Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Metamorfoza naszego szaraczka


gopax

Recommended Posts

Ceny lepsze ma cis, ale biorąc pod uwagę gęstość sadzenia (Elfir napisała, że thuja co 80 cm a cis gęściej - w necie znalazłam, że co 50 lub mniej) to na mój kawałek potrzebowałabym 13 thuj x 53zł = 689 zł lub 22 cisy x 35zł = 770zł.

 

czyli cis wyjdzie i tak trochę drozej niż thuja, a jest bardziej pracochłonny... natomiast moja była sąsiadka (za płotem) koło muru z drugiej strony posadziła takie wąskie thuje i ładnie rosły bez przycinania (ona wyjeżdżała do Holandii, a lokatorzy ogród mają gdzieś)... kiedyś pytałam ją co to za gatunek, to powiedziała, że "SZMARAGD" dlatego taką nazwę podałam, ale Elfir już mnie wyprostowała, że nie ma takiego gatunku tylko odmiana:) i jeśli miałabym sadzić żywopłot to własnie coś takiego...

 

...Żywotnik "szmaragdowy" nie istnieje.

Rodzaj Thuja - Żywotnik

dzieli się na gatunki, z czego w Polsce używa się najczęściej dwóch + 1 mieszaniec tych dwóch.

Są to: żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) charakteryzujący się bardziej zwartym pokrojem, matowymi łuskami i tym, że na zimę brunatnieje oraz żywotnik olbrzymi (Thuja plicata), który ma luźniejszy pokrój, silniejszy wzrost, błyszczące łuski i pozostaje zimą zielony.

Ich mieszańcem jest żywotnik pośredni, zwany także nibyolbrzymim (Thuja x plicatoides).

Każdy z gatunków posiada wyhodowane przez człowieka odmiany. I tak żywotnik zachodni może mieć odmianę "Brabant", "Aureospicata" i inn. A taki żywotnik olbrzymi odmiany "Atrovirens" czy "Kórnik".

Natomiast istnieje odmiana żywotnika "Smaragd", która jest najprawdopodobniej mieszańcem tych żywotników (czyli Thuja x plicatoides), gdyż zachowuje zwarty pokrój ale nie przebarwia się na zimę na brunatno.

 

2012-05-14+10.53.19.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mania, u mnie jeszcze niema się co podobać, ale może kiedyś:rolleyes:...

 

W poniedziałki później wracam z pracy, to dzisiaj nie wiele udoło mi się zrobić, ale zepsuć i owszem;)

Rozebrałam bajorko i zaczełam formować je od nowa, ale zrobiło się ciemno i rozgrzebane zostało do jutra...

 

Skoro kula ma zostać, to pewnie powinnam ją trochę podciąć od dołu... korona prawie styka się z narożnikiem wiatki i ciężko tam kosi się trawę, więc pomyślałam, żeby koło tej tuji i przy wiatce dosadzić coś kolorowego na tle zieleni... mam róże niskie (białą i różową) i 2 małe hortensje, co będzie lepsze? a może coś sezonowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosi o czym Ty mowisz:( jest pieknie, nawet M pokazalam i tez mowi ze ladnie :yes: Masz juz duze drzewa i krzaki, sa zielone - to co ja lubie, iglaki wszedzie i jeszcze Ci ta wiatka obrosla pieknie bluszczem. Ja bym sie bala za duzo kwiatow zeby nie popsuc .

Nawet mala ortensja potrafi miec sporawa wysokosc i loscie rozlozy, ja nie radze bo wiadomo co u mnie na ogrodku, ale tylko pisze ze mi sie juz teraz podoba. Ja bym nic nie dosadzala jakby to moje bylo tylko ten plot zaslonila od ulicy.

 

Jak tam kuchnia? jak Ci sie jedzie na szufladach zamiast szafek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szuflad jestem bardzo zadowolona, w starej kuchni przecież też miałam 9 sztuk + 2 w spiżarni, ale teraz są szersze i głebsze to jest wygodniej:)

O podwórku napisze wieczorem, bo teraz ładna pogoda to idę coś pogrzebać... potem zrobie kilka fotek to będzie łatwiej pokazać o co mi chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro kula ma zostać, to pewnie powinnam ją trochę podciąć od dołu... korona prawie styka się z narożnikiem wiatki i ciężko tam kosi się trawę

 

Przede wszystkim niech krzewy nie rosną w trawniku. Trawnik to trawnik a rabata z krzewami i bylinami to rabata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawy zupełnie nie chciałabym likwidować, myślałam raczej o częściowym wycięciu i zrobieniu "otoczek" wysypaniu kory lub kamyczków ale w kaciku miedzy wiatką a kulką wydaje mi się, że coś musiłabym tam jeszcze dosadzić co współgrałoby z kulka i winobluszczem, tylko nie wiem co by to mogło być?????

fotomontarz iglaki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosik....tam gdzie masz bluszcz, jesli masz checi to Ci z gory mowie ze majac kamyczki pod nimi to udreka . Jak liscie opadna nie ma jak wygrabic z kamykow, z podsypki zreszta tez, to robota dla cierpliwych. mam ich dwa i oba z kamykami pod spodem. Czesc zbieralam rekami na kolanach, czesc wydmuchiwalam dmuchawa . Listki sa drobne jak wyschna na jesieni.

Nie wiem czy jak spadna na kore czy sa OK zeby z kora wymieszac jakby co, to co zostanie, to pewno Ci Pestka albo Elfi powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dmuchawa wydmuchuje korę. :(

Kamyczki przegrabia się i liście wpadają pod spód, ale nie wszystkie. Resztę, jak Mania pisze, trzeba wyskubać ręcznie. Koszmar.

Z korą można liście przegrabiać, ale też zależy od ilości tych liści. To się rozkłada, kora i liście, ale potrzebuje czasu. Teoretycznie korę dosypuje się na rabaty co sezon.

Rabaty ściółkuje się też skoszoną trawą. Działa jak kora.

Ale najlepsze są rośliny zadarniające, np. Niskie zimozielone trawy ozdobne, barwinek, który daje sobie radę nawet ze skrzypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszenie wokół roślin w trawniku i utrzymanie tego co nazywasz otoczkami to dużo pracy. Nie chcesz cisów, bo trzeba je strzyc, a to łatwiejsze i praca lżejsza niż szarpanie się kółeczkami w trawniku. Trzeba je przycinać żeby ładnie wyglądały i nie zarastały trawą. Jeżdżenie wokół nich kosiarką jest upierdliwe i wymaga trochę siły.

 

Nie elementów w ogrodzie, które mogą istnieć bez pracy ogrodnika i zachować ładny wygląd. Nie ma ogrodów bez obsługowych. Są tylko sposoby na ułatwienie i zmniejszenie ilości pracy. A tu nie ma co kombinować, bo inni już te błędy popełnili :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszenie trawników to robora mojego męża to juz potrafi :) stryrzenia krzewów musiałby sie uczyć, a jak mu coś nie wyjdzie to robotę zwala na mnie.

Do otoczek zastsowałabym obrzeże PCV jest dyskretniejsze i zapobiegaczarastaniu trawą i ciężka robota jest na raz.... Fakt liści się trochę boję ale winobluszcz ma duże to nie jest tak źle z wybieraniem... Trawę teżtrzeba pielęgnować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rób oczek w trawniku. To nie wygląda dobrze.

 

Rabata ma stanowić spójną kompozycję, a nie być rozproszonymi na trawniku pojedynczymi roślinami.

 

Moim zdaniem, póki nie masz nawadniania automatycznego lepiej posadzić rośliny okrywowe, które poradzą sobie z suszą (konkurencja korzeni roślin już rosnących): bergenię, bodziszek korzeniasty, barwinek, jasnotę, trzmielinę Fortune'a.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim niech krzewy nie rosną w trawniku. Trawnik to trawnik a rabata z krzewami i bylinami to rabata.

 

nie rób oczek w trawniku. To nie wygląda dobrze.

 

Rabata ma stanowić spójną kompozycję, a nie być rozproszonymi na trawniku pojedynczymi roślinami....

 

mój trawnik jest "pociety podjazdem i ścieżkami, więc ciężko tu mówić o całości, ale robiąc "otoczki" , nie mam na myśli oczek przy pojedynczych krzewach...

teraz przy pergoli (wiatce) rośnie zielsko, kawałek dalej z trawy wyrastają pojedyncze iglaki... jałowiec idzie do kasacji, ale zostaje kulka. Gdy dosadzę pod płotem tuje, to muszę je oddzielić od trawnika i jeśli to oddzielenie pociągnęłoby się dalej, wzdłuż wiatki i potem załapało jeszcze kulkę to tworzyłoby to jakąś całość a nie oczka w trawniku, starałam się to zaznaczyć na tym ostatnim fotomontażu na brązowo tylko potem od tui do chodniczka jest kawałek pusty (zaznaczony na biało)... może na chwielę przestanie padać to zrobie fotki z bliska i napieszę wieczorem więcej... teraz dentysta czeka na moje dzieci:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak moja dmuchawe przelaczam na tryb odkurzania to potrafi mi i kamyki wciagnac wiec tylko dmucham zeby nozy nie stepic :yes:

Gosik jak jestes ok z kamykami + liscie to syp :D Mi osobiscie sie kamyki bardzo podobaja, pomijajac fakt psa bo nie wnosi mi syfu do domu. Z liscmi na wysypke i wymerdane mowilam ze nie wiem bo sie nie znam, niektore liscie sa trujace albo cos tam, np ja ze swojego klona nie powinnam obsypywac na zime nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wam pokażę...

Dawno temu... po wyburzeniu stodoły i szopek oraz uporządkowaniu podwórka...

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=385892&d=1491432298

Widzicie kulkę koło pergoli? a tu w prawym rogu ten płożący krzew...... Dostaliśmy je w prezencie... malenstwa takie, że ciężko było na tamten czas wyobrazić sobie, jak będą wyglądały za kilkanaście lat... do tego jak widać nie było jeszcze podjazdu z polbruku i innych wyłożonych kostką ścieżek, więc było co kosić;)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=385893&d=1491432319

 

Na tym zdjeciu widać ten krzew przed wejsciem do domu a w tle po prawej jest też nasza choinka...

Wtedy trawa na wiejskim podwórku to było już coś i nikt nie przywiazywał uwagi do perfekcyjnego planowania i dlatego dzisiaj mamy to co mamy, czyli:

Nieco wieksza kulka i obok mały kawałek trawki, którą mam zlikwidować... wzdłuż pergoli widać wydzielone miejsce na sezonowe kwiatki... wzdłuż płotu mają byc tuje

 

p4.jpg

mam do przesadzenia takie coś

p6.jpg

i czy to coś nadawałoby się e miejsca tej trawy? bo na coś płożącego, zadarniającego to tam za mało miejsca, więc może lepiej przerobić to na rabatkę ciągnąca sie też wzdłuz drugiej ścianki wiatki

p4a.jpg

1999 - WAKACJE (1).jpg

2000 - WAKACJE (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten płożący krzew i to drugie maleństwo koło wejścia do domu, teraz wyglada tak:

p1.jpg

tzn. oba krzewy tak sie rozrosły, że wyeliminowały trawe miedzy nimi, tworząc w pewnym sensie całośc i ten płożącyj est coraz bliżej ogrodzenia...

p1a.jpg

 

Jeśli chciałabym wzdłuż tej części płotu też posadzic tuje, to muszę trochę przyciąc ten płożący (czytałam u Mani, że można, tylko nie bardzo wiem jak:() i wtedy iglaki też będą tworzyły pewną całość, którą można oddzielić od trawy lub jeszcze coś dosadzić w miejsce tej trawy miedzy krzewami a chodnikiem, chociaż ja lubię trawe i nie chcialabym się zupełnie jej pozbyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gasia, a może ten trójkącik przerobić w ogóle na „pełnokrwistą” rabatę z iglastymi o różnych pokrojach i kolorach wiecznie zieloną.

 

Mam pod ręką rysunek - plan, który pokazuje o co chodzi. On jest niestety na większy kawałek terenu, ale można się zainspirować wyborem roślin

 

Evergreen-Screen-Garden-Plan-hero.jpg

 

 

A) Juniperus x pfitzeriana ‘Gold Coast’, Zones 4-9

B) Tsuga canadensis, Zones 4-8

C) Berberis thunbergii ‘Atropurpurea’, Zones 5-8

D) Ajuga reptans ‘Variegata’, Zones 3-9

E) Chamaecyparis pisifera ‘Golden Mop’, Zones 4-8

F) Picea abies ‘Nidiformis’, Zones 3-7

G) Juniperus scopulorum ‘Wichita Blue’, Zones 3-7

H) Pinus strobus, Zones 4-9

I) Picea pungens f. glauca, Zones 2-8

J) Picea glauca var. densata, Zones 2-6

K) Picea pungens, Zones 5-10

L) Juniperus squamata ‘Blue Star’, Zones 4-9

Evergreen-Screen-Garden-Plan-102206552-1.jpg

https://www.lowes.com/creative-ideas/lawn-and-garden/evergreen-screen-landscape-plan/article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...