Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też jestem z Rzeszowa kolego i planuję podobnie jak Ty - tylko ja nie mam działki (a raczej mam upatrzoną-jeszcze nie kupioną, ale wstępnie zaklepaną). Po zakupie działki zostanie mi jakieś 170 tys, więc planuję wziąć jakieś 160 tys kredytu - na dom przeznaczam 300 tys +/- 30 tys zł.

 

Pierwszy projekt to faktycznie GARGAMEL pod każdym względem. Podejrzewam, że działeczka musiałaby być spora, żeby to w ogóle postawić i w naszych stronach trzeba liczyć około 500 tys.

 

Krok pierwszy - rzut oka w MPZP (na 90% takiego czegoś nie ma) lub wystąpienie o warunki zabudowy (pierwsze zderzenie z formalnościami budowlanymi, które może skutecznie ostudzić zapał, jak się czeka 3 miesiące na decyzję).

Wydane warunki zabudowy skutecznie weryfikują wszelkie plany - od tej pory poszukujesz w necie kompromisu między tym, co chciałbyć mieć na działce,a tym na co cię stać, po czym 70% propozycji odwalasz, bo niezgodne z warunkami zabudowy.

 

Przy projektach unikasz - lukarn, wykuszy, potężnych murowanych kominów, nietypowych okien, dużych ilości balkonów, skomplikowanej bryły - słowem stodoła lub coś w kształcie litery L z dwuspadowym dachem.

Pompa ciepła, solary i inne bajery odpadają - nie w tym budżecie, nawet u nas na Podkarpaciu.

 

W moim budżecie z ekstrawagancji planuję wentylację mechaniczną ( ok. 14 tys zł) i kominek z DGP, tradycyjna technologia murowana z ociepleniem ze styropianu. W środku będą tanie płytki i panele, żadnych innych luksusów. Założyłem, że garaż 2-st musi być - bo jak zbuduję dom, to nie będzie mnie stać na budowę wolnostojącego garażu, który wychodzi jednak znacznie drożej niż coś wbudowane w bryłę domu ( dawniej biedni chłopi też żywy inwentarz trzymali pod jednym dachem, a nie w osobnej obórce ze względu na koszty właśnie:wiggle:). Chcę trzymać autko pod dachem, a oprócz tego mieć miejsce na rowery, kosiarkę i inne dziwne rzeczy. Podłoga garażu nie musi być od razu w płytkach jak się oszczędza - może być pomalowana wylewka betonowa przez dłuższy czas. Niewyszpachlowane ściany też w garażu nie rażą zbytnio, więc z porównaniami garażu i salonu bym nie przesadzał - łączy je tylko koszt budowy ścian.

 

Osobiście rozważałem trzy projekty:

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/agatka_z_garazem/151/opis

http://www.projektoskop.pl/p-64956.html

http://www.extradom.pl/projekt-domu-murator-c221-racjonalny-waj1559.aspx

 

Oczywiście w grę wchodzą drobne zmiany, bez ingerowania w konstrukcję.

 

Ten pierwszy ludzie stawiają z podwójnym garażem całkowicie gospodarczo za 250-270 tys., półgospodarczo za 300-330tys. Jeśli dobierze się tego firma budująca całkowicie za ciebie, 450 tys. może okazać się mało.

 

Budować najlepiej półgospodarczo - mając ograniczone środki sam musisz organizować roboty i zatrudniać poszczególnych wykonawców - ale nie musisz w tym wariancie sam mieszać betonu i cegieł podawać.

 

Pierwszy domek wyceniono mi bardzo wstępnie - stan surowy z dachem z gontu bitumicznego jakieś 120 tys., opaska wokół fundamentu ze względu na podmokłą działkę ok. 10 tys. Inne roboty różnie - prąd pod 8 tys., ogrzewanie ( w tym piec gazowy i zwykłe kaloryfery a nie podłogówka) ok. 30 tys. wykończenia wnętrz ok. 50 tys robocizna + materiały, papiery jakieś 12 tys.

Na razie zbieram baaaardzo wstępne oferty, tu coś liznę, tam coś usłyszę - na konkrety jeszcze trochę czasu.

 

Niemniej wierzę, że na Podkarpaciu jakieś 140 m pow. zabudowy z użytkowym poddaszem bez fajerwerków w wykończeniu w 300 tys się zamknie.

Ile w tym prawdy, czas pokaże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

C221 bardzo fajny, jak wprowadzisz kosmetyke to naprawde fajny, duzy dom. Z kolei Bolek przekombinowany. Aczkolwiek z tymi 300 tys.na takie domy to i tak skromnie....bylebys sie w stanie developerskim zamknal:(

 

Zobacz jeszcze ten, podobna funkcjonalnosc a tanszy dach

http://projekty.muratordom.pl/projekt_codzienny-wariant-iv,1138,1,0.htm

Edytowane przez MusiSieUdac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli Masz gaz sieciowy to nic innego się nie opłaca ( na całą instalację z przyłączeniem gazu kotłem i zasobnikiem CWU wydasz około 10 000 no może 12 000, wpłacasz pozostałe 40 000 na konto na 5 procent i masz 2000 zl czyli masz na gaz na cały rok !!! ), jeżeli nie ma gazu to jest problem ??? Jeżeli chcesz mieć radość z bezobsługowego domu to też bym brał PC. I jeżeli jest to południe Polski to nawet powietrzną, + ewentualnie 2 - 3 biokominki do dogrzania piętra ( żadnego kominka z DGP ). Mieszkam od 3 miesięcy w swoim domu. Moje błędy to kominek, i poddasze użytkowe z wełną gips kartonami i zimne mimo 30 - 40 cm dobrej wełny ( teraz robiłbym poddasze wylewane z betonu, lub dom parterowy, lub piętro murowane ) Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wszystko zależy od ilości ocieplenia i jeszcze bardziej od rejonu w którym mieszkamy. Ja ociepliłem dom 20 cm czarnego styropianu na ściany, 25 w podłogę na gruncie, 30 cm wełny w skosy i 40 na sufit , okna U 0,8 i średnio spaliłem od 17 grudnia 12,5 metra gazu dziennie ( dom powierzni 280 m po podłodze ). Ale śledząc pogodę widzę że mieszkając w woj podlaskim mam ciągle zimniej o ok 5 stopni niż na płudniowym zachodzie, myślę że tam mieszkając zaoszczędziłbym połowę gazu !!! Zawsze piszcie gdzie mieszkacie bo przekłamania mogą być duże. Grzanie prądem ma tym większy sens im dalej mieszkamy od Suwałk. Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z opisu jak czytam, wychodzi że dom jest bardzo dobrze ocieplony - no zależy jeszcze od materiału z jakiego był budowany dom (ściany), ale wydaje się, że wszystko jest dobrze zrobione ... dobra warstwa ocieplenia ... bym się bał takiego zapotrzebowania na ciepło :) rachunki pewnie są piękne na sezon :)

 

my jesteśmy na etapie rysowania swojego projektu, jak pisałem pewnie na weekendzie wrzucę tutaj jakieś rysunki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to problem ?? Prądu nie ma ? To jest dopiero bezobsługowe źródło ciepła !

Ja mimo,że mam gaz to będę grzał prądem w II taryfie.Niepotrzebny byłby wydatek opłat stałych za prąd i za gaz a tak mam tylko jedne medium,jedne opłaty a i komin niepotrzebny,dodatkowa oszczedność ;)

W domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło,prąd jest bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem.

 

Popieram kolege jak najbardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli Masz gaz sieciowy to nic innego się nie opłaca ( na całą instalację z przyłączeniem gazu kotłem i zasobnikiem CWU wydasz około 10 000 no może 12 000, wpłacasz pozostałe 40 000 na konto na 5 procent i masz 2000 zl czyli masz na gaz na cały rok !!! ), jeżeli nie ma gazu to jest problem ??? Jeżeli chcesz mieć radość z bezobsługowego domu to też bym brał PC. I jeżeli jest to południe Polski to nawet powietrzną, + ewentualnie 2 - 3 biokominki do dogrzania piętra ( żadnego kominka z DGP ). Mieszkam od 3 miesięcy w swoim domu. Moje błędy to kominek, i poddasze użytkowe z wełną gips kartonami i zimne mimo 30 - 40 cm dobrej wełny ( teraz robiłbym poddasze wylewane z betonu, lub dom parterowy, lub piętro murowane ) Pozdrowienia.

 

Kolego, co za te 10-12 tys bys mial ? kociol starego typu i blaszane kaloryfery, i sam bys to musial zamontowac.... taka kotlownia na gaz to bez przyłaczenia lekko ponad 20tys zl, na sredniej klasy materialach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wszystko zależy ile własnej robocizny możesz włożyć w budowę. I jakie materiały zastosujesz. Jako lekturę polecam Ci z forum muratora dziennik budowy Net'beta "Cedryk bez tajemnic czyli jak sami wybudowaliśmy dom".

Ja właśnie buduję dom typu "stodoła" (120 m2 + garaż) i za nic nie zmieszczę się w 300 tys.

Ale życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w jakich cenach średnio chodzi instalacja z montażem itp np ogrzewania elektrycznego / węgowego / gazowego?? ma ktoś doswiadczenie z takim pakietem?? urzadzenia + montaż (full service)??

 

Prosze bardzo, ogrzewanie elektryczne Devi, kable + 7sterownikow, calosc 6500zl brutto, sam zamontowalem, ale montaz ok 2000zl przez elektryka robione.

Kotłwnia na piec z podłogowka, bez kaloryferow 4000zl sama robota, tak mi kiedys wyliczyl hydraulik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi ludzie mówili to materiał, z którego buduje się ściany zwłaszcza zewnętrzne też ma wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Może ktoś mnie w błąd wprowadził... nie znam się ale na logikę też tak wychodzi :)

 

jesli dasz 20cm dobrego styro, na sciane zew, to sciana moze byc nawet z zelbetu a bedzie i tak U- 0,2 czyli 33% lepiej od polskiej normy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wszystko zależy ile własnej robocizny możesz włożyć w budowę. I jakie materiały zastosujesz. Jako lekturę polecam Ci z forum muratora dziennik budowy Net'beta "Cedryk bez tajemnic czyli jak sami wybudowaliśmy dom".

Ja właśnie buduję dom typu "stodoła" (120 m2 + garaż) i za nic nie zmieszczę się w 300 tys.

Ale życzę powodzenia.

 

Tobie sie nie uda a innym tak, bo maja tansze materialy, bardziej prosty dom, nie maja garazu, blachodachowke, mniejszy dom (zwłaszcza) i wiele wiele innych tanszych rzeczy. Wiec z Twojej strony to wielkie uogolnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...