Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grille, wędzarnie, kominki ogrodowe


bohusz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

 

Nie "slanguj" ... do mnie to z łopatą trzeba ... Jakie jajeczko ... żółtko też ? :D

Pozdrawiam.

 

Dzięki, sprawdzę, co prawda raz robiłem ale za krótko widocznie siedziało w solance i za krótko parzyłem, szału nie było, d... nie urywało. Forest widzę, żeś też łasuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Łasuch olbrzymi ... niestety, jeżeli o wędzenie chodzi to kiepski ze mnie praktyk ...

Co z tym jajem ... ?:)

Pozdrawiam.

 

Z jajkiem to stara metoda jak świat, do wody ( solanki ) dokładasz tyle soli aż jajko wypłynie na wierzch. Niektórzy sobie tę metodę chwalą niektórzy nie. Ja stosuje. Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Za mało czytam chyba "wędlin domowych" ;) Muszę ponadrabiać.

Zawsze mnie bardziej interesował temat wznoszenia niż samego wędzenia i teraz wychodzi ...:D

No dobra ... a co poradzicie jak ktoś w ogóle soli nie używa (ja) i jej nie lubi? wędził ktoś i w ogóle konserwował mięso ktoś kiedyś bez soli kompletnie?

Na Ukrainie dorwałem swego czasu ryby suszone - na moje życzenie kompletnie bez soli. Jak to robili nie wiem ... bo na chłopski rozum muchy powinny swoje dawno zrobić. Ale we wsi gdzie byliśmy i takie rzeczy potrafili ... nie mówiąc już o suszonych albo wędzonych sterletach, jesiotrach, sumach i szczupakach w ... całości (suszonych) ... droższe niż kawior ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Za mało czytam chyba "wędlin domowych" ;) Muszę ponadrabiać.

Zawsze mnie bardziej interesował temat wznoszenia niż samego wędzenia i teraz wychodzi ...:D

No dobra ... a co poradzicie jak ktoś w ogóle soli nie używa (ja) i jej nie lubi? wędził ktoś i w ogóle konserwował mięso ktoś kiedyś bez soli kompletnie?

Na Ukrainie dorwałem swego czasu ryby suszone - na moje życzenie kompletnie bez soli. Jak to robili nie wiem ... bo na chłopski rozum muchy powinny swoje dawno zrobić. Ale we wsi gdzie byliśmy i takie rzeczy potrafili ... nie mówiąc już o suszonych albo wędzonych sterletach, jesiotrach, sumach i szczupakach w ... całości (suszonych) ... droższe niż kawior ...

Pozdrawiam.

 

Metoda takiego wędzenia jest prosta :) Wkładasz do wędzarki mięsiwo lub rybę i wędzisz dymem o temperaturze 20-23C przez ................ trzy tygodnie. Pewnie taką rybkę jadłeś :D Kiedyś dostałem w prezencie tak wędzonego jesiotra ( nieduży , ok. 20kg :D ) , którego konsumowałem przez pół roku, krojąc plasterki jak z szynki parmeńskiej.

Mogłeś też trafić na rybkę suszoną w pełnym słońcu ok. 2 tygodnie- robią tak nad Dniestrem i nad j. Świteź :) Delicje.... aż mnie zassało ..... a wszystko bez soli.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu o wędzeniu a ja w sobotę podciagnąłem komorę wedzarniczą o 7 wartst cegły i myślę że powoli koniec. Teraz myśle jak z tego zrobic jakiś węższy komin i zajmę się drzwiczkami z drewna do komory. Zawiasy już wmurowane. Na upartego już mógłby coś tam powędzić a w zamrażarce czeka 2kg łososia dzwonki i kilkanaście flądarek które przywieźliśmy wtydzień temu prosto z kutra z plaży po 5 zeta za kg :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwiczki zamontowane, po bokach są lekkie szpary gdyż cegła rozbiórkowa w nieco różnych wymiarach to i ciężko to wymurować tak aby szczelne było. Trzymajcie kciuki za jutrzejsze wędzenie. W planach flądry, dzwonko z łososia i ćwiartki z kurczaka :)

Pamiętaj o obiecanych fotkach bo mnie ślina juz na myśl wędzonych rybuch cieknie po rękawach :D:D;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o obiecanych fotkach bo mnie ślina juz na myśl wędzonych rybuch cieknie po rękawach :D:D;D

 

Fotki będą z pewnością tylko nie wiem czy dam rade tu je wstawić :)

 

Już nie mogę się doczekać a pogoda jak na razie sprzyja :)

 

Może nawet dziś trochę pozadymiam aby zobaczyć czy te nieszczelne drzwi nie będą zbytnim kłopotem i czy na szybko nie muszę czegoś tu wykombinować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzenie w nowym sprzecie zaliczone. O wiele łatwiej niż w beczce gdyż mamy jednostalny dopływ powietrza no i przelotnym deszczykiem nikt sie nie stresuje. Wszystko wyszło pyszne. W tym lapku mam ograniczone oprogramowanie i nie bardzo nawet wiem w czym pomniejszyć zdjęcia aby szło je na jakąś stronkę wstawić ale coś niebawem wymyślę :)

 

Z nowej wedzarenki jestem bardzo zadowolony :) Efekt końcowy bardzo smaczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...