Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wil35

Recommended Posts

  • 3 years później...
  • Odpowiedzi 405
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...

Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?

Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?

Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?

 

jeżeli na start nie będzie 18*C to pomoże sobie grzałką żeby to osiągnąć a potem ruszy sprężarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?

Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?

 

Patrząc na zdjęcia pompy to wygląda jakby Dimplex zamawiał od LG pompy. Wcale bym się nie zdziwił bo już widziałem LG pod różnymi innymi "markami".

Więc zapewne będzie to 100% LG tyle że z innym napisem i być może lekko zmodyfikowanym menu i obudową.

 

Ja bym się tą temperaturę nie przejmował. Jakby nawet tak było to po prostu grzałka najpierw lekko podgrzeje wodę i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?

Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?

 

Jak będziesz miał <18*C to uruchamiaj od najmniejszej pętli - tak aby nagrzać do wyższej temp. najmniejszą pętlę (grzałką najczęściej) i otwieraj po jednej pętli od najmniejszej do największej - zajmie to trochę (u mnie pompa uruchamiana w listopadzie) po rozruchu pracowała przez 3 doby non stop aby dojść do temperatury w budynku na poziomie 18*C (startowało z ok 8-10). Odpaliłem początkowo jedną pętlę, którą rozgrzałem do ok 25*C na powrocie i dołożyłem następną i tak aż w całym domu się ustabilizowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniacie sterownik pomp Dimplexa? Sam od wielu lat używam Atlantica ale pewnie niewiele osób ma porównanie :(

Czy czegoś wam ewidentnie brakuje? Czy sterownik pokazuje jakieś dane na temat pobieranej/wytwarzanej energii? COP?

Jest jakaś opcja zdalnej obsługi (internet)?

 

Pompa została zaproponowana przez projektanta instalacji i dla świętego spokoju postanowiłem tego nie zmieniać. Jednak nie miałem z nią żadnej styczności. Nawet nie widziałem na żywo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniacie sterownik pomp Dimplexa? Sam od wielu lat używam Atlantica ale pewnie niewiele osób ma porównanie :(

(

Moim zdaniem zakręcony i skomplikowany.. pobierz sobie instrukcję jest na stronie to zobaczysz.. Sterownik pokojowy jest to tak naprawdę czujnik temp (ew. wilgotności jak masz lepszą wersję), z możliwością podejrzenie czy pompa pracuje i jakie ma temp. ew. zmiany temp zadanej w pokoju, i zmiany trybu pracy (lato, auto, chłodzenie). Sterownik przy pompie ma dużo funkcji ale dość pokręcone ich zrozumienie, oraz moim zdaniem słaby opis w instrukcji.

Brak takich danych jak COP czy zużycie, ja nie posiadam dodatkowego interfejsu LAN, a więc nie mam opcji sterowania aplikacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 6 months później...

O ile dobrze pamiętam to sterowanie przez wejście EVU odbywa się tak, że gdy blokada aktywna (wejście rozwarte), to pompa wykorzystuje wartość krzywej grzewczej ustawianej w menu "obniżenie", oraz temperaturę CWU ustawioną w menu blokada, blokada EVU nieaktywna (wejście zwarte) - pompa pracuje na normalnej KG.

 

Jak masz kartę NWPM (karta komunikacji) to można po modbus TCP/IP wyciągnąć wszystkie dane z pompy i nią sterować np. przez automatykę domową, ja swoją dodałem do Home Assistanta dzięki temu można samemu wspomóc automatykę w celu optymalizacji zużycia energii, ew. dorobić swoje automatyzacje, dzięki którym wymusisz odpowiednie zachowania pompy, np. gdy temperatura zewnętrzna nie spada <5*C, a średnia dobowa >10*C to u mnie pompa między 20 a 8 rano, ustawiona jest w tryb lato aby nie wymuszała pracy pompek obiegowych, od 8 rano zmiana trybu na auto i gdy zachodzi potrzeba (temp. powrotu spadnie) to załączy grzanie - może optymalizacja zużycia energii niewielka, ale ilość godzin pracy pompek obiegowych rocznie spada o ok 500, dzięki automatyce staram się też utrzymywać możliwie niską ilość cykli załączeń sprężarki.

Niestety aplikacja jaką dimplex daje do pompy to porażka, zainstalowałem i od razu wyrzuciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam NWPM. Nie mam nic poza samą PC.

Ale co do "blokady" to chyba mówimy o 2 różnych rzeczach. Ja mam na myśli ten fragment instrukcji:

5.2.1 EVU-blokada

Przedsiębiorstwa energetyczne (w Niemczech - Energie-

Versorgungs-Unternehmen, skrót EVU) mogą uzależniać

zaproponowanie korzystniejszych taryf przesyłowych od

czasowego wyłączania pompy ciepła. W trakcie blokady

przedsiębiorstwa energetycznego przerywane jest napięcie na

zacisku X3/A1.

W przypadku systemów bez blokady przedsiębiorstwa

energetycznego, na odpowiednich zaciskach musi być

zainstalowany dołączony mostek.

Ustawienie blokady przedsiębiorstwa energetycznego odbywa

się w menu „Ustawienia – 2 generator ciepła – EVU-blokada”.

W przypadku systemów biwalentnych można reagować na

blokadę przedsiębiorstwa energetycznego w różny sposób:

tylko poziom mocy 3

Pompa ciepła zablokowana, 2. generator ciepła jest dostępny

tylko na poziomie mocy 3 (Rozdz. 5.4 na str. 27).

Trwale:

2 generator ciepła zawsze pracuje w trakcie trwania blokady

przedsiębiorstwa energetycznego w przypadku

zapotrzebowania na ciepło.

W zależności od temperatury granicznej

Pompa ciepła zablokowana, 2 generator ciepła jest dostępny

poniżej regulowanej temperatury granicznej EVU3.

W instalacjach monoenergetycznych i monowalentnych w czasie

blokady przedsiębiorstwa energetycznego 2. generator ciepła

jest zazwyczaj zablokowany. Ustawienia blokady

przedsiębiorstwa energetycznego są ukryte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to chyba jednak coś pomieszałem, EVU to w sterowniku N1-J5/ID3, a to co ja napisałem to dot. N1-J5/ID1 i ID2 -> sterowanie poziomem mocy pompy.

Najprościej to odkręć kabelek od N1-J5/ID3 (lub z drugiej strony będzie podłączony pod X3 do GND - tylko nie zrób nim żadnego zwarcia do fazy) wtedy pompa przejdzie w tryb blokady i sprawdź co się zmienia, ale wydaje mi się że blokuje tylko pracę grzałek.

Edytowane przez dar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z Dimplexem i wg nich to wejście tylko blokuje pracę sprężarki (i pewnie grzałek) ale nie wyłącza np. pompy obiegowej czyli w praktyce nadal grzeje wykorzystując np. ciepło zawarte w buforze.

Można podobno przeprogramować jedno z wejść by służyło jako styk "osiągnięto wymaganą temperaturę" ale musi to zrobić serwisant bo użytkownik nie ma dostępu to tej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dimplex.jpg

Dostęp do tego menu to niby dostęp serwisowy, przez przytrzymanie tych dwóch przycisków ale w instrukcji po niemiecku jest dużo więcej niż w tej polskiej i idzie to znaleźć (jest jeszcze aktywacja dodatkowych funkcji przez MENUE + MODUS jak już jesteś w menu) https://www.dimplex-partner.de/fileadmin/dimplex/downloads/projektierungshandbuecher/de/PHB_WP_Heizen_07_2014.pdf ;)

Ustawienia -> Instalacja -> Wejście dodatkowe -> N1-J5/ID1+2 (druga pozycja) tam do wyboru masz termostat, tylko zasadę jego działania nie mogłem znaleźć (lecz nie poświęciłem też teraz na to zbyt wiele czasu także poszukaj w pliku powyżej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...