Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

agao_83 Zrób ogrzewanie takie na jakie cię stać a nie sugeruj się tym co piszą na forum sprzedawcy pomp. Lobbing jest tutaj ogromny bo marże są spore:)

Pompa ciepła fajna sprawa tylko jeszcze za droga jest, tym bardziej jak w twojej okolicy nie ma żadnej dotacji. Może za 5-10 lat będzie to na tyle tanie i sprawdzone że każdy będzie mógł sobie taką kupić.

Sam zastanawiałem się nad pompą i ostatecznie zrezygnowałem. Nie ma sensu kupować takich zabawek tym bardziej gdy dom jest na kredyt a za każdy pożyczoną złotówkę trzeba oddać dwie.

Wiem, że zaraz mnie tu zjedzą na forum ale cóż,

Pompa na tą chwile to mercedes i chyba nie ma sensu napinać się żeby to mieć. Skoda też dobrze jeździ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
agao_83 Zrób ogrzewanie takie na jakie cię stać a nie sugeruj się tym co piszą na forum sprzedawcy pomp. Lobbing jest tutaj ogromny bo marże są spore:)

Pompa ciepła fajna sprawa tylko jeszcze za droga jest, tym bardziej jak w twojej okolicy nie ma żadnej dotacji. Może za 5-10 lat będzie to na tyle tanie i sprawdzone że każdy będzie mógł sobie taką kupić.

Sam zastanawiałem się nad pompą i ostatecznie zrezygnowałem. Nie ma sensu kupować takich zabawek tym bardziej gdy dom jest na kredyt a za każdy pożyczoną złotówkę trzeba oddać dwie.

Wiem, że zaraz mnie tu zjedzą na forum ale cóż,

Pompa na tą chwile to mercedes i chyba nie ma sensu napinać się żeby to mieć. Skoda też dobrze jeździ :)

Mówisz o pompie ciepła,że droga ? 20tys.zł to drogo ?

W takim razie ile kosztuje komin+kocioł na paliwo stałe z koniecznym dodatkowym osprzętem+kotłownia ?

Słucham tej wyceny a właściwie koszt jaki poniosles na te konieczne elementy systemu grzewczego na paliwo stałe.

Czyż nie więcej to wyniesie niż 20tys.zl czyli więcej niż pompa bez kotłowni i komina w niej ?

Masz kalkulator czy z ciemnogrodu ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, ze na Śląsku takie przerwy się nie zdarzaja... U mnie ostatnia dłuższa, 3-godzinna przerwa była dwa lata temu, jak mój dom podłączali do sieci :)

 

U mnie latem w zeszłym roku to 60h bez prądu.

Nie pamiętam tak długiej przerwy.

Generalnie to wyrabiają od 2-3 godzin do max12h.

Znajomy 1,5km dalej nie miał przez przeszło 100 godzin.

W tym samym okresie co u mnie. Tylko u u Niego, linia biegnie przez las do kilku domów.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o pompie ciepła,że droga ? 20tys.zł to drogo ?

W takim razie ile kosztuje komin+kocioł na paliwo stałe z koniecznym dodatkowym osprzętem+kotłownia ?

Słucham tej wyceny a właściwie koszt jaki poniosles na te konieczne elementy systemu grzewczego na paliwo stałe.

Czyż nie więcej to wyniesie niż 20tys.zl czyli więcej niż pompa bez kotłowni i komina w niej ?

Masz kalkulator czy z ciemnogrodu ?

 

No właśnie to jest to o czym mówiłem . Pewnie jestem z ciemnogrodu.

Nie chce mi się tutaj przekrzykiwać i bawić w wyliczanki ale każdy potencjalny budujący powinien sobie sam policzyć co ile kosztuje

Ogólnie ceny podawane przez pompiarzy są zawsze przekłamane na korzyść oczywiście pomp.

 

Pompa tak naprawdę nie kosztuje 20 tyś bo dochodzi montaż TYLKO uprawnionego instalatora która jest droższy niż zwykły porządny doświadczony instalator.

Zawsze mnie śmieszyły ceny kominów podawanych przez pompiarzy 4, 8 a nawet widziałem 10 tyś zł. Mój komin kosztował 2 tysiące, montażu komina także nie można liczyć bo żadna firma stawiająca dom nie obniża ceny budowy domu bez komina bo to prosta i szybka robota.

Takich przykładów jest znacznie więcej ale nie mam czasu teraz. Kiedyś wejdę na wątek poświęcony pompom i napisze więcej.

 

Ja nie jestem przeciwnikiem pomp, sam taką chciałem mieć żeby nie bawić się w groszkiem/pelletem ale niestety matematyka jest twarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój komin kosztował 2 tysiące, montażu komina także nie można liczyć bo żadna firma stawiająca dom nie obniża ceny budowy domu bez komina bo to prosta i szybka robota.

 

Podaj cenę materiału na komin + materiał z jakiego został wykonany.

Podaj koszt materiału na obróbkę (ołów) i ewentualnej fugi czy kleju na płytki (które odpadną).

Później zobaczymy co ta za materiał i sprawdzimy jego trwałość przy kotle z podajnikiem.

Przy okazji sprawdź trwałość zwykłego komina użytego do kotła na wydech spalin z podajnikowca.

Podaj także cenę daszku nad kanałem spalinowym do kotła z podajnikiem (także i takie cuda się montuje).

 

Nie wiem, co masz.

Gdybam.

 

Generalnie podaj kosztorys za same materiały. Sprawdzimy czy został wykonany zgodnie z przepisami i przeznaczeniem.

 

Komin można kupić i za 1000zł.

Jednak ważna jest cało reszta.

 

Nie piszę tego złośliwie.

Sam postawiłem swój komin i wiem, jakie to są koszty, by być zgodny z przepisami.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No właśnie to jest to o czym mówiłem . Pewnie jestem z ciemnogrodu.

Nie chce mi się tutaj przekrzykiwać i bawić w wyliczanki ale każdy potencjalny budujący powinien sobie sam policzyć co ile kosztuje

Ogólnie ceny podawane przez pompiarzy są zawsze przekłamane na korzyść oczywiście pomp.

 

Pompa tak naprawdę nie kosztuje 20 tyś bo dochodzi montaż TYLKO uprawnionego instalatora która jest droższy niż zwykły porządny doświadczony instalator.

Zawsze mnie śmieszyły ceny kominów podawanych przez pompiarzy 4, 8 a nawet widziałem 10 tyś zł. Mój komin kosztował 2 tysiące, montażu komina także nie można liczyć bo żadna firma stawiająca dom nie obniża ceny budowy domu bez komina bo to prosta i szybka robota.

Takich przykładów jest znacznie więcej ale nie mam czasu teraz. Kiedyś wejdę na wątek poświęcony pompom i napisze więcej.

 

Ja nie jestem przeciwnikiem pomp, sam taką chciałem mieć żeby nie bawić się w groszkiem/pelletem ale niestety matematyka jest twarda.

Czemu opowiadasz bzdury ?

Z dzisiaj:

Ja przykładowo dostałem ofertę na nową 9kW 1~ za 21tys. zł za całość.

Za całość czyli z zasobnikiem cwu i montażem.

Czemu bzdury opowiadasz ?

 

I jak z tym kominem,nie tylko w zakupie ale i z gotowym i wykonczonym ?

Matematyka jest twarda i dla wszystkich a być może miałeś chiński kalkulator.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed budową,

 

PC PW 9KW całość (pompa, zasobnik, montaż) wychodzi 22 000 zł.

 

Jak liczyłem gaz (opłata przyłączeniowa, projekt instalacji, pociągnięcie gazu od granicy do domu, dobry piec z zasobnikiem, montaż kotłowni itp) wychodziło mi 17 000 -18 000 zł.

 

Już nawet nie wspominam o procedurach (projekt, PNB), czasie, wymaganiach co do kotłowni, kominiarzu itp...

 

Każdy niech sam Sobie policzy, ale u Mnie wygrała Pompa PW. Zmieści się w pom. gospodarczym 3m2. To też trzeba liczyć ile m2 ma kotłownia, bo każdy m2 domu to kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam się nad projektem Kendra lub Kendra Mała lub wersje BIS:

 

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra/4752/opis

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra_mala/4754

 

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra_bis/5044

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra_mala_bis/21272

 

 

Zastanawiam się czy starczy mi 300k na stan dev a najlepiej żeby się wprowadzić :)

 

zakładając że zlecę fundament, wymurowanie ścian , dach i może CO.

 

Resztę jak prądy, tynki, ocieplenie, zabudowę poddasza itd. zrobiłbym sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agao_83 Zrób ogrzewanie takie na jakie ci

 

zależy mi na jak najniższym koszcie budowy, więc dom nie będzie duży 110m myślę lub coś bardzo blisko tej wartości. Problem przy paliwie stałym jest kotłownia i miejsce na składowanie opału - nie planuję garażu, żeby obniżyć koszty, więc uciekają mi metry "gospodarcze". Ekogroszku nie chcę, bo znajomi mają i wiem, że to straszny syf, a jak pytam o koszty ogrzewania domów, to im wychodzi w granicach 2000-3000 rocznie, więc żadna rewelka. Czystszy jest pellet ale on jeszcze droższy, wiec też nie interes :(

Budować będę za gotówkę, z założeniem, że na wykończenie ewentualnie kredyt - dlatego chcę się zmieścić z jak największą ilością prac (najlepiej ze wszystkim ;) ) w 250tys mniej więcej, żeby nie było konieczności się kredytować - także u mnie złotówkę liczę pojedynczo :)

No i jeśli faktycznie koszty ogrzewania i cwu są w granicach max 2000 rocznie, to wolałabym PC PW zamiast pieca na paliwo stałe, tym bardziej, że pelleciaki mają jednak duuuużą moc i obawiam się, że takiego o małej mocy mogę nie znaleźć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka liczona osobno - to koszt za PC z montażem. Instalacji ogrzewania podłogowego nie liczę, bo robiłabym ją tak czy inaczej bez względu na rodzaj ogrzewania. Teraz kalkuluje czy dawanie 20-22 tys za PC się opłaca biorąc pod uwagę, że będzie bezobsługowe, (ponoć) tanie w eksploatacji i zajmie 2-3 razy mniej miejsca niż tradycyjna kotłownia + opał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy w tym masz zrobienie całej instalacji c.o w domu ( rozdzielacze, rotametry, rury, zawory etc.)?

Nie sądzę,rozdzielacz czy rozdzielacze to jest kwestia ogrzewania podłogowego a nie instalacji źródła ciepła.

Natomiast sądzę,że reszta czyli wpięcie źródła ciepła do instalacji jest w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Panowie, podpowiedzcie prosze, czy rozmawiamy o pompach ciepla PW? Czy dobrze kojarze ze dla PW wymiennikiem ciepla jest GWC / GGWC czy moze mieszam?

Mówimy o pompach p-w czyli powietrze-woda do c.o+cwu.

 

GWC może być podpięty jedynie pod pompy p-w ale do samej cwu ale z tym bym był ostrożny. Pompy do cwu to taka chińska bzdurka mało mająca wspólnego z pompami p-w do c.o+cwu.

 

To są dwa rodzaje całkowicie innych pomp służących do różnych celów.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Reasumujac, chcac oszczednie ogrzewac dobrze izolowany dom za przyslowiowe 300kPLN powinienem kierowac sie w strone PC P-W i grzac tym i co i cwu, prawda? W takim razie czym sie rozni pompa P-W z wymiennikiem gruntowym rozni sie od pomy gruntowej z kolektorem poziomym?

Przede wszystkim o wiele wyższą ceną i minimalnie lepszą sprawnością co dyskwalifikuje ją już na starcie pod względem zasadności ekonomicznej.

 

Poza tym p-w do c.o+cwu nie występuje z wymiennikiem gruntowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...