Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czym się rózni badanie gologiczne od geologa że masz 2 pozycje ?

pomyliłam -zamiast geolog - miał być geodeta

projekt przyłaczy 6 tyś ? - drogo

zasugerowałam się cenami z forum, cieszy mnie że może być mniej ;)

 

co mają koszty kredytu do papierów typu projekt ? Zresztą kwota 11 tyś ogromna.

Ok, tego mogłam nie pisać jednak mało kto zwraca uwagę na te koszty, wliczyłam też podatek za działkę i koszty notariusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ten dom ma 96 m2 pow. uzytkowej ale tak naprawdę 150 m2 całkowitej!

Proste liczenia: 150 x 2000 = 300 000 stan deweloperski przy optymistycznym założeniu stawki budowy 1 m2

 

Dokładnie tak wychodzi ok 2000 zl/m2 ... i w tej cenie można mieć dom wybudowany z dobrych materiałów...

 

A tak na marginesie... za mieszkanie w bloku płaci się od 5000 zl/m2 - wiem powiedzą, że cena gruntu jest w tym zawarta, ale pamiętajmy, że na danym kawałku gruntu w pionie jest kilka mieszkań. Niech więc m2 działki kosztuje no nawet 400 zł - 60 m2 mieszkanie + części wspólne = dajmy na to 100 m2 na mieszkanie ... w pionie niech będzie 5 mieszkań... za grunt wyjdzie 8000 zł na 1 mieszkanie ....

Ale to na marginesie było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Każdego dnia zaczynam dziękować za to, że trafiłem na tematy takie jak ten i zszedłem na ziemie z planami na budowę domu o pu 140m+garaż (razem ponad 200m pc). Teraz myślę nad czymś w granicach 100-110max (~130m pc) w prostej bryle, bez udziwnień. Wpadł mi w oko ten projekt:

http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-34-long.html

 

Czekam na pierwsze wyceny SSO i liczę, że w 300tys się zmieszczę. Sam projekt i adaptacja to 5,5tys na dzień dobry. Czekam również na odpowiedź ile kosztowałby projekt indywidualny na bazie ww. projektu.

 

Cel jest prosty - stworzyć przemyślany i fajny projekt 'pod siebie', który pozwoli oszczędzić te dziesiątki (a nawet setki) tysięcy złotych.... TO JEDNA Z PODSTAW SUKCESU budowy domu w okolicach 300tys.... Dobry projekt = początek sukcesu. Do tego przemyślane wykonanie i kontrola.

 

Kalkulator i twarde wyliczenia najlepszym przyjacielem świeżego inwestora. Powinny być jakieś obowiązkowe kursy czy coś żeby ludziom uświadomić, że ich wymysły mogą kosztować zabójcze kwoty ;)

 

Właśnie przeszedłem etap wyboru projektu "o podoba mi się! 135m pu to przecież mało, będzie dobrze".... uffff.... strach pomyśleć co by było gdyby człowiek rozpoczął budowę z takim podejściem.

 

Do większości projektów powinni dołączać kupony do totolotka dla 'szarego' Kowalskiego, z przeciętnymi dochodami.

 

 

Amen.

Edytowane przez Antymateria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dom jak dom, nie jest taki prosty bo ma choćby 2 lukarny. Z kolei brak garażu z czasem zacznie doskwierać. Nie można minimalizować środków i rezygnować z pewnych standardowych udogodnień, bo wówczas może się okazać, że nie ma pieniędzy (bo wydane na dom), są kredyty (bo pożyczone na dom) i jest frustracja (bo dom nie taki jaki być powinien, nie ma garażu, miejsca na rowery i kosiarkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jak dom, nie jest taki prosty bo ma choćby 2 lukarny. Z kolei brak garażu z czasem zacznie doskwierać. Nie można minimalizować środków i rezygnować z pewnych standardowych udogodnień, bo wówczas może się okazać, że nie ma pieniędzy (bo wydane na dom), są kredyty (bo pożyczone na dom) i jest frustracja (bo dom nie taki jaki być powinien, nie ma garażu, miejsca na rowery i kosiarkę)

 

Nie zgadzam się że brak garażu zacznie z czasem doskwierać. Wiele osób pisząc " garaż " ma na myśli miejsce na rowery i kosiarki, więc jaki to garaż? Może doskwierać brak miejsca na graty, porządnego pomieszczenia gospodarczego, ale nie garażu. Jeśli tniemy koszty i szukamy małego, taniego w budowie domu to jak do tego pasuje garaż ? Wybrany dom ma 104 m p.u, ile trzeba dołożyc metrów i pieniędzy żeby schować auto ? A jeśli ktoś ma auto za 5 tys to tez ma budowac garaż za 20-30 tys ? Oczywiście jeśli są fundusze, jeśli kogoś stać to czemu nie, niech buduje garaż, ale gdy trzeba liczyć każdą złotówkę to nie polecam. A jak się okaże że trochę grosza zostało to można sobie zafundowac całkiem przyzwoitą wiatę :)

Edytowane przez Kalisa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jak dom, nie jest taki prosty bo ma choćby 2 lukarny. Z kolei brak garażu z czasem zacznie doskwierać. Nie można minimalizować środków i rezygnować z pewnych standardowych udogodnień, bo wówczas może się okazać, że nie ma pieniędzy (bo wydane na dom), są kredyty (bo pożyczone na dom) i jest frustracja (bo dom nie taki jaki być powinien, nie ma garażu, miejsca na rowery i kosiarkę)

 

Garaż nie jest priorytetem, można go postawić rok, dwa, trzy po budowie. Wiem o podatkach. Mam w planie postawienie garażu drewnianego, który doradził mi dobry znajomy. Zrobię zdjęcia, wrzucę na forum. Drewniany, drzwi jak w garażu, wygląda jak garaż, mieści 2 auta, quady, rowery i kosiarki. Podobno budowa bez pozwolenia. PODOBNO... zgłębię temat. Stoi to coś przy samej drodze, wyjazd bezpośrednio na drogę gminną.

 

Myślę, że jednym z błędów przy wybieraniu projektów jest rzucanie się na duże garaże. Pół biedy, jeżeli komuś garaż jest bardzo potrzebny lub ma to przemyślane. W moim przypadku startowałem od 2 stanowiskowego poszerzonego, później 1 stanowiskowy poszerzony, a skończyło się na podpatrzeniu ciekawego alternatywnego rozwiązania - czyli drewniaka.

Każdy metr kosztuje, a garaż ma ich trochę... nie stać mnie na salon za kilkadziesiąt tys zł dla mojej Skody za 7tys ;)

Bardzo kusiła mnie opcja tzw. combo, czyli garaż + kotłownia, nad garażem pralnio-suszarnia + garderoba lub składzik. Taki układ przemawia do mnie ekonomiczne i racjonalnie.

 

Gdybym miał $$$ stawiałbym garaż 2 stanowiskowy bez wahania. Może w 2 domu ;)

 

Tam nie ma chyba żadnego pomieszczenia gospodarczego?

Po adaptacji będzie. W grę wchodzi jeszcze projekt indywidualny na bazie tego projektu. Nie wyobrażam sobie domu bez spiżarki.

Edytowane przez Antymateria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwszą wycenę domu wg projektu

http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-34-long.html

 

W odpowiedzi na Pana zapytanie przesyłam orientacyjne koszty budowy poszczególnych etapów : cena zawiera materiał, robocizne oraz 8% podatek VAT.

1) stan surowy otwarty 120 000,00

2) stan deweloperski 260 000,00

3) stan pod klucz 325 000,00

 

Wychodzi około

SSO 1150zl/m2 pu

SD 2480zl/m2 pu

pod klucz 3100zł/m2 pu

 

Budowa pod klucz - raczej odradzana przez ludzi z którymi rozmawiam. Trzeba sprawdzić realizacje firmy.... Czekam na pozostałe wyceny.

Edytowane przez Antymateria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antymateria chcesz jedną firmę na całą budowę? To droższe rozwiązanie niż szukanie poszczególnych ekip do kolejnych etapów. Wygodniejsze oczywiście, ale jak trafisz na partaczy (z dobrym portfolio ;) ) to wtopisz po całości.

Odnosząc się do kosztów, mój dom "pod klucz" kosztował mnie 1700/m . Mam 176 m2, (bez garażu, ten będzie w przyszłym roku), zmieściłam się w 300tys.

Nie zgadzam się więc z teorią, że tylko małe domy za tą kwotę. Trzeba tylko znaleźć/przemyśleć odpowiedni projekt i rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antymateria chcesz jedną firmę na całą budowę? To droższe rozwiązanie niż szukanie poszczególnych ekip do kolejnych etapów. Wygodniejsze oczywiście, ale jak trafisz na partaczy (z dobrym portfolio ;) ) to wtopisz po całości.

 

Wyceny 'pod klucz' traktuję jako ciekawostkę. Interesuje mnie SSO i dobieranie ekip z polecenia na poszczególne etapy (oczywiście weryfikacja i parę ekip do przeglądu). Na szczęście mam kogo popytać o kontakty i opinie.

 

Podejrzewam, że pozostałe wyceny będą w okolicach 3000zł/m2 'pod klucz'. Niby wygodnie, ale to duże ryzyko.

 

SSO 120tyś mówi mi jedno - nie jest źle, poszukam majstrów, załatwię sam materiały - może zejdę do 100tyś. Jest to dla mnie optymistyczna wiadomość te 120tyś.

 

Chciałbym budować dom 'tymi ręcami', ale nawał pracy, brak wsparcia od teścia, wujka, cioci czy babci, niestety, nie jest mi dane :( Zazdroszczę trochę ludziom, którzy mają takie wsparcie, ja jestem sam. Liczę, że chociaż w wykończeniówkę się pobawię wieczorami, jakieś płytki czy cuś ;)

Edytowane przez Antymateria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są "dodatki" z których inwestorzy rezygnują, bo nie są niezbędnie wymagane projektem albo nie są niezbędne wg wykonawców... np... siatka P1 i P2 na stropach Terriva, papa termozgrzewalna na podłodze na gruncie, warstwa zagęszczonego piasku tylko 30 cm, podbudowa pod ławy, siatka p-skurczowa w wylewkach... tak więc koszty można podnosić stosując inne rozwiązania technologiczne, można tez obniżyć pomijając je...

 

jeszcze jedno... ekipa wykonująca pod klucz postawi dom z dachem w 3 miesiące a w kolejne 3 wykończy pod klucz... Okoliczny deweloper buduje mieszkania na sprzedaż... buduje więźbę, równocześnie ocieplił budynek, zamontował okna i drzwi... fundamenty kopać zaczął wiosną, lokatorzy zamieszkają pewno zimą... a potem zaczną się dziwić czemu im ściany pękają i drzwi się wypaczają ...

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wybrałem szkielet. 3 tygodnie od dziury w ziemi do dachu przygotowanego pod blachę. Plan jest żeby mieszkać na Boże Narodzenie i raczej nic nie pęknie ;)

 

Wydałem od projektu do blachy (z oknami i drzwiami energooszcz. i wełną na cały dom) około 130 tys. Robocizna - tylko koparka i krycie dachu. Ale będę miał 35 cm wełny 0,034 na ścianie i tyle samo na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczędzałam na niczym "konstrukcyjnym". Mam okna 3-szybowe w warstwie ocieplenia, wylewki anhydrytowe, grubą papę termozgrzewalną, grafitową termoorganikę na ścianach, pół metra celulozy na suficie. Zrobiliśmy sami część instalacji (WM, podłogówka) i wykończeniówkę (malowanie, podłogi). Reszta ekipy (te tańsze, brane z dobrodziejstwem inwentarza ;) ). Chociaż trafiłam też na kilku dobrych fachowców. Dodam tylko że z budowlanką nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, a pomocy zero. No i oboje normalnie pracujemy. Wszystkiego można się nauczyć, byle tylko mieć rozum i chęci. Więcej optymizmu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Pięć metrów PG to nie tak mało. Taki domek można małą pompą ciepła PW podgrzać, czy gazem i "kotłownia" robi się wystarczającym PG.

Cokolwiek byś tam nie wymyślał niecałe 5m2 musi wystarczyć na właśnie na kotłownie. Czy tam będzie PC czy gaz, zasobnik z pompkami, zegarami obok tego postawić musisz( wentylacja mechaniczna to też parę cm). Jak chcesz się zakręcić na pięcie to zdejmij z tego jeszcze jeden metr kwadratowy i już z pralni, suszarni, składziku na graty trzeba zrezygnować. Jednym słowem bez garażu będzie z kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam serdecznie wszystkich budujacych, planujacych budore oraz szczerze doradzajacych bazujac na swoich doswiadczeniach.

 

Zaliczam sie do 2giej grupy tj. dojrzalem do tego, zeby zglebic nieco wiedze na temat budowy swojego pierwszego domu aby po pewnym (i skonczonym) czasie go zrealizowac. Przewertowalem wszystkie strony tego tematu, przeanalizowalem swoje wymagania, przerzucilem przez sito obostrzen zwiazanych z wielkoscia, wysokoscia, dodatkami i powoli klaruje mi sie obrac domu, ktory mam nadzieje, kiedys postawie.

 

Uprzejmie prosze o porade czy i ew. jaki projekt spelni moje wymagania, oto i one:

1. dom jednorodzinny, parterowy, bez garazu (wiata lub oddzielny garaz na dzialce)

2. prosta ale w miare nowoczesna bryla, cztero lub nowoczesniejszy dwuspadowy, bez poddasza uzytkowego ale z mozliwoscia wykorzystania przestrzeni jako schowek,

3. zgodnie z tematem tego watku, chcialbym wydac nie wiecej niz 300kPLN ale oczywiscie zakladam pewien margines (+/- 40kPLN)

4. dom powinien byc energooszczedny, nie potrzebuje kominka, ale milo byloby moc otworzyc okno :)

5. pomieszczenia: 3 pokoje (rodzina 2+2 z malymi dziecmi) po 12-17mkw max. (jeden wiekszy + 2 identyczne), wieksza lazienka (8-9mkw), mniejszy WC lub mala lazienka chetnie polaczona z sypialnia "rodzicow", wiatrolap w ktorym faktycznie zmiesci sie szafa ubraniowa (5-6kmw), kuchnia ok 10-12mkw lub mniejsza ze spizarnia, kuchnia nie moze byc otwarta na salon, nie wyobrazam sobie smazenia lub gotowania z zadymianiem salonu/jadalni, salon z jadalnia 32-36mkw, koniecznie miesctem na pralnie/suszarnie/graciarnie a jesli potrzeba, to i na odpowiednie urzadzenia grzewcze. Chetnie wyjsciem na zadaszony taras polaczony z salonem.

6. konstrukcja stropu raczej drewniana (koszty)

7. chlodny w lecie (z mozliwoscia zejscia do 24st przy upalach) i cieply zima (temp. 21-21.5stC wewnatrz).

8. bez przesadnie duzych korytarzy, nieustawnych pokoi,

9. metraz pewnie w okolicach 110-125mkw.

 

Wiem, z takimi wymaganimi to do projektanta ale zaglada tutaj tak wiele osob, ze jestem pewien, ze sa w stanie podeslac mniej-wiecej podobny projekt. Nie znam sie kompletnie jakie rozwiazania dot. rozmieszczenia pokoi sa praktycznie a jakich unikac (np. lokalizacja kuchni wzgledem salonu) albo jakie sa niepraktyczne (np. okna na kazdej scianie naroznego salonu.

 

Pomozecie? Jesli moje wymagania sa nierealne lub nieprezycyjne, dajcie znac, na pewno chetnie wezme udzial w dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Można ale: z instalacji wodnej trzeba piony wyprowadzić, prąd też przynajmniej się poprzekłuwać przez strop. ścianki raczej - jeśli murowane - trzebaby postawić, a jeśli w szkielecie to zostawić na później. Musisz siąść i policzyć, niestety :( Mi się nie opłaciło bo wszystkiego kupiłem od razu na całość. Więc poddasze będę wykańczał z domem, może braknie na panele czy farby ale to już koszty do przejścia za np. rok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...