Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, też budowę zaczynałem od czytania forum :)

 

Mieszkam już od 3 sezonów w swoim domu :cool: i mogę podzielić się swoimi doświadczeniami.

 

Ad 1.

Jeśli na samą budowę to spoko, na nasz domek z działką, wykończeniem i wyposażeniem ale bez ogrodzenia wyszło ok 500 :eek:

Działka nieuzbrojona więc wszystkie przyłącz robione były przez nas łącznie z rozbudową sieci wodociągowej i elektrycznej :cool:

Dużo kupowałem przez neta i oczywiście negocjowałem ceny z dostawcami.

 

Ad 2.

Działka jest na styk bo dom, który wybraliście potrzebuje prawie 22 m szerokości.

Ekspozycja jest ważna bo zależy kiedy i jak długo słońce oświetla-ogrzewa dane pomieszczenia :) ( moim zdaniem najlepiej jeśli salon jest na południe a sypialnie na północy )

Ważne jest z jakiej drogi jest wjazd na działkę bo od tego zależy odległość ogrodzenia od drogi !! no i oczywiście czy droga jest odśnieżana w zimie bo potem to może być tak (http://www.eioba.pl/a/2xt4/zima-w-bieszczadach) :D

 

Ad 3.

Projekt i zarazem dom mam bardzo podobny ( http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-475-Montana,526,lustro.html) oczywiście bez tych paskudnych kolumn przy wejściu ;).

 

Teraz wybrałbym dom parterowy ale z dachem dwuspadowym !!

 

Koszt mojego dachu z więźbą, stropem ( bo mam drewniany ) dachówką, ociepleniem ( tylko strop ), obróbka kominów nad dach i innymi gadżetami to ok 80 tyś ( fakt może mam trochę przewymiarowane krokwie ale za to solidne drewna wyszło ok 27 m3 !! )

 

Teraz zrobiłbym na pewno płytę zamiast fundamentu bo łatwiej zaizolować ( brak mostków termicznych ) może drożej ale wydaje mi się że dużo lepiej.

 

Ściany mam z porothermu 25 na zwykłej zaprawie + ocieplenie ( 15 cm szarego z frezem ), okna 3 szybowe oknoplus - Art THERMO - wpuszczone w ocieplenie 3 cm + taśmy, rekuperator no i oczywiście ogrzewanie podłogowe w cały domu !!

 

U mnie ogrzewanie kominkiem z PW ( duży bufor ) + pompa ciepła do CWU i co ( ale tylko w lecie i okresie przejściowym ) + grzałka 6 kW.

 

Teraz kominka bym raczej nie zrobił a jeśli już to tylko taki do klimatu !!

 

Na etapie projektowania to musisz wiedzieć co chcesz, czy chcesz ogrzewać i co :cool: bo na tym etapie można zdecydować czy masz komin ( kominy ) czy rezygnujesz z tego wydatku a koszt 2 kominów systemowych z wentylacją i obróbką klinkierem to ok 6000- 7000 tyś

 

Też nie jestem budowlańce i większość prac wykonywały różne ekipy :

 

1. wykonała od dziury w ziemi po dach + ocieplenie stropu i karton gipsy na suficie.

2. Elektryk

3. Hydraulicy - z nich to średnio jestem zadowolony ( drogo i bez polotu )

4. Montaż okien

5. Tynki - teraz bym wybrał gipsowe

6. Wylewki

7. Flizowanie

 

czyli większość ekipy :bash: we własnym zakresie zrobiłem malowanie, panele, skręciłem meble i własnoręcznie zrobiłem taras drewniany.

 

Doczytałem do końca i nawet odpisałem, może się rady przydadzą :cool:

 

Pozdrawiam

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oprócz prądu i gazu warto pomyśleć o pompę ciepła. Powietrzne zaczynają się od 20.000 z montażem. Zakładając z góry pompę ciepła nie trzeba budować komina i dużej kotłowni.

 

Co do ścian to przychylam się do rady kolegi: silka i dużo styropianu (minimum 20), ale to tylko ściany. Do tego dach 40cm i podloga minimum 15. Ogrzewanie podłogowe w całym domu.

Edytowane przez Klimon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, nie wiem gdzie zamiescic pytanie, jestem nowa takze zakladam nowy temat.

 

interesuje mnie przebudowa stodoly (z piwnica uzytkowa tzn fundamenty wyremontowane zrobiony garaz i piwnica, reszta stodoly nie uzywana jak na zdjeciu widac cala drewniana). Czy da sie postawic w jej miejscu domek jednorodzinny burzac tylko część drewniana? problem polega glownie na tym ze nasz dom (pomaranczowy na zdjeciu )jest postawiony z jednej strony praktycznie w granicy z sasiadem, stodola 1,5 m od tej granicy. Czy w tym przypadku dostaniemy pozwolenie na budowe/ przebudowe/ rozbiorke? wiem ze teraz sa inne wymogi niz 40 lat temu gdy moi dziadkowie stawiali te budynki. moge wrzucic zdjecie w razie potrzeby. dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz prądu i gazu warto pomyśleć o pompę ciepła. Powietrzne zaczynają się od 20.000 z montażem. Zakładając z góry pompę ciepła nie trzeba budować komina i dużej kotłowni.

 

Co do ścian to przychylam się do rady kolegi: silka i dużo styropianu (minimum 20), ale to tylko ściany. Do tego dach 40cm i podloga minimum 15. Ogrzewanie podłogowe w całym domu.

 

Pompa jak najbardziej nawet zamiast kominka koszt taki sam :)

 

To jest dom parterowy więc ociepla się strop nie dach a na podłogę to dałbym 20 cm no ale jeśli ma być płyta to jakby naturalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak już się zastanawiasz nad tym "czy wystarczy pieniędzy" - to projekt w kosmos - chodzi o ten skromny garażyk na 2 samochody 30 metrów kw.

2 Jak jest gaz - to nie ma co kombinować - grzać gazem.

3. Szkody górnicze -to zależy od kategorii szkód - w gminie wszystko wyjaśnią twój domek nie będzie pierwszy , projektant sobie poradzi z odpowiednim fundamentem, ogólnie będzie to polegało na nieżałowaniu stali i betonu;), ściany muszą być z materiałów "mocnych" może być ta silka, kładzionych na normalną spoinę /gruba zaprawa/, strop najlepiej monolityczny...

 

Do Anului - wal do gminy, tam dostaniesz czy to warunki zabudowy czy plan zagospodarowania co na twojej działce /o ile w ogóle/ wolno postawić,

bo tu nikt przecie tego nie wie ?

Edytowane przez beton44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - jak chcesz sie zmieścic w 300 tys to dom 120metrów urzytkowej bez garazu. Z garażem nie ma szans. Poza tym na większosci działek projekt zagospodarownia zakłada powierzchnie biologiczną na poziomie70- 80%. Reszta zostaje na dom i utwardzony teren typy dojazd . Tak wiec 120metrowy z 30 metrowym garazem bedzie miał ciężko sie zmieścic na 9 arach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod poniższym linkiem znajdziesz sporo ciekawych informacji o układzie pomieszczeń domu względem stron świata z naciskiem na wpływ na bilans energetyczny budynku.

 

http://www.muratorplus.pl/technika/zrownowazony-rozwoj/projekt-domu-energooszczednego-rozwiazania-architektoniczne_81235.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na budowę domu chcielibyśmy wziąć ok 300tys kredytu - zdolność jest wyższa, ale cel taki żeby tej kwoty nie przekraczać i skrócić okres kredytowania do akceptowalnego minimum. W tej kwocie chcielibyśmy zamknąć się ze stanem tzw deweloperskim. Na meble, łazienki, wykończenia itd. znajdą się inne środki.

 

Co wy opowiadacie 300 tyś na tzw. stan deweloperski to spokojnie wystarczy !! tak wiem to bo ma właściwie taki sam metraż i to z garażem 35 m2 który jest wg mnie niezbędny i na gotowo z działką wyszło niecałe 500 tyś !! :)

Edytowane przez krbaton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, jak bym się miała drugi raz budować, to wybrałabym prąd do grzania. Aktualnie mam gaz, ale w przypadku prądu gaz można całkowicie olać i nawet nie robić przyłącza :-) Poza tym prąd jest aktualnie jedynym źródłem energii, które jesteśmy sobie w stanie sami produkować.

Gazu nie mam bo jak budowałem to jeszcze nie było możliwości przyłącz ale w planie była kotłownia z gazem ( ciekawe co mnie opętało ) :) teraz grzeje kominkiem z PW + pompa ciepła i grzałka. i jest ok, chodź teraz zrezygnowałbym z kominka na rzecz większej pompy 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wypowiedzi.

 

Co do projektu - niestety przy zabudowie parterowej i podobnych powierzchniach ciężko o projekty z dachami dwuspadowymi, tym bardziej jeśli mamy takie a nie inne dozwolone kąty nachylenia - jak już się coś znajdzie to jamniko-stodoły. Różnica w kosztach takiego dachu będzie na tyle spora, że warto rozważać zmiany? Z garażu nie chciałbym rezygnować, będąc świadomym kosztów - to że nie muszę zimą skrobać auta jest warte każdej kasy, przyzwyczaiłem się i nie chcę tego zmieniać :)

 

Co do ogrzewania - olanie gazu i grzanie samym prądem wydaje mi się trochę skazywaniem się na jedno źródło - co będzie zimą, gdy drzewo zawali się na kable, poprzerywa i parę dni bez prądu zostaniemy? Brak alternatywy mnie trochę przeraża i stąd też ten kominek. O tych pompach zdecydowanie poczytam, bo przyznam koncept byl mi nieznany - to się jakoś szybko amortyzuje?

 

Zastanawiam się jeszcze nad samym gruntem - czy działki odrolnione (znaczy takie, które kilka-kilkanaście lat wstecz były polem uprawnym) należy jakoś szczególniej sprawdzać? W sensie odwiert jakiś wykonać, żeby sprawdzić czy pod spodem jakiejś kosztownej wtopy nie ma? ile taka usługa może kosztować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do ogrzewania - olanie gazu i grzanie samym prądem wydaje mi się trochę skazywaniem się na jedno źródło - co będzie zimą, gdy drzewo zawali się na kable, poprzerywa i parę dni bez prądu zostaniemy?

 

Zastanawiam się jeszcze nad samym gruntem - czy działki odrolnione (znaczy takie, które kilka-kilkanaście lat wstecz były polem uprawnym) należy jakoś szczególniej sprawdzać? W sensie odwiert jakiś wykonać, żeby sprawdzić czy pod spodem jakiejś kosztownej wtopy nie ma? ile taka usługa może kosztować?

 

Gaz bez prądu też nie ogrzeje. Pompy kotły sterowniki to wszysto wymaga prądu. Chyba że zrobisz grawitacyjne CO na grubych rurach i zamontujesz stary kocioł.

 

Grunt czy się nadaje powinno sie sprawdzać zawsze a jak nieznany teren to tym bardziej tzn ja bym przed zakupem wiercił. Ile to kosztuje od ~600-1000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, będziemy szukać. Jakby ktoś miał namiar na sprawdzoną firmę, która świadczy takie usługi na Śląsku (Katowice-Mysłowice i okolice), to będę wdzięczny za wiadomość.

 

Jako alternatywę dla ogrzewania prądem/gazem widzieliśmy właśnie kominek. Kolega ma takie rozwiązanie - w niektóre dni ogrzewają dom kominkiem, w inne gazem - czy takie coś w ogóle ma sens? Podejrzewam, że lepiej skupić się na jednym i zrobić je porządnie,

 

Natomiast w kwestii samych szkód górniczych - kto powinien udzielić mi informacji nt. klasy szkód na danej działce - okręgowy urząd górniczy? urząd miasta? Czy może bezpośrednio do kopalni uderzać? Rozumiem, że w zależności od klasy, inne są wytyczne dot. zabezpieczania obiektu i tylko po ich spełnieniu kopalnia zwraca część kosztów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wypowiedzi.

 

Co do projektu - niestety przy zabudowie parterowej i podobnych powierzchniach ciężko o projekty z dachami dwuspadowymi, tym bardziej jeśli mamy takie a nie inne dozwolone kąty nachylenia - jak już się coś znajdzie to jamniko-stodoły. Różnica w kosztach takiego dachu będzie na tyle spora, że warto rozważać zmiany? Z garażu nie chciałbym rezygnować, będąc świadomym kosztów - to że nie muszę zimą skrobać auta jest warte każdej kasy, przyzwyczaiłem się i nie chcę tego zmieniać :)

 

 

Też wolę 4 spadowy, tak jak napisałem wcześniej dach nieocieplony ( tylko strop ) 310 m2 = ok 80 tyś :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...