Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/

 

Robienie tego za kilka lat jest bez sensu - wydasz dwa razy pieniądze na to samo - nie lepiej tak zaprojektować, żeby np. od razu wyrzucić kominy wentylacyjne a zrobić WM z reku? Koszt będzie albo ten sam, albo naprawdę niższy. Zwłaszcza jeśli położycie rury sami, co nie jest żadną filozofią. Podobnie z pompą. Może poszukajcie trochę mniejszego domu (z jednym pomieszczeniem mniej i bez komina) to akurat wyjdzie, że będziecie mieć pieniądze na pompę od razu. My zrobiliśmy MTM Zięba (z poddaszem) za 275 tys. (stan na teraz - zostały do zrobienia pierdoły, listwy, lampy niektóre, z większych tynk, mamy pomalowaną elewację po prostu), więc pewnie się Wam uda. Choć z tego co widzę u kolegi, który też podobny rozmiar z Z500 chce budować, to fundamenty i dach są sporo droższe niż u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/

Prąd stale drożeje ? Za granicą ? Bo w Polsce wręcz tanieje.

Gaz ? Mam go przy działce i chciałem grzać prądem.

Paliwa stałe w nowym takim małym domu ?

A czemu tak drogo ? Nie żal wam kasiory ?

Toż to najdroższe systemy grzewcze a tym bardziej pelet.

Paliwo stałe to kocioł+komin+kotłownia a więc jaki koszt tego wszystkiego liczysz ?

Może poszukajcie trochę mniejszego domu (z jednym pomieszczeniem mniej i bez komina) to akurat wyjdzie, że będziecie mieć pieniądze na pompę od razu.

Dokładnie,pompa czy to prąd nie potrzebuje ani kotłowni ani komina bo wystarczy wneka lub suszarnia i min.20tys.zł w kieszeni.

Dlatego paliwa stałe są najdroższym sposobem na grzanie nowych domów.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/

 

Rób od razu tak jak ma być, pominiesz komin, nie rozbudujesz kotłowni, kocioł na pellet odpadnie i zostanie w kieszeni na pompę ciepła. Ja mam identyczny dom, ten sam układ w środku tylko 7m2 mniejszy i z pompą ciepła, rekuperacją, wszystkimi papierami, częścią mebli itd. itp. 280tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że komin i tak będzie musiał być ze względu na kominek, którego mąż nie odpuści, więc skoro i tak będziemy budować komin, to można go zorbić od razu dla kotła na pellet. co do WM to ciągle mam przeświadczenie, ze droga zabawa zwłaszcza z dobrym reku. Chyba będę usiała dokładniej zbadać temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że komin i tak będzie musiał być ze względu na kominek, którego mąż nie odpuści, więc skoro i tak będziemy budować komin, to można go zorbić od razu dla kotła na pellet. co do WM to ciągle mam przeświadczenie, ze droga zabawa zwłaszcza z dobrym reku. Chyba będę usiała dokładniej zbadać temat

 

Hmmm, na pewno masz jakieś sposoby, żeby męża odwieść od kominka ;-)

 

Ja mam komin na wszelki wypadek - najgłupiej wydane kilka tysięcy zł... Zwłaszcza, że mam kotłownię tak usytuowaną, że nie byłoby żadnego problemu kiedyś (w razie nie wiadomo jakiej katastrofy) postawić go na zewnątrz budynku. Co do kosztów reku - znów, zamiast robić kominy wentylacyjne, można od razu zaplanować reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, na pewno masz jakieś sposoby, żeby męża odwieść od kominka ;-)

 

Ja mam komin na wszelki wypadek - najgłupiej wydane kilka tysięcy zł... Zwłaszcza, że mam kotłownię tak usytuowaną, że nie byłoby żadnego problemu kiedyś (w razie nie wiadomo jakiej katastrofy) postawić go na zewnątrz budynku. Co do kosztów reku - znów, zamiast robić kominy wentylacyjne, można od razu zaplanować reku.

 

nad WM z reku ciągle się zastanawiam ale PC pewnie póki co odpuszczę i zostanie pellet, bo tego kominka to nie da rady wyrzucić - całe życie marzył, że będzie miał, więc i tak i tak komin będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nad WM z reku ciągle się zastanawiam ale PC pewnie póki co odpuszczę i zostanie pellet, bo tego kominka to nie da rady wyrzucić - całe życie marzył, że będzie miał, więc i tak i tak komin będzie :)

Kocioł na pellet to ok.10tys.zł,osprzęt konieczny do niego to ok.2tys.zl,komin potrzebny do kotła na pellet to ok.4tys.zl bo do kominka musi być osobny, mamy 16tys.zl to nie dużo mniej niż pompa ciepła.

Gdzie sens ? Tym bardziej że w tym domu nie ma kotłowni a w eksploatacji będzie znacznie taniej niż pellet.

Ale myślenie i liczenie to rzecz nabyta ;)

Kanały do WN z reku to ok.5tys.zl

 

Co do wyboru między WM z reku a grawitacje wolałbym te 5 klocków przeznaczyć jednak na ciepło bez syfu w domu.

Ale jak Wam zależy na kasie to prąd jest najtańszy i syfu też nie będzie tym bardziej w nowiuskim domu,pachnącym świeżością.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pellet to ok.10tys.zł,osprzęt konieczny do niego to ok.2tys.zl,komin potrzebny do kotła na pellet to ok.4tys.zl bo do kominka musi być osobny, mamy 16tys.zl to nie dużo mniej niż pompa ciepła.

Gdzie sens ? Tym bardziej że w tym domu nie ma kotłowni a w eksploatacji będzie znacznie taniej niż pellet.

Ale myślenie i liczenie to rzecz nabyta ;)

Kanały do WN z reku to ok.5tys.zl

 

Co do wyboru między WM z reku a grawitacje wolałbym te 5 klocków przeznaczyć jednak na ciepło bez syfu w domu.

Ale jak Wam zależy na kasie to prąd jest najtańszy i syfu też nie będzie tym bardziej w nowiuskim domu,pachnącym świeżością.

 

znajomy się aktualnie buduje planuje grzać pompą ciepła gruntową i wyceny, które dostał pokazują, że pompa z montaże i wszystkimi elementami to koszt 50-60tys. - jednak iędzy 16 a 60 jest dla mnie za duża różnica tym bardziej, że musimy liczyć każdą złotówkę :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy się aktualnie buduje planuje grzać pompą ciepła gruntową i wyceny, które dostał pokazują, że pompa z montaże i wszystkimi elementami to koszt 50-60tys. - jednak iędzy 16 a 60 jest dla mnie za duża różnica tym bardziej, że musimy liczyć każdą złotówkę :/

 

Szukaj pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
znajomy się aktualnie buduje planuje grzać pompą ciepła gruntową i wyceny, które dostał pokazują, że pompa z montaże i wszystkimi elementami to koszt 50-60tys. - jednak iędzy 16 a 60 jest dla mnie za duża różnica tym bardziej, że musimy liczyć każdą złotówkę :/

Pompa powietrze-woda do tego domku to ok.20-22tys.zl

Pompy gruntowe stają się w nowych domach nie zasadne ekonomicznie.

Reku zależnie od budżetu można kupić od 1,5-10tys.zl ale za 4000zl kupi się już dobry,kanały i anemostaty jakieś 1200zl,samodzielnie rozłożenie w parterowce to jedna sobota.

Dlatego najpierw przyswajanie wiedzy a potem dopiero decyzję.

Tak jest zawsze wychodzi najtaniej.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze.

 

patrze po necie za artykułami na temat kosztów ogrzewania i znalazłam takie zestawienie - wynika z niego , że koszt ogrzewania peletem i powietrzną pompą ciepła jest identyczny - tyle, ze koszt pompy jest prawie 2razy wyższy niż koszt zrobienia kotłowni na pelet. Co o tym sądzicie- przekłamania? czy realia?Ogrzewanie-domu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrze po necie za artykułami na temat kosztów ogrzewania i znalazłam takie zestawienie - wynika z niego , że koszt ogrzewania peletem i powietrzną pompą ciepła jest identyczny - tyle, ze koszt pompy jest prawie 2razy wyższy niż koszt zrobienia kotłowni na pelet. Co o tym sądzicie- przekłamania? czy realia?[ATTACH=CONFIG]348554[/ATTACH]

 

Przekłamane jak cholera. Chociażby stanowczo za duża rozbieżność przy pompie ciepła powietrznej i gruntowej. Różnica w COPie nieduża a już ogrzewanie powietrzną prawie dwa razy droższe, dla powietrznej powinno być 2780zł. Reszta pewnie też podana błędnie.

 

Nie mówiąc już o tym że dla każdego domu to będą inne wyliczenia. Ale jak nie ma gazu to naprawdę lepiej odpuścić sobie pellet i założyć pompę powietrze-woda. A może zamiast zwykłego kominka jakiś biokominek? I już komin robi się zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
patrze po necie za artykułami na temat kosztów ogrzewania i znalazłam takie zestawienie - wynika z niego , że koszt ogrzewania peletem i powietrzną pompą ciepła jest identyczny - tyle, ze koszt pompy jest prawie 2razy wyższy niż koszt zrobienia kotłowni na pelet. Co o tym sądzicie- przekłamania? czy realia?[ATTACH=CONFIG]348554[/ATTACH]

Oczywiście,że przeklamanie i tabelka zrobiona jedynie w celu reklamowym jakiegoś producenta żeby z inwestora zrobić idiote.

Koszt 1kWh z pelletu to ok.0,20zl a z pompy powietrznej 0,10zl czyli 100% więcej pellet.

Z ekogroszka koszt 1kWh wychodzi 0,15-0,17zl a z gazu ziemnego 0,22-0,25zl a z prądu 0,30zl.

Teraz licz wg zapotrzebowania Twojego domu na ciepło co będzie korzystniejsze.

 

U siebie na ogrzewanie i cwu rocznie zuzywam 3300kWh czyli 1000zl pompą powietrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tej tabelki proporcjonalnie dla mojego domu (nie wiem, jaką sobie wzięli powierzchnię pod uwagę: całkowitą, netto, użytkową? )za rok grzania gazem powinnam zapłacić ponad 3500zł, a zapłaciłam 2260zł. Drugi raz jakbym się miała budować, to wybrałabym inny projekt i grzanie prądem albo pompą. Możesz sam stwierdzić, czy przekłamane.

 

Poza tym, jak się bierze koszt samego urządzenia, to może i pompa dużo droższa. Tylko pompa nie musi mieć swojego pokoju, jak piec z podajnikem :-P I syf do tego pieca też chciałby mieć pokój :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...