Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mozesz miec dom jeszcze taniej, ale trzeba miec w sobie mnostwo zapału i samo zaparcia. Mozna nawet zmiescic sie w 100tys przy stu metrach ale na tak droge jak ja to niewiele sie decyduje osob. A zeby poskladac taki dom nie trzeba wyklafikowanej ekipy, wystarczy jeden co ma pojecie o tym, i ze trzech do dzwigania.

 

No pewnie że można. Tylko zadaj sobie pytanie czy warto ? Zbudujesz za 100k a później będziesz płacić kosmiczne rachunki za ogrzewanie. Tak czy siak 100k pod klucz nawet 100m2 nie jest realne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No pewnie że można. Tylko zadaj sobie pytanie czy warto ? Zbudujesz za 100k a później będziesz płacić kosmiczne rachunki za ogrzewanie. Tak czy siak 100k pod klucz nawet 100m2 nie jest realne !

 

Ja p.......e. Przeciez to logiczne, ze dom bedzie docieplony odpowiednio - u mnie 18cm welny mineralnej isoroc z elewacja tradycyjna metoda bso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się zgłoszę. Mam niewielki, stosunkowo prosty projekt, i budżet 310 tyś.

Powinno się udać :)

EDIT: kibicuję moim przedmówcom, ale dla domów 170m2 to chyba macie przygotowany trochę większy, niż 300tyś budżet ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj - te "domy w ..." to przy założeniu, że do wszystkiego będą ekipy, to ja nie widzę za 300. Ceny minimalne robocizny z kosztorysów archonu to nie wiem, skąd są. Jeżeli nie zrobicie paru dużych prac we własnym zakresie, to nie ma co liczyć na takie wyniki. Aha - zawsze należy przeliczyć netto na brutto.

Ponieważ bryły nie są tak całkiem proste, dość dużo jest stolarki okiennej, to 2,5 tysiąca za m2 po podłodze byłoby bardzo dobrym wynikiem. Na dom w rododendronach 6N wychodzi 425, a na dom w morelach 400 tysięcy. Jeszcze pamiętajcie o tym, że to i tak poniżej średniej, w zasadzie pod klucz jako kwotę zazwyczaj bezpieczną przy systemie gospodarczym ale nie własnoręcznym, należałoby przyjąć 3 tysiące za metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że każdy liczy inaczej. Archon inaczej, banki inaczej, a wy jeszcze inaczej. Nie będę się sprzeczać. Forum podczytuję, znawców jest tutaj wielu. To fakt, że kilka rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami.Nie robimy żadnych luksusów, nawet podłogówki nie będzie.Okien mniej niż w projekcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wliczam ogrodzenia, bo na razie jest.I nie mówię, że tak nie będzie. Jeszcze praktycznie nic nie zrobiliśmy, a poszło kilkanaście tys. Mamy majstra, który za postawienie chce 11 tys. bez dachu, więc myślę, że to nie jest dużo. Elektryka tylko materiał, bez robocizny, inne rzeczy do dogadania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wliczam ogrodzenia, bo na razie jest.I nie mówię, że tak nie będzie. Jeszcze praktycznie nic nie zrobiliśmy, a poszło kilkanaście tys. Mamy majstra, który za postawienie chce 11 tys. bez dachu, więc myślę, że to nie jest dużo. Elektryka tylko materiał, bez robocizny, inne rzeczy do dogadania.

 

Ja tylko mówię jak mi wyszło, nic więcej. Nie mam zdolności manualnych i elektryki sam nie położę. Kafli również, dlatego brałem same znajome i sprawdzone ekipy. Policzcie dodatkowo do tego meble ( nie wszędzie oczywiście - ale parę nowych fantów musiałem dokupić pomimo tego, że przeprowadzałem się z domu do drugiego domu ), plus parę złotych extra ( bo ZAWSZE coś jeszcze wyjdzie w międzyczasie )....i tak mi wyszło, ni mniej ni więcej.

Jeśli komuś wychodzi mniej - chwała mu za to. Naprawdę....Wielki szacun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczęłam się interesować cenami elementów do instalacji CO, to okazało się, że podłogówka to żaden luksus. :) Zobacz ceny klasycznych grzejników.

 

pionan - Twój dom jednak jest prostszy konstrukcyjnie niż "morele".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzenie do budowy na zasadzie "nie wiem, ile wydam" jest trochę niebezpieczne.

Bo co, jeśli wszystkie transze zostaną wykorzystane, dom zostanie nawet oddany do użytkowana, ale na jego wykończenie i "kosmetykę" nadal trzeba będzie wydać kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy, prze jednoczesnym spłacaniu rat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie chodziło mi o to, ile wydam, tylko o to ile wydam ponad to, co jest założone. Że raty trzeba spłacać to ja wiem, ale są jeszcze jakieś dodatkowe pieniądze. A jeśli zabraknie na ścianie koloru, to będzie biały. Tu gdzie mieszkamy nie ma możliwości odłożenia większej kwoty pieniędzy, ale coś tam odkładamy. Teraz będziemy kopać studnię i zakładać prąd budowlany. Działka jest ogrodzona, kawałkiem zagospodarowana.Na pewno nie będzie lekko, ale gorzej niż jest tutaj na pewno nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzenie do budowy na zasadzie "nie wiem, ile wydam" jest trochę niebezpieczne.

Bo co, jeśli wszystkie transze zostaną wykorzystane, dom zostanie nawet oddany do użytkowana, ale na jego wykończenie i "kosmetykę" nadal trzeba będzie wydać kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy, prze jednoczesnym spłacaniu rat ?

 

ale umeblowanie i kosmetyka dotyczy każdego domu - tego co koszt budowy był za 300tyś i tego za 500tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko, ze w przypadku mniejszych projektów meblowanie i kosmetyka też mniej kosztują.

 

Mój pogląd na budowanie domu jest najwyraźniej inny - wole odmówić sobie kilkudziesięciu metrów kw, ale zadbac o energooszczędność i nie być skazanym na najtańszych wykonawców i materiały.

Tym wszystkim, którzy budują "na styk" dopinguję i życzę jak najmniej finansowych stresów.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, gdybym miała tylko męża, to pewnie szukałabym jeszcze mniejszego projektu, taki z 70 m2. Niestety tak nie jest, jest nas troszkę więcej. To po raz. A po dwa. Ostatnio spotkałam się z koleżanką,która robiła projekt na zamówienie. Dół - użytkowa 112, zabudowy 170, góra - użytkowa ok.140.Dach 4-spadowy, okien dachowych chyba z 8. Ma zamiar budować bez kredytu, z niewielkich dwóch pensji (ok. 4 tys. miesięcznie) - dwoje dzieci. Mój dom przy jej to maleńki kurniczek, który wszedłby w środek. I tak czytając Wasze wypowiedzi, jaka kwota jest jej potrzebna na wybudowanie domu, patrząc na samą powierzchnię i ile lat będzie go budować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...