Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kurcze jak mam byc szczery to przegladam to forum od pol roku conajmniej i ceny za niektore domy to sa kosmiczne,sam bede budowal za rok/dwa i chce jak najwiecej wiedzy posiasc przed budowa ale tutaj na forum to ceny sa bardzo wysokie w porownaniu do tego co mowia znajomi budujacy w okolicy(pod tarnowem). z drugiej strony wiem ze wyliczenia pracowni projektujacych to sa marzenia, i gdzie tu prawda?

Mam identyczny problem .Znajomi budowali i nawet nie zbliżyli się do cen za m2 podawanych tutaj. Z drugiej strony ktoś Tobie przyzna ze znajomych ,że wydał pól miliona czy milion na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba zdecydowana większość osób zaczynających budowę myśli,że uda się wybudować im znacznie taniej niż innym,ale budowa domu to kosztowna inwestycja,trzeba mieć szczegółowy kosztorys i tego się trzymać.Mnie koszty budowy nie zaskoczyły,nie oszczędzałam na materiałach,można zaoszczędzić na wykończeniówce,ale jak już się wykańczaliśmy to też nie chcieliśmy kupowac najtańszych rzeczy,bo wiadomo,co tanio,to drogo i wymiana za trzy lata.Najwięcej można zaoszczędzić na robociżnie,jeżli ktoś ma czas i potrafi wiele rzeczy zrobić sam,to koszt budowy może być sporo niższy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprszę także o nieco krytycznych opinnni na temat kosztów (lubelskie, czyli jakby nieco ponizej średniej krajowej jak sądze):

http://projekty.lipinscy.pl/Nikko/

bez wykusza z chyba nieco tanszym garazem, najchetniej nieogrzewanym w wersji:

http://projekty.lipinscy.pl/G01/

 

Co prawda jeden z projektantow ocenil, że te zmiany to są za duze i proponuje projekt indywidulany ale moze znajde kogoś do wprowadzenia takich zmian.

 

zakladam ze dom pasowalbym w zakresie kosztow do wątku, przynajmniej w wersji z ekonomicznym wykonczeniem, przy zalozeniu zaangazowania na etapie wykończeniowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny problem .Znajomi budowali i nawet nie zbliżyli się do cen za m2 podawanych tutaj. Z drugiej strony ktoś Tobie przyzna ze znajomych ,że wydał pól miliona czy milion na dom.

 

no tak Łukasz ale wiesz tez ze Twoi znajomi nie maja pol miliona ani tym bardziej miliona i to zastanawia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejednokrotnie zauważyłam, że bardzo ciężko rozmawia się z ludźmi o kwestiach finansowych. Wiadomo, że nie jest ani grzecznie wypytywać, ani zręcznie takie rozmowy prowadzić. Osobiście, gdy mam do czynienia z rozmówcami, o których wiem, że takie informacje są dla nich istotne, bo też myślą o budowie, to nie mam najmniejszego problemu, żeby konkretnie powiedzieć, ile kosztowała moja dachówka na tyle a tyle metrów, ile panele, ile kocioł, ile ogólnie poszło na budowę domu (ale tu zawsze z dokładnym wyszczególnieniem, co zrobiliśmy własnymi rękami i ile pomógł nam mój ojciec).

Jednak wokoło widzę inne tendencje. Ludzie zaniżają koszt budowy domu. Może nie chcą komentarzy typu "ciekawe skąd mieli tyle forsy?", "to ich na to stać?", "ale się szarpnęli". Albo też podają niepełne informacje. Znam takich inwestorów, którzy pytani teraz o koszt budowy podają kwotę kredytu 250k, a nie dodają, ile jeszcze poszło ich oszczędności i bieżącej forsy, że ich rodzice w ramach pomocy też zrobili parę dużych zakupów przy wykończeniówce, że sami robili dużo wykończeń, sami docieplali - kiedy budowali to po prostu mówili o tym, a teraz jakoś im te "detale" umykają. Z drugiej strony ludzie lubią się pochwalić, jakie to drogie mają różne bajery - hiszpańskie płytki w łazience, lampy, meble kuchenne. Mało kto powie, że płytki wybrał do 30 zł za metr, albo drzwi wewnętrzne za 99 złotych i sam je lakierował. Ja to przyznaję otwarcie i na forum spotkałam się z oceną wyrażoną wprost, że takie wykończenie domu, jak moje, to dziadostwo, więc pewnie w realu poza zasięgiem mojego słuchu też takie komentarze padają. :)

 

Jak znajomi rzucają kwotą, a są to w miarę bliscy znajomi, z którymi można szczerze pogadać, to bym poprosiła (normalnie, mówiąc, że też chcę budować i to dla mnie bardzo ważne) o sprecyzowanie - ile znajomi zrobili sami lub mieli coś zrobione bezpłatnie (teść murarz, kuzyn elektryk itp.), ile pieniędzy poszło przed rozpoczęciem budowy (papiery, geodeta), ile na przyłącza, kiedy przestali liczyć te pieniądze jako wydane na budowę - czy po osiągnięciu deweloperskiego, czy po pomalowaniu ścian.

 

Tak z ciekawości. Jakiego rzędu kwoty za metr podają znajomi? Przy okazji ciekawe też jak liczą metry.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a.no ciężko będzie. Żeby zejść do 300k to trzeba by włożyć trochę własnej robocizny też przed wykończeniówką. Dom jest prostej konstrukcji, ale dość spory. Nie bardzo rozumiem, jak to ma być z tym zmienionym garażem, gdzie wówczas kotłownia.

Jak kiedyś czytałam dokładny opis, co to biuro projektowe liczy w kosztorysach, to wyszło, że szacunkowe koszty realizacji domu do stanu developerskiego, czyli tutaj 221 200 zł, to jest koszt samych materiałów. Czyli po pierwsze, część materiałów trzeba próbować zamienić na tańsze, po drugie dużo własnej robocizny, po trzecie bardzo tania wykończeniówka, po czwarte bajery typu szklane balustrady i drewno na elewacji to raczej od razu zamienić na tańsze i prostsze rozwiązania, albo będą czekać na lepsze czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a.no ciężko będzie. Żeby zejść do 300k to trzeba by włożyć trochę własnej robocizny też przed wykończeniówką. Dom jest prostej konstrukcji, ale dość spory. Nie bardzo rozumiem, jak to ma być z tym zmienionym garażem, gdzie wówczas kotłownia.

Jak kiedyś czytałam dokładny opis, co to biuro projektowe liczy w kosztorysach, to wyszło, że szacunkowe koszty realizacji domu do stanu developerskiego, czyli tutaj 221 200 zł, to jest koszt samych materiałów.

 

kiedyś kosztorys w projektach Lipińskich był na kwote ok. 2x wiekszą, także na ten projekt...

Co do kotłowni na piec gazowy kondesacyjny to umiescilbym ja w "przejsciu z garażu". Choć podoba mi sie rozwiazanie z projektu Z102 (kotłownia za kominkiem) umieszczonym przy kuchni - jeden komin, ale pogarsza to rozkład pomieszczeń no i trudno o wygodne schody w innym miescu przy tak małym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom tutaj podany ma Powierzchnia netto: 191,08 m2 no to biorąc przelicznik muratorowy :

191,08 *2500=477700zł Czyli pól miliona .

 

wiem, że projekt Nastka z archpipelagu o podobnej powierzchni i bardziej skomplikowanym ksztalcie da sie wybudować bez dużego udziału pracy własnej znacznie poniżej 300k w lubelskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Nikko bym liczyła 146m2 powierzchni (bez podestów i tarasu). Wychodzi 365 tys. i przy założeniu, że to i owo inwestor zrobi przy wykończeniówce, ma atrakcyjne ceny robocizny w swojej okolicy i materiały będzie kupował rozważnie, to można za tą kwotę zamieszkać.

 

A ta Nastka dużo poniżej 300 to do jakiego stanu i ile lat temu? Uwierzę, że lokalne różnice cen pozwolą urwać nawet ze 30 tysięcy ze średniej, ale urwać grubo ponad 100 tysięcy i to podobnież bez dużego udziału własnej pracy - ktoś tu nie mówi wszystkiego. Z ciekawości próbowałam znaleźć na forum jakieś dane, ale budujący Nastkę zbyli ogólnikami pytanie o koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastka zamieszkana w 2011, samodzielnie ocieplane poddasze i pewnie inne "drobne" prace nie wykonczony w 100%, brak cześci drzwi wewnetrzych itp.

Ogrzewanie na gaz, grzejniki + kominek z DGP, wzglednie cieple okna.

Generalnie inwestor mial dobre ceny na prace budowlane, ale szczegolów nie znam, ale moge dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff - przeczytałem cały wątek - 27 stron bardzo ciekawej dyskusji... Ponieważ większość osób w tym wątku straszy :) - że jak już to parterówka i koniecznie dwuspadowa no i wogóle metraż to najlepiej ok. 100m, to ja napisze jak jest u mnie i że "da się".

Projekt: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-awokado/m4695cf0b160f6,1680 może nie jest to jakiś szczyt komplikacji, ale jest i lukarna, jest i dach czterospadowy, jest te 140 m powierzchni użytkowej.

Stan surowy zamknięty wyniósł: 146222 brutto złote licze to z zaokrągleniem do złotówki w excelu, dostane pewnie jeszcze jakiś zwrot VAT z skarbówki bo na wszystko są faktury. Drugie tyle planuje wydać wykończenie i zmieścić się w 300tys.

w tym narazie mam w SSZ:

-okna 3 szybowe Veka Alphaline z oknem u łukowym w lukarnie (w projekcie było prostokątne),

-ściana z maxa i steropian 15cm

-pełne deskowanie, membrana, dachówka Koramic L15 angoba szalch. 225m kwadratowych dachu

-wszelkie inne materiały raczej ze średniej półki (decydowała cena/jakość a nie cena).

Na drzewo wydałem tylko 6200 bo posiadałem swoje które oddałem do tartaku i je w cenie 3000 pocięęto na deski i krokwie,jętki, brakujące przekroje dokupiłem.

 

jednakże zrobiłem trochę sam i z pomocą rodziny (niebudowalnej): wykopałem, zazbroiłem i zalałem, zaizolowałem fundamenty, wykonałem chudziaka betonem B10 z gruszki, zaimpregnowałem drewno zanurzeniowo, wykonałem strych z desek, obsadziłem drzwi zewnętrzne (2), wykonałem opaske wokół domu i nabieżaco sprzątałem na budowie ;). Nie mniej jednak znam osoby które robią jeszcze więcej same na budowie i da się jeszcze taniej (ja na przykład nie postawiłem ani jednej cegły - miałem firmę budowlaną od murarki, miałem osobną firmę od więźby, osobną od dachówki. Firmy brałem polecane przez znajomych - raczej te "droższe", ale nie trzeba ich było pilnować i byłem pewien ich wykonawstwa - nie żałuje, opłaciło się. Generalnie na budowie zamierzam i robię tylko to co jest proste i się na tym znam i planuje w 300 się wprowadzić. Pożyjemy zobaczymy :)

Edytowane przez luky007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

witam

 

chcialbym zaczac w tym roku stawianie swojego domku. mam dzialke w kwadracie 520m2. nie mam projektu, zastanawiam sie nad domem drewnianym bo chyba taniej niz murowany i cieplejszy i szybciej do postawienia bo nie mam czasu dopilnowywac zakupu materialow itd a poza tym zalezy mi na czasie. ktos moze mi cos doradzic polecic?? dom drewniany, szkieletowy, powierzchnia użytkowa okolo 100m moze byc z poddaszem mieszkalnym. jakie koszty itd?? chcialbym sie zmiescic w 250tys do zamieszkania. przepychu w srodku nie szukam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak chcialem zakupic projekt w jakiejs firmie i niech od razu stawiaja tez ten dom.

to mnie zasmuciles :(

a ty z jakiego projektu robisz dom i iod kogo?? sam stawiasz dom i mowisz ze same materialy prawie 200 tysi??

 

ale masakra, nie chce leciec w kredyty :(

a masz jakies rozeznanie co do firm stawiajacych te domy w naszym regionie?? ktos warty uwagi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak chcialem zakupic projekt w jakiejs firmie i niech od razu stawiaja tez ten dom.

to mnie zasmuciles :(

a ty z jakiego projektu robisz dom i iod kogo?? sam stawiasz dom i mowisz ze same materialy prawie 200 tysi??

 

ale masakra, nie chce leciec w kredyty :(

a masz jakies rozeznanie co do firm stawiajacych te domy w naszym regionie?? ktos warty uwagi??

 

projekt mam rysowany według moich wytycznych, projektanta nie polecam bo nie jest tego wart, firmy też żadnej godnej polecenia nie znam bo sam jestem firmą ale przecież sam siebie polecał nie będę bo to śmieszne, wróciłem z emigracji by postawić sobie fajny domek ale czym dłużej tu jestem to dochodzę do wniosku że nawet najlepszy pomysł polskie realia są w stanie zniszczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...