Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wszystko zalezy jaką mamy działkę u mnie projekt adaptacja + geodeta 4000 zł

 

To moze torche faktów...

 

Fajnie że miałeś projekt za grosze a geodeta posadowił ci budynek za flaszke ale normalnie nawet gotowy projekt z adaptacją kosztuje 4000-5000tys plus geodeta za posadowienie i wytyczenie granic min 1500zł, czasem dużo więcej.

 

 

Droga asfaltowa przy dzialce prąd 1100 zł gaz jesli będę potrzebował to 2000 zł

 

drogę asflatową przy działce ma może 5% inwestorów. To wątek ogolny a nie o jednym szcześliwym przypadku :) Nie wiem jak ci sie udało zrobić przyłącze prądu za 1100zł bo normalnie to projekt przyłacza kosztuje niewiele mniej, opłata ryczałtowa dla Tauronu to u mnie 1300zł, a wiedz że bywają droższe, pominałeś tez warunki przyłacza które kosztują pare stówek i WLZ min 1000zł, zwykle przy dłuższych odcinkach jakies 2tyś. Więc mi wychodzi że przyłącze prądu kosztuje min 3tyś a nie 1100zł. Pomijam juz skrzynkę budowlaną i kase dla elektryka z uprawnieniami bo ty pewnie masz swoje albo ktoś ci podbił za piwo :)

 

Gaz - projekt 1000zł (taniej sie nie da), wydanie warunkoów - nie pamietam ale chyba 150zł, opłata ryczałtowa dla gazowni za wykonanie przyłacza 2500zł (taniej nie ma nigdzie w PL), WLZ do domu - około 1500zł + próba szczelności i odbiory - pare stówek. To w przyapdku jak masz gaz w ulicy, jak nie masz to płacisz grube tyś albo kupujesz zbiornik na gaz i koszta z instalacją sa >10tyś.

kanalizacja - jak masz w ulicy to około 2-3tys, jak nie masz to oczyszczalnia lub szambo za grube tysiące

Deszczówka jak masz w ulicy to 3-4tyś bo musisz dodatkowe studzienki na okolo domu lub duzą stunie na zbieranie deszczówki - z 2tyś jak nic

woda - projekt 1 tyś, przyłącze, wcinka i kopanie - pewnie z 2-3tys zalezy od odleglosci.

Mi tak w sumie wychodzi ponad 15tyś w bardzo optymistycznej wersji, normalnie to jest sporo ponad 20tys zwłaszcza jak sie ktos buduje na wsi.

Działka wymaga nasypania ziemi koszt ok 2000-3000 zł

No tak srednio wychodzi

 

Fundament materiały góra 15 tys

Może materiały tak ale mało kto robi to sam, a gdzie koparka, szalowanie, zbrojenie ? Kilka dni pracy kilku dobrze opłacanych ludzi.

 

 

Ściany 10 tys nadproża powiedzmy 3 tys

zależy czy parterowy, z poddaszem czy piętrowy. Za 10 tys to ciezko kupić dobry materiał ale pewnie jakies gorsze gatunkowo porothermy sie da.

Zbrojenie 5 tys

Kto je wykona za tą kasę z materiałem ?

Deski szalunkowe zapłaciłem wraz z stemplami 2,3 tys

ok

Strop ok 15 m3 betonu 3 tys

dobra cena

Ściany działowe 3 tys

znów murowales sam?

Więźba+ dachówka ( tania) + okna dachowe 20 tys

Jakby ktos robił komin to dodatkowo 5 tys

Jezu, gdzie masz tkaie ceny? Chętnie sie zaopatrze...

Do tego robocizna 20-30 tys i mamy SSO

Niestety nie chce Ukrainców na czarno a Polacy wołali nawet kilka lat temu dwa razy tyle.

Do tego okna 10 tys

Najtansze dwuszybowe mialem za tą cene, to prawda.

Drzwi 5 tys

ok

Oczywiście można na każdym elemencie wydać 100% więcej ale budując mały dom budujemy raczej oszczędnie.

Twoje ceny sa z kosmosu albo z Białorusi. sorry ale budowałem i wielm ile to kosztuje, materiał i robocizna,

 

Zmam wiele rodzin co domy 120 m2 wybudowały za 200--300 tys i juz mieszkają.

 

Ja nie znam, jest na forum pare takich osób, przynajmniej tak piszą, jest to niby mozliwe ale wszystko własnymi rękami i wiele lat. Zbrojenie z prętów ze złomu, deski odkupione z innych budów, teren wyrównany łopatami i taczkami a nie koparką, kopanie fundamentów rodzinnie przez miesiąc łopatami, ogrodzenie z siatki znalezionej w lesie i stempli. wszystko się da.

Edytowane przez dwiecegly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

 

Ja nie znam, jest na forum pare takich osób, przynajmniej tak piszą, jest to niby mozliwe ale wszystko własnymi rękami i wiele lat. Zbrojenie z prętów ze złomu, deski odkupione z innych budów, teren wyrównany łopatami i taczkami a nie koparką, kopanie fundamentów rodzinnie przez miesiąc łopatami, ogrodzenie z siatki znalezionej w lesie i stempli. wszystko się da.

 

Dokładnie tak. W tym wątku zaledwie kilka osób może potwierdzić że udało im się wybudować dom za 200-300 tys , nie bardzo wierzę w te wiele rodzin które się w tej kwocie zmieściły.

Prawda jest taka że w kółko się tu powtarza ile kosztuje średnio metr domu a i tak każdy nowy myśli że wybuduje taniej. I można pisać sto razy że najłatwiej popłynać finansowo przy wykończeniówce a i tak nowi inwestorzy będą się upierać że da się tanio, z marketu.

Tylko że niektórzy widzą panele za 25 zł i zapominają co jeszcze do tych paneli trzeba dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt był za 2100 kupiłem go za 1700, adaptacja 1600 zł u najbardziej rozchwytywanego architekta w okolicy( co nie znaczy najdroższego) mapki 850 do tego dojdzie 400 za wyznaczenie fundamentów.

Prąd to 1100 w tym licznik zamontowany na działce ( gdybym chciał budowlany to drugie 1100), gaz 2000 zł i skrzynka wisi na budynku( pytałem się 2 miesiące temu)

Projekt gazu jesli chce to 200zł( bo w domu przewidziano węgiel)

Za przeróbki projektu nie płacę nic( drugi strop jeśli projektant musi dać do przeliczenia to +500 zł)

Oczyszczalnia w moich stronach to max 6000 ale to nie stan surowy

Koparka do ław 400 zł robocizna fundamentu lanego max 1500 zł( sam maluje izolacja i kleje styropian +pomagam rozgarniać piasek w fundamencie

Beton u mnie po 185 zł ale teściu pracuje na betoniarni i ma rabat dla pracownika ale do wyceny liczę po 200 m3

Ściany z BK 24 cm

Strop lany

Wyceniałem SSO w 5 firmach oferty od 22 do 28 tys.i nic mnie nie interesuje( kolega z PGR ów kolo Buska Zdrój śmieje się że u nich za 15 tys to z palcem w .. się ekipę znajdzie.

Okna ze standardowym balkonem na profilu 6 komorowym 8 tys z HKSem 12 tys ale mam ekstra zniżkę na okna.

Nie rozumiem co jest złego w kupieniu używanych stempli i desek szalunkowych?

No pewnie że trzeba dużo samemu zrobić bo siedząc w biurze to nawet 300 tys nie wystarczy.

Dalej uważam iż budując mały dom 100-110 m2 spokojnie przy niewielkim udziale rodziny wybudować stan surowy za 100-120 tys.

Ja po cichu liczę ze zmieszczę się w 90 za SSO.

 

PS Ja panele kupiłem AC3( akurat ten wzór zonie się podobał) po 19 zł( nie w markecie) i z podkładem i listwami spokojnie zmieściłem się w 25 zł z m2 i ....takie same w domu bym sobie położył.Żona nawet nie chce słyszeć o desce barlineckiej czy coś podobnym a spokojnie kupiłbym BKL po 40 zł i po profesjonalnym ułożeniu nikt by nie odróżnił od tej po 150 zł.

Edytowane przez maciuspala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej

Robiłem rozeznanie w sprawie wykończeniówki tzn elektryka, tynki, wod-kan z pc pw, reku, podłogi wiec wiem mniej wiecej czego sie spodziewać.

Pytanie bardziej miało być o SSZ

Czy z projektem z144 - stropem drewnianym, deskowaniem, średniej jakości dachówką jestem w stanie smiescić sie w 200 tyś zł - dom budowany przez 1 ekipe.

To jest dla mnie najwieksza zagwozdka

 

Jak sie postarasz to zmiescisz sie w 150-160tys.

u mnie sso - 810zl/m2 ssz - 950zl/m2 (w tej cenie nie ma papierkow w sensie projektu i innych mapek oraz przylaczy)

 

Ja szacuję że całość w 350 się zamknie, ale za tą kasę nie liczyłbym na Wentylacje mechaniczną (chociaż to jeszcze mogłoby dać radę) a już na pewno nie na PC.

Przeciez wentylacja mechaniczna kosztuje niewiele wiecej niz kominy, jak ktos nie ma dwoch lewych rak to zrobi ja sam.

Pc jest niewiele drozsza niz gaz.

 

 

dwiecegly

Z wiekszoscia masz racje ale u mnie wytyczenie domu - 400zl

przylacze pradu dokladnie 1085zł (skrzynka w granicy dzialki) dodatkowo oczywiscie elektryk za podlaczenie do budynku)

Edytowane przez Busters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak wam to przyłączenie dostawca energii zrobił bo u mnie jest wymagany projekt przyłączenia do sieci przez nich zatwierdzony, czytaj zamówiony i kupiony u ich człowieka. Koszt min 500zł. PRzylącze - opłata ryczałtowa 1355zł. Skrzynka i jej wyposażenie nawet używana to ok. 300zł z gniazdami na silę i 230V. Elektryk min 300zł za odpalenie całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko tauron.. placilem ~80 za kazdy kwh i nie wazne jaka jest odleglosc.

W moim przypadku tauron podnajal firme zewnetrzna oni robili projekt, uzgadniali go z gmina i potem wszystko wykonali, skrzynka rowniez w cenie (ta w granicy z licznikiem)

 

Jesli chodzi o skrzynke to nie masz na mysli erbetki? To oczywiscie dodatkowy koszt. Ja juz robilem docelowe przylaczenie do budynku, bo moim zdaniem erbetka to strata kasy. (kabel, uziom, rozdzielnia podtynkowa, podstawowe zabezpieczenie i kilka gniazdek - calosc z elektrykiem niecale 1400zl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co region to inne ceny.Tak bywa

Byłem ostatnio u znajomego od dachów i również ( co potwierdziło moje wyceny) powiedział mi że ma 50 współpracujących ekip i za mój dach więźba plus dachówka i okna dachowe 40 do 50 zł za m2.( jak zobaczył mój projekt że taki prosty bez kominów i obróbek 160 m2 dachu to powiedział że spokojnie 5000 zł i podeśle mi dobrą sprawdzoną ekipę)

Gdzieś tu na forum czytałem że poniżej 70-80 zł to się nie da, że to niemożliwe, że ludzie za darmo nie robią.

U mnie na wsi( gdzie działka) murarz z doświadczeniem pracuje w firmie budującej domy za 200 zł za 10 h.

Głupi następny przykład byłem z kosiarka w serwisie w moim miescie za czyszczenie gaźnika, regulację, ostrzenie noży (2szt) powiedzieli mi ok 100 zł a dziadek zawiózł do kolegi i zrobił gaźnik oraz naostrzył noże i pytał czy 20 zł to nie za dużo.

Drugi przykład to nie chciała mi zapalić piła spalinowa ojciec zaniósł do miejscowego magika i pali jak wściekła cena za usługę z ostrzeniem łańcucha -10 zł- ciekawe ile by wziął serwis.

Takich przykładów jest mnóstwo.

Edytowane przez maciuspala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He.. he.. he.. wybudowałem dom i kwoty 200-300 tyś za dom do zamieszkania wydają mi się fantastyczne. Jak ktoś nie ma zagwarantowanych środków na całość inwestycji, to później latami się wykańcza... no chyba, że to takie hobby na lata - wykańczanie domu...

 

 

Bo te kwoty 200-300tyś są fantastyczne, kompletnie nierealne. Najgorsze że czytają to ludzie na forum i szybko nabierają przekonania że się da. Biora kredyt, kupują pierwszą lepszą działkę a potem wiekie zdziwienie że na forum zapomniano o połowie kosztów a cany za robociznę są jakieś inne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He.. he.. he.. wybudowałem dom i kwoty 200-300 tyś za dom do zamieszkania wydają mi się fantastyczne. Jak ktoś nie ma zagwarantowanych środków na całość inwestycji, to później latami się wykańcza... no chyba, że to takie hobby na lata - wykańczanie domu...

 

Piotrek0m można wiedzieć, ile wydałeś na dom w stanie deweloperskim i do zamieszkania (z kuchnią, łazienką i podłogami)? Bez kosztów, podjazdów, kostki, ogrodzenia itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek0m można wiedzieć, ile wydałeś na dom w stanie deweloperskim i do zamieszkania (z kuchnią, łazienką i podłogami)? Bez kosztów, podjazdów, kostki, ogrodzenia itd

 

Stan surowy zamknięty 300 tyś. Przy czym dach podniósł koszta - 5 okien połaciowych, 2 daszki, 2 lukarny, pełne deskowanie, papa, obróbki blacharskie, dachówka ceramiczna, rynny stalowe pod kolor ... ale szacuję, że tańsze rozwiązanie dachu obniżyłoby cenę może o 10-15 tyś max. Stan deweloperski kosztował 550 tyś co daje ok 2600 zł/m2 powierzchni domu - czyli dokładnie tyle ile się szacuje za taki etap ! To są realne koszty. Przyszli inwestorzy naczytają się wybiórczo wątków o tanim budowaniu i zrobią sobie krzywdę na resztę życia. Podejrzewam też, że przy mniejszym domu ceny nie będą spadać proporcjonalnie do mniejszego metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty masz powierzchnie ponad 200m2 ! Taka powierzchnia kosztuje. A tutaj była mowa o domu 110-120 m2 (przynajmniej w ostatnich postach).

 

Ale to i tak zależy do okolicy bo okolice Wrocławia są droższe niż np. Częstochowy. I tu nic na to się nie poradzi. Dlatego porównywanie takie nie ma sensu. Wątek powinien się nazywać czy postawię dom za tyle i tyle w okolicach Wrocławia np. I wtedy porównywanie metrażowo podobnych domów (a także konstrukcyjnie, bo dachu konstrukcja ma tu wiele do powiedzenia) ma jakiś sens.

 

A tak jedni przekonują że można (bo budują w taniej okolicy i przy pomocy rodziny/pracy własnej) i denerwują tych co budują za znacznie większą kasę bo musza korzystać tylko z firm i mają drogą okolicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na śląsku może i tak, ale Częstochowa to niekoniecznie Śląsk ;) Tym bardziej że ja znam akurat realia w północnej części województwa. Bliżej Katowic ceny są pewnie wyższe.

 

A robocizna nie jest może bardzo tania ale nie ma co narzekać. Za położenie dachówki (ceramika, 6 okien dachowych, rynny stalowe, plus obróbki - 240 m2 dachu) ekipa wzięła równo 10 000.

 

Murarze biorą np. za ściany parteru 20 zł za metr. Fundamentowe to 30 zł/m2.

 

I nie mówię tutaj o ludziach którzy coś tam wiedza i robią za flaszkę. Mówię o dobrych fachowcach (patrząc na opinie w okolicy i to jak zrobili u mnie).

 

A piszę o tym dlatego że gdzieniegdzie ludzie się łapali za głowę jak mówiłem ile wzięli za robociznę. Pewnie są okolice jeszcze tańsze.

 

Podobnie jest z materiałem. Ja za beton B20 płaciłem 195 zł/m3. I z tego co wiem gdzieniegdzie taka cena uchodzi za niską.

 

Dlatego trzeba patrzeć na rejon (nie tylko województwo np.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Mnie, dom 145 m użytkowej, 168 m po podłogach, prosty dach dwuspadowy, 5 okien połaciowych, bez kominów, płyta fundamentowa, w tym od razu konstrukcja tarasu tak:

- SSO 145 000 (materiały 98 000 + 47 000 robocizna)

- okna i rolety 22 000

 

Czylii SSZ 167 000, ale bez drzwi i jeszcze będą żaluzje fasadowe od frontu. Na tradycyjnych fundamentach byłoby taniej.

Pamiętajcie, że największe oszczędności są na etapie projektu (prosta bryła, dach itp)

20161111_112256.jpg

20161111_103715.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Mnie, dom 145 m użytkowej, 168 m po podłogach, prosty dach dwuspadowy, 5 okien połaciowych, bez kominów, płyta fundamentowa, w tym od razu konstrukcja tarasu tak:

- SSO 145 000 (materiały 98 000 + 47 000 robocizna)

- okna i rolety 22 000

 

Czylii SSZ 167 000, ale bez drzwi i jeszcze będą żaluzje fasadowe od frontu. Na tradycyjnych fundamentach byłoby taniej.

Pamiętajcie, że największe oszczędności są na etapie projektu (prosta bryła, dach itp)

 

 

Masz prosty projekt ale kilka drogich dodatków masz co wpłynęło na cenę

- płyta prawdopodobnie sporo podniosła koszt fundamentów

- dachówka płaska do tanich nie należy obstawiam że była 3xdrozsza od zwyklej betonówki

- powierzenie okien masz sporą ( tarasowe i dachowe) a to też kosztuje.

 

Oczywiście każdy buduje tak jak go stać albo jak się mu podoba.

Mi się podoba prosto ale funkcjonalnie więc prostota u mnie oznacza tylko oszczędności.

 

Mam kilka " drogich" pomysłów na wykończenie ale nie koniecznie muszę to zrobić przed wprowadzeniem się do domu.

Może to poczekać na przypływ gotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta - trudno powiedzieć, bo różnie bywa. U Mnie koszt m2 płyty 250 zł (materiały, koparka, drenaż). Nie wiem ile by kosztowały tradycyjne fundamenty za całość.

Dachówka - jest droższa, ale nie tak bardzo. Dach nie jest duży (136 m2)

Okna - tu racja, bo jest 5 połaciowych + 3 duże tarasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
http://pracownia-projekty.dom.pl/arn_mokka_ce.htm

 

Czy któryś z forumowych specjalistów wypowie się jaki REALNY budżet muszę mieć aby wybudować coś takiego do stanu deweloperskiego? Nie musicie podawać dokładnych wartości. Wystarczy mi rząd wielkości: 300 tysięcy? 350 tysięcy?

 

Takie cos bez dotykanie czegokolwiek ja bym wybudował do stanu developerskiego za 210tysiecy, jakbym musiał dotykac coś to za 140 tysiecy. Inni buduja coś takiego za 300 tysiecy i nie wiem jakim cudem. Więc opinie bedziesz miał różne. Przykładowo developer buduje domy za 2000 pln za m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jedni przekonują że można (bo budują w taniej okolicy i przy pomocy rodziny/pracy własnej) i denerwują tych co budują za znacznie większą kasę

To chyba tak działa tylko u ludzi, którzy mają niskie poczucie własnej wartości oraz wsiową mentalność.

- Franek kupił pustaki po 4,80zł. a ja po 4,60!! Co za frajer z tego Franka!

- Zdzichu zapłacił hydraulikowi 5200zł. A Jurek to samo zrobił mi za 4 tysiące i jeszcze flaszkę wypiliśmy!

- Zdzisiek płacił 11zł. za worek cementu, a ja kupiłem "na lewo" od tego Jurka, co mi hydraulikę robił, po 8 zł!

- A ten Kowalik - ten od starej Kowalikowej - kupił Passata za 12 tys! Takie same chodzą po 10 tys. i jeszcze opony zimowe dorzucają gratis!

 

To jest właśnie ta wsiowa mentalność niektórych użytkowników tego forum, którzy chwalą się, który z nich taniej chałupę postawił!

A że stawiali przez 5-8 lat z pomocą szwagra, to do jej wykończenia na tip-top potrzeba jeszcze następne 2 lata! Nie wspominając o tym, że ogrodzenie działki jest z drutu, a ogród woła o pomstę do Nieba...

 

Naprawdę, śmieszy mnie taka licytacja, kto taniej i za ile się wybudował. I współczuję tym, którzy czerpią z tego jakąkolwiek satysfakcję, chwaląc się, iż wybudowali taniej, niż inni :lol2:

 

U mnie, wśród moich znajomych, jak ktoś zapyta, za ile wybudowałeś dom, jest wręcz przeciwnie! Kiedy odpowiadam, że w sumie wyszedł mnie 450 tysięcy na gotowo, to oni coś tam bełkoczą, że przepłaciłem. Ja sobie z tego oczywiście nic nie robię, tylko patrzę, jak im ciśnienie skacze :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...