Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W 2010r wybudowaliśmy dom Ewa 118m2(z kotłownią i garażem 146m2)http://marchewa.extradom.pl/projekt-domu-ewa-wersja-a-WRD1149

użyliśmy dobrych materiałów,ytong,styropian 15cm,tynki cementowo-wapienne,ogrzewanie gazowe+kominek z płaszczem wodnym.Stan surowy zamknięty kosztował nas 150tyś+37tyś robocizna,stan pod klucz 300tyś.Zdjecia można oglądać w galerii na extradom.pl

resize$1000-1000-1,text$marchewa.jpg

Edytowane przez MARCHEWA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ze zliczania w pamięci wyszło mi nieco ponad 170m2 po podłogach. Z rzutów widać, że konstrukcji nośnej jest trochę (szkoda, że nie ma rysunków szczegółowych, bo byłoby widać, jak gruby jest strop żelbetowy, jakie są detale konstrukcji). Ciekawe, jak rozwiązano balkon. Patrząc na wizualizacje można mieć nadzieję, że jest to element ocieplony, bo widać pewną masywność w jego kształcie.

Stolarki okiennej jest trochę, w tym jedno narożne okno. Na plus, że okien połaciowych tylko 3.

 

Koszty podane na stronie, jak to zwykle bywa, są bez VATu, do stanu deweloperskiego (z wierzchu na gotowo, w środku tynki i wylewki, bez drzwi wewnętrznych). System gospodarczy w tym przypadku obliczono jako częściowo własnoręczny (40 % robocizny we własnym zakresie). System podany tu jako zlecony jest tak naprawdę gospodarczym, przy czym uzyskanie na wszystko stawek minimalnych to byłby naprawdę duży wyczyn. System zlecony koszt średni jest już bardziej realny (choć i tu do wyliczeń nie przyjęto cen średnich, a nieokreśloną bliżej kombinację średnich i minimalnych). Też jestem z dolnośląskiego i w okolicach Wrocławia ceny robocizny niestety do najniższych nie należą.

Tak więc te koszty średnie, na stronie podane jako najwyższe, trzeba do bezpiecznej oceny kosztów budowy przyjąć. 270k + kombinacja VATów 23% i 7%. Wychodzi, że dewelperski przekroczy 300k. Można próbować w ramach adaptacji coś potanić (w kuchni jedno okno, w kotłowni tylko drzwi, sprawdzenie konstrukcji, bo czasem w gotowcach fundamenty są masywniejsze niż faktycznie potrzeba, więźba czasami też przewymiarowana) i w tych 300 się zamknąć z deweloperskim.

 

Do samego projektu mam takie uwagi, że ma niewygodne schody i trochę małą szafę w wiatrołapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za fachową analizę, rozumiem, ze taniej jest gdy garaz jest poza bryłą domu. Jak oceniacie ten projekt? http://z500.pl/projekt/652/Z212_GL,wariant-projektu-z-garazem-po-lewej-stronie.html

ten jest maleńki :)

ja raczej miałam na myśli, że przy ograniczonych funduszach lepiej wcale nie mieć garażu ;) Wiata też wystarcza a koszt budowy nieporównywalny. lepiej za kasę budować powierzchnię użytkową dla ludzi a garaż na zasadzie- opcja, jak kasy wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat garaz jest mi potrzebny :). Wiem, ze ten jest mniejszy, wlasnie po to aby przyciać koszty - 127,5m2 * 2000zł daje 255tys, wiec mam zapas. Pytanie kieruję teraz do Was czy ten projekt ma jakies słabe punkty, jak tamten z tym balkonem nad wykuszem czego ja, jako swierzak nie zauwazyłem:oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile wiem Z500 jest dość popularny, łatwo znajdziesz na forum budujących i ich opinie.

Mnie, jeżeli coś, to nie podobają się rury "rozwłóczone" po domu. Mam na myśli kuchnię na dole po prawej , łazienkę na górze nie nad nią w pionie (łatwiej wtedy wszelkie piony wod-kan zrobić) ale po skosie i dodatkowe wc pod schodami. Da się to przeżyć, ale niewygodne. Dwa kominy.. czym chcesz grzać?

 

poza tym pokoje maleńkie. Powiedziałabym -blokowe.

Ja nie zdawałam sobie sprawy z różnicy odbioru powierzchni, póki mieszkałam w bloku. Wydawało się, ze pokój 8m to pokój. W domu to nie-pokój ;)

Kupuje się inne meble, nie wiem, skąd się to bierze, ale te objawy ma wiele osób.

 

Co do garażu- ten dla odmiany ma dach płaski. Nie umiem się ustosunkować, nie robiłam płaskiego dachu.

Jedno, co mi przychodzi do głowy- szukałabym większego projektu z opcją garażu, jeżeli być musi. Bo, z tego, co tu pisali, wiele osób dostawiało garaż do domu w sensie- odizolowany od domu, nie grzany z głównego żródła domowego, mniejszy fundament, cieńszy mur, bez wylewek. taki garaż może kosztować znacznie mniej, niż taki budowany razem z domem. Wtedy za te same pieniądze można wybudować większą powierzchnię mieszkalną. To miałam na myśli powyżej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak oceniacie taki projekt? http://www.tooba.pl/projekt-domu-LK-726-TCA-833 Garaz opcjonalny jak starczy kasy, lub postawienie w lekkiej konstrukcji drewnianej?

 

Zamierzam grzac gazem

 

Jeszcze taki projekt dodaję do rozważania: http://www.mgprojekt.com.pl/sloneczny-z-garazem

 

 

jeszcze wziałem pod uwage te dwa projekty:

 

http://www.mgprojekt.com.pl/urwis-2

http://www.mgprojekt.com.pl/czarus

 

Koszt realizacji tych domów jest jeszcze tanszy. Czy dachy kopertowe ta tansze w realizacji od dachów dwuspadowych?

Edytowane przez tiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz plan zagospodarowania? U mnie musiał być dach 40 st. Masz działkę na parterowy? (większa pow zabudowy). chcesz parter czy poddasze? Słoneczny to parterówka z dachem (więźbą) kratownicowym, co ma plusy finansowe- możesz robić lekki drewniany strop (wariant wypas) lub gipskartony podpięte pod kratownice (wersja oszczędna, bez stropu wcale). To duża oszczędność. Nie masz za to poddasza, nawet graciarni. W projekcie mało widać, ale chyba ma ściany nośne tylko na obwodzie. Wtedy możesz sobie wnętrze robić, jak chcesz. Ale ma jeden pokój mniej.

ten TCA mnie się dość podoba, ale ma się podobać tobie, a nie mnie ;) Wygląda na dość łatwy w budowie, choć piony wod-kan nie są miło ustawione, ale można pokombinować ze schowkiem i górną łazienką.

oba, jak przypuszczam, ze 300 tyś dasz radę spokojnie wybudować, przy słonecznym może ci jeszcze zostać.

 

Różnica w dachu? Najdroższym elementem dachu cementowego czy ceramiki są gąsiory. Im ich mniej, tym taniej. Gąsiory są na wszelkich załamaniach "wybrzuszonych". Załamania "wklęsłe" czyli daszki itp trzeba dobrze obrobić- to dla odmiany jest najczęstsze źródło błędów dekarzy i przeciekania dachu. Oraz okna dachowe.

W dachu dwuspadowym masz szczyty z normalnymi oknami, w dachu kopertowym masz tylko okna dachowe. Zwykle droższe no i te obróbki.

Dachy kopertowe przy blasze dają dużo ścinków- trzeba przycinać arkusze. To takie różnice "z grubsza"

Edytowane przez EZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomoca firm postawisz smutny, szary klocek, w który jeszcze mnóstwo pieniędzy trzeba będzie włożyc, by wyglądał wewnatrz i zewnatrz, tak, jak na wizualizacjach.

 

też mi się tak wydaje. Dom śliczny ale o jego uroku decyduje wykończenie. A drewno, okładzina, duże narożne okna, przesuwne żaluzje to drogie zabawki. Poza tym taras i płaski dach wymagają dobrych budowniczych. Jak nie przemyślą, nie zaizolują i będzie zabawa z przeciekaniem.

 

I jeszcze jedno- tam na zdjęciach wykończenie wnętrz i meble są utrzymane w podobnym stylu a to nie jest poziom marketowy cen, oj nie.

Edytowane przez EZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

poszukiwania projektu ciag dalszy. Okazało się, ze na działce musze zrobic 6m odstepu z jednej strony co zawezilo liczbe projektów. Aktualnie zastanawiam sie nad tym projektem http://projekty.muratordom.pl/projekt_zapach-wiosny,1261,0,0.htm - po komentarzach i dziennikach na forum widze, ze w 300tys da sie zmiescic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa domu za 30k to dużo ponad moje możliwości chociaż wygląda to kusząco... Ciciałbym kiedyś móc zbudować taki dom, ale obawiam się że pozostanie on w sferze marzeń...

 

Za 30k to obawiam się że żadnego domu nie zbudujesz. Za 300k to są duże szanse :).

tiop za 300k to masz duże szanse to zbudować. Jeśli nie będziesz zbyt rozrzutny i wymagający, to jak najbardziej.

Jeśli sam umiesz co nieco zrobić, a jeszcze do tego czas i chęci to ok.

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A miało być tak pięknie- :wiggle: prosta stodoła, żadnych udziwnień do 300 000 za stan deweloperski (tyle mniej więcej kosztowałby szeregowiec 75m2 z ogródkiem wielkości chusteczki pod Poznaniem) + wykończenie...

A tu pojawiło się to...

http://www.dobredomy.pl/projekt/telimena/

I jestem zaczarowana... Moze zamiast garażu pokój + powiększone pomieszczenie gospodarcze? Ale już czuję w kościach, że takiego domu Po prostu nie da się wybudować za 300 :( nie wspomnę o przepięknym projekcie Telimena III - gwarancja licytacji komorniczej w trakcie budowy :p

Pozostaje nadzieja:

1. Nie zmieszczę i nie będę jak miała ustawić tego domu na swojej działce ;)

2. Napiszecie mi, że budowanie tego domu to idiotyzm (+ argumenty haha bo łatwo nie dam się przekonać) - lub może dacie cień nadzieji, że jak wywalę lukarnę z frontu etc to gdzieś przyszczędzę?

 

 

Zginę marnie. Miłego wieczoru wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mamy architekta (wujek) i jednocześnie KB (ale projekt przystosuje taniej nie za darmo), i mamy wykończeniówkę czyli meble - (teściu zawodowo robi meble pod zabudowę, jego przyjaciel kładzie płytki etc)- ale to nie wpłynie na koszt budowy do stanu deweloperskiego... Racjonalne jest szukanie projektu do 250 / lepiej niech będzie zapas, a nie zostanę w domu z oknami i dachem ale np bez posadzek...i poproszę teścia o sklecenie taboretu z 5desek i będę sobie siedziała :rolleyes: ps. Zdolność na wyższy kredyt też mamy ale nie moge sobie wyobrazić płacenia jakiś kosmicznie wysokich rat / rata w naszych obliczeniach ma stanowić ok 25% naszych dochodów netto /mc...może bezpiecznie, ale jak jedno straci prace...za marzenia się płaci ale to chyba zbyt ryzykowne...

Pytanie- nie dostałam jeszcze kosztorysu do projektu - metraż - tu za duży o jakieś 20m - to wpływa na koszt, ale tez ten grill na zewnątrz/wewnątrz, lukarny, garaż w bryle, a nietypowe okna?...może uda się odchudzić ten projekt ale pozostawićtaras w takiej formie z grillem? Hmmm dam znać czy wujek będzie chciał w ogóle gadać o przerobieniu tego projektu czy odstrzeli mnie z miejsca i kaze szukać czegoś bardziej 'zwykłego' :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz liczyć wyłącznie na rodzinę to tej telimeny za 300tys zł nie zbudujesz. Ale przy dużym udziale pracy własnej, jak najbardziej realne. Może tylko nieco trzeba ograniczyć zapędy zbudowania jak na wizualce. Jak będzie skromniej to będzie realniej ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...