Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale pompa ciepła to niejako bonus na dodatkowe obniżenie rachunków za ogrzewanie,min.3 krotnie

Podstawa powinno być ograniczenie strat ciepła domu i to dom powinien być głównym warunkiem na niskie rachunki za ogrzewanie.

WM wykonywane przez firmę zależnie od rekuperatora powinna kosztować w przedziale 10-15tys.zl a samemu ok.6tys.zl.

 

 

Mam pytanie- ile procentowo droższe będzie wybudowanie domu w standardzie energooszczędnym takim jak na przykład u Ciebie w porównaniu do domu standardowego ( nie energooszczędnego), skoro jak piszesz, WM wykonywana przez firmę kosztuje w granicach od 10- 15 000 zł bo chyba większość budujących stawia domy korzystając z usług budowlańców. Ile orientacyjnie kosztuje reszta? (ocieplenie, płyta fundamentowa, ciepłe montaże itd) Czy biorąc za przykład wątkowy dom do 300 tysięcy będzie to 5, 10% więcej? Nie mówię o cenie pompy i montażu, bo tę już znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mam pytanie- ile procentowo droższe będzie wybudowanie domu w standardzie energooszczędnym takim jak na przykład u Ciebie w porównaniu do domu standardowego ( nie energooszczędnego), skoro jak piszesz, WM wykonywana przez firmę kosztuje w granicach od 10- 15 000 zł bo chyba większość budujących stawia domy korzystając z usług budowlańców. Ile orientacyjnie kosztuje reszta? (ocieplenie, płyta fundamentowa, ciepłe montaże itd) Czy biorąc za przykład wątkowy dom do 300 tysięcy będzie to 5, 10% więcej? Nie mówię o cenie pompy i montażu, bo tę już znam.

To zależy od samego inwestora i czy ma czas i chęci wdrażać się w budowę czy nie zależy mu na tym bo woli olać system zlecić wszystko bezmyślnie a zająć się fejsem :D

Np w moim przypadku w projekcie gotowym miałem ścianę z U 0,22 czyli z BK24+12cm styro i koszt 1m2 takiej ściany to było ok.74zł ale po zamianie materiału i powstanie automatycznie "cieplejszej" ściany bo z U 0,13 koszt takiej ściany wyniósł mnie tylko 70zł za 1m2 czyli znacznie taniej i cieplej niż w projekcie gotowym a ścian zewnętrznych mam 150m2.

Następna rzecz,komin,w projekcie gotowym miałem dwa kominy,wiedziałem,że nie będę potrzebował komina do kotłowni a wiec zrezygnowałem z postawienia jednego komina czym zaoszczędziłem kasę na np.rekuperator.

Izolowana płyta fundamentowa nie wyszła drożej niż ławy fundamentowe.

Izolacja stropu,w projekcie gotowym miałem wełnę mineralną,która jest droga,zastosowałem tańszy styropian ale za to dałem grubszą warstwę,czyli znowu "cieplej" niż w projekcie gotowym za tą samą kasę.

Okna ? Rozpiętość cen była masakrystyczna siegajaca 100% za okna z pakietem 3 szybowym i szybą 0,5 oraz z podobnym U,moje firmy M&S kosztowały 11000zł a np.Oknoplastu 19000zł.

itd itp.

I jak widzisz,bez użycia własnych rąk kupę kasy już na starcie zaoszczędziłem w porównaniu do projektu gotowego a powstał dom o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło.

 

Podsumowując,jak się myśli i jak komuś zależy to dom energooszczędny zrobi w kosztach projektu gotowego a nawet taniej zakładając identyczny system budowy jednego i drugiego.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung 350m3/h ok.4600zł:

http://allegro.pl/rekuperator-samsung-350m3-h-sterownik-promocja-i6033201260.html

Kanały wentylacyjne 400zl/50mb:

http://allegro.pl/kanal-wentylacyjny-75mm-pe-flex-d2p-termokontrol-i6027357522.html

 

Robią normalnie ludzi za idiotów co poniektórzy :)

No ale przecież:

 

:D

 

 

Az mam chęć odpisać na moją ofertę i przedstawić powyższe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Artur faktycznie grzejesz do +23st C w domu i CWU + CO placisz 1000pln na rok? Wow! To mi przypomina stare czasy i mieszkanie moich rodzicow w bloku z wielkiej plyty, obecnie optymalna temp. w dzien to 20,5-21st C a w nocy w sypialni waha sie w okolicach 18st (oczywiscie nad ranem jest wiecej).

22,5-23st.C :)

W mieszkaniu przy kaloryferach miałem 25st.C :)

No na c.o idzie mi 1700-1900kWh czyli ok.500zl a na cwu podobnie 1400-1500kWh czyli też koło 500zl na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe, wszystkie hurtownie tak reagują - dostają dziennie kilkanaście zapytań ofertowych, jeden człowiek musiałby siedzieć i robić zestawienia. Najlepiej zadzwonić, albo i zajechać. Jak mi kiedyś tłumaczyli, na 100 zapytań z jednego wynika sprzedaż. Dlatego najlepiej pojechać osobiście do 2-3 sprzedawców czegokolwiek...

 

A jak widzą jeden mail, wysłany do 16 adresatów, to od razy leci do kosza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny bloczków silikatowych w ostatecznym rozrachunku mocna zależą od odległości od zakładu - ich transport sporo kosztuje.

Warto sprawdzić, gdzie zakłady ma Xella, gdzie Grupa Silikaty, ewentualnie Sil-Pro (tu akurat tylko Godzikowice).

 

U mnie Xella była najdroższa, silikaty z Godzikowic (Sil-Pro) i z Kluczy (Grupa Silikaty) miały podobną cenę.

Bloczek 18 ma wystarczającą nośność, choć czasem projektant moźe uznać, źe trzeba zastosować żelbetowe rdzenie, aby poprawić stateczność ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, temat który lubisz :-P Nie dość, że spytam o konkretne rozwiązanie, to jeszcze w Twoim ulubionym temacie ;-)

 

Masz w stopce, że masz pompę 9kW, ale proszę, podaj mi jaki model jakiej firmy konkretnie i pompę i zasobnik masz u siebie i ile Cię kosztowały? Sam wszystko spinałeś czy zleciłeś?

 

A tak w ogóle czy jest sens myśleć o pompie Immergasa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ty tak pytasz Arturo złośliwie czy z niewiedzy?

Sądzę,że złośliwie ;)

 

Arturo, temat który lubisz :-P Nie dość, że spytam o konkretne rozwiązanie, to jeszcze w Twoim ulubionym temacie ;-)

 

Masz w stopce, że masz pompę 9kW, ale proszę, podaj mi jaki model jakiej firmy konkretnie i pompę i zasobnik masz u siebie i ile Cię kosztowały? Sam wszystko spinałeś czy zleciłeś?

Pompa ciepła powietrze-woda Panasonic T-CAP 9kW 3f,zasobnik 300l Galmet sgws do tego.

Zleciłem instalacje firmie,4 lata temu podpisywałem umowę na realizację czyli moje ceny nic Ci nie dadzą bo są nie aktualne dziś,od tamtego czasu było sporo podwyżek pomp w Panasie czy w Atlanticu bo od nich miałem mieć pompę ;)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5230980&viewfull=1#post5230980

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fotowoltanice na razie zapomnij, na razie nie kalkuluje się prywatnym użytkownikom. Zarabiają na tym producenci i pośrednicy.

Jeśli dopiero jesteś przed wyborem ogrzewania, to raczej wybierz PC p-w do 120m2. Przyłącze gazowe+instalacja wychodzi niewiele taniej niż dobra PC, a rachunki za prąd do pompy są nieporównywalnie niższe niż za gaz do kotła.

 

Fantazjujesz na całego. Jeśli rura z gazem jest w pobliżu to nie ma niższej alternatywy cenowej dla całości instalacji C.O. + C.W.U. + gotowanie

 

Cena relatywnie dobrej PC Panasonic seria T-CAP oscyluje w granicy 25 tyś.

Cena relatywnie dobrego kotła Immegras VICTRIX 12 oscyluje w granicy 5 tyś. + przyłącze gazowe średnio 5 tys razem 10 tyś.

 

Ostatni rachunek za gaz 200 zł /m-c (w okresie zimowym).

Za prąd 0 zł skoro mówimy o zasileniu C.W.U. + C.O. + indukcja (gotowanie)

 

Ostatni rachunek za prąd "użytkowy" 120 zł /m-c używane do TV, sprzętów, oświetlenia, ekspresu do kawy etc. Taryfa G12w, wszystko LED, urządzenia A++ i A+++, opóźnione starty zmywarka i pralka.

 

Czy możesz podać dla wyrobienia poglądy swoje rachunki?

 

ps. nie używam pochłaniaczy energii: czajnik elektryczny i kuchenki mikrofalowej, prasowanie wyłącznie w weekendy.

Edytowane przez Wykona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jedno, ani drugie ;-)

 

Z ciekawości i chęci sprawdzenia pod kątem domu znajomych. Zastanawiam się czy w przypadku ich malutkiego domu ze znośnym ociepleniem pompa nie będzie jednak przerostem nad treścią. W gminie mają niby dofinansowania, ale na gruntowe. A muszą grzać prądem, bo gazu brak, kotłownia za mała i pani domu jest na nie wszelkim pracom przy ogrzewaniu ;-)

Edytowane przez Bracianka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeśli rura z gazem jest w pobliżu to nie ma niższej alternatywy cenowej dla całości instalacji C.O. + C.W.U. + gotowanie

Oczywiście,że jest.

Jest to prąd czyli ogrzewanie prądem,którego przyłącze mamy i musimy mieć np:

http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-elektryczny-i6070691520.html#thumb/1

Koszt 1kWh z gazu to ok.0,22-0,25zł a z prądu ok.0,30zł.

 

Ani jedno, ani drugie ;-)

 

Z ciekawości i chęci sprawdzenia pod kątem domu znajomych. Zastanawiam się czy w przypadku ich malutkiego domu ze znośnym ociepleniem pompa nie będzie jednak przerostem nad treścią. W gminie mają niby dofinansowania, ale na gruntowe. A muszą grzać prądem, bo gazu brak, kotłownia za mała i pani domu jest na nie wszelkim pracom przy ogrzewaniu ;-)

Oczywiście,że gruntowa to przerost formy nad treścią nie tylko w małych domach ale i w dużych.

Dla małego,dobrze izolowanego domu albo właśnie ogrzewanie prądem tym np co wyżej zapodałem albo tym na co miałem podpisaną umowę czyli Atlantciem 8kW albo Panasem 7kW.

Cenowo to rząd 13-15tys.zł ale to OZC o tym powinno zdecydować.

Cena relatywnie dobrej PC Panasonic seria T-CAP oscyluje w granicy 25 tyś.

Cena relatywnie dobrego kotła Immegras VICTRIX 12 oscyluje w granicy 5 tyś. + przyłącze gazowe średnio 5 tys razem 10 tyś.

A instalacja wewnątrz ? A projekt przyłącza wewnątrz ?

A czemu najdroższy T-CAP dobry do dużych domów ok.300m2 ?

Nie ma tańszych ?

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-kit-wc09f3e5-9-0kw-i6020402664.html

a do 120m2 dobrze zrobionego styknie i taka:

http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/

 

1kWh z gazu to 0,22-0,25 a z pompy ok.0,10zł.

Tu również OZC powinno decydować.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantazjujesz na całego. Jeśli rura z gazem jest w pobliżu to nie ma niższej alternatywy cenowej dla całości instalacji C.O. + C.W.U. + gotowanie

 

Cena relatywnie dobrej PC Panasonic seria T-CAP oscyluje w granicy 25 tyś.

Cena relatywnie dobrego kotła Immegras VICTRIX 12 oscyluje w granicy 5 tyś. + przyłącze gazowe średnio 5 tys razem 10 tyś.

 

Ostatni rachunek za gaz 200 zł /m-c (w okresie zimowym).

Za prąd 0 zł skoro mówimy o zasileniu C.W.U. + C.O. + indukcja (gotowanie)

 

Ostatni rachunek za prąd "użytkowy" 120 zł /m-c używane do TV, sprzętów, oświetlenia, ekspresu do kawy etc. Taryfa G12w, wszystko LED, urządzenia A++ i A+++, opóźnione starty zmywarka i pralka.

 

Czy możesz podać dla wyrobienia poglądy swoje rachunki?

 

ps. nie używam pochłaniaczy energii: czajnik elektryczny i kuchenki mikrofalowej, prasowanie wyłącznie w weekendy.

 

Można by się kłócić, ja jestem przed budową i wyszło mi z gazem tak (gaz w granicy): opłata przyłączeniowa 2300, od granicy działki do domu: projekt instlacji, pozwolenie na budowę, kierownik budowy itp - koszt około 3 000 - 4000 zł, dobry piec kondensacyjny +zasobnik 200, 300 litrów + wyposażenie kotłowni 10.000 zł + komin/odprowadzenie spalin 1.000 - 2.000 Za wszystko wychodziło mi 17.000 - 18.000 a do tego: dużo formalności, czekanie na pozwolenia, są specjalne wymogi co do kotłowni na gaz, opinia kominiarska itp. PC PW za całość około 22 000 - 23 000 (pompa, montaż, zbiornik). Drożej ale koszty za CO tańsze, wygoda i zero formalności...można mieć PC w kuchni, pralni itp. Dodatkowo PC ma funkcję chłodzenia! Nie wiem jak to wycenić :-)

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny bloczków silikatowych w ostatecznym rozrachunku mocna zależą od odległości od zakładu - ich transport sporo kosztuje.

Warto sprawdzić, gdzie zakłady ma Xella, gdzie Grupa Silikaty, ewentualnie Sil-Pro (tu akurat tylko Godzikowice).

 

U mnie Xella była najdroższa, silikaty z Godzikowic (Sil-Pro) i z Kluczy (Grupa Silikaty) miały podobną cenę.

Bloczek 18 ma wystarczającą nośność, choć czasem projektant moźe uznać, źe trzeba zastosować żelbetowe rdzenie, aby poprawić stateczność ściany.

 

 

Muszę w sumie już konkretnie wziąć się za obchód po hurtowniach, chociaż w mojej miejscowości dużo tego nie ma... załatwiłem juz sobie bloczki betonowe na fundament za 2 zł sztukę bez faktury.

 

Teraz muszę skupic sie na scianach zewnętrznych - zobaczymy co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla małego,dobrze izolowanego domu albo właśnie ogrzewanie prądem tym np co wyżej zapodałem albo tym na co miałem podpisaną umowę czyli Atlantciem 8kW albo Panasem 7kW.

Cenowo to rząd 13-15tys.zł ale to OZC o tym powinno zdecydować.

 

Wszystko fajnie, ale doliczaj Vat - w przypadku podanego niżej Atlantica to nie 13000zł a 14000zł w przypadku usługi i ponad 16000zł w przypadku kupna, niby niewiele, ale różnica jest.

Panasonica w tej cenie nie widziałam, ale dopiero zaczynam szukać. W miarę ok cenowo wychodzi Immergas i Biawar, ale jak z jakością? Mam kocioł Immergasa, ale czy to się przekłada? Dobry kocioł to i pompa będzie dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...