Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Fantazjujesz na całego. Jeśli rura z gazem jest w pobliżu to nie ma niższej alternatywy cenowej dla całości instalacji C.O. + C.W.U. + gotowanie

 

Cena relatywnie dobrej PC Panasonic seria T-CAP oscyluje w granicy 25 tyś.

Cena relatywnie dobrego kotła Immegras VICTRIX 12 oscyluje w granicy 5 tyś. + przyłącze gazowe średnio 5 tys razem 10 tyś.

 

Ostatni rachunek za gaz 200 zł /m-c (w okresie zimowym).

Za prąd 0 zł skoro mówimy o zasileniu C.W.U. + C.O. + indukcja (gotowanie)

 

Ostatni rachunek za prąd "użytkowy" 120 zł /m-c używane do TV, sprzętów, oświetlenia, ekspresu do kawy etc. Taryfa G12w, wszystko LED, urządzenia A++ i A+++, opóźnione starty zmywarka i pralka.

 

Czy możesz podać dla wyrobienia poglądy swoje rachunki?

 

ps. nie używam pochłaniaczy energii: czajnik elektryczny i kuchenki mikrofalowej, prasowanie wyłącznie w weekendy.

 

Raczej nie fantazjuję, takie są fakty.

Wyliczenia przykładowe miałem podać ale już ubiegł mnie @Marcin34_śl, nie ma sensu dublować.

Jeśli chodzi o rachunki, to moje nic nie dadzą. Już pisałem wcześniej że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, co raczej celowo pominęłaś/eś. Mianowicie dom oraz CWU ogrzewam gazem. Co uważam za mały błąd, dzisiaj wolałbym PC p-w. Jak zaczynałem budowę, to te PC p-w były jeszcze słabe i w kosmicznej cenie, nie rozpatrywałem PC u siebie, nie te ceny.

Energii elektrycznej ani gazu nie oszczędzam szczególnie, używam tyle co mi pasuje:yes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można by się kłócić, ja jestem przed budową i wyszło mi z gazem tak (gaz w granicy): opłata przyłączeniowa 2300, od granicy działki do domu: projekt instlacji, pozwolenie na budowę, kierownik budowy itp - koszt około 3 000 - 4000 zł, dobry piec kondensacyjny +zasobnik 200, 300 litrów + wyposażenie kotłowni 10.000 zł + komin/odprowadzenie spalin 1.000 - 2.000 Za wszystko wychodziło mi 17.000 - 18.000 a do tego: dużo formalności, czekanie na pozwolenia, są specjalne wymogi co do kotłowni na gaz, opinia kominiarska itp. PC PW za całość około 22 000 - 23 000 (pompa, montaż, zbiornik). Drożej ale koszty za CO tańsze, wygoda i zero formalności...można mieć PC w kuchni, pralni itp. Dodatkowo PC ma funkcję chłodzenia! Nie wiem jak to wycenić :-)

 

Opłata przyłączeniowa zgoda, projekt instalacji powinien być w projekcie budowlanym, kierownik budowy koszt?, piec + zasobnk+wyposażenie kotłowni zgoda, komin?, a po co wylot i zasilenie spalin przez ścianę budynku lub umieszczenie kotłowni na piętrze, ew. wentylacja pomieszczenia kanałem wentylacyjnym, opinia kominiarska 100zł.

 

Razem: 2300 + 10.000 + 100 = 12.400 Przyjmijmy 13.000 no 14.000 zł na niespodziewane. Gdzie tam do kosztów PC za 22-23 tyś jak napisałeś.

 

I gdzie tam jeszcze koszty podłogówki bo chyba nie chcesz PC wpiąć w kaloryfery?

 

Fajnie gdyby wypowiedział się ktoś grzejącym prądem C.O. + C.W.U. na temat ceny wykonania pełnej instalacji.

 

ps. 1 W zakresie wymogów, które musi spełnić pomieszczenie wysokość 2.2m, a kubatura 6.5m3, wylot przewodó powietrzno-spalinowych 0,5m od krawędzi okna etc. poczytaj lub spytaj swojego kierownika budowy.

ps. 2 Nie jestem przeciwnikiem PC ale poruszamy się w temacie domu do 300 tyś.,

Edytowane przez Wykona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie koszty gazu wychodzą tak:

 

2260 zł opłata za przyłączenie

projekt w cenie projektu budowlanego (i nie zmieniało to ceny) + jedno pozwolenie na budowę

150 zł kierownik budowy do gazu

7000 zł piec z zasobnikiem i sterownikiem itp. (Vaillant)

1000 zł komin systemowy

 

razem 10.140 zł

 

a podłogówkę i tak mam.

 

Dodam tylko, że 10.000 zł różnicy to jedna łazienka na gotowo, co przy oszczędnościach ma znaczenie.

 

Piec mam w pomieszczeniu gdzie będzie "pralnia" - tak jak w obecnym domu i nie ma z tym problemu.

Edytowane przez immoral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdzie tam jeszcze koszty podłogówki bo chyba nie chcesz PC wpiąć w kaloryfery?

 

A jaki niby jest koszt podłogówki? Rurki na cały dom wyniosły mnie 2 000zł, cała reszta jest prawie ta sama.

 

Natomiast też poproszę o napisanie, jak wygląda koszt instalacji pompy - trudno to znaleźć na necie. Niby powinno być mniej więcej to samo, jak z podłączeniem każdego innego źródła ciepła, ale kto tam wie :-P

 

Jeśli chodzi o przyłącz gazu, to ja oddzielnie płaciłam tylko fakturę do gazowni za przyłącz, projekt, uzgodnienia miałam razem z projektem domu, więc jakoś szczególnie nie czekałam, KB też przecież nie bierze się oddzielnego tylko do gazu. No to mi wychodzi: 1600zł za przyłącze, Kocioł + zasobnik 5500zł, kominiarz 100zł. Ponad 7000zł. Reszta jest mniej więcej ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki niby jest koszt podłogówki? Rurki na cały dom wyniosły mnie 2 000zł, cała reszta jest prawie ta sama.

 

Jeśli w taki sposób liczysz koszty podłogówki to gratuluję dopięcia budżetu :cool:

 

Osobiście nie znam wyceny pełnej podłogówki (za materiał) poniżej 4 tys. ale widocznie mało widziałem lub ktoś używa materiałów z "odzysku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo,

 

 

dostałem własnie na maila "ofertę" pompy ciepla. Niestety bez instalacji podłogówki, bo o taka też prosiłem, zobacz poniżej do sprzedawca napisał - co o tym sądzicie?

 

 

"Dzień dobry,

 

Według zapotrzebowania na energię grzewczą Nasza propozycja to pompa ciepła ENCO 10 monoblok:

http://econair.pl/produkty/pompa-ciepla-powietrzewoda-do-co-i-cwu/enco-10-monoblock/

Cena netto 13 355 zł - 20% = 10 684 zł

 

Niestety nie zajmujemy się montażem instalacji sanitarnych (np. ogrzewania podłogowego).

 

Z pozdrowieniami / Best regards"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w taki sposób liczysz koszty podłogówki to gratuluję dopięcia budżetu :cool:

 

Osobiście nie znam wyceny pełnej podłogówki (za materiał) poniżej 4 tys. ale widocznie mało widziałem lub ktoś używa materiałów z "odzysku".

 

Wiesz, jak wezmę swoją fakturę, to też tyle pewnie wyjdzie, tylko teraz zrób sobie wycenę instalacji do grzejników, i sprawdź ile rzeczy się powtarza. Wycena grzejników i podłogówki będzie bardzo podobna, a nawet jeśli miałaby być wyższa cena za podłogówkę, to moim zdaniem nie bardzo jest się nad czym zastanawiać, zwłaszcza jeśli budujesz mały dom za 300000zł i każdy metr kwadratowy Ci potrzebny, nie wspominając już o przyszłych rachunkach za ogrzewanie.

 

Co do budżetu, cóż, ja już mieszkam na mniej niż nominalne wątkowe 300000zł, więc dzięki ;-) :-P

Edytowane przez Bracianka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie koszty gazu wychodzą tak:

 

2260 zł opłata za przyłączenie

projekt w cenie projektu budowlanego (i nie zmieniało to ceny) + jedno pozwolenie na budowę

150 zł kierownik budowy do gazu

7000 zł piec z zasobnikiem i sterownikiem itp. (Vaillant)

1000 zł komin systemowy

 

razem 10.140 zł

 

a podłogówkę i tak mam.

 

Dodam tylko, że 10.000 zł różnicy to jedna łazienka na gotowo, co przy oszczędnościach ma znaczenie.

 

Piec mam w pomieszczeniu gdzie będzie "pralnia" - tak jak w obecnym domu i nie ma z tym problemu.

 

ok - ale przyłączenie jest do granicy działki, trzeba kupić skrzynkę i od granicy do pralni/kotłowni trzeba pociągnąć gaz. To też spore koszty (wykop, robocizna, materiał). Instalacja to nie tylko kocioł z podajnikiem ale też wyposażenie całej kotłowni.

 

Projektant, instalator i KB - wszyscy muszą mieć uprawnienia gazowe.

 

Pompa czy gaz - i tak musi być podłogówka.

 

Reasumując - wg Mnie instalacja gazowa jest tańsza, ale PC ma Swoje atuty. Oglądałem rachunki moich znajomych i koszty wychodziły 1800 zł za rok (grzanie), gdzie 85-90% prądu w drugiej taryfie. Podczas upałów funkcja chłodzenia sprawdzał się bardzo dobrze i temp. w pomieszczeniach spadała o kilka stopni. Po za tym wybiegając w przyszłość co jest bardziej prawdopodobne w ciągu następnych 10 lat - że będziemy mogli w ramach własnej działki pozyskiwać darmowy gaz czy darmowy prąd :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłe rachunki za ogrzewanie mają się nijak do tego czy masz grzejniki czy podłogówkę. Zapotrzebowanie domu na energie to jedno, a czym ją rozprowadzisz to drugie.

Biorąc pod uwagę, że w grzejnik puszczasz wyższą temperaturą niż w podłogę (często nici z kondensacji w przypadku kotłów kondensacyjnych) i podłoga po zaprzestaniu grzania dużo dłużej oddaje ciepło, to jednak ma wpływ na rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że w grzejnik puszczasz wyższą temperaturą niż w podłogę (często nici z kondensacji w przypadku kotłów kondensacyjnych) i podłoga po zaprzestaniu grzania dużo dłużej oddaje ciepło, to jednak ma wpływ na rachunki.

 

Mylisz się, nie grzeje się grzejników na 80 stopni tylko na ~40 -50 co oznacza kondensacje w kotłach gazowych. Płyta dłużej oddaje ciepło ale dłużej trzeba ją nagrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, przyszli inwestorzy mogą wplanować w swój budżet niskobudżetowego domu niniejszą informację ... 120 m2 podjazdu i ścieżek (to tak naprawdę mały podjazd i ścieżka przed domem, ścieżek wokół domu nie ma) + 40 metrów tarasu ze schodami + 15 m schodów wejściowych = 40.000 zł. Nie ma znaczenia, czy kostka granitowa, czy betonowa. Dlaczego nie ma różnicy? Paradoksalnie koszt 1 m2 granitu jest niższy niż betonu i mimo, że koszt ułożenia granitu jest wyższy, to różnicę zjada właśnie cena kostki betonowej i dlatego wychodzi na to samo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do gazu - opłata za przyłączenie chyba 2300 (w tej chwili nie mam przed sobą faktury, ale na pewno nie było więcej), projekt był w projekcie budowlanym, wykonanie instalacji od skrzynki do domu (2 punkty odbioru) 1500, skrzynka 200 zł. Piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą (broń Boże kondensat) 2300, sterownik zrobię sam, ale to w ramach hobby, bo oryginał kosztuje koło 150 zł), montaż we własnym zakresie (dla dociekliwych - mam uprawnienia). AHa - komin wpuszczany przez ścianę 300 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do gazu - opłata za przyłączenie chyba 2300 (w tej chwili nie mam przed sobą faktury, ale na pewno nie było więcej), projekt był w projekcie budowlanym, wykonanie instalacji od skrzynki do domu (2 punkty odbioru) 1500, skrzynka 200 zł. Piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą (broń Boże kondensat) 2300, sterownik zrobię sam, ale to w ramach hobby, bo oryginał kosztuje koło 150 zł), montaż we własnym zakresie (dla dociekliwych - mam uprawnienia). AHa - komin wpuszczany przez ścianę 300 zł.

 

Nie wiem jaki sterownik do CO i CWU kosztuje 150 ale sądzę że taki że po sezonie będziesz płakał że gaz to drogie grzanie. Od dobrego sterownika sporo zależy i komfort użytkowania i zużycie paliwa (tu gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...