-400tys), bo do szczęścia nie jest na wstępie potrzebny. Wystarczy zasiać trawę i tyle.

Ogród można tworzyć i upiększać samemu i nie są to horrendalnie wysokie koszty, a satysfakcja duża.

 

W końcu na coś trzeba wydać te zarobione pieniądze... Bo w budowie własnego domu najważniejsze jest to, że człowiek jest na swoim. To znaczy, że nikt nie łazi i nie wtrąca się w życie. Mogłem mieszkać na piętrze u rodziców. Jest wszystko własna kuchnia, łazienka. Ale jest wspólne podwórko. Nigdy nie można się czuć swobodnie mieszkając z rodzicami, teściami czy w bloku. Niektórym przeszkadza trawnik zamiast kostki, ale za to nie przeszkadza jak sąsiad za ścianą spuszcza wodę w toalecie w bloku.

Może za 15 lat wybaduje sobie nowy dom, a ten zostawię dzieciom jak tylko będzie mnie na to stać. Jak nie będzie mnie stać to skoszę trawę, usiądę na tarasie i otworze piwo.

 

Co osób na tym forum, tyle jest argumentów, ponieważ każdego sytuacja wygląda inaczej. Inaczej jest w małej miejscowości inaczej jest w dużym mieście. Zawsze są jakieś "za" i "przeciw" .

 

Czy da się wybudować dom do 300 tys.

- da się

nie piszę tego tylko ze swojego przykładu, ale z otoczenia moich bliskich. Moi bracia i kuzyn wszyscy wybudowali domy poniżej 300 tys. każdy mieszka, każdy jest na swoim i pytając czy warto było wiecie jaka będzie odpowiedz. Nie ma to znaczenia czy kostka jest czy jej nie ma. Kiedyś będzie.

Własny dom wymaga poświeceń, ale daje nam wiele wiecej niż mieszkanie w bloku, z teściami czy rodzicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realny koszt domu nie kończy się na bryle budynku.

 

Opaska podjazd chodniczek schody tzn wejscie.

 

Taras ogrodzenie z bramą furtką lub dwoma i automatyką bramy i domofonem.

 

Trawnik obrzeża rośliny kora czy kamien do podsypania.... Ziemia i prace niwelacyjne ziemne.

 

Studnia chłonna drenaż .

 

Oświetlenie zewnętrzne...

 

Nawadnianie jak ktoś planuje....

 

To też trzeba zrobić ......

Tak dla przykladu dostalem wlasnie wycene na kostke 35tys :D niby tylko 150m2 z przodu 35m2 opaski i 50m2 taras..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla przykladu dostalem wlasnie wycene na kostke 35tys :D niby tylko 150m2 z przodu 35m2 opaski i 50m2 taras..

 

Czyli 10% zakładanego w tym wątku budżetu na dom, a doliczyć do tego minimum trzeba jeszcze ogrodzenie.

 

A satysfakcja z własnoręcznie sadzonych roślin jest tylko nie zgodzę się z tym że nie jest kosztowna właśnie jestem na tym etapie fakt to już ostatni etap może poczekać ale po kieszeni daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, dzięki wszystkim za podpowiedzi, naprawdę pod różnymi kątami można na sprawę spojrzeć.

 

@grend - kredyt na mieszkanie circa 120 kpln na 15 lat

kredyt na dom 220? więcej? - tu już bym rozkładał na 30, plus jednak liczę wyższe koszty utrzymania całościowe (dojazdy, obejście, remonty) zmniejszające miesięczną pulę oszczędności

Mam własnego wkładu w okolicach 210 (obecne mieszkanie plus oszczędności).

 

@adapap - dzięki za rady, co do projektu to patrzę na proste stodoły parterowe w okolicach 110m , szukam właśnie konkretnych kosztorysów już po wykonaniu, które mógłbym przełożyć na własne wymagania/możliwości

 

@kaizen - jak widzę przyszłość to jest bardzo dobre pytanie :), ale tu raczej kwestia nie czego wymagam a na co mnie stać. Przy obecnych 2 pokojach i jednym dziecku robi się powoli ciasno, już kilka razy musiałem pracować po kawiarniach bo w domu nie było do tego warunków. Myślę o 3 sypialniach, dużej kotłowni pełniącej rolę piwnicy/graciarni (3 rowery, 8 opon, narzędzia, pierdoły) i optymalnie strycho/poddaszu pełniącym rolę bawialni/ gościnnej sypialni.

 

@elfir - oszczędności na teraz koło 70 kPLN - idzie to na spłatę kredytu obecnego albo zakup działki (5 min od granicy miasta). Zależy od miesiąca ile odłożymy, jak przychodzi OC za auta, albo wypadają urodziny kogoś z rodziny to bliżej zera, normalnie koło 800 zł. Jak dobry miesiąc to 1500. Zależy od zleceń.

 

@frofo - no tak, koszty "przed wbiciem łopaty" jak najbardziej biorę pod uwagę, przyłącza, pozwolenia, podatki, notariusz mam mniej więcej świadomość ile to może kosztować bo dobry kolega ostatnio się budował i jest z tym na bieżąco. Obecnie utrzymujemy 2 auta, z tym, że koszty dojazdów zamykają nam się w 300 zł, podejrzewam, że mieszkając 6 km od miasta na pewno to podwoję. Rzeczywiście co do samego mieszkania to nie narzekam, nieraz sąsiadów słychać ale nic strasznego, jest pełna infrastruktura, plac zabaw, blisko zieleni. Problemem jest samo mieszkanie, w którym czuję jak kapcieję. Popołudnia na kanapie przed tv do końca życia trochę strasznie brzmią. Co prawa mam obawę, że będzie jak z przysłowiową gitarą czy dobrymi butami do biegania "jak będę miał, to będę grał/biegał" a wiadomo jak z tym ostatecznie wychodzi :)

Wychowałem się w domu jednorodzinnym i wspomnienia z dzieciństwa słabe - zimno, brak wody ciepłej, prace przy domu, 10 lat w bloku mieszka mi się super, tyle że czas który mam jakoś mam wrażenie "przepier..lam" Odwiedzając teściów czy rodziców inaczej zaczynam patrzeć na plusy i minusy, tym bardziej że technologia poszła trochę do przodu.

 

No to pytanie gdzie szukać realnych kosztów budowy domów, najlepiej ze zdjęciami gdzie widać na co to poszło?

Moja propozycja dla odwaznych i zaradnych akurat ja przy swoich latach to robię . Kupujesz działkę nie mniej niż 1200zł m2 musisz zorganizować wkład własny czyli około 100000zł bieżesz projekt np ze strony Lukaszbudowlaniec dom za 150000 i budujesz pożądnie jak dla siebie z podaną prze zemnie

opcją bliżniaka negocjuj z hurtownią termin zapłaty na pół roku gwarancją może być ta połówka którą sprzedajesz i wszystko na stronach u łukasza masz całą historię i dokładne wyceny jego projektu. Szykuje się do budowy takiego domu w 60 dni czyli koszty robocizny w granicach 45000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ciebie może nie dotyczy dokładnie tego forum; czy jeśli za 2000zł zwiększę grubość izolacji z 50cm do 1m tyle mniej więcej kosztuje granulat wełny mineralnej o u 0,45 czy ma to sens przegroda będzie miała U około 0,04. Szanuje Twoje zdanie bo budujesz i zauważyłem u Ciebie duże zdolności analityczne . Na koniec sierpnia po skończonej budowie chciałbym Cię prosić o skonfigurowanie taryf elektrycznych jak najlepszych dla mojego projektu będę miał już wszystkie urządzenia i po wykonawcze świadectwo energetyczne może z kamerą termowizyjną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że osoby chcące wybudować dom do zamieszkania (a nie wykończony w 100%) za 300tys (nie należę do tej grupy, bo mam piwnicę, więc wychodzi mi kilkadziesiąt tys więcej) nie łudzą się, że w tej cenie będą miały ogrodzenie, bramę z automatyką, kostkę betonową i docelowo urządzony ogród, a to wszystko robione cudzymi rękami ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz brać pod uwagę to, że dom będzie sporo kosztować. Jest masa wydatków, których człowiek biorący kredyt na budowę domu nie bierze pod uwagę. Teoretycznie o części kosztów wiedziałem, ale nie myślałem, że to aż tyle wyjdzie, przykłady:

 

- prowizja od udzielenia kredytu: 4200zł (udało mi się wynegocjować z ponad 6tyś)

- kierownik budowy, taki, który faktycznie się interesuje budową a nie tylko papierki podpisuje: 3500zł

- podatek od "wzbogacenia" za zakup działki + notariusz, nie pamiętam dokładnie ale coś około 4000zł

- geodeta na całą budowę wyjdzie około 4000zł

- przyłącze prądu + podprowadzenie kabla pod dom + uziom: 3900zł

- z wodą to tragedia, trzeba było trochę ciągnąć, samo przyłącze na działkę 4000zł + podłączenie pod dom 1600zł, razem: 5600zł (niestety studni zrobić nie mogłem)

- wyceny na szambo mam w okolicach 4000zł z montażem

- projekt 2600zł + 4000zł adaptacja + 800zł badania gruntowe + 600zł mapka do celów projektowych, razem: 8000zł

 

Także same te pierdoły dają już: 37200zł Byłem świadom, że te rzeczy będą kosztować, ale nie sądziłem, że będzie to kwota pozwalająca kupić małe auto z salonu ;) Przy okazji dopowiem, że szukałem wykonawców najczęściej spośród kilkunastu firm, często wybierałem z dolnej półki cenowej i jeszcze tą cenę negocjowałem. Także jeśli chcesz wybudować dom z kredytem to musisz brać pod uwagę, że wydasz więcej niż sądzisz (w sumie każdy to powtarza kto się wybudował). Bierz pod uwagę też to, że od podjęcia decyzji do wprowadzenia się do domu miną optymistycznie 3 lata. Ja 2 lata szukałem działki (ale fakt, że nie spieszyłem się z tym), blisko rok załatwiałem formalności, budowa potrwa około 2 lata z ogrodzeniem i ogarnięciem działki (tak zakładam), także u mnie będzie to 5 lat.

Mam ten plus, że udało mi się kupić działkę 5 minut autem od mojego bloku, 200m od przystanku autobusowego, którym dzieci (jak się ich dorobie) będą mogły jeździć do szkoły. Ja mam pracę w domu, więc u mnie nic się nie zmieni a moja kobieta spędzi o te max 5 min dłużej w aucie i spali paliwa o te 2-3zł więcej.

 

Teraz kilka przemyśleń dla Ciebie - czy stać Cię na działkę w mieście, czy rozważasz poza miastem? Jeśli poza to w dłuższej perspektywie finansowo na tym stracisz (dojazdy do pracy, dowożenie dzieci do szkoły, czas). Czy jesteś gotowy wydać sporo kasy na budowę? Można z pewnością wybudować dom za 300tyś, ale niestety podczas budowy człowiek nie chce na wszystkim oszczędzać i wybiera materiały średnio i dobrej jakości a takie kosztują od kilkudziesięciu do 100% drożej od najtańszych odpowiedników na rynku. Czego oczekujesz od domu? W mieszkaniu po prostu mieszkasz i nic Cię nie obchodzi a jak masz dom to czekają Cię remonty, koszenie trawy i ogólnie dbanie o swoją posesję. Zastanów się nad tym wszystkim.

 

Ja swojej decyzji (na chwilę obecną) nie żałuję, tylko, że mieszkałem w swoim życiu w domku jednorodzinnym i w bloku i mam porównanie. Dla mnie dom to dużo lepsze rozwiązanie od mieszkania, ale tak nie musi być dla każdego bo każdy z nas ma inne potrzeby. Z Twojego postu wywnioskowałem, że raczej dobrze Ci się mieszka w mieszkaniu, dlatego napisałem swój post negatywnie o budowie abyś był świadom na co ewentualnie się piszesz i czy warto.

 

Kolejny głos rozsądku w tym temacie.

@Frofo rozpisał wszystko tak, jak to wygląda, no ale przecież znajdą się i tacy, którzy dobrze doradzą, jak ten Pan:https://www.youtube.com/watch?v=hHk_Si27BJo

Edytowane przez Zagurski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@elfir - oszczędności na teraz koło 70 kPLN - idzie to na spłatę kredytu obecnego albo zakup działki (5 min od granicy miasta). Zależy od miesiąca ile odłożymy, jak przychodzi OC za auta, albo wypadają urodziny kogoś z rodziny to bliżej zera, normalnie koło 800 zł. Jak dobry miesiąc to 1500. Zależy od zleceń.

 

To jak chcesz mieć co miesiąc min. 1500 zł na ratę (kredyt 300 tyś)?

Bo działka za 70 tyś blisko miasta to chyba chodzi o jakieś małe miasteczko?

Ja sprzedawałam działkę za 250 tyś pod Poznaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za 15 lat wybaduje sobie nowy dom, a ten zostawię dzieciom jak tylko będzie mnie na to stać. Jak nie będzie mnie stać to skoszę trawę, usiądę na tarasie i otworze piwo.

 

Dzieciom, powiadasz?

No to aż zapytam o lokalizacje tego twojego domu - czy on stoi w mieście?

Bo jeżeli nie, to wiesz.. niekoniecznie może przypaść do gustu dzieciom. Tzn. sam dom, jak najbardziej, bo można go sprzedać - pod tym względem to dzieciom na pewno się spodoba.

Mam nadzieję, że z dziećmi już rozmawiałeś i zadeklarowały się, iż będą w tej chałupie mieszkać?

 

Jest takie powiedzenie, że jeżeli chcesz rozśmieszyć Boga, to opowiedz mu o swoich planach na przyszłość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to pytanie gdzie szukać realnych kosztów budowy domów, najlepiej ze zdjęciami gdzie widać na co to poszło?

 

 

Np. na tym forum w dziale "Projekty i architektura"

Poza tym wiele biur projektowych ma własne fora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając wolne środki ale po zapłaceniu raty kredytu na tym opisanym wyżej poziomie 1.5 tyś na kostkę za 35 tyś trzeba odkładać dwa lata, właśnie o tym piszę bo wydaje mi się że to co do zrobienia wokół domu traktowane jest jak drobnostka której koszty są bagatelizowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...