Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Marzenia o pięknym ogrodzie...


Recommended Posts

Studnia też kosztuje. Nie tylko koszty zrobienia studni, ale hydrofor, koszty prądu i takie tam pomniejsze koszty. Mieliśmy studnię, musieliśmy zasypać, bo ,,znalazła" się w środku domu. Zresztą w okresach suszy wody w niej za dużo nie było. To wszystko zależy od warunków wodnych na konkretnej działce. Nam wyszło, że taniej będzie mieć podlicznik i ogród podlewać wodą ,,ogrodową"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Lilian, koszt inwestycyjny studni z oprzyrządowaniem, jeśli będzie to studnia głębinowa, raczej przewyższy koszty materiałowe i wykonawcze systemu automatycznego nawadniania trawnika i pozostałych roślin. Za to koszt eksploatacji powinien byc niski - dobre pompy głębinowe są bardzo energooszczędne, a i wymieniane okresowo filtry nie należą do drogich.

Jest to według mnie kluczowa inwestycja, jesli ktoś planuje ogród z dużym trawnikiem i licznymi roślinami ozdobnymi. W przeciwnym razie może się okazać, że nawet pomimo zainstalowania podlicznika ogrodowego, rachunki za wodę w okresach długotrwałych susz będą niewiele się różniły od tych za gaz w zimie ;)

 

Odnośnie systemu automatycznego nawadniania polecam lekturę poniższych wątków:

Automatyczne nawadnianie

System automatycznego podlewania ogrodu

 

Znajdziesz w nich przykłady projektów i kosztorysów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na naszej działce zaczęła wschodzić posiana 4 czerwca trawa. Wyskoczyła na powierzchnię w ciągu jednej nocy - jestem w szoku. Po ostatniej ulewie część nasion zebrała się w zagłębieniach i tam jest już bardzo zielono. Mam nadzieję, że na pozostałej części trawka też się zagęści, jeśli nie to będziemy musieli dosiewać. Na razie pogoda nam sprzyja - jest ciepło i wilgotno:)Po ostatnich deszczach widać też, gdzie wilgoć utrzymuje się najbardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłam ostatnio na wątek z zapytaniem: Jakie łączenie kolorów jest niedopuszczalne? Przy okazji myszkowania po necie znalazłam ściągawkę:

http://ogrod-amat.strefa.pl/kolory.php

Osobiście preferuję kolory: biały, szary, różowy, fioletowy i lila oraz różne odcienie zielonego. Czy to znaczy, że nie mogę mieć róż w kolorze czerwonym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie uspokoiłaś mnie:)

A to już trawka 16 dni po wysianiu - chyba nie wszystkie gatunki zdążyły wzejść:

http://images39.fotosik.pl/911/b26579bb1847d9cbgen.jpg

edit:

dopiero teraz zobaczyłam, że córcia poprzestawiała mi datę i czas w aparacie. Zdjęcie robiłam wczoraj około 20.00;)

Edytowane przez lilan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłam na malutkich zakupach w lubelskim "Florexpolu". Zakupione zostały:

- Tawułka Arendsa 2szt.

- Tawuła ‘Goldmound’ 2szt.

- Lilak ‘Palibin’ na pniu

- Wierzba ‘Hakuro Nishiki’

- Trzmielina ‘Fortune'a Emerald Gaiety’ 2 szt.

- Trzmielina ‘Emerald'n Gold’ 2 szt.

- Winorośl 'Schuler'

- Porzeczkoagrest 'Josta'

- Hortensja 'Renate Steiniger

- Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’

- Kalina bodnanteńska ‘Dawn’

- Weigela 'Candida'

Jestem zła, bo przez durny deszcz zapomniałam zapakować do samochodu hortensje, a najbardziej się z nich cieszyłam:( Spróbuję do nich zadzwonić - może uda mi się je odzyskać...

Edytowane przez lilan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłam i zguba się znalazła:)

Elfirko - tych roślin będzie więcej, ale ze względu na to, że mój mąż nie podziela mojej pasji tworzenia czegoś z niczego, nie mogę zasypywać go hurtową ilością roślin;), bo jeszcze nie daj Bóg odetnie mi dostęp do źródełka. Jestem z tych cierpliwych inaczej, stąd te pojedyncze egzemplarze - chcę mieć od razu jak najwięcej gatunków. A swoją drogą, chyba nie jestem odosobnionym przypadkiem - w swojej praktyce na pewno natknęłaś się na nakręconych inwestorów, którzy mają "dziwne" wizje i pierwszą rzeczą jaką robisz jest sprowadzenie ich z obłoków na ziemię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakby mąż zobaczył ukończony fragment ogrodu szybciej by zrozumiał po co te wydatki :) pojedyncze sztuki wsadzone tu i ówdzie nie robią wrażenia, ale kompozycja już tak

Ty sama też szybciej zobaczyłabyś efekt skupiając się na jednej częsci ogrodu, a przecież jesteś z tych cierpliwych inaczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czary jakieś, czy co? Wczoraj moje uszy usłyszały, że go te moje roślinki zaczynają "wciągać":) Zawiózł mnie dobrowolnie do kolejnej szkółki, wydawało mi się, że z zainteresowaniem, a nie ze znudzeniem, jak dotąd, przygląda się różnym krzaczkom, no i na koniec wizyty, kiedy zapytałam mimochodem o cenę jukki, powiedział: "No to niech pani to da na równy rachunek". Osłupiałam;)

Co do tych ukończonych fragmentów ogrodu: cały czas robię zakupy, po to, by zagospodarować okolicę tarasów. Strona prawa, lewa, a także frontowa, to temat na najbliższe lata, ale mi się nie spieszy:)

Z wycieczki przywiozłam:

- Gingko biloba 'Mariken' na pniu

- Jukkę karolińską

Edytowane przez lilan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista moich roślin przedstawia się tak:

Cornus stolonifera 'White Gold'

Juniperus horizontalis 'Grey Pearl'

Juniperus squamata 'Holger'

Juniperus chinensis 'Stricta'

Gingko biloba ‘Mariken’ na pniu

Hortensja bukietowa ‘Renate’

Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’

Kalina bodnanteńska ‘Dawn’

Kosodrzewina 2 szt.

Jukka karolińska

Picea abies 'Maxwelli'

Picea abies `Waldbrund'

Picea abies 'Pumila Nigra'

Picea glauca 'Conica'

Picea glauca 'Rainbow's End'

Picea glauca 'Alberta Globe'

Rhododendron – kwiaty liliowe

Syringa meyeri 'Palibin' na pniu

Salix integra ‘Hakuro Nishiki’

Tawuła ‘Goldmound’ 2szt.

Tawułka Arendsa’Peach Blossom’ 2szt.

Thuja occidentalis 'Mirjam' 2 szt.

Thuja occidentalis ‘Smaragd 3 szt.

Trzmielina ‘Fortune'a Emerald Gaiety’ na pniu

Trzmielina ‘Fortune'a Emerald Gaiety’ 2 szt.

Trzmielina ‘Emerald'n Gold’ 2 szt.

Weigela florida 'Candida'

Weigela florida 'Nana Variegata'

 

Niektóre z nich będą w przyszłości zbyt duże, aby mogły rosnąć przy tarasie (dereń, krzewuszki, kalina, Smaragdy) i ich miejsce będzie na obrzeżach działki lub vis'a'vis wschodniego tarasu, gdzie będzie odcięty klin. Tamten narożnik obsadzimy brzozami i sosnami. Czy możecie podpowiedzieć mi ile i czego muszę dokupić żeby rozmieścić to sensownie na dwóch rabatach (zachód+południowy zachód+północny zachód i wschód+południowy wschód+północny wschód)?

Edytowane przez lilan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 dni po wysianiu trawa wygląda tak:

http://images37.fotosik.pl/912/7ce65644e00736a3gen.jpg

Jak widać zaczynają pojawiać się wszędobylskie chwasty. Czy jest jakiś chemiczny środek, który zlikwiduje je lub przynajmniej zahamuje ich wzrost nie niszcząc trawy, czy trzeba jednak poczekać z opryskiem do wiosny przyszłego roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...