Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co powiecie o tym projekcie?

http://projekty.muratordom.pl/projekt_basniowy,2790,0,0.htm?kdg=1&wsk_1=&gd=&pz_1=&pz_0=&k_1=&k_0=&ll=2&tn=2&web_0=&lp=4&web_1=&wo_0=&br=1&knd_1=45&knd_0=25&p_0=85&p_1=120&a=&c=&g=0&kd=2&kd=3&wsk_0=&wk_1=&wk_0=&mirror=yes&q=&wef_0=&wef_1=&so=1&t=1&wo_1=&v=1&sd=

 

Na forum dosyć często powtarza się hasło: "musisz liczyć ok. 2500zł/m2"...

Mam liczyć m2 czego?

- powierzchni użytkowej? No chyba nie...

- powierzchni zabudowy? Też chyba nie...

- powierzchni podłóg wszystkich pomieszczeń? wydaje mi się, że tak. Mylę się?

 

 

Bryła budynku podoba mi się, rozkład pomieszczeń również (szukam gotowca idealnego, tzn. takiego, w którym jeśli nie muszę to nic nie zmieniam). W moim przypadku interesuje się odbiciem lustrzanym - elewacja od strony salonu, kuchni i tarasu znalazłaby się od strony południowej.

Jest kotłownia na paliwo stałe (gazu brak, w prąd nie wejdę), są 2 pełnoprawne łazienki czyli toaleta+prysznic/wanna. Są przyzwoitej wielkości sypialnie. Rezygnowałbym z jednego komina - nie chcę mieć kominka - jedna kotłownia w domu wystarczy. Może WM "tymi rękoma robiona".

 

Co sądzicie o tym projekcie w kontekście budowania z budżetem 300k? Oczywiście uzbrojona i ogrodzona działka jest.

 

http://cdn3.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m165-basniowy-Domy-2790-18-37836_2186567.jpg

http://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/products/ET39/rzut_parteru-500x500.jpg?66e83c4165a234cdda478a9c55cb90db

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

To mój pierwszy post na forum, więc na początek chciałem się przywitać.

Przymierzamy się do budowy, na razie jesteśmy na etapie planów i zbierania funduszy. Mamy na działkę, resztę planujemy sfinansować kredytem i ze sprzedaży mieszkania - łącznie właśnie ok. 300 tyś zł.

Podoba nam się projekt:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii

Ma wszystko na czym nam zależy: kotłownio-pralnię, spiżarnię, łazienkę w której można zmieścić wannę i natrysk i oddzielne wc. I to wszytko w pasującym nam układzie, na w miarę niewielkiej powierzchni.

 

Z tego co zdążyłem wyczytać na forum to taki domek byłby osiągalny, ale tak na styk. Trochę się tego "na styk" boję, bo wiadomo coś może wyskoczyć, a nie chciałbym zostać z ukończonym w 3/4 domem i bez kasy.

Sam niestety wiele nie zrobię, mogę zrobić elektrykę, malowanie, panele i to chyba tyle, wiec zostaje branie ekip.

Zastanawiam się nad "potanieniem" projektu. Pierwsza sprawa - na pewno nie chcemy kominka, więc chyba odpada jeden komin?

Druga sprawa: na 100% nie będziemy wykorzystywać poddasza. Czy w związku z tym zamiana stropu na drewniany da zauważalne korzyści finansowe? Jest to w ogóle wykonalne?

Z pokryciem dachu celowałbym w blachę, jest chyba sporo taniej niż dachówka. Ogrzewanie gazowe, na 90% grzejniki.

 

Myślę również nad garażem - planuje osobno stojący, na 2 auta. Pytanie czy budować go równolegle, czy po zakończeniu domu. Za drugą opcją przemawiają koszty - będę wiedział czy mnie w ogóle stać, jak nie, to zadowolę się jakimś blaszakiem do czasu aż będę miał kasę. Z kolei przy budowie równoległej, ekipa budująca robi jedno i drugie, nie umawiam się 2 razy, nie muszę dwa razy szukać materiałów, płacić transportu itd. Może na początek postawić garaż w stanie surowym, a resztę sobie darować do zakończenia domu? Jak w ogóle kosztowo za m2 wychodzi budowa garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobisz bo nie umiesz czy nie masz czasu? Czy masz kogoś do pomocy? Rozważałeś szkielet drewniany? Dużo można zrobić samemu.

 

Nie wiem jakie są ceny na Śląsku, u mnie w okolicy ekipami za 300tysi byłoby chyba na styk. Garaż - najprościej i najszybciej zrobić wiatę obitą płytami OSB. Cztery albo sześć stop fundamentowych, na nich belki połączone belkami poprzecznymi u dołu i u góry , całość obita płytami. Dach jednospadowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o tym projekcie?

http://projekty.muratordom.pl/projekt_basniowy,2790,0,0.htm?kdg=1&wsk_1=&gd=&pz_1=&pz_0=&k_1=&k_0=&ll=2&tn=2&web_0=&lp=4&web_1=&wo_0=&br=1&knd_1=45&knd_0=25&p_0=85&p_1=120&a=&c=&g=0&kd=2&kd=3&wsk_0=&wk_1=&wk_0=&mirror=yes&q=&wef_0=&wef_1=&so=1&t=1&wo_1=&v=1&sd=

 

Co sądzicie o tym projekcie w kontekście budowania z budżetem 300k? Oczywiście uzbrojona i ogrodzona działka jest.

 

http://cdn3.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m165-basniowy-Domy-2790-18-37836_2186567.jpg

http://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/products/ET39/rzut_parteru-500x500.jpg?66e83c4165a234cdda478a9c55cb90db

 

To jest drogi projekt, dużego domu z dużym dachem, z dużą powierzchnią podcieni, które są dużo droższe, niż gdyby były pokojem wewnątrz domu po tym samym obrysie.

 

 

 

Witam

To mój pierwszy post na forum, więc na początek chciałem się przywitać.

Przymierzamy się do budowy, na razie jesteśmy na etapie planów i zbierania funduszy. Mamy na działkę, resztę planujemy sfinansować kredytem i ze sprzedaży mieszkania - łącznie właśnie ok. 300 tyś zł.

Podoba nam się projekt:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii

Ma wszystko na czym nam zależy: kotłownio-pralnię, spiżarnię, łazienkę w której można zmieścić wannę i natrysk i oddzielne wc. I to wszytko w pasującym nam układzie, na w miarę niewielkiej powierzchni.

 

A to jest fajny, mały domek, realny za 300 tyś.

 

Co do Twoich rozważań - nie popełniaj mojego błędu. Żadnych kominów, 100% podłogówka, Pompa ciepłą powietrze-woda, bez buforów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To mój pierwszy post na forum, więc na początek chciałem się przywitać.

Przymierzamy się do budowy, na razie jesteśmy na etapie planów i zbierania funduszy. Mamy na działkę, resztę planujemy sfinansować kredytem i ze sprzedaży mieszkania - łącznie właśnie ok. 300 tyś zł.

Podoba nam się projekt:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii

Ma wszystko na czym nam zależy: kotłownio-pralnię, spiżarnię, łazienkę w której można zmieścić wannę i natrysk i oddzielne wc. I to wszytko w pasującym nam układzie, na w miarę niewielkiej powierzchni.

 

Z tego co zdążyłem wyczytać na forum to taki domek byłby osiągalny, ale tak na styk. Trochę się tego "na styk" boję, bo wiadomo coś może wyskoczyć, a nie chciałbym zostać z ukończonym w 3/4 domem i bez kasy.

Sam niestety wiele nie zrobię, mogę zrobić elektrykę, malowanie, panele i to chyba tyle, wiec zostaje branie ekip.

Zastanawiam się nad "potanieniem" projektu. Pierwsza sprawa - na pewno nie chcemy kominka, więc chyba odpada jeden komin?

Druga sprawa: na 100% nie będziemy wykorzystywać poddasza. Czy w związku z tym zamiana stropu na drewniany da zauważalne korzyści finansowe? Jest to w ogóle wykonalne?

Z pokryciem dachu celowałbym w blachę, jest chyba sporo taniej niż dachówka. Ogrzewanie gazowe, na 90% grzejniki.

 

Myślę również nad garażem - planuje osobno stojący, na 2 auta. Pytanie czy budować go równolegle, czy po zakończeniu domu. Za drugą opcją przemawiają koszty - będę wiedział czy mnie w ogóle stać, jak nie, to zadowolę się jakimś blaszakiem do czasu aż będę miał kasę. Z kolei przy budowie równoległej, ekipa budująca robi jedno i drugie, nie umawiam się 2 razy, nie muszę dwa razy szukać materiałów, płacić transportu itd. Może na początek postawić garaż w stanie surowym, a resztę sobie darować do zakończenia domu? Jak w ogóle kosztowo za m2 wychodzi budowa garażu?

 

Buduję Kornel Energo - można powiedzieć identyczny dom jak Erin, metodą gospodarczą. Na dzień dzisiejszy SSZ okna z roletami 3 szyby, na dachy blachodachówka bud-mat venecja + elektryka, ocieplony strop drewniany, część hydrauliki i kupiony tynk gipsowy razem z projektem i dokumentacją (pozwoleniami, mapami itp) koszt budowy 85 tyś. ... Kolega ma wybudowanego Eirna II z garażem - wszystko robiły mu firmy wydał około 250- 280 tyś. Mała miejscowość, więc koszty robocizny tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobisz bo nie umiesz czy nie masz czasu? Czy masz kogoś do pomocy? Rozważałeś szkielet drewniany? Dużo można zrobić samemu.

 

Nigdy nie murowałem, kafelkowałem itp. nie miałem nawet okazji przyjrzeć się jak się większość tych rzeczy robi. Nie chcę brać się za coś, co wiem że mogę spaprać i będzie kłopot. Do pomocy też za bardzo nie mam nikogo, czasem pewnie mógłbym poprosić kogoś z przyjaciół czy rodziny, ale bez przesady - każdy pracuje, ma swoje życie.

Mam kuzyna który buduje domy - ale mieszka na drugim końcu Polski. Jest raczej dobry, ludzie go chwalą i sobie polecają. Ale u siebie w okolicy jak ma dom do postawienia, to dobiera sobie kilku ludzi i budują. U mnie, musiałbym ich gdzieś zakwaterować, dać jeść - nie wiem czy chce mi się w to bawić. Jak zrobi coś nie tak, to będzie głupio powiedzieć. Gdzieś czytałem temat czy brać szwagra do budowy i wszyscy byli na nie - i w sumie też tak myślę.

 

A to jest fajny, mały domek, realny za 300 tyś.

Co do Twoich rozważań - nie popełniaj mojego błędu. Żadnych kominów, 100% podłogówka, Pompa ciepłą powietrze-woda, bez buforów.

Zobaczymy jak będzie. W okolicy gdzie mamy upatrzone działki jest bezproblemowy dostęp do gazu i chyba będziemy szli w tym kierunku. Co do podłogówki - nie jestem przekonany, kafelkować będziemy tylko kuchnię, łazienki i ewentualnie wiatrołap, reszta panele, może deska jak się uda - a to średnio współgra z podłogówką. Niby są panele do podłogówki, ale droższe. do tego specjalny podkład itd. Nie mówię, że nie chciałbym podłogówki, ale jak się liczy każdy grosz, to wolę postawić na tanie, proste i sprawdzone rozwiązania.

 

Buduję Kornel Energo - można powiedzieć identyczny dom jak Erin, metodą gospodarczą.

Na dzień dzisiejszy SSZ okna z roletami 3 szyby, na dachy blachodachówka bud-mat venecja + elektryka, ocieplony strop drewniany, część hydrauliki i kupiony tynk gipsowy razem z projektem i dokumentacją (pozwoleniami, mapami itp) koszt budowy 85 tyś. ... Kolega ma wybudowanego Eirna II z garażem - wszystko robiły mu firmy wydał około 250- 280 tyś. Mała miejscowość, więc koszty robocizny tańsze.

 

Czyli robiłeś strop drewniany zamiast wylewanego - kwestie finansowe czy inne? Właśnie szwagier mi mówił, ze do parterówki to tylko drewniany - szybciej, łatwiej ocieplić. A my na 100% nie planujemy wykorzystywać poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłogówki - nie jestem przekonany, kafelkować będziemy tylko kuchnię, łazienki i ewentualnie wiatrołap, reszta panele, może deska jak się uda - a to średnio współgra z podłogówką. Niby są panele do podłogówki, ale droższe. do tego specjalny podkład itd. Nie mówię, że nie chciałbym podłogówki, ale jak się liczy każdy grosz, to wolę postawić na tanie, proste i sprawdzone rozwiązania.

 

Nie idź tą drogą ;-) Teraz praktycznie każde panele można kłaść na ogrzewaniu podłogowym, podkład na podłogówkę znajdziesz w każdym markecie. Płytki mam w wiatrołapie, kotłowni, przedpokoju, kuchni i łazienkach, wszystkie pokoje i przedpokój na górze to panele. Zapłaciliśmy za nie całe 26zł/m2, bo promocja była. Spokojnie do 40zł/m2 wyjdą panele. Na forum jest też sporo osób, które mają na podłogówce drewno. Wystarczy poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli robiłeś strop drewniany zamiast wylewanego - kwestie finansowe czy inne? Właśnie szwagier mi mówił, ze do parterówki to tylko drewniany - szybciej, łatwiej ocieplić. A my na 100% nie planujemy wykorzystywać poddasza.

 

 

Strop drewniany to oszczędność, łatwość zrobienia ipt. W przypadku budowy z poddaszem użytkowym TYLKO strop betonowy!. W pozostałych przypadkach można zrobić drewniany, bez szalowania i kombinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zobaczymy jak będzie. W okolicy gdzie mamy upatrzone działki jest bezproblemowy dostęp do gazu i chyba będziemy szli w tym kierunku. Co do podłogówki - nie jestem przekonany, kafelkować będziemy tylko kuchnię, łazienki i ewentualnie wiatrołap, reszta panele, może deska jak się uda - a to średnio współgra z podłogówką. Niby są panele do podłogówki, ale droższe. do tego specjalny podkład itd. Nie mówię, że nie chciałbym podłogówki, ale jak się liczy każdy grosz, to wolę postawić na tanie, proste i sprawdzone rozwiązania.

 

 

 

Powielasz mity z tymi panelami na OP. Każde panele możesz położyć na OP, jakiekolwiek. I w zasadzie każdy podkład na to się nadaje, tylko gruby podkład+panel należy uwzględnić przy układaniu pętli OP. Zazwyczaj trzeba zagęścić o 5cm, w stosunku do płytek. To jest już sprawdzone rozwiązanie, np. u mnie 0d prawie 4 lat, bez problemów. Mozaika także na ogól nadaje się na OP. Jakieś problemy mogą być wyłącznie z długimi deskami, należałoby zasięgnąć opinii fachowca od podłóg drewnianych, niektóre drewna nadają się na OP.

A ze szwagrem rzeczywiście lepiej spotkać się przy wódce, niż na własnej budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie murowałem, kafelkowałem itp. nie miałem nawet okazji przyjrzeć się jak się większość tych rzeczy robi. Nie chcę brać się za coś, co wiem że mogę spaprać i będzie kłopot. Do pomocy też za bardzo nie mam nikogo, czasem pewnie mógłbym poprosić kogoś z przyjaciół czy rodziny, ale bez przesady - każdy pracuje, ma swoje życie.

Mam kuzyna który buduje domy - ale mieszka na drugim końcu Polski. Jest raczej dobry, ludzie go chwalą i sobie polecają. Ale u siebie w okolicy jak ma dom do postawienia, to dobiera sobie kilku ludzi i budują. U mnie, musiałbym ich gdzieś zakwaterować, dać jeść - nie wiem czy chce mi się w to bawić. Jak zrobi coś nie tak, to będzie głupio powiedzieć. Gdzieś czytałem temat czy brać szwagra do budowy i wszyscy byli na nie - i w sumie też tak myślę

 

W takim razie bierz ekipy i rób w technologii, jaką umieją wykonać u Ciebie w regionie.

 

Ja też nigdy nie robiłem nic na budowie. Musiałem się nauczyć jednak bo mieliśmy tylko 210 tysięcy. Dom wybudowałem z piątką szwagrów i resztą rodziny ;) Więc zaprzeczam temu mitowi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o tym projekcie http://z500.pl/projekt/1176/Z376_D,parterowy-dom-z-4-sypialniami-w-tech-drewnianej-z-dachem-dwu-spadowym/komentarze.html ? budowany w wersji murowanej, opalany pelletem? Na poddaszu strych - rupieciarnia, bez opcji typowego użytkowego, więc pewnie strop byłby drewniany, żeby było taniej. Jak oceniacie koszty do deweloperki ze sporym wkładem pracy własnej (murarz+ mąż jako pomocnik)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny ten domek, rozklad pomieszczek taki jak sobie wyobrazalem, juz widze ze jestem w stanie zaczerpnac z niego kilka zmian do swojego. Tu powiekszyc, tu przedluzyc i mam to co chcialem.

 

to w zasadzie pierwszy projekt, który jest właściwie idealny - jedyna zmiana to ewentualne wydłużenie go o 0,5m od str salonu, żeby powiększyć kotłownię i powiększenie wc kosztem łazienki, żeby wstawić prysznic :) tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...