Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A czy poniższy domek dam radę wybudować i zamknąć się w kwocie 300 tysięcy? Ewentualnie proszę o wskazanie czegoś podobnego co zmieściłoby się w tej kwocie. Wystarczy mi powierzchni użytkowej w granicach 100m2. Garaż zdecydowanie chciałbym w bryle domu. Nie będzie mnie pewnie stać na dodatkowy budynek a przede wszystkim wszelkie graty chciałbym mieć pod ręką (rowery, kosiarki, szpadle, grabki itp.). Dodatkowo ogrzewanie tylko na paliwo stałe bo nie mam innej możliwości i dostęp do kotłowni chciałbym mieć z garażu ze względu na brud.Mam już w pełni uzbrojoną działkę i pieniądze na papierkowe sprawy.

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt_jesienna-zaduma,1857,0,0.htm

Edytowane przez VATC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po przestudiowaniu forum jednak zrezygnowaliśmy z garażu i wymarzony projekt poszedł w zapomnienie ... z perspektywy kilku miesięcy pomimo małego buntu (że chce garaż i już ) była to postawa głupia. Jednak od razu trzeba było posłuchać forumowiczów bo takie rozważania maja już za sobą. No ale taka mentalność że trzeba czasem samemu do czegoś dojść :) W razie nagłego przybytku gotówki postawimy garaż/wiate drewnianą.

 

 

Gorzej z rezygnacją z pomieszczeń użytkowych, mamy 2-jke dzieci z dużymi szansami na dalsze powiększenie rodziny, żona i ja potrzebujemy oddzielnego gabinetu na komputery i papiery.

 

W oko wpadł nam taki nowy projekt:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kordiach/m74920a0d11e21

 

Zmian praktycznie żadnych poza:

- likwidacja wszystkich okien dachowych a ew. powiększenie okna w dużej sypialni na "balkonowe" ale bez balkonu :)

-w łazience na dole zrobienie normalnego małego okna

 

parter.JPG

 

poddasze.JPG

 

obrys.JPG

 

Dlaczego ten:

-może nie jest mały ale alternatywa to domki powiedzmy w rozmiarach 10 na 9, w stylu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zielistkach-ver-2/m6e11f727d39c5

ale jest to już kompromis z naszej strony, a dodając 1.5 metra na szerokości mamy wszystko co nam się wymarzyło kosztem ciężko powiedzieć jakich pieniędzy. Wg. kosztorysu to prawie 100tyś różnicy pytanie skąd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

dokładnie jak w tytule, planuję budowę małego domu ok. 100m2 z kosztorysem na 300 tys. stan deweloperski i chciałabym bardzo prosić o poradę.

 

Projekt jest póki co w fazie koncepcji:

 

http://www.tanieprojektydomow.com.pl/produkt/murator,m184,przystepny-d615.xhtml

 

 

Orientacyjne koszty budowy (netto)

1. Stan zero: 33000 PLN

2. Stan surowy otwarty: 68000 PLN

3. Stan surowy zamknięty: 28000 PLN

4. Instalacje sanitarne: 27000 PLN

5. Instalacje elektryczne: 5000 PLN

6. Wykończenie zewnętrzne: 23000 PLN

Razem (1-6): 184000 PLN

 

Moje wątpliwości :

1. W projekcie jest dach stalowy - czy bardzo dobra blacha wyjdzie znacząco taniej niż dachówka, bo wolałabym jednak ceramikę?

2. Czy więźba w formie wiązarów i podwieszane sufity to dobre rozwiązanie? Nie pękają potem te regipsy? Jeśli miałoby pękać, to wolę dołożyć, aniżeli męczyć się potem z remontami.

Z drugiej strony podoba mi się szybszy czas budowy (czas to pieniądz), brak ścian nośnych wewnątrz (spora oszczędność) i pełna swoboda aranżacji.

3. Tuż przy działce mam wszystkie media, w tym gaz, ale czy warto inwestować w instalację gazową dla tego małego domku, skoro i tak kuchenkę zrobię indukcyjną? I być może solary (warto?), ekspozycja południowa i dach ku temu sprzyjają.

4. Polecaliście tu często podłogówkę w sypialniach, a mnie ją przy pierwszym domu zdecydowanie odradzano w pokojach. Czy przez te parę lat coś się zmieniło w tej technologii ?

 

To chyba wszystko, co mnie nurtuje. Będzie na pewno kominek ( jest w sercu domu, więc fajnie ogrzeje), będą wszystkie okna jak w projekcie, elewacja i zadaszenie droższe, mam inny pomysł,

 

Budowa pod klucz przez firmę. Być może etapami przez różne firmy, ale ciężko by mi to było dopilnować (60 km od miejsca pracy). Poradźcie dobre ludki :)

 

 

 

wiz1-300x300.jpg

 

wiz3.jpg

 

 

p.s.

Jeszcze mi się przypomniało - na minus - dom ma aż 2,92 cm wysokości parteru, moim zdaniem za dużo i za duża kubatura. W salonie z otwartą kuchnią idealnie, ale w małych sypialniach niekoniecznie. Nie wiem tylko, czy obniżenie domku nie zaburzy proporcji :rolleyes:

 

http://www.tanieprojektydomow.com.pl/produkt/murator,m184,przystepny-d615.xhtml

 

I na plus - mam kuzyna konstruktora (projekt), drugi produkuje więźby na Podhalu, a wujek jest dekarzem (raczej kładzie dacy z blachy). Tylko że to wszystko na drugim końcu Polski.

Edytowane przez malwusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkuje więźby na Podhalu, wiązary, domów nie buduje niestety.

Ktoś inny by musiał ten szkielet zbudować, a te firmy budowlane to chyba raczej mają swój materiał z narzuconą odpowiednio marżą :rolleyes:

Nie myślałam wcześniej o szkieletowcu, ale jedna firma tak urzekła mnie swoją robotą, że zrobiłam nawet wycenę na podobny dom 94 m2 - stan deweloperski z instalacjami za 241 tys. W tym fundamenty, dach blacha lub gont 3D.

Wizualnie to domy moich marzeń, takie wiejskie klimaty, które by tam idealnie pasowały, nie wiem natomiast jak się te domy sprawują, nigdy nie miałam do czynienia ze szkieletami:confused:

Ten wybrany projekt także bym zmieniła wizualnie, bo z tą blachą na dachu w rąbek wygląda jak barak albo magazyn. Koszty kosztami, ale na pewno nie wybuduję czegoś, co mi się nie podoba i do czego nie mam serca.

Edytowane przez malwusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mamy architekta (wujek) i jednocześnie KB (ale projekt przystosuje taniej nie za darmo), i mamy wykończeniówkę czyli meble - (teściu zawodowo robi meble pod zabudowę, jego przyjaciel kładzie płytki etc)- ale to nie wpłynie na koszt budowy do stanu deweloperskiego... Racjonalne jest szukanie projektu do 250 / lepiej niech będzie zapas, a nie zostanę w domu z oknami i dachem ale np bez posadzek...i poproszę teścia o sklecenie taboretu z 5desek i będę sobie siedziała :rolleyes: ps. Zdolność na wyższy kredyt też mamy ale nie moge sobie wyobrazić płacenia jakiś kosmicznie wysokich rat / rata w naszych obliczeniach ma stanowić ok 25% naszych dochodów netto /mc...może bezpiecznie, ale jak jedno straci prace...za marzenia się płaci ale to chyba zbyt ryzykowne...

Pytanie- nie dostałam jeszcze kosztorysu do projektu - metraż - tu za duży o jakieś 20m - to wpływa na koszt, ale tez ten grill na zewnątrz/wewnątrz, lukarny, garaż w bryle, a nietypowe okna?...może uda się odchudzić ten projekt ale pozostawićtaras w takiej formie z grillem? Hmmm dam znać czy wujek będzie chciał w ogóle gadać o przerobieniu tego projektu czy odstrzeli mnie z miejsca i kaze szukać czegoś bardziej 'zwykłego' :bash:

 

 

Też sobie taki kominek zewnętrzny wymyśliłam w pierwszym domu i powiem Ci z ręką na sercu, że tego się prawie w ogóle nie używa :) A kosztował słono, jedna cegiełka ręcznie formowana ponad 3 zł za sztukę, a to tylko materiał. No chyba że lubicie grilla, ja niespecjalnie.

W dodatku kominek wewnętrzny przy ścianie nośnej to także nie jest najlepsze miejsce, powinien być w sercu domu.

Okna przepiękne, ale pomyśl sobie, jak będziesz je miała myć :) Jeśli je zmienisz na zwykłe, czar pryśnie.

Pracownia Dobre Domy ma tak przepiękne wizualizacje, że można się naprawdę zakochać w niejednym domu. Ja sama jak zobaczyłam tę elewację Frodo, to zaczęłam myśleć o użytkowym poddaszu i dopasowywać ten dom do mojej działki :lol2: :

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/frodo/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/frodo/frodo_e2.jpg

 

ale uwierz mi KaLOlina tego się nie da tak wykończyć jak na wizualkach, choćby się nie wiem jak starać. A Telimena ? Nie ma sypialni na dole i to ją totalnie dyskwalifikuje, a jeśli zrobiłabyś ją zamiast garażu, to musisz też zrobić na dole łazienkę, która nie wyjdzie tam w pionie.

Uroczy projekt, ale mało funkcjonalny i bardzo drogi w realizacji. 2500 za m2 w życiu nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w rozmowie z pewnym inwestorem zawiesiłem się na stwierdzeniu powyżej. Czy aby na pewno liczmy powierzchnię podłóg, czyli powierzchnię całkowitą? A może należy liczyć powierzchnię zabudowy? Zakładamy, że wyliczenia są bardzo ogólne.

 

Przykład :

- licząc PZ : dom 10x8,5m w obrysie czyli 85m PZ * 2 (poddasze) 170m * 2500zł/m2 = 425tyś

- licząc PC : dom 10x8,5m w obrysie czyli 85m PC 130m2 (z poddaszem) 130m * 2500zł/m2 = 325tyś

 

Która metodę przyjąć PZ czy PC? Póki co wychodzi mi wersja 2. Rozwiejcie moje wątpliwości ;)

 

Mnie wyliczył jeden z potencjalnych wykonawców tak, że średnio wyszło za m2 powierzchni użytkowej (w tym pomieszczenie gospodarcze) - 2600 zł

ale domek mały, niecałe 100m2, więc i średnia za m2 wyszła większa, poza tym podrażały średnią zadaszenia wejścia i tarasu (dosyć spore i kosztowne).

 

W przypadku bardzo prostego domku z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy , powierzchnia 107 m2 liczona była powierzchnia użytkowa - 100% średniej ceny za metr 2

a różnica pomiędzy powierzchnią całkowitą a powierzchnią użytkową - 50% średniej ceny za każdy metr 2 (czyli te miejsca pod skosami nie liczone do pu liczone były w cenę w połowie).

 

Za garaż w bryle wychodziło jak za m2 mieszkalny, tj. ok. 2500zł m2, za garaż doklejony sporo mniej, zależnie od konstrukcji.

 

Tak mi wyszło za m2 stanu deweloperskiego z instalacjami , ale bez kotła gazowego, 2 kominy, budowa przez firmę od a do z.

 

"Poniżej co zawiera stan deweloperski.

 

W stanie deweloperskim z instalacjami mają Państwo dom w którym trzeba

jeszcze:

pomalować ściany, położyć podłogi,wyposażyć łazienkę, zakupić kominek i

drzwi wewnętrzne, schody jeśli są w projekcie oraz podłączyć prąd,

wodę i szambo z zewnątrz (wewnątrz instalacja jest przygotowana), zakupić i

podłączyć piec c.o. i zasobnik na ciepłą wodę"

 

Przy własnym wkładzie pracy na pewno by wyszło duuuużo taniej, ale trudno powiedzieć o ile. Narzędzia, materiały, transport też kosztują, a mam wrażenie, że niektórzy tego nie liczą . Mimo wszystko warto moim zdaniem samemu porobić, o ile sami nie zarobilibyśmy w tym czasie więcej niż warta byłaby praca budowlańca.

 

No i była to tylko jedna oferta, pewno nie najtańsza, w systemie szkieletowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek

 

mogę oczywiście podać, ale nie wiem, czy będzie to miarodajne, bo to oferta na szkieletowiec, a tutaj 99% osób buduje domy murowane. Chodziło mi bardziej o zasadę wyliczania orientacyjnej ceny budowy domu z użytkowym poddaszem, bo ktoś tu przemnażał przez te 2500 zł metry powierzchni całkowitej, a tu jednak metry pod skosami liczy się połowę taniej ! (te metry których nie wliczamy do powierzchni użytkowej)

 

Ja się jednak skłaniam ku murom, jednak nie liczę za bardzo na niższe ceny, aczkolwiek jeśli się uda zejść, to się nie pogniewam :D

Próbowałam sobie także dziś policzyć cenę m2 wykończeniówki, ale to bardzo trudne.

Zarówno w małym jak i dużym domu musimy mieć kuchnię i łazienkę, sień i pomieszczenie gospodarcze, reszta to już zależnie od wielkości domu.

Te dwa pierwsze pomieszczenia generują oczywiście największe koszty, Ktoś tutaj wspomniał, że jakby miał wydać 1000 zł na m2 wyposażenia, to by tam były same marmury. A mnie w kuchni wyszło ze 2500 tys/m2, a w łazience ok. 1000 zł /m2 i naprawdę nie mam tu żadnych fajerwerków, taka solidna średnia półka, ze sprzętami, które wytrzymają z 10-20 lat. Tę średnią zaniżają mi sypialnie, zwłaszcza te dziecięce - standard IKEA.

Mam parę rzeczy z najniższej półki i z jednych jestem bardzo zadowolona, a inne okazały się porażką (np. tanie panele za 30 parę zł ze szparami po roku - reklamacja nie uwzględniona, "uszkodzenie mechaniczne"). Wymiana nie jest kosztowana, ale bałagan przy tym wkurzający. I listwy do tych paneli chyba droższe niż same panele. Nie warto także oszczędzać na farbach, na wyborze kabiny czy wanny z dobrym akrylem. Baterie można szybko wymienić, z wanną i kabiną to już poważny remont.

Grunt do to dobry projekt, żeby się nie rozhulać jeden metr tu, jeden metr tam, a może poddasze które się przyda ( a guzik się przyda, lepiej dzieciom pomóc mieszkać na swoim! ;))

Mam nadzieję, że dobrze wybiorę :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wazne jest jeszcze to czy dzialłke masz juz wczesnej kupioną i jej zakupu nie wliczasz w koszty. mi wybudowanie samego domu moze i wynioslo ok 300.tys. ale juz z wykonczeniem będzie duzo wiecej.

 

 

działka to osobny koszt, nie wlicza się go do średniej budowy, byłoby to zupełnie niemiarodajne ..

 

A te 300 tys za stan deweloperski to za ile m2 Cię wyniosło? I jak skomplikowany ten dom? Gratulacje, że jesteś już tak blisko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

mamy z żoną marzenie o budowie takiego domku

http://extradom.pl/projekt-domu-aloes-2-BSA1559?gclid=CIOoo4jO38YCFQXnwgod9z8IKQ

i mam prośbę o podpowiedzi i ocenę projektu może ktoś budował ten dom i ma cenne uwagi. Z moich obserwacji to bym zmienił: przedłużenie dachu nad werandą i poszerzenie samej werandy (bo wydaje mi się że jest troszkę za wąska na naszą rodzinę) , wybicie drzwi z garażu na zewnątrz oraz z garażu do kotłowni (planuje opał węglowy). No i najważniejsze czy można marzyć o wybudowaniu tego domu do 300k zł (system gospodarczy z własnym wkładem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy, pomozcie mi w poprawnym zaplanowaniu kosztu budowy domu:

 

pyt1. Ktora powierzchnie przy budynkach parterowych bez poddasza uzytkowego, powierzchnie mnozymy przez ok 2500pln - powierzchnie calkowita czy zabudowy?

 

pyt2. jakie rozwiazwiazanie konstrukcyjne jest najlepsze z punktu widzenia koszt/energooszczednosc:

- parterowa stodola z dachem dwuspadowym,

- kwadratowa parterowka z dachem kopertowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom na planie kwadratu jest ciemniejszy w środku. :)

Co do konstrukcji dachu, to dużo zależy od detali. Jeżeli przekątna budynku duża i do więźby potrzebne będą bardzo długie elementy, to wyjdzie drożej niż dwuspad z równymi krokwiami.

Do szacunkowych kosztów bierzesz powierzchnię podłóg.

 

m.wol - a jak widzisz poszerzanie tej werandy? Dodatkowe łamanie dachu? Czy przy takiej szerokości kotłowni wejdzie planowany kocioł (pamiętaj, że muszą być zachowane pewne odstępy) i czy komunikacja do garażu nie będzie uciążliwa?

Aloes 2 ma 150 m2 po podłogach. Dasz radę zejść do 2k za metr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dodatkowe łamanie a raczej podniesienie i wydłużenie tego dachu nad werandą! a z tą kotłownią to w sumie nie wiem jak to jest z tymi odległościami myśleliśmy o poszerzeniu kotłowni kosztem łazienki bo nie potrzebujemy dużej na parterze bo i tak w założeniu ma być tylko dla gości! dlaczego komunikacja do garażu będzie uciążliwa? Nie wiem jak obliczyć ile może kosztować 1m budowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...