Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nieprawda.

Nasz rady płyną z naszego doświadczenia a nie ze złośliwości.

Ale jak ktoś się uprze, że wybuduje skomplikowany dom tanio i nie słucha głosów rozsadku, to droga wolna. Niech udowodni, że się da i niech nie pyta nas skoro sam wie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Szanowni forumowicze:

http://www.tooba.pl/projekt-domu-LK-726/a,s_pd,idp,15098.html

 

Czy zmieszczę się w 300 tysiącach zakładając że che:

-Stan surowy postawi szybko jednym wykonawcą

-Wykończenie częściowo "tymi rękami" jak czas pozwoli

- Płytę fundamentową

-Ściany z silikatów

-Strop monolityczny

-Betonowe skosy poddasza

-Bufor 1000l

-Albo kocioł na drewno albo kominek ( tylko jeden komin )

-Garaż w jakieś lekkiej technologi ( drewniany albo stalowy zależy co się taniej trafi ) bez ogrzewania ocieplony od góry i boków trochę

-Wiata garażowa na dwa samochody po przeciwnej stronie domu względem garażu ( robi jednocześnie za altanę ogrodową

-Dach na pełnym deskowaniu z blachówką bez okien połaci owych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,

 

przymierzam się do budowy domu, projekt już wstępnie z żoną wybraliśmy, będzie to:

 

http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych/julek,522.html#!prettyPhoto

 

Czy według was zmieszczę się w 300tys już do zamieszkania? przeczytałem chyba już cały ten wątek (na raty oczywiście :)) ale chciałbym jeszcze sięgnąć waszej opinii odnośnie wybranego prze zemnie projektu.

 

Jeśli chodzi o materiał to skłaniam się ku Solbetowi, na dach blacho-dachówka, poddasze będzie nieużytkowe (graciarnia), ogrzewanie gazowe - tylko podłogówka, z wykończeniem raczej nie będziemy szaleć.

budował będę na Podkarpaciu, systemem gospodarczym, co do własnej pracy to może być ciężko bo nie mam za wiele czasu, a poza tym budowlanka to nie jest moja działka. Do większości będą polecane przez znajomych ekipy. Działkę już mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to kiedyś powiedział mój znajomek - zrąb postawi i głąb. Tak mnie "zachęcał" do budowy. Że niby stan surowy to jeszcze można zaryzykować, ale cała reszta, to już trzeba jednak mieć kasę. Ale da się ograniczyć koszty, tylko że wtedy nie poszalejesz. Wszystko zależy od tego jaki ma być ten dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo piszecie o samodzielnej pracy przy budowie domu. Pozwala to zaoszczędzić znaczne kwoty na robociźnie. Tylko, że na pracę własną trzeba mieć czas. Więc jeżeli nie odbywa się ona kosztem pracy pracy zawodowej, to na pewno kosztem relacji rodzinnych. Być może można wybudować dom taniej o 50 tysięcy, ale trzeba mieć świadomość zagrożeń jakie wiążą się z zaniedbaniem relacji np. z dziećmi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy garaż jest niezbędny. Mieszkam na Podhalu i jeśli nawet zrobię garaż to w formie wiaty z jakąś narzędziownio-drewutnią. Tanio i zrobisz go sam, a w bryle domu to podnosi bardzo koszty.

 

Właśnie z garażu nie chciałbym rezygnować ponieważ odpadła by mi wtedy tez kotłownia w której planuje zrobić sobie mały warsztacik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy garaż jest niezbędny. Mieszkam na Podhalu i jeśli nawet zrobię garaż to w formie wiaty z jakąś narzędziownio-drewutnią. Tanio i zrobisz go sam, a w bryle domu to podnosi bardzo koszty.

 

Myślec trzeba perspektywicznie. Teraz praktycznie każdy mieszkaniec domu ma 2 samochody. A jak za parę lat dzieci kupią sobie kolejne... Zrobi się mały parking wokół domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowanie tanie wiąże się z wieloma kompromisami. Myśleć trzeba - tu się zgodzę, ale już bajanie o dwóch samochodach to trochę przesada. Jeśli ktoś tanio buduje to raczej w domu nie ma 2 samochodów a w najbliższej przyszłości nie będzie czterech. Jeśli działka pozwala to garaż oddzielny jako drewniana szopa jest tańszym a niekoniecznie gorszym rozwiązaniem. Nawet blaszak dziś można postawić na kilka stanowisk. Kwestie estetyki pomijam - bo tanio to właśnie te kompromisy. No i garaż oddzielny można postawić prawi gdziekolwiek a dom z garażem to już odpowiedni rozmiar działki.

 

Relacje z dziećmi - masz racje. Chyba, że tak jak moje, po prostu latają po budowie. Wtedy jest odwrotnie :)

 

Ale ja mam zwariowaną specyfikę pracy więc cały dzień na budowie a wieczorem nadganiam pracę w domu.

 

Co do tematu to z tematów, które przeglądnąłem wychodzi, że w podkarpackiem powinno dać się taki dom wybudować za 300 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś tanio buduje to raczej w domu nie ma 2 samochodów a w najbliższej przyszłości nie będzie czterech.

Interesujące. Może wynika to z miejsca zamieszkania. Ja mam trzy auta i inaczej sobie tego nie wyobrażam. Jedno na dojazdy do pracy dla mnie, drugie dla małżonki, trzecie duże, rodzinne na dalsze wyjazdy z dzieckiem itp. I zamierzam budować tanio, bo nie stać mnie na drogie budowanie, przychód na głowę przy trzyosobowej rodzinie mamy niewiele wyższy od średniej krajowej mieszkając w Warszawie. Sama malutka działka pod miastem kosztowała 200tys. a dom musi być w całości na kredyt. Za realny i dający szansę normalnego życia uważam kredyt na poziomie połowy wyliczonej zdolności kredytowej, czyli co najwyżej 350tys. i za tyle chcę wybudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Mam pytanie o szacunkowe koszty budowy parterówki do deweloperskiego,

nie mam jeszcze projektu więc jest mi ciężko liczyć wg m2 czy też m3 ceny zakupu, dlatego pytam Was, bardziej doświadczonych czy moje wstępne wyliczenia mają sens.

Dom parterowy, bez poddasza, ok 110m użytkowej, dach albo dwuspadowy albo płaski, 3 pokoje po 10-13m-panele, kuchnia-8-10m-kafle (w tym spiżarka około 2m), łazienka x 1-8m-kafle, salon 30 m - panele, garderoba + 2 pom. gospodarcze (brudne - kotłownia, czyste - pralnia + schowek na mopy itd)

Jak na razie nie liczę garażu ponieważ będzie to osobny budynek 3 stanowiskowy - 2 auta + meble ogrodowe, rowery itd (płyty + blacha + ocieplenie)

 

liczę to tak:

SSZ - 160 tys (nie, nie mam żadnej wyceny, założyłam wg lektury z forum)

elektryka - 8 tys (robocizna własna)

ogrzewanie, woda - 8 tys (robocizna własna)

POŚ - 8 tys

drzwi wewn - 5 tys

tynki wew - 15 tys

panele - 4 tys (robocizna własna)

kafle - 3 tys(robocizna własna)

łazienka - 6 tys (robocizna własna)

kuchnia - 6 tys (robocizna własna, sprzęty wszystkie już mamy)

kocioł na ekogroszek - 10 tys

oświetlenie - 4 tys (robocizna własna)

ogrzewanie podłogowe na całym domu - ?

ocieplenie domu - ?

ocieplenie dachu - ?

koszty papierologi 20 tys?: (5 tys projekt - mam umówionego archit., 6 tys przyłącza woda + prąd?, wnioski/pisma do urzędów 1tys, badanie geologiczne 1,1tys, geolog -800 zł, koszt kredytu 11 tys )

 

Myślice że są to realne założenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

kocioł na ekogroszek - 10 tys

.zł

Tą pozycję sobie odpuść,łącznie z kominem.

15tys.zl będzie w kieszeni na cywilizowane źródło ciepła a przy okazji będziesz miała pralnio-suszarnie z prawdziwego zdarzenia zamiast syfu w domu lub tańszy w budowie dom o koszt kotłowni.

W stopce masz mój dziennik z kosztami,118m2,na gotowo 305tys zl.

Ogrzewanie za poprzedni sezon 1000zl bez syfu w dom.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,

 

przymierzam się do budowy domu, projekt już wstępnie z żoną wybraliśmy, będzie to:

 

http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych/julek,522.html#!prettyPhoto

 

Czy według was zmieszczę się w 300tys już do zamieszkania? przeczytałem chyba już cały ten wątek (na raty oczywiście :)) ale chciałbym jeszcze sięgnąć waszej opinii odnośnie wybranego prze zemnie projektu.

 

Jeśli chodzi o materiał to skłaniam się ku Solbetowi, na dach blacho-dachówka, poddasze będzie nieużytkowe (graciarnia), ogrzewanie gazowe - tylko podłogówka, z wykończeniem raczej nie będziemy szaleć.

budował będę na Podkarpaciu, systemem gospodarczym, co do własnej pracy to może być ciężko bo nie mam za wiele czasu, a poza tym budowlanka to nie jest moja działka. Do większości będą polecane przez znajomych ekipy. Działkę już mamy.

 

Mam jeszcze na oku taki projekt:

 

http://z500.pl/projekt/680/Z241_GP,wariant-z-garazem-jednostanowiskowym-po-prawej-stronie/dane-ogolne.html

 

Tylko chciałbym wydłużyć go z lewej strony tak aby powiększyć salon z kuchnią ale nie przekroczyć 100z2 użytkowej (MDM).

Zlikwidować komin w pomieszczeniu gospodarczym i przenieść piec do spiżarki. Czy myślicie że będzie tańszy w budowie od tego pierwszego który podałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą pozycję sobie odpuść,łącznie z kominem.

15tys.zl będzie w kieszeni na cywilizowane źródło ciepła a przy okazji będziesz miała pralnio-suszarnie z prawdziwego zdarzenia zamiast syfu w domu lub tańszy w budowie dom o koszt kotłowni.

W stopce masz mój dziennik z kosztami,118m2,na gotowo 305tys zl.

Ogrzewanie za poprzedni sezon 1000zl bez syfu w dom.

 

Dziękuję za komentarz,

początkowo brałam pod uwagę grzanie prądem, jednak z mężem zdecydowaliśmy że nie stać nas na ryzyko. Oboje jesteśmy ciepłolubni.

Czy ktoś jeszcze ma jakieś sugestie co do założonych kosztów?

Edytowane przez Brysia8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

początkowo brałam pod uwagę grzanie prądem, jednak z mężem zdecydowaliśmy że nie stać nas na ryzyko. Oboje jesteśmy ciepłolubni.

Czy ktoś jeszcze ma jakieś sugestie co do założonych kosztów?

Docelowo nie grzeję prądem tylko pompą ciepła ,też jestem ciepłolubny,w domu utrzymujemy 22,5st.C przy podłogówce i tutaj radzę nie zastanawiać się nad grzejnikami tylko pakować 100% podłogówki.

Do domu 110m2 ekogroszek nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem ponieważ nie ma na rynku obecne kotłów do takich domów a będziecie potrzebowali kocioł o mocy ok.4kW,radzę się poduczyć zanim zadecydujecie bo większość węgla i kasy pójdzie z dymem w powietrze.

Izolacja domu to podstawa w otrzymaniu niskich rachunków za ogrzewanie,na ściany proponuję min.20cm styropianu z niską lambdą,w domach parterowych z nieużytkowym poddaszem ociepla się tylko strop a nie dach i tutaj także proponuję min.30cm izolacji.

Widzę,że nie chciało się czytać.

SSZ to koszt 150tys.zl

Za drzwi wewn.dałem 6tys.zł,kuchnia 5tys,.zl,tynk gipsowy wyszedł mnie 6,5tys.zł,papierologia i przyłącze 10tys.zl,wod-kan i elektryka-10tys.zł,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że nie chciało się czytać.

SSZ to koszt 150tys.zl

Za drzwi wewn.dałem 6tys.zł,kuchnia 5tys,.zl,tynk gipsowy wyszedł mnie 6,5tys.zł,papierologia i przyłącze 10tys.zl,wod-kan i elektryka-10tys.zł,

 

Nie, nie o że się nie chciało, ba nawet parę dzienników już za mną, min. dziennik REWO, "Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe 106m2 " No i pierwszy dziennik od którego jakieś pół roku temu zaczęłam: "Bursztyn" energooszczędnie i mam nadzieję tanio :)"

 

Mam po prostu obawy czy stać nas na taki luksus, nie tyle ja je mam, co męża przekonać będzie trudniej.

Zastanawia mnie jedna kwestia, czy jest możliwość zrobienia mixa tzn jak kable okażą się zbyt drogie to dokupujemy piec i mamy alternatywę,

domyślam się że dużo taniej o tym pomyśleć na początku niż później kuć w ścianach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ja się nasłuchałem, że moje 35cm wełny i brak kotłowni to jakieś ekstrawagancje. Jeszcze pół roku i się przekonamy :)

 

No właśnie, ja tylko wspomniałam o takiej możliwości i już życia nie miałam, ojciec popukał się w czoło, mąż nie wierzy że rachunki to około 3 tys rocznie, reszcie strach opowiadać... a nie ukrywam że to byłoby najłatwiejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. O 7 rano wyruszam do pracy, wracam około 18-19 to nie uśmiecha mi się chadzanie do kotłowni - niby ma to robić mąż.. no ale różne to bywa, różne opcje trzeba brać pod uwagę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...