Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja zmieniłem strop z drewnianego na terive.

Do stanu zamieszkania, czyli głownie do wykonczenia salonu, kuchni lazienki.

 

Sypialnie i pokoje przeniose z mojego terazniejszego zmieszkania - są roczne wiec nie warto ich teraz wymieniać. Jak Twoj projekt sie zwie?

 

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-475-Montana,526,lustro.html

Trochę większy ale to przez garaż :)

Mój na gotowo do zamieszkania właściwie wszystko nowe ( bo całe moje poprzednie mieszkanie zmieściło się w sypialni ;) ) łącznie z agd, 2x tv wyszedł ok 400 ( nie mam tylko ogrodzenia ) proste wykończenia we własnym zakresie ( malowanie, panele, składanie mebli ) pozostałe rzemieślnicy ( nie mylić z fachowcami ).

Na przemyślanych decyzjach można spokojnie zaoszczędzić nawet ok 30 tyś ( teraz już to wiem ) jak to się mówi mądry polak po szkodzie :)

Edytowane przez krbaton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawie taki sam tylko z podwójnym garażem :) martwi mnie w opisie tego projektu, że nie ma stropu :/ "

(bez stropu) sufit podwieszany (2x płyta g-k) + folia paroizolacyjna + wełna mineralna 25 cm "

 

Zależy co rozumiesz przez " do stanu zamieszkania "

 

A co jest złego w takim rozwiązaniu ? Ja wręcz planuję zrezygnować ze stropu monolitycznego i tradycyjnej więźby na poczet wiązarów prefabrykowanych, gdzie dolny pas kratownicy stanowi strop. Jest to przecież tańsze rozwiązanie, chyba, że jestem w błędzie to sprostujcie mnie proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta Montana jednac slabo wyglada jej "energooszczednosc".

 

A propos ceny za metr i ceny za cala budowe to niestety na forum widac ogromne zroznicowane i zupelnie inne zrozumienie tematu. Jedni pisza o faktycznym stanie surowym zamknietym, developerskim a inni ze razem z pozwoleniami, z doprowadzeniem mediow, dzialkami, ogrodzeniem, itd.

 

Czy osoby majace na swojej dzialce domy ktore kosztowaly ok 300kPLN moga wypowiedziec sie tutaj z nieco jasniejsza definicja co wchodzi w sklad tej kwoty?

np.

jaka bryla (parter czy pietro), jaka powierzchnia (metry uzytkowe/metry zabudowy), jaki fundament (plyta czy tradycyjny), jaki dach (stropodach/dwuspad/wielospad + czym pokryte), forma wkladu wlasnego i standard wykonczenia, cos jeszcze? Nie doliczajcie kosztu dociagniecia mediow, dzialek, kostki, ogrodzenia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, ze moim marzeniem byloby postawienie domu ok 130-140m2 powierzchni uzytkowej, parterowki bez uzytkowego poddasza, bez garazu (z mozliwoscia doklejenia do domu 2 stanowiskowego przyszlosci), z prostym dwuspadowum dachem gdzie znajdzie sie miejsce na szpargaly (wiazary z przestrzenia pelnej wysokosci po srodku), z zadaszonym tarasem poza bryla domu zeby nie tracic powierzchni, z 3 sypialniami, bez kominow ani kominka, z ogrzewaniem poglogowym np. na prad, z pomieszczeniem na rowery/kosiarke/spizarnie, z miejscem na pralnie, mala lazienka w strefie dziennej i duza w strefie nocnej, z wyraznym rozgraniczeniem stref w domu, z oknami maksymalnie uproszczonymi (pakiety i proste drzwi balkonowe), ze skutecznym systemem wentylacji (klimatyzjacje moge przeniesc z obecnego mieszkania - mam 3 splity). Jezeli taki dom mozna zbudowac za ok 250tys jedynie ekipami i sa sam dom (fundamenty, sciany, okna, wiazary, pokrycie dachu, wszelkie instalacje w tym wentylacja, bufory ciepla czy tam zbiorniki na CWU, tynki wewnetrzne i zewnetrzne, ocieplenie scian i stropu) to nawet bym sie skusil.

 

Pozostaje nam 50tys na podlogi, kuchnie (meble i sprzety) + lazienki (kafelki + wanny/kabiny i inne sprzety), kafelkowanie i wyposazenie pomieszczen gospodarczych, oswietlenie i kontakty. Mebli i wyposazenia pokoi nie licze bo mozna kupic tapczan za 700pln albo wyro za 10tys.

 

Czy powyzsza kalkujacja ma sens? Wiem ze do zrobienia pozostanie ogrodzenie, brama/furtka, jakies domofony, miejsce na kosz, kostka, ogrod, wiata itd. ale nie jest to niezbedne do zycia przez pierwszy rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w takim rozwiązaniu ? Ja wręcz planuję zrezygnować ze stropu monolitycznego i tradycyjnej więźby na poczet wiązarów prefabrykowanych, gdzie dolny pas kratownicy stanowi strop. Jest to przecież tańsze rozwiązanie, chyba, że jestem w błędzie to sprostujcie mnie proszę :)

Nic złego nie widzę w takim rozwiazaniu, ale mam strop drewniany i tzw strych -można gdzieś gromadzić różne rzeczy ;)

Czy tańsze twoje rozwiązania to nie wiem ale dachówka trochę waży i przez to krokwie i te wszystkie inne rzeczy nawet mam trochę na wyrost :)

Edytowane przez krbaton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta Montana jednac slabo wyglada jej "energooszczednosc"

 

Domy parterowe z dachem czterospadowym tak mają :)

Dlatego zastosowałem dobre ocieplenie + okna 3 szybowe + ręku z gwc rurowym + podlogówka w całości i jest naprawdę nieźle :)

 

Całkowity koszt budowy z działką ( 9a = 80 tyś ) rozbudową sieci wodociągowej ( zlozyliśmy się w 6 działek i na koniec gmina zwróciła nam prawie całą kwotę) i przylączem wody, prądu ( k....a czekalismy 2 lata ) pracami ziemnymi ( Koparka parę razy + 4auta ziemi - taniej ) kamieniem dookoła domu, tarasem drewnianym, gwc rurowym 30 m ( tymi ręcami robione ), dachówką ceramiczna, kominkiem z pw, dwoma kominami, buforem kombinowanym, pompą ciepła do cwu i całym wykończeniem wewnątrz łącznie z wyposażeniem = 485 tyś ( więcej nie miałem bo to niestety kredyt na 100 lat ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domy parterowe z dachem czterospadowym tak mają :)

Dlatego zastosowałem dobre ocieplenie + okna 3 szybowe + ręku z gwc rurowym + podlogówka w całości i jest naprawdę nieźle :)

 

Całkowity koszt budowy z działką ( 9a = 80 tyś ) rozbudową sieci wodociągowej ( zlozyliśmy się w 6 działek i na koniec gmina zwróciła nam prawie całą kwotę) i przylączem wody, prądu ( k....a czekalismy 2 lata ) pracami ziemnymi ( Koparka parę razy + 4auta ziemi - taniej ) kamieniem dookoła domu, tarasem drewnianym, gwc rurowym 30 m ( tymi ręcami robione ), dachówką ceramiczna, kominkiem z pw, dwoma kominami, buforem kombinowanym, pompą ciepła do cwu i całym wykończeniem wewnątrz łącznie z wyposażeniem = 485 tyś ( więcej nie miałem bo to niestety kredyt na 100 lat ;) )

 

No i tutaj w koncu widac glos rozsadku, prosty dom o powierzchni 102mkw z wyposazeniem a koszty calkowitej inwestycji z dzialka, drogimi dodatkami (pompa ciepla), kominami itd dochodza prawie do 400tys PLN (nie licze dzialki).

 

Dlatego tez super krbaton ze podsumowales dokladnie co sie sklada na ta kwote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 430 tys. zł do tej pory. Pozostaly meble do salonu, sypialni i pokoju. Ogrodzenie działki 1250 m2, które pewnie puści mnie z torbami. Duża część kostki zrobiona, ale jeszcze pozstalo do ułożenia ok. 110m2 na podjazd. Domek z garażem 160m2. Użytkowej 120m2- parterowy z 4 spadowym dachem. W tej cenie zawarte jest wszystko cała papierologia i materiał nawet ten najdrobniejszy. W cenę nie wliczyłem tylko kosztu działki, ponieważ ją miałem i nie wiem jaka jest jej wartość. Też myślałem, że wyjdzie mnie to taniej, ale jak ktoś nie ma kasy to niech nie wierzy w bajki i 2 razy się zastanowi. Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj w koncu widac glos rozsadku, prosty dom o powierzchni 102mkw z wyposazeniem a koszty calkowitej inwestycji z dzialka, drogimi dodatkami (pompa ciepla), kominami itd dochodza prawie do 400tys PLN (nie licze dzialki).

 

Dlatego tez super krbaton ze podsumowales dokladnie co sie sklada na ta kwote.

 

Trochę więcej bo pow. użytkowa 119,80 m2 ale czy to coś zmienia :)

400 tyś to ceny z 2011/2012 muszę uściślić, kupiłem całe nowe wyposażenie AGD łącznie z tosterem i czajnikiem ( coby kolory pasowały ;) )oraz dwa TV jeden duży a drugi większy :cool: + meble na wymiar do kuchni, reszta gotowce z ikei ( wcale nie takie tanie ale tańsze 2x od robionych na wymiar ) nie pamiętam dokładnie ( albo wyrzuciłem to z pamięci ) ale kwota oscylowała ok 20 :jawdrop: a jak napisałem wcześniej jeśli dokonuje się przemyślanych wyborów to szacuję, że można zaoszczędzić jeszcze ok 30 tyś np. rezygnacja z komina/nów, samodzielne rozprowadzenie kanałów wentylacji, samodzielne rozłożenie styropianu i podłogówki, rezygnacja z kominka kosztem bardziej bezobsługowych nośników energii ( ja nie miałem wyjścia bo z gazem był problem a i prąd pojawił się po roku od wprowadzenia się do domu ) , rezygnacja z kaloryferów czy stałe okna zamiast otwieranych.

 

To już z 400 schodzimy na 350 :) nie wiem czy jeszcze można odliczyć vat ja się zawiozłem i trochę kaski wróciło łącznie i indywidualna interpretacja podatkowa i miałem zwrot za pc :), resztę moim zdaniem można już tylko zaoszczędzić na jakości materiałów lub gorszych parametrach :/

 

Ale to mogę powiedzieć już po wybudowaniu !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, ceny są tak różne, bo każdy podaje wydaną kwotę, ale za różne zakresy.

Ja chcąc wydać 300tys nie myśle nawet , że ma być w tej kwocie płot, kostka i czajniczki i tv. Bo biorę kredyt na dom, środki własne mam jakieś "drobne" na projekt i opłaty i przyłącza, więc może bardziej określę pułap kompletności - tyle na ile bank uzna, że dom jest skończony i do zamieszkania, czyli bez ogrodów płotów podjazdów w kostce, bez wyposażenia. To są rzeczy, które gdzieś tam sie bedzie powoli robić/kupować ze środków bieżących poza kredytem. Czyli z miesiąca na miesiąc coś się skubnie po wypłacie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja licze to tak:

350 000 - dom 140m2, parterowy, bez poddasza uzytkowego i bez garazu, z dobrych materialow i celujac w ok Ep w okolicach 40-50kW

15 000 - pozwolenia, papiery, projekt, media, zgody itd

15 000 - kostka na drodze dojazdowej (ok 150m2, dom w drugiej linii, droga jakies 5 x 30m, tylko do mojego domu.

15 000 - kostka wokol domu - ok 100-150m2

10 000 - brama i furtka?

4 000 - ogrodzenie na jednym z bokow dzialki (obecnie ogrodzone 3 z 4 bokow dzieki sasiadom)

2 000 - ziemia, posianie trawy,

20 000 - kuchnia ze sprzetami i meblami

15 000 - salon

20 000 - lazienka duza i mala

20 000 - sypialnia i 2x pokoje malych dzieci (czesc mebli do przeniesienia z obecnego domu)

30 000 - nieprzewidziane wydatki

-----------

350 za dom + 160 za wykonczenie do zamieszkania = ~510 to zamieszkania od zaraz

 

Czy nie przesadzilem? Co konkretnie mozna miec w cenie ok 2500 za metr uzytkowy - podlogi czyli np. jakis panel lub plytki za 50pln/m2 cz sama wylewka, czy mam w tym juz plytki np. w kuchni, lazienkach i w kotlowni? Czy mam juz w tym kontakty/wlaczniki? Czy w tej cenie mam juz sufity, pelne ocieplenie, drzwi wejsciowe itd? Proboje zlapac balans miedzy roznymi opiniami i jednoczesnie oszacowac po prostu czy mnie stac na taka inwestycje czy tez nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrodzenie frontowe kute, jako tako wyglądające, ale bez nadmiaru dodatków i ozdób, 2 furtki, brama przesuwana z napędami, na 30 cm podmurówce z klinkieru to koszt około 1000 zł /mb. Oczywiście można też zrobić z marketowych przęseł i furtek w cenie 200 zł/ sztuka... a za parę lat jak odbuduje się fundusze wymienić na docelowe...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie do konca sie zgodze ze powinienem rozliczac sie z sasiadami za ich ogrodzenie - owszem, w przypadku potrzeby np. odmalowania ogrodzenia po mojej stronie oczywiscie biore to na klate ale mi wystarczy zwykle ogrodzenie modulowe z siatki zgrzewanej, nie usmiecha mi sie placic za kute ogrodzenie ze slupkami z klinkieru postawionymi 15 lat temu. Co innego jesli sasiad bedzie nosil sie z zamiarem wymiany betonowego "cmentarniaka" lub "siatka" - wtedy w przypadku znalezienia kompromisu pokrywam 50%...

 

Analogicznie byloby z mediami - jesli mieszkajacy na koncu ulicy sasiad zrobil sobie przylacza do mediow 15 lat temu za kwote 30tys pln a ja kupilem dzis dzialke w polowie drogi to nie poczuwam sie w obowiazku placic mu za to. Sami z ojcem 20 lat temu stawialismy dom i jak dzis pamietam, ile miesiecy walki ojciec spedzil na zalatwianiu przydzialu mody i przylacza elektrycznego - wtedy w okolicy stalo moze 10 domow i bylismy blisko decyzji zbudowania na wlasnej dzialce i za wlasne pieniadze stacji trafo i oddaniu jej w akcie darowizny energetyce... Dzis w okolicy mamy pewnie ok 100 domow i zadna rozbudowa sieci na koszt mieszkancow nie byla potrzebna.

 

Co do ogrodzenia frontowego to tak jak pisalem, na dzialke prowadzi droga 30m dlugosci i 5m szerokosci wiec swiatlo wjazdu to 5m i nawet przy zalozeniu 1500pln/mb to wyrobie sie w 10kPLN.

 

Co to ogrodzenia tylnego, i tak mam w zamiarze postawic tam zywoplot wiec oblece zwyklym ogrodzeniem z paneli z siatka zgrzewana wiec koszt nie powinien przekroczyc 100pln za mb czyli przy 33m zakladam ze 4000 max 5000pln wystarczy

Edytowane przez wally666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a co myślicie o wiązarach dachowych? Dużo droższe niż tradycyjna więźba?

Nie koniecznie,pogadaj z fotohobby z Rybnika,z tego co wiem,miał wiązary w miarę przystępnej cenie fajnie zrobione,że nie tracił zbytnio poddasza.

Ja się właśnie tego obawiałem,że za tanio tracę powierzchnię ale widać po jego budowie,że nie zasadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, ceny są tak różne, bo każdy podaje wydaną kwotę, ale za różne zakresy.

Ja chcąc wydać 300tys nie myśle nawet , że ma być w tej kwocie płot, kostka i czajniczki i tv. Bo biorę kredyt na dom, środki własne mam jakieś "drobne" na projekt i opłaty i przyłącza, więc może bardziej określę pułap kompletności - tyle na ile bank uzna, że dom jest skończony i do zamieszkania, czyli bez ogrodów płotów podjazdów w kostce, bez wyposażenia. To są rzeczy, które gdzieś tam sie bedzie powoli robić/kupować ze środków bieżących poza kredytem. Czyli z miesiąca na miesiąc coś się skubnie po wypłacie. ;)

 

No niestety ogrodzenia ani bramy i kostki nie ma w tej kwocie :/ ale za to dom na gotowo bo takie mieliśmy założenie.

Sąsiad od 2 lat zabawia się na poddaszu ;) a ja koszę trawę :)

I dlatego z miesiąca na miesiąc skubie mnie bank ( a kredyt mam w złotowkach ) ;)

Lepiej jest mieć większy kredyt bo glupio jak się okaże że w połowie np dachu kaski niet a tu trzeba wydać 40 tyś :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...