Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moja podpowiedź nie będzie zbyt konkretna, ale chyba nie tylko ty masz problem z kolorami, bo co innego na wzorniku tj. maleńkim skrawku 1 cm na 3 cm. Co innego na ekspozycji w sklepie a jeszcze inny efekt będzie w domu bezpośrednio po pomalowaniu a inny za kilka dni. Pamiętam ile ja miałam z tym problemu. Moja rada wypróbowałam osobiście to dokupić profilaktycznie puszkę białej farby i w przypadku kiedy okaże się że kolor jest zbyt intensywny zawsze można zmniejszyć jego intensywność poprzez rozcieńczenie. Tylko należy pamiętać o proporcjach. Sama osiągnęłam tym sposobem śliczny kolor /łososiowy/, a już wpadłam w rozpacz bo po pierwszym malowaniu był intensywny pomarańczowy.

Ciekawe delikatne i już gotowe kolory ma dekoral. Wydaje mi się, że użycie tych farb było najmniej kłopotliwe i nie było niespodzianek. Ta którą rozcieńczałam była duluxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Eluś,

Zanim zacznę cokolwiek rozcieńczać (choc jestem temu raczej przeciwna) musze wybrać podstawę. A z tego co wiem każda z firm w samym np kolorze żółtym ma kilkanaście różnych wzorników i na każdym z nich jest po kilka różnych tonacji tego samego koloru. Ja poprostu nie czuję barw. Nie widzę np które sa ciepłe a które zimne...... A przeciez wystarczy, że do puszki bieli doda się kroplę żółci, albo kroplę szarości i już efekt jest całkiem inny.

Jak rozpoznać, która opcja będzie lepsza? Nie moge przeciez co tydzień przemalowywac mieszkania :-? . Mąż i tak ma do mnie anielską cierpliwość. Malutkie próbniki na ścianie tez nie dla mnie. Co z tego, że pomaluję sobie metr na metr jak ja i tak nie wiem, czy to w końcowym efekcie rozaśni wnętrze. Przecież zanim pomalowałam mieszkanie to tak zrobiłam i d..a blada :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie mogę pisać o konkretach. może jutro podsunę ci jakiś pomysł. To rozcieńczanie to awaryjna sprawa. Jeśli wybrany kolor jest za ciemny. Na własnym przykładzie to odczułam. Bowiem kupiłam kolor lawendowy cudnie się prezentował na ekspozycji. Kosztował bardzo dużo. A jak rozpoczęło się malowanie to o mało nie omdlałam. Za śmieszne pieniądze pozbyłam się tej farby i pobiegłam do sklepu po kolejną. Do głowy mi nie przyszło żeby dolać białej farby. Osoba której okazyjnie odsprzedałam farbę tylko się uśmiechała, A jak poszłam do niej z rewizytą to dopiero miałam powód do omdlenia mój lawendowy wypisz wymaluj jaki cudny. Tylko, że do tej ilości farby którą ja kupiłam dolane zostało drugie tyle białej. Nie namawiam cię do tego rodzaju eksperymentów ale dzielę się własnymi doświadczeniem które mnie dużo nerwów kosztowało i uwierz mi długo nie mogłam sobie wybaczyć ,że nie wpadłam na tak oczywisty pomysł bowiem bazą wszystkich kolorów jest właśnie biały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoral ma kilka kolorów już gotowych. Mam nadzieję, że wiesz o czym piszę. To już gotowa farba na której jest napisane jaki to kolor. Zakres kolorystyczny mniejszy ale propozycje uniwersalne moim zdaniem bardzo delikatne i subtelne barwy. Wypróbowałam 4 kolory i jest ok. Na początek proponowałabym oprzeć się właśnie na tych. Te robione o których ty piszesz moim zdaniem to ryzyko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaA ja szukam farby (obojętne Tikurilla, dyrup, bondex , czy inne).Chyba akrylowa, do sypialni.

 

Kolor jest tu ważniejszy. Opisałabym go : świeża (rozbielona), jaśniutka nie wiem...mięta, groszek.

 

Komuś (komu?), kto naprowadzi mnie na symbol, nazwę farby lub określi, jak taki efekt osiągnąć mieszając farby

- będę niewymownie wdzięczna :p

 

Skróci mi to czas poszukiwań i prób.

ara.

 

Ja kupiłem gotowa farbe duluxa - kolor Trawa morska - jezeli bedzie za ciemna zawsze mozna prosic z mieszalnika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam nadzieję, że pod tym adresem http://www.dekoral.pl znajdziesz więcej na interesujący cię temat. Kolory których ja użyłam to: piasek pustyni (żółty), jasna brzoskwinia (beżowy). Ale czym dłużej się zastanawiam nad tym, tym bardziej dochodzę do wniosku, że w takiej sprawie bardzo trudno jest komuś doradzić. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu nie czuję barw. Nie widzę np które sa ciepłe a które zimne...... (

 

Może pomoże ci skorzystanie z takiej palety, na której kolory są uszeregowane od najbardziej rozbielonego do najbardziej skoncentrowanego, ale w tej samej tonacji. Chodzi o to że widząc bardzo jasny kolor (np. ecru) niewprawne oko (moje też ;) ) nie zawsze jest w stanie stwierdzić, czy dany odcień powstał na bazie szarego, żółtego czy moreli np. :)

A jeśli masz taki wzornik przed oczami (NCS się chyba nazywa) to lepiej to widać

Ja z tego korzystałam i dzięki temu mam na ścianie rozbielony piasek a nie rozbielony pomarańcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomoże ci skorzystanie z takiej palety, na której kolory są uszeregowane od najbardziej rozbielonego do najbardziej skoncentrowanego, ale w tej samej tonacji. Chodzi o to że widząc bardzo jasny kolor (np. ecru) niewprawne oko (moje też ;) ) nie zawsze jest w stanie stwierdzić, czy dany odcień powstał na bazie szarego, żółtego czy moreli np. :)

A jeśli masz taki wzornik przed oczami (NCS się chyba nazywa) to lepiej to widać

Ja z tego korzystałam i dzięki temu mam na ścianie rozbielony piasek a nie rozbielony pomarańcz.

 

Na malej probce nawet b.wprawne oko moze sie pomylic.Kolor na scianie- na duzej powierzchni - jest tez wypadkowa wielu czynnikow. Rzeczywiscie NCS jest najczesciej stosowanym wzornikiem barw dla farb sciennych, nie jest jednak bez znajomosci jego budowy latwym w uzyciu.Takie wzorniki najlepiej sie czyta kiedy sa zbudowane w formie wachlarza, bo NCS jest podawany wg kola NCS i trojkata NCS.Zeby miec pewnosc z jakiej barwy pochodzi odcień/w sklepie swiatlo jest sztuczne i oszukuje/trzeba patrzec na oznaczenia przy numerach: R-czerwien, G-zielen,B-blekit,Y-zolty /mamy wiec cale kolo barw YRBG/jak na zegarze plynie przechodzace barwy jedna w druga :na dwunatej Yelow, na trzeciejRed, na szostej Blue, na dziewiatej Green/Pomiedzy godz 12 a 4 sa barwy cieple, 4-8 zimne , od 8 do 12 obojetne przechodzace znowu do cieplego.

np.0502-G to stosunek bieli do zieleni/G green/

0502-Y to z kolei balans bieli i zolcieni

0502-B to balans bieli i blekitu

0502 -Y20R to stosunek bieli do mieszanki zoltej i czerwonej/po naszemu - 0,2lczerwieni wymieszane z 2 litrami zolcieni i to wszystko w ilosci 20 litrow mieszamy z 50litrami bieli :lol: /

Tak pracuja mieszalniki . Pamietajmy takze , ze np szarosc to nie tylko mieszanka bialego z czarnym ale takze 2502-B /zimna szarosc/

jak rowniez 1005-Y10R /ciepla/.

Co do kolorow "swietlistych" .Beda to barwy dobrze odbijajace swiatlo , a wiec wszystkie powyzej 90%. Najlepiej swaitlo odbija barwa zwana bezem np. 0505 - Y20R/jak widac mieszanka bieli z mieszanką zolcieni ale z kropelka czerwieni/ Oko mozna rowniez oszukac np.0520-G , poniewaz ta prporcja z zelenia pasuje do srodkowej czesci zakresu widzialnosci naszego oka/inaczej mowiac: na 50 litrow bieli 02 litry czystej zieleni :lol: /.Tyle teorii a w praktyce latwiejsze i bardziej zrozumiala dla nas jest skala uproszczona np Teknocolor200x / taka posluguje sie np Tikurila/ Plansza jest latwa do czytania bo w kolumnach bo u dolu kazdej kolumny sa kolory bazowe i do gory sa coraz jasniejsze - widac wiec czy kolor pochodzi /hehe/od "sliwki", "moreli"czy "pomaranczy" :lol:

Mieszanie samodzielne wymaga pewnej wiedzy o kolorkach. Jesli do bieli dodasz brazu to otrzymasz prawdopodobnie "brudnorozowy" bo braz jest mieszanka czerwieni z odrobina czerni :lol: .Powinno sie wiec mieszac dla pewnosci w odpowiednich proporcjach czyste pigmenty /RGBY + czern + biel/a nie kolory wypadkowe -cytrynka z bialym, braz z zielonym itd.I uwaga na koniec. Zawsze nalezy dobierac odcien min. ton jasniejszy od tego jaki wybralismy z probki. Na duzej powierzchni barwy sprawiaja wrazenie ciemniejszych.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie okazuje, totalny ze mnie lajkonik, bo mówiąc o NCS mialam na myśli właśnie taki wzornik "kolumnowy".

 

Nie jest tak zle, zbytnia skromnosc :lol: Taki wzornik moze byc w formie kolumnowej i pewnie tak sie go tez przedstawia dla latwiejszego czytania.Ja uzywam wachlarzyka bo sie miesci w kieszeni /no duzej kieszeni :lol: / i od razu widac co sie z czym je (nawet po "ćmoku") tak , ze mozna dobierac szybko kolor scian do mebli, wykladzin etc. bez obawy strzelenia babola.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu pisał o kolorze szafran duluxa.Dla mnie był za ciemny.

Malowałam nim pomieszczenie ze skosem i sufit.

Była to druga farba do tego samego pomieszczenia na trzecią już nie miałam ani sił ani finansów.Więc do farby dodałam białej /na pudełku pisało,że nie można/ trudno zaryzykowałam. Efekt mnie zadziwił.Jak będę malowała na dole to tylko takim kolorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój duży o wymiarach 4 m x 3,4 m jedna ściana skos, wcześniej malowany był na biało. Okna wychodzą na południe. Pokój został pierwszy raz pomalowany /łącznie ze skosem i sufitem/ gotową farbą szafran. Wyszedł kolor dla mnie za ciemny- pomarańcz. Osobiście jak wchodziłam do pokoju to kolor „przytłaczał .Myślę że nie bez znaczenia był fakt, że malowaliśmy również sufit. Musisz to wziąć pod uwagę. Więc zaczęłam eksperyment z mieszaniem z białą farbą. Farba biała nie była duluxa ale dekoral (taką miałam w domu ale myślę, że nie zaszkodziło by użyć do mieszania tej samej firmy/

Najpierw ostrożnie wzięłam równą szklankę koloru szafran i dodałam 1/3 szklanki koloru białego.Dobrze wymieszałam.Odczekałam czy nie zajdzie jakaś niepowołana reakcja wzięłam mały pędzelek i na ścianie w jak najmniej widocznym miejscu pomalowałam. Jak była moim zdaniem jeszcze za ciemna to jeszcze stopniowo dodawałam białej. Ale cały czas starałam się pamiętać o zasadzie proporcji żebym później jak np. zabrakło by mi tej rozmieszanej farby, to żebym wiedziała jak dorobić jej jeszcze. Moim zdaniem dodałam tej białej wcale nie mało. Więc jeżeli chcesz się pobawić po zrób podobnie. Kolor naprawdę wyszedł śliczny, delikatny cieplutki pasują do niego olchowe mebelki, pomarańczowy wypoczynek dodatki w pokoju mam zielone. To pokój mojej córeczki, ale chce się w tym pokoju poprzebywać.

Niestety nie powiem ci dokładnie ile wziąć jednej farby ile drugiej.

W sumie pokój był pomalowany dwa razy. Jeden raz nie rozcieńczoną farbą. Drugi już rozcieńczoną. Farba ładnie pokryła. Efekt naprawde mnie zadziwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wlasnie polozylem panele w pokoju dziennym

http://panele.classen.pl/podlogilaminowane/48633602.htm

(na podloze wydaja sie ciut ciemniejsze)

i teraz mam dylemat.

Wybralem sobie mebelki

http://www.redapple.pl/pokoj_dzienny.php

(a raczej dwie komody + stolik)

w kolorze wenge. I teraz boje sie, ze bedzie za ciemno. Czy moje obawy sa uzasadnione? Meble beda ciemniejsze niz podloga, ale moze lepiej by wygladaly te meble jasniutkie? Z tym, ze znowu sciany mam cos ala ecru i te meble sie chyba "zgubia". Dobierac meble do podlogi, czy do scian?

A moze diabel tkwi w szczegolach? Nie mam jeszcze sofy, firanek, dodatkow.

Co z nimi? Jakie kolory proponujecie?

 

Poradzcie cos, bo na te meble w kolorze wenge praktycznie jestem zdecydowany, ale nie chce calkowitej ciemnicy w pokoju? Planowalem tez polozyc niewielki dywanik na srodku, wiec tez prosze o ewentualne wskazowki co do kolorow.

Pokoj ma 16m2.

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i ciemne i jasne meble będą pasowały do tej podłogi, zależy jaki chcesz uzyskać efekt. Ciemne meble zawsze są "poważniejsze" i "cięższe" w odbiorze, a jasne zawsze są "lekkie". Ściany do tej podłogi najlepsze będą jasne, i tu wybór kolorów zależy od mebli na jakie się zdecydujesz. Do ciemnych tylko jasne kolory i to dość ograniczona kolorystyka, bo ciemne meble stojące przy ścianie, "wyostrzają" jej kolor.

Co do kolorów dodatków typu firanki, dywan itd. to potrzeba więcej danych, z której strony świata ten pokój ma okna, ile, czy jest jasny, i przede wszystkim, w jakich pomieszczeniach czujesz się najlepiej. Z tego co napisałeś wiadomo, że stawiasz raczej na nowoczesność, nie chcesz całkowitej ciemnicy, ale czy ma być przytulnie, zimno, po męsku, neutralnie, bardzo surowo.....Kombinacji jest mnóstwo :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i ciemne i jasne meble będą pasowały do tej podłogi, zależy jaki chcesz uzyskać efekt. Ciemne meble zawsze są "poważniejsze" i "cięższe" w odbiorze, a jasne zawsze są "lekkie". Ściany do tej podłogi najlepsze będą jasne, i tu wybór kolorów zależy od mebli na jakie się zdecydujesz. Do ciemnych tylko jasne kolory i to dość ograniczona kolorystyka, bo ciemne meble stojące przy ścianie, "wyostrzają" jej kolor.

Co do kolorów dodatków typu firanki, dywan itd. to potrzeba więcej danych, z której strony świata ten pokój ma okna, ile, czy jest jasny, i przede wszystkim, w jakich pomieszczeniach czujesz się najlepiej. Z tego co napisałeś wiadomo, że stawiasz raczej na nowoczesność, nie chcesz całkowitej ciemnicy, ale czy ma być przytulnie, zimno, po męsku, neutralnie, bardzo surowo.....Kombinacji jest mnóstwo :lol:

 

Sciana jest juz w kolorze ecru. Mieszkanie od strony wschodniej. Rano slonce wpada do mieszkania :) A ile wpada? Tyle ile jest slonca :) Mieszkanie nie ma zadnych przeszkod typu drugi sasiadujacy blok. Wnetrze z zalozenia ma byc przytulne i nowoczesne :) Dlatego mysle w jakim kolorze wkomponowac reszte dodatkow ( w tym sofe i dywan-ik). Ogolnie nie chce przeladowanego wnetrza (gratami). W gre wchodza jeszcze obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warianty:

- jasne meble, sofa kawa z mlekiem, na niej jakieś poduchy w ecru, dywanik jaśniejszy niż sofa, obrazy koniecznie, albo jakies półki, zeby pokój nie wydawał się "skupiony na podłodze" :lol: , zasłony w kolorze dywanu. Jak chcesz możesz wszystko ocieplić czerwienią - jakis akcent w obrazach, jakaś poduszka na sofie, albo coś postawionego na meblach.

- ścianę, na tle której będzie stała kanapa, przełamać jasnym brązem ( nie musi być pomalowana cała, moze to być pas szerokości kanapy, nad nią jakiś obraz w jasnych barwach), kanapa wtedy bardzo jasna, coś co podpasi do ecru, dywanik ciemnijeszy, ale nie za cimny, żeby odcinała się od i tak już dość ciemnej podłogi. Dodatki w kolorze, który lubisz, będzie wtedy dla Ciebie bardziej przytulnie, kolory podstawowe są neutralne, myślę, ze prawie wszystko będzie do tego pasować :lol: - błękit, wrzos, czerwień, szary, pomarańczowy, brzoskwiniowy.........itede, itepe

 

Jak Ci się to podoba???

Albo moze - co Ci się w tym podoba, a co nie? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...