Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dopytałem się za co kolega wydał te 26 tys. zł. I faktycznie ,jedynie za dom w stanie surowym, fundamenty i inne podłączenia wykonywał ktoś inny. Czyli nawet te tanio [dom] to po doliczeniu pozostałych kosztów i tak wyjdzie kolo 40 czy 50 tys zł. Nie zmienia to jednak faktu że jeżeli uda sie nam znależć taniego i dobrego wykonawcę domu to sporo zaoszczędzimy na realizację pozostałych rzeczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kosz materiału to jedno .

Koszt robocizny to drugie

Koszt wiedzy to trzecie.

Każdy z tych kosztów ma związek z wybraną technologią i projektem.

Czasem lepiej jest dać parę "grubych" elementów z drewna klejonego niż naładować masę drobnych deseczek ... gdzie czas ich montażu będzie sporo wyższy .

http://pasivnydom.blog.cz/0904/dokoncenie-kostry dla mnie to jest argument na rozwijanie takiej technologi ...

Mam już dach i nie grozi mi zalanie i w tedy robię pod dachem kiedy mi pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zwracam się z pytaniem do bardziej doświadczonych kolegów.

 

Planuję budowę domu na bazie projektu typu:

http://z500.pl/projekt/Z98_WP_GP2,z-garazem-dwustanowiskowym-wiata-i-innym-ukladem-pomieszczen.html

 

Z tym że na tej podstawie będzie robiony projekt indywidualny w którym wywalę łuki w salonie i połączę garaż z budynkiem domu, wywalę zaszklony taras. W projekcie okna i drzwi będą dobierane pod kontem optymalnej ceny i jakości, podobnie z dachem. Górna część poddasza nie będzie wykończona - zrobi się ją z czasem, będą do niej schody. Cały projekt indywidualny będzie robiony pod kontem ekonomi i łatwości w budowie aby zgadzał się z miejscowym planem. Nie będzie też bramy garażowej, chce mieć duże 60 m pomieszczenie gospodarcze tam.

 

Roboty zlecane ekipie

- stan surowy otwarty z dachem bez położenia blacho dachówki

Tego się nie podejmę, wolę zapłacić komuś kto to robił 100 razy i ma doświadczenie

- tynki

- poosadzki

 

Wkład własny:

- Cała elektryka + protokół odbioru bo robię instalacje elektryczne zawodowo

- Centralne ogrzewanie - instalacja jako kaloryfery, częściowo podłogówka + piec na drewno

- Kanalizacja i instalacja wodna

- Montaż drzwi i okien zewnętrznych

- Położenie blachodachówki

- Ocieplenie domu + wykończenie elewacji

- Pełne wykończenie czyli cekolowanie, płytki, malowanie, rynny, drzwi w środku.

 

 

Mam takie pytanie - czy przy tych założeniach jest realna budowa do 300 tyś zł? Projekt wydaje mi się prosty i tani w budowie.

Edytowane przez pawelex1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mam takie pytanie - czy przy tych założeniach jest realna budowa do 300 tyś zł? Projekt wydaje mi się prosty i tani w budowie.

Przy takim rozdzieleniu prac,są duże szanse na budowę przy takim budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim rozdzieleniu prac,są duże szanse na budowę przy takim budżecie.

 

Dzięki :) Widzę że jesteś praktykiem budowy (po dzienniku budowy).

Skłaniał byś się że te 300 tyś w pesymistycznym wariancie przekroczę o 30 tyś czy raczej liczyć 60 tyś? (o 20 %)

 

Kosztorys jest na 200 tyś niby ale w takie kity ja nie wierzę bo znam ceny, tym bardziej wiem jak ludzie kradną na budowach a tego w tych kosztorysach nikt nie liczy bo co to jest tylko 8 skradzionych okien i wyrwana instalacja z tynków :) Miałem już sytuację gdzie w jednym domu zakładałem 3 razy instalację bo 2 poprzednie ukradziono łącznie ze wszystkim.

 

Główny problem leży w tym że nie wiem ile pójdzie w ziemie bo nie wiem jaki tam fundament będzie, dziś jadę do lokalnych właścicieli działek wypytać co i jak bo jestem na etapie działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co możecie powiedzieć o domku Z176 z pracowni Z500?

Czy da radę zmieścić się w 350tys?

Budowa skierowana ku energooszczędności, płyta fundamentowa, dobre ocieplenie i okna, PC gruntowa lub ogrzewanie prądem w II taryfie, rekuperator.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków + ewentualnie studnia jeśli woda będzie zdatna do wykorzystania domu. Raczej dachówka betonowa.

Klejenie styropianu i wykończeniówkę jestem w stanie zrobić sam, tynki zew i wew, płytki, regipsy, panele na podłogach także.

Wystarczy taka kwota na wybudowanie tego domu pod klucz?

Edytowane przez rex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co możecie powiedzieć o domku Z176 z pracowni Z500?

Czy da radę zmieścić się w 350tys?

Budowa skierowana ku energooszczędności, płyta fundamentowa, dobre ocieplenie i okna, PC gruntowa lub ogrzewanie prądem w II taryfie, rekuperator.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków + ewentualnie studnia jeśli woda będzie zdatna do wykorzystania domu. Raczej dachówka betonowa.

Klejenie styropianu i wykończeniówkę jestem w stanie zrobić sam, tynki zew i wew, płytki, regipsy, panele na podłogach także.

Wystarczy taka kwota na wybudowanie tego domu pod klucz?

 

poczytaj ten wątek (tu są ludzie, którzy go budują/zbudowali) - rozmawiają też o kosztach:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185463-projekt-Z176-pracownia-STUDIO-Z500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje rady, ja tez mysle o domku do 300 tys. Jestem na etapie szukania projektu. Jakiego domu powinienem szukac? Marzy mi sie dom ok 140 m ale czy to jest realne? Podzielcie sie doswiadczeniem...

 

Zbierać informacje przez co najmniej rok.

 

podstawy:

1. tani dwu spadowy dach

2. Ściany proste bez łuków

3. Pomieszczenia sensownie rozłożone tak aby tanio zrobić instalacje

4. Uważaj na okna, w części projektów wstawione są cuda w niezłych cenach z łukami :)

 

Najlepiej jak masz kogoś w rodzinie kto budował, flaszka i dowiesz się masy rzeczy. Ja z racji pracy mam do czynienia z osobami które budują i wiem że najbardziej zadowoleni są ci którzy postawili proste domy bo ich to tanio wyniosło a co zaoszczędzili w wykończenie włożyli i żyją w przyzwoitych warunkach. Kładłem już nie jedną instalację w domu który nie zgadzał się z kosztorysem o 80-100 tyś. przez różne bzdury i ślepą wiarę że zbudujemy taniej niż kosztorys dom z facjatami, dachem 4 spadowym, centralnym odkurzaczem i instalacją elektryczną z pełną teletechniką ....

Edytowane przez pawelex1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem dalej w temacie i cztam watek. widze ze jest wiecej osob zainteresowanych postawieniem domu i sa tez osoby posiadajace wiedze. czy wlasnei te osoby z wiedza moglyby pisac bardziej tresciwie, dawac jakies namiary, wskazowki badz poslac priwa z namiarem do siebie??

nie karzdy jest obeznany z wszystkimi terminami, wskazowkami,z tym na co zwrocic uwage przy budowie domu jesli tego jeszcze nie robil i sie przymierza dopiero.

skoro postawinie domu systemem modulowym (firma posklada elementy u siebie i u mnie na dzialce posklada tyl;ko te lelemty w ciagu paru dni) jest szybsze to by mnie interesowalo, bo zamykam dom i juz zaden w miedzy czasie bezdomny czy szabrownik za lupem nie wejdzie. moge w nim cos zostawic i jestem w miare spokojny.

kto ma namiary na takie firmy i czy sa w miare mobilne po kraju bo jestem ze slaska Tychy, nie wiem czy ktos z pomorza przyjedzie.

poradzcie cos

moge sobie w srodku cos sam porobic. plyty gipsowe, wziasc kogos do elektryki i wody.

Wazne zeby firma byla solidna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Pomieszczenia sensownie rozłożone tak aby tanio zrobić instalacje

 

Witajcie :)

 

pawelex1987 - Co dla Ciebie oznacza sensowne rozmieszczenie pomieszczen? Pytam, poniewaz jestesmy na etapie tworzenia koncepcji domu.

 

Mam tez pytanie ogolne. Planujemy, ze tzw gora o pow. po podlodzie ok 100 m2 bedzie calkowicie otwarta (zadnych scian dzialowych etc). Poza instalacja elektryczna, ogrzewaniem bedzie tam tylko jedna umywalka (minimum, ktorego potrzebujemy). Okna tylko szczytowe, przy dachu dwuspadowym. Jak wycenic koszt budowy i wykonczenia takiej powierzchni? Czy bedzie duzo, czy tylko troche nizszy od kosztow budowy i wykonczenia czesci mieszkalnej (ok 85 m2 plus magazyn o standardzie garazu).

Wiem, ze wszystko zalezy od wlasnego wkladu pracy, ale na poczatek zakladam wersje pesymistyczna, czyli wszystko ekipami, bo samamu sie nie potrafi , a brat haruje na wlasnej budowie, wiec nie ma czasu na nic wiecej ;)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Pomieszczenia sensownie rozłożone tak aby tanio zrobić instalacje

 

Witajcie :)

 

pawelex1987 - Co dla Ciebie oznacza sensowne rozmieszczenie pomieszczen? ...

 

Tzn. że wszystkie mokre pomieszczenia typu kotłownia, łazienka, kuchnia są zgrupowane razem i przykładowo łazienki piętro i parter pokrywają się ze sobą pionami. Poza tym są w tej części domu, która jest najbliższa dla przyłączy. Odpada wtedy koszt cyrkulacji wody, bo ciepła woda nie pokonuje dużych odległości i się nie wychładza, i masz niższy koszt materiałów, bo nie ciągniesz kilometrów rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj cronin :)

 

Dziekuje za odpowiedz. Masz racje, to logiczne.

Mysle, ze w naszym przypadku zgrupowanie "mokrych pomieszczen", ktore zostaly wymienione w Twoim poscie, nie bedzie problemem. Gorzej z odlegloscia do przylaczy... Kuchnia bedzie raczej od poludnia, a przylacza beda na od strony polnocnej, wiec troche meterkow pojdzie pewnie niepotrzebnie w rury... Ale moze jeszcze da sie cos z tym zrobic;)

 

My juz pozegnani ze spoldzielnia mieszkaniowa - ale akurat trafilismy na calkiem znosna :)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Pawelex1987

 

Dzieki za cenne rady. Ucieszyl mnie fakt, ze nie napisales "chlopie daj sobie spokoj". Wiem, ze domek bedzie skromny i bez zbednych udziwnien ale jest to realne i mozliwe do wykonania a to najwazniejsze ;) Co masz na mysli piszac zeby zbierac informacje przez co najmniej rok? Pisalem troche z architektami i pytalem o projekty indywidualne i gotowe. Wiekszosc z nich odpisala, ze chcac wybudowac tani dom lepiej bedzie zdecydowac sie na indywidualny projekt. W naszym regionie to koszt ok 7-8tys.Co Wy na to? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawienie domu w takich pieniadzach jest jak najbardziej mozliwe.Warunkiem jest to ze nie zamowisz calego domu w jakiejs firmie tylko kupisz drewno o odpowiednich przekrojach (strugane) w dostepnych cenach.Tak samo deski na podloge i na sciany.Zalezy co y chcesz na tych scianach w srodku czy na zewnatrz.Musisz sobie ustalic grubosc sciany .Zewnetrzne powinny miec min. ok. 140 mm a wewnatrz 100 mm i tyle samo welny .Dach min.220mm welny.

 

chcialbym zaczac w tym roku stawianie swojego domku. mam dzialke w kwadracie 520m2. nie mam projektu, zastanawiam sie nad domem drewnianym bo chyba taniej niz murowany i cieplejszy i szybciej do postawienia bo nie mam czasu dopilnowywac zakupu materialow itd a poza tym zalezy mi na czasie. ktos moze mi cos doradzic polecic?? dom drewniany, szkieletowy, powierzchnia użytkowa okolo 100m moze byc z poddaszem mieszkalnym. jakie koszty itd?? chcialbym sie zmiescic w 250tys do zamieszkania. przepychu w srodku nie szukam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem ze modulowy system bylby najlepszy,najszybszy.

jesli nie to trudno.

najwazniejsze zeby go zamknac to pozniej juz po malu w srodku mozna cos robic a zeby szabrusie,zule, kradzioch sie do niego dostaly to juz nie tak bezposrednio z chodnika bedzie, nie ma na razie sasiadow bo tez domy w budowie maja wiec nik nie zauwazy potensjalnego obcego.

 

nie szukam i nie oczekuje bogactwa wewnatrz mieszkania, za to marzy mi sie kominek w salonie :)

 

podlogi panele, lazienka,kuchnia kafle na podlodze.

 

mysle ze to realna kwota, czy nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można postawić do 100m/2 p.u. domek za tę kasę systemem gospodarczym. Jak masz dobry, bez bajerów projekt i pojęcie albo znajomego, który jest fachowcem to możesz planować inwestycję. Robisz konstrukcję szkieletową, choć szybciej i taniej będzie dobra konstrukcja ryglowa oraz o wiele trwalsza. Dom z zewnątrz szalujesz deskami, izolacja, od wewnątrz tynki bądź drewno. Instalacje nie jakieś wyszukane, stolarka przyzwoita, pokrycie dachu wedle uznania. Pamiętać trzeba o fundamentach, które mogą kosztować tanio i być zrobione profesjonalnie ablo też profesjonalnie i drogo. Tutaj są duże oszczędności....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

nie ma co spokoju sobie dawać :)

Co do zbierania informacji przez rok usłyszałem już od klientów masę rzeczy na których ich naciągali przy kupnie działek a na forum pisze żeby mieć tą wiedzę w kupie i uporządkowaną w głowie. Przykładowo pokazują Tobie inną działkę niż jest sprzedawana, działka bez służebności, działka o 100 m za mała niż minimalna możliwa do budowy, działka z lewym wydrukiem warunków zabudowy, działka przez środek której jest służebność drogi. Hitem jaki do tej pory spotkałem była działka na śmieciowisku - 50 cm ziemi zasypuje nielegalne wysypisko pełne śmieci - dlatego jak już się zdecydujemy warto wziąć szpadelek i tak z 1 m dziury za zgodą właściciela wykopać - wtedy przy okazji wiadomo jak z wodami gruntowymi będzie przy wykopie pod fundament a to tylko zakup działki - jeszcze opanować kanty na budowach trzeba żeby nas ekipa która pokradnie materiał nie załatwiła - tego nie ujmuje żaden kosztorys tak samo jak wskazania wagi która ma ustawiony kant na 5% przy sprzedaży piasku :)

 

Sam zbieram informację bo jestem biegły tylko w Elektryce ale już np. w laniu fundamentów nie, zrobieniu ściany,stropu i dachu też nie. Co do pomieszczeń to chodzi o to co koledzy napisali no i jakieś sensowne rozplanowanie pomieszczeń żeby nie ciągnąć rury od wody z jednego rogu domu do drugiego no i jak ktoś planuje kibelek na poddaszu niech nie stawia go na środku domu no chyba że podobają mu się odgłosy z rury spustowej biegnącej pionowo w dół przy wejściu :)

 

Co do projektu - ja wybieram indywidualny, wstępnie wymyśliłem że najpierw ulokuję w nim kotłownie, później łazienkę i na końcu kuchnię. Do tego wymyślę gdzie mają być pokoje i wejścia do nich i w razie co przesunę położenie kotłowni łazienki i kuchni pod optymalizację funkcjonalności domu bo lepiej zapłacić za 6 m rurek do co więcej niż przez pozostałe 40 lat życia denerwować się że kaloryfer dezorganizuje układ funkcjonalny pomieszczenia

Edytowane przez pawelex1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Tak jak zawsze piszecie najpierw poczytać, przewertować fora budowlane i potem budować...

Działkę już mamy.

Elektryka, woda, gaz w pobliżu.

Mamy w planach wybudować dom jak w projekcie

http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-20.html

Bez balkonu, bez wiaty.

Reszta raczej by została, chyba że jakieś podpowiedzi.

Rodzina 2+3, czyli na dole nasze lokum, na górze dzieciaki+ nasza łazienka

Ekipa wybudowała by SSZ, reszta czyli wszelkie instalacje, ocieplenia, tynki, podłogi, kafelkowanie we własnym i rodzinnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...