Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wil35

Recommended Posts

ciekaw jestem ile tańsza jest powietrzna pc od gruntowej. Bo gdy ja zbierałem oferty, to różnica była paru tysięcy. Mówię o usłudze kompleksowej czyli odwiert montaż podłączenie i pierwsza regulacja. Naprawdę interesuje mnie czy powietrzne tak bardzo staniały,że się tak bardzo opłacają?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 405
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ciekaw jestem ile tańsza jest powietrzna pc od gruntowej. Bo gdy ja zbierałem oferty, to różnica była paru tysięcy. Mówię o usłudze kompleksowej czyli odwiert montaż podłączenie i pierwsza regulacja. Naprawdę interesuje mnie czy powietrzne tak bardzo staniały,że się tak bardzo opłacają?

Zależy od mocy pompy ale najmniejsza 8kW od ok.22tys.zł do najdroższej trójfazowej 16kW ok.30tys.zl brutto z montażem i zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby mialo nie dzialac to bym sie tego nie podejmowal.To zalezy jaki masz grunt na dzialce czym bardziej wilgotny to lepiej .

Znajomy ma 6 kw i 6 koszy i jest zadowolony z dzialania pc

 

 

Jaką powierzchnie mają takie kosze i na jakiej głębokości musisz je zakopać ?

w sumie pomysł nie głupi ale roboty z przerzucaniem ziemi co nie miara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
WG mnie robisz dobrze z wyjątkiem tego, że twoja podłoga nie zdąży oddać temp do 13. Możesz zmniejszyć histerezę lub zwiększyć temp grzania w godzinach popołudniowych. Powinno załączyć

 

Jeszcze zwiększyć? podniosłem o 5K to chyba jest równe 5st C?

A może musze jeszcze coś innego przestawić na sterowniku ?

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie następujące ustawienia:

- podniesienie 3K, obniżenie 2K (oczwyiście w odpowiednich godzinach)

- Krzywa grzania 30 st.C

- Histereza 1,9

- rotametry odkręcone na maksa - maksymalny przepływ

Te ustawienia obowiązują od 3 dni i efekt przy obecnych temp. zewn. około +4 st.C jest taki:

- pompa pracuje pełne 8 godzin od 22:00 do 6:00 (tak wynika z ilości przepracowanych godzin podawanych na sterowniku pompy) i rano jest gorąco: w pokojach 22,4 st.C łazienki 23,7 st.C

- do godziny 13:00 temperatury dzisiaj spadły: w pokojach o 0,1-0,2 s.C, w łazienkach o 0,5 st.C

- o 13:00 pompa włącza się ponownie

Na sterowniku widzę, że o 13:00 zadana temperatura powrotu ustawiła się na 31,0 st.C a temperatura powrotu była 25,3 st.C czyli deltaT jest (31,0+1,9-25,3=7,6 st.C)

Wczoraj o 22:00 przez analogię analogię było: 30,7 st.C, 23,7 st.C -> deltaT=(30,7+1,9-23,7=8,9 st.C) - czy to naormalne, że te 8,9 st.C podbijało aż przez 8 godzin od 22:00 do 6:00 ?

 

Moje zagwozdki:

- jak najlepiej obniżyć temp. w pokojach do 20,5 ? Czy próbować obniżać krzywą grzania poniżej 29 st.C czy stłumić przepływy na rotametrach ? Jeżeli obniżę krzywą grzania to obawiam się, że w łazienkach temperatura spadnie poniżej 23 st.C a tego bym nie chciał. Jeżeli będę tłumił przepływy to pogarsza mi się sprawność.

- generalnie: czy osiągane przeze mnie wyniki, tzn. zadana temperatura powrotu rzędu 31 st.C przy circa +4 st.C na zewnątrz w godzinach podniesienia nie jest za wysoka ? Jaka ona będzie gdy na zewnątrz temp. spadnie do -15 st.C ?

 

@rosomakx4 - skala [K] w podniesieniu i obniżeniu to nie są st.C. ale jak to interpretować to nie wiem ;) Dwa: wydaje mi sie, że zbyt wysokie podbicie i obniżenie obniżają sprawność układu gdyż oznacza to, że zwiększają się deltaT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na sterowniku widzę, że o 13:00 zadana temperatura powrotu ustawiła się na 31,0 st.C a temperatura powrotu była 25,3 st.C czyli deltaT jest (31,0+1,9-25,3=7,6 st.C)

Wczoraj o 22:00 przez analogię analogię było: 30,7 st.C, 23,7 st.C -> deltaT=(30,7+1,9-23,7=8,9 st.C) - czy to naormalne, że te 8,9 st.C podbijało aż przez 8 godzin od 22:00 do 6:00 ?

 

normalne po to tak to ustawiłeś żeby maksymalnie wykorzystać 2 taryfę i żeby ograniczyć ilość załączeń pompy;)

 

Moje zagwozdki:

- jak najlepiej obniżyć temp. w pokojach do 20,5 ? Czy próbować obniżać krzywą grzania poniżej 29 st.C czy stłumić przepływy na rotametrach ? Jeżeli obniżę krzywą grzania to obawiam się, że w łazienkach temperatura spadnie poniżej 23 st.C a tego bym nie chciał. Jeżeli będę tłumił przepływy to pogarsza mi się sprawność.

 

możesz i jednym i drugim sposobem spróbować ale rotametrami byłoby lepiej

tej sprawności to bym nie przeżywał bo nia ma związku z tematem

- generalnie: czy osiągane przeze mnie wyniki, tzn. zadana temperatura powrotu rzędu 31 st.C przy circa +4 st.C na zewnątrz w godzinach podniesienia nie jest za wysoka ? Jaka ona będzie gdy na zewnątrz temp. spadnie do -15 st.C ?

 

na pompie masz pewnie ustawione ograniczenie tem powrotu np.40 ,możesz to sprawdzić(krzywą grzania) na stronach producenta

 

;)

Dwa: wydaje mi sie, że zbyt wysokie podbicie i obniżenie obniżają sprawność układu gdyż oznacza to, że zwiększają się deltaT.

 

 

to nie to :no:

Edytowane przez kamyk68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalne po to tak to ustawiłeś żeby maksymalnie wykorzystać 2 taryfę i żeby ograniczyć ilość załączeń pompy;)

 

 

 

możesz i jednym i drugim sposobem spróbować ale rotametrami byłoby lepiej

tej sprawności to bym nie przeżywał bo nia ma związku z tematem

 

 

na pompie masz pewnie ustawione ograniczenie tem powrotu np.40 ,możesz to sprawdzić(krzywą grzania) na stronach producenta

 

;)

 

 

to nie to :no:

 

Na sterowniku pompy mam parametr "HC1 Return flow Maximum Temperature" ("Bieg zwrotny Temp. Max") ustawiony domyślnie na 50 st.C i tego nie zmieniałem. Sugerujesz jakąś modyfikację tego parametru ? Mógłbyś rozwinąć ten temat w kontekście optymalizacji ustawień ?

Z tego co rozumiem to cele do jakich powinno się dążyć to:

- minimalizacja temperatury zasilania (wyższa sprawność układu czyli COP) z zachowaniem oczywiście subiektywnego preferowanego komfortu cieplnego w poszczególnych pomieszczeniach poprzez ustawienie na rotametrach odpowiednich przepływów (w mairę możliwości jak najbardziej maksymalnie otwartych)

- minimalizacja ilości załączeń pompy (optimum to 3 - 4 załączenia na dobę)

- starać się aby jednorazowo pompa nie pracowała dłużej niż 8 godzin

- maksymalne wykorzystanie pracy w taryfie taniego prądu (dla rozliczających się w taryfie G12 lub G12w)

czy coś pominąłem ?

 

Mi w miarę udało się uzyskać te efekty, jedyne co mnie martwi to to, że w moim przypadku pompa przy temperaturze zewnętrznej +4 st.C pracuje od 3 dni pełne 10 godzin: 22:00-6:00 i 13:00-15:00, ale mam nadzieję, że czasy te skrócę (a bynajmniej zmniejszę ilość godzin pracy w nocy) gdy ustawię rotametrami odpowiednie przepływy aby w pokojach nie mieć sauny tak jak mam od dwóch dni.

 

PS. Gwoli prawdy: zdjąłem siłowniki z zaworów obwodów w rozdzielaczach i przestałem używać regulatorów temperatury w pomieszczeniach. Przekonałem się na własnej skórze, że to nie działa tak jak się planuje. Owszem, w początkowej fazie temperatury udawało się utrzymywać zgodnie z nastawami ale z każdym kolejnym dniem układ się "rozjeżdżał" - pompa pracowała zgodnie z ustawieniami "podniesienia" i "obniżenia" głównie w godzinach taniego prądu ale temperatury w pomieszczeniach zaczynały wymykać się spod kontroli, próbowałem to korygować wprowadzając odpowiednie przesunięcia czasowe w regulatorach pokojowych mające uwzględnić bezwładność podłogówki ale bezskutecznie. Jednak to prawda, że najlepszą strategią dla podłogówki jest utrzymywanie jak najniższej temperatury zasilania i maksymalnych przepływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dwie sprawy-pytania:

 

- nie ma w mojej pompie temperatury DZ ? Mam sterownik WPM 2006 w wersji: Prg.V = WPM_H_H62; Boot = 0301; BIOS = 0345.

Znalazłem jedynie parametr w menu "Dane robocze" o nazwie "Ochrona antymroz. Czujnik" i tutaj wyświetlają mi się w zależności od stanu pompy wartości w zakresie od circa +13 st.C gdy pompa nie pracuje i circa -2 st.C po np. 2 godzinach pracy. Czy to jest temperatura DZ ? Jeżeli tak to trochę mało te -2 st.C już po dwóch godzinach pracy i bardzo dużo przed pracą.

 

- jakie liczniki stosujecie jako podlicznik dla pompy ? Powinien to być licznik trójfazowy dwutaryfowy. Ja znalazłem jedynie to: http://www.fif.com.pl/produkt/55/1034 + zegar http://www.fif.com.pl/produkt/38/631

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro czujnik temperatury jest przy PC a stoi ona w ogrzewanym pomieszczeniu to przy braku obiegu DZ nie jest to dziwne chociaż oczywiście nie odzwierciedla prawdziwej temperatury DZ.

 

Pompa stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu (nie nazwę je kotłownią bo nie ma tam żadnego kotła :no:) w której mam jakieś +10 st.C (pompy pracując jednak grzeją pomieszczenie) więc sprawa się wyjaśniła.

 

Pompa wystartowała o 22:00 i mocno zastanawia i martwi mnie to, że zaraz po włączeniu się mierzona temperatura spadła gwałtownie (w zaledwie paręnaście sekund) z +11,7 st.C (przed załączeniem się pompy) do -0,8 st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz słabe lub walnięte dzc. Mnie nie spadło nigdy poniżej 5 st C

 

Rozmawiałem z instalatorem: mój sterownik pokazuje temperaturę powrotu czynnika do DZ i temperatura rzędu -1 st.C jest jak najbardziej prawidłowa. Spróbuję w weekend zaobserwować jaka ona będzie po kilku godzinach pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...