Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niezrozumienie w tej dyskusji wynika też z faktu,że nie ma na początku określonego dokładnie zakresu pracy własnej czy materiałów,które można np kupić albo dostać od kogoś.

Można wybudować dom tylko za cenę materiału.Można i za darmo,jeżeli materiał dostaniemy.

Mówmy o konkretach na przykładach.Jako przykład Zielony Ogród,która wybudowała określony projekt za określona sumę,z takich a takich materiałów,nie wkładając w jego budowę pracy własnej.

I to jest konkret a nie ogólne dywagacje co by było gdyby.

Czyli możemy przyjąć,że da się wybudować określony,odpowiednio dobrany i nieskomplikowany projekt za ok 2200pln metr z dobrych materiałów nie angażując się swoją pracą zbytnio w budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wybudować owszem ale koszty generuje głównie wykończeniówka a ta potrafi być bezdenna :)

 

Ale kolega front247 mówił o 1,5tyś "pod klucz".

Pod klucz, to ja rozumiem: otwieram kluczem drzwi i mieszkam, a nie otwieram kluczem drzwi i widzę developerkę, która potem pochłonie kolejny 1tyś zł/m2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1500 pln pod klucz za dom budowany w tradycyjnej technologii to i ja nie wierzę,jeżeli mówimy o sytuacji w której inwestor musi zakupić wszystkie materiały,a wykonawcą nie jest wiecznie podchmielony pan Mietek,który robi "za wino".

Chyba,że ktoś mi wskaże konkretną realizację,a z taką się jeszcze nie spotkałam.

Niemniej kibicuję każdemu kto tego chce dokonać,bo takie doświadczenia są dla innych bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się podbijanie stawek. Przypomnę, że pisałeś, ze dom 80-100m2 da sie wybudowac pod klucz za 100-150tyś (1250-1500 zł.m2)

Po kilku godzinach dochodzisz do 2000zł/m2 :)

A w praktyce... ? :)

oczywiście ze tak pisałem tyle ze to z trawnikiem ,i ogrodzeniem...wiec lekko to podbiłem zeby juz mnie tu totalnie nie zlinczowali:)

Teraz jak to wyglada kosztorysowo:

Wykonałem dosłownie 5 telefonów...i ustaliłem materiały na stan surpowy zamkniety NETTO 39 TYSIECY ZŁ. w najdrozszej opcjii te same materiały z fakturą prawie 80 tysiecy.

Potem szukałem wykonawcy stanu surowego zamknietego,rekordzista chciał mi to zrobic za 14 tysiecy,najdrozszy za 64 tys. ,najwiecej cen było w granicach 22-28 tysiecy zł.

I nie dottykam palcem niczego.

Mam pisac dalej? fotohobby albo nie umiesz szukac materiałów i wykonawcy albo jesteś czlowiekiem małej wiary :)

Kolejny mit to droga wykonczeniówka i instalacje- tutaj wiele zalezy od PROJEKTU domu. Ja swój dom przemyślałem tak że zmieszcze sie spokojnie z wykonczeniem w 50 tysiącach. Dodatkowe 30 tys to instalacja elektryczna i wod-kan....zreszta co ja bede sie rozpisywał ..w koncu samo Z500 ma kosztorys:

http://www.z500.pl/projekt/Z7.html#project-costs

 

Dom w granicach 80-120 m.kw... da sie spokojnie postawic za 200 tysięcy złotych tylko trzeba do tego normalnie podejsc .proste:)..w ogóle tak na marginesie uwazam ze wydawanie na dom wiecej niz 200-250 tys. to jest kompletnie nielogiczne...dom powinien byc rzecza uzytkową jak auto,szczoteczka do zebów czy rower- to jest rzecz dla której nie warto zadłuzac się na wieki i nadpłacac odsetki całe zycie...wybudowac mały tani dom i miec spokojne życie to moja dewiza.Tego nie powinni sie trzymac ludzie którzy sa dobrze sutuowani czyli bez znaczenia czy 200 czy 300 m kw ...wtedy nie ma problemu,ale zadłuzac sie i zabijac na budowie dla ,,domu marzeń,,? bzdura..no ale co kto lubi,sa ciekawsze rzeczy na swiecie do robienia niz spuszczanie się nad wielkim pieknym domem.To moje zdanie. pozdrawiam

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega front247 mówił o 1,5tyś "pod klucz".

Pod klucz, to ja rozumiem: otwieram kluczem drzwi i mieszkam, a nie otwieram kluczem drzwi i widzę developerkę, która potem pochłonie kolejny 1tyś zł/m2 :)

widze ze masz mgliste pojęcie o stanie deweloperskim:)....jesli chcesz pakować w 1 m.kw. stanu deweloperskiego jeszcze 1 tys zł to masz chłopie gest:)..musiałbym chyba ten tysiąc zamienic na 10 złotówki i nimi tapetowac:) oczywiscie wszystko sie da ale czy ma to sens?:) pozostawiam ten osad ludziom wiekszej wiary:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Teraz jak to wyglada kosztorysowo:

Wykonałem dosłownie 5 telefonów...i ustaliłem materiały na stan surpowy zamkniety NETTO 39 TYSIECY ZŁ.

Cud Panie,cud ;)

Poproszę o odnośniki ilościowe i cenowe do:

-stal na fundamenty

-beton na ławy fundamentowe

-bloczki fundamentowe

-piasek do zasypania fundamentów

-materiał na ściany

-spoiwo to murowania

-strop

-więżba

-pokrycie dachowe

-okna

 

Tylko nie mów,że jest to SSZ garażu 6x3 bo tak to wygląda ;)

 

Potem szukałem wykonawcy stanu surowego zamknietego,rekordzista chciał mi to zrobic za 14 tysiecy,najdrozszy za 64 tys. ,najwiecej cen było w granicach 22-28 tysiecy zł.

I nie dottykam palcem niczego.

Jest to możliwe,aczkolwiek bardzo trudne,ja za 118m2 miałem 38tys.zł.

Ale dalej wygląda mi to na garaż albo "budowlańcy" spod budki z piwem ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72, żaden cud. Ja mam ekipę do ssz za równe 30 tys, dom 120m. Normalna firma, a nie panowie spod budki z piwem :p

Stali na cały dom wyjdzie prawie równo tona (ok. 3200), betonu na ławy wyszło z pompą za 3000 (10m3), bloczki fundamentowe 2000 (13 palet), piasek do zasypania 50t - 1000 zł, materiał na ściany łącznie 9400, spoiwo 500, strop mam wyceniony z ułożeniem i wieńcem na niecałe 10000 (zaokrąglam w górę), więźba 3500, pokrycie dachowe licząc z górką jakieś 9000, okna 12000. Wychodzi 53600 - przy czym co najmniej połowa tej kwoty to ceny brutto.

No oczywiście dojdzie trochę różnych różności, które trudno teraz wyszczególnić, tu stówka, tam dwie - ale myślę, że ssz z robocizną i w cenach brutto zamknie się w 100000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....zreszta co ja bede sie rozpisywał ..w koncu samo Z500 ma kosztorys:

http://www.z500.pl/projekt/Z7.html#project-costs

 

 

Ha, ha - kolega wierzy w kosztorysy Z500 :)

No to w takim razie pozostaje mi zostawić kolegę z tą wiarą...

Proszę jednak o sygnał, kiedy teoria zacznie rozmijać się z praktyką :)

 

Teraz żeby było już realniej. Złożyłęm wniosek o PnB domu o pow 106m2

Czyli żaden "wypas"

Planuje wydać 300tyś. zł, wyszukując najkorzystniejsze oferty na robociznę (zlecenia wiszą już na oferii i oferteo), używając materiałów i rozwiązań w możliwie najkorzystniejszej cenie, które jednak dają mi oczekiwaną energooszczędność i komfort obsługi.

Szkoda, ze nie wybudowałeś wcześniej takiego domu za te 150tyś - chętnie bym się z Twoimi rozwiązaniami zapoznał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72, żaden cud. Ja mam ekipę do ssz za równe 30 tys, dom 120m. Normalna firma, a nie panowie spod budki z piwem :p

 

Ja przy domu 106m2 mam ofertę na 22tyś zł za wylanie płyty fundamentowej, postawienie ścian i komina, oraz pokrycie dachu.

Bez konstrukcji dachu, bo tą stawia odrębna ekipa (wiązary z montażem kolejne 22 tyś zł)

I szczerze mówiąc - w przypadku ofert z wyraźnie niższą ceną zaczynam być dość dociekliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cud Panie,cud ;)

Poproszę o odnośniki ilościowe i cenowe do:

-stal na fundamenty

-beton na ławy fundamentowe

-bloczki fundamentowe

-piasek do zasypania fundamentów

-materiał na ściany

-spoiwo to murowania

-strop

-więżba

-pokrycie dachowe

-okna

 

Tylko nie mów,że jest to SSZ garażu 6x3 bo tak to wygląda ;)

 

 

Jest to możliwe,aczkolwiek bardzo trudne,ja za 118m2 miałem 38tys.zł.

Ale dalej wygląda mi to na garaż albo "budowlańcy" spod budki z piwem ;)

a zadałes sobie trud i ,,wszedłeś w link,, ...?:)

 

Arturo ten dom jest w trakcie budowy...i raczej jestem realistą a nie szaleńcem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha - kolega wierzy w kosztorysy Z500 :)

No to w takim razie pozostaje mi zostawić kolegę z tą wiarą...

Proszę jednak o sygnał, kiedy teoria zacznie rozmijać się z praktyką :)

 

Teraz żeby było już realniej. Złożyłęm wniosek o PnB domu o pow 106m2

Czyli żaden "wypas"

Planuje wydać 300tyś. zł, wyszukując najkorzystniejsze oferty na robociznę (zlecenia wiszą już na oferii i oferteo), używając materiałów i rozwiązań w możliwie najkorzystniejszej cenie, które jednak dają mi oczekiwaną energooszczędność i komfort obsługi.

Szkoda, ze nie wybudowałeś wcześniej takiego domu za te 150tyś - chętnie bym się z Twoimi rozwiązaniami zapoznał.

Zapoznasz sie bo bedzie dziennik,na razie z tym nie staruje bo nie miałbym czasuna bierzące rzetelne wpisy .

 

To wejdz na strone Z 500,popatrz na mój projekt,potem na ich kosztorys (szczegółowy) i powiedz czego ty nie rozumiesz.

Akurat ja się nie odniosłem do ich kosztorysu bez sprawdzenia na lokalnym terenie cen...i wychodzi to podobnie z czego raczej nalezy sie cieszyć.

 

Twój projekt 106m2 moze być całkiem inny i generowac inne koszty,dlatego wybór projektu domu pod kątem wysokości zakładanej inwestycjii ma tu kluczowe znaczenie,i nie tyle zrobi to rzetelnie projektant czyli teoretyk,ale raczej wiarygodniej dobierze projekt ten kto na codzien takie domy buduje i zaopatruje się w materiały na lokalnym rynku-to jest podstawa.

Znam wielu inwestorów którzy buidowe domu zaczynaja od ,,mitycznej,, okreslonej sumy pieniedzy...czyli np. 100m.kw= 300 tyś ..oczywiście z takim podejsciem spokojnie wydamy na taki metraz i 400 tys...tylko co to ma wpólnego z logicznym dysponowaniem własnymi pieniędzmi?:)

pozdrawiam

pozdrawiam

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w granicach 80-120 m.kw... da sie spokojnie postawic za 200 tysięcy złotych tylko trzeba do tego normalnie podejsc .proste:)..w ogóle tak na marginesie uwazam ze wydawanie na dom wiecej niz 200-250 tys. to jest kompletnie nielogiczne...dom powinien byc rzecza uzytkową jak auto,szczoteczka do zebów czy rower- to jest rzecz dla której nie warto zadłuzac się na wieki i nadpłacac odsetki całe zycie...wybudowac mały tani dom i miec spokojne życie to moja dewiza.Tego nie powinni sie trzymac ludzie którzy sa dobrze sutuowani czyli bez znaczenia czy 200 czy 300 m kw ...wtedy nie ma problemu,ale zadłuzac sie i zabijac na budowie dla ,,domu marzeń,,? bzdura..no ale co kto lubi,sa ciekawsze rzeczy na swiecie do robienia niz spuszczanie się nad wielkim pieknym domem.To moje zdanie. pozdrawiam

 

Powiem tak - grunt to nie kombinować zbędnie jak to nasz naród lubi.

 

Ponieważ jestem z branży pobocznej (czyli obrotu nieruchomościami) przyjąłem sobie na początku kilka założeń:

- nie jestem cudotwórcą więc nie kupię materiałów taniej niż firma prowadząca kilka budów;

- jeżeli firma prowadzi kilka budów to raczej powinna mieć ludzi od poszczególnych spraw;

- jeżeli pierwsze i drugie to raczej lepiej i taniej aby jedna firma ciągnęła mi budowę do stanu deweloperskiego;

- wywaliłem z projektu zbędne pierdoły;

- projekt prosty w formie ale i spełniający pewne wymogi (pół roku siedzenia w projektach) - jak np. że taniej mieć na poddaszu czwarty mały pokoik i przerobić go na garderobę niż bawić się z pseudo-garderobami po kilka metrów kw. lub/i z szafami w pokojach.

 

Efekt:

- przetarg w necie - 39 firm (licząc tylko te składające te pełne oferty);

- najdroższa oferta droższa od natańszej o 60%;

- sporo niechlujstwa w ofertach;

- ostatecznie stanęło na 214 tys. brutto (najtańsze oferty odpadły) i firmie niezbyt odległej (z Tczewa);

- w trakcie budowy udało się kilka rzeczy przestawić na lepsze (w tej samej cenie);

- jak na razie jestem cholernie zadowolony z wykonawcy - logistyka i organizacja to u niego podstawa;

- 16 kwietnia geodeta wyznaczył dom;

- na dzień dzisiejszy skończyli elektrykę, ogrzewanie (podłogowe) i tynki (rewelacyjne) - od poniedziałku ruszają wylewki, a gdzieś za tydzień ocieplenia;

- małe problemy z bankiem - nie są przygotowani na takie tempo prac;

- planowany termin ukończenia - połowa lipca.

 

Podsumowując - da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż Ty masz za dom,4m3 więźby,1 tona stali na cały dom,szkielecior ? ;)

A zapraszam do dziennika - jest dom do wglądu :) Żaden tam szkielecior, tylko prosty i bez udziwnień. Stali wyszło tyle, bo zrezygnowałam z lanego stropu (koszty robocizny...), daję prefabrykowany, dlatego aż 10000. Ale wg moich przeliczeń - opłaca się. Natomiast co do więźby, to racja - nawet w tartaku mówili, że takiej małej to jeszcze nie robili :D Prosty dwuspadowy dach 120 m.

A okna trzyszybowe mam dokładnie za tyle co Ty - ale ja mam w cholerę przeszkleń, zobacz sobie, i do tego jedno okno nietypowe (muszę też zaszaleć, a co!), które zżera 1/4 kosztu całości - ale nie samymi oszczędnościami człowiek żyje ;)

Na ściany z materiałem mam tyle samo co Ty - no, stówę mniej :lol2:

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznasz sie bo bedzie dziennik,na razie z tym nie staruje bo nie miałbym czasuna bierzące rzetelne wpisy .

 

To wejdz na strone Z 500,popatrz na mój projekt,potem na ich kosztorys (szczegółowy) i powiedz czego ty nie rozumiesz.

Akurat ja się nie odniosłem do ich kosztorysu bez sprawdzenia na lokalnym terenie cen...i wychodzi to podobnie z czego raczej nalezy sie cieszyć.

 

Dobrze. Poczekam na dziennik. Sam chciałbym zobaczyć te 82m2 wybudowane pod klucz za 135tyś zł :)

Czekam więc na rzetelne wpisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - grunt to nie kombinować zbędnie jak to nasz naród lubi.

 

[...]

 

Podsumowując - da się.

 

no tak, da sie - DEWELOPERKA za 214 tyś to nie jest problem.

Choć zależy to od metrażu ocztwiście - no i spraw zwiazanych z energooszczędnością (ocieplenia przegród, rodzajów okien)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i od wszelkiej maści detali tj czy dachówka ceramiczna czy blacha, czy dach deskowany, kominy w klinkierze czy tynkowany, parapety kamien czy blaszane, rolety, okna okleina/komory/okucia/profil a może drewno, okładziny schodów zew i tarasu czy gres/kamień/klinkier czy kostka betonowa, rynny dobra stal/tytan cynk czy plastik, ...powyższe to tylko stan surowy zamknięty a długo by wymieniać a gdzie tu dalej....instalacje, elewacja no i wykończeniówka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...