Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grille, wędzarnie, kominki ogrodowe


bohusz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

.....To prawda. Projekt skad? Co do ksztaltu itd to mnie cos podobnego? Gdzie grillujesz (dobudowane osobne czy niestety na zmiane? Moze masz jakis projekt? Skad czerpales wzorce i dobre rady? Chetnie bym polukal na wymiary i bardziej drobiazgowe zdjecia.....

 

przecież o to mi chodziło :cool::cool::cool: ale ja tego nie powiedziałem.

 

p.s jest tego więcej ale sam musisz o tym sobie przypomnieć jak i o czym zabierałeś głos.........amen

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro koło południa jak pogoda pozwoli rozpalam wędzarnie i wędzę:

- 2 nieca 2 kilogramowe łososie w dzwonkach

- kilkanaście wypatroszonych śledzi - po raz pierwszy

- 1 kawałek leszcza od ogona

- 1 kilogramową szynkę - po raz pierwszy - zastanawiam się czy robić jako "surową" czy może sparzyć aby się nie ciągnęła

- 10 ćwiartek z kurczaka

Wszystko oczywiście wędzone na raz jedynie jedne krócej (np. śledzie), inne dłużej (np. szynka).

Jak nie zapomnę to pstryknę jakieś poglądowe zdjęcie i się nim podzielę. Jakbym nie kombinował inaczej efektami mojej pracy nie dam rady z Wami się podzielić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zastanawia mnie czy te zapachy jedne na drugie nie przejdą.Zawsze też wiedziałem gdzie i co danego dnia mój synio robił na praktykach :no:;).

Jeśli już tak sobie gadamy o tym co wkładamy do wędzarni a nie o jej bebechach;),to pozwolę sobie zwrócić uwagę na sposób wędzenia 1 kg szynki bez peklowania ale przed parzoną.Ryby już okiełznałem :D:hug:z ćwiartek wychodzi mi w wędzarce fajny kebab.Po odkorowaniu zgrabnie od kości przyprawiam i nadziewam na sztycę zakupioną u obiego :D.Bardzo ważne by kebab był mocno ściśnięty.Ma nieco inny smak jak u Turka-Mustafy ale do frytek i do bułki z piekarni z Kazimierza i sosem który sam modyfikuje to istne niebo w gębie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartofle pieczone w kominku. Zrobione na próbę, stały się dyżurną atrakcją imprez dla bezkominkowców.

Nie próbowałem, ale chyba można tak samo upiec ziemniaki, pyry albo grule :rolleyes:

 

Przepis: Umyte, jednakowej wielkości kartofle układamy przy szybie

kzk1.jpg

 

Czas pieczenia 1-2h, zależnie od temperatury . Co pól godziny przewracamy i sprawdzamy

 

kzk2.jpg

 

Upieczone podajemy np z masłem czosnkowym.

Przepis: dwa ząbki czosnku , natkę pietruszki solimy , drobno siekamy i mieszamy z łyżką masła

 

kzk3.JPG

 

Tu, w konfiguracji ze śledzikiem ;)

 

kzk4.JPG

 

Raczej nic nie zostanie na drugi dzień, ale gdyby, to tak upieczone kartofle nadają się do sałatek :p

Edytowane przez irqul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro koło południa jak pogoda pozwoli rozpalam wędzarnie i wędzę:

- 2 nieca 2 kilogramowe łososie w dzwonkach

- kilkanaście wypatroszonych śledzi - po raz pierwszy

- 1 kawałek leszcza od ogona

- 1 kilogramową szynkę - po raz pierwszy - zastanawiam się czy robić jako "surową" czy może sparzyć aby się nie ciągnęła

- 10 ćwiartek z kurczaka

Wszystko oczywiście wędzone na raz jedynie jedne krócej (np. śledzie), inne dłużej (np. szynka).

Jak nie zapomnę to pstryknę jakieś poglądowe zdjęcie i się nim podzielę. Jakbym nie kombinował inaczej efektami mojej pracy nie dam rady z Wami się podzielić :)

 

Proszę wrzucić choć jedną fotkę z tego konkretnego wędzenia.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartofle pieczone w kominku. Zrobione na próbę, stały się dyżurną atrakcją imprez dla bezkominkowców.

Nie próbowałem, ale chyba można tak samo upiec ziemniaki, pyry albo grule :rolleyes:

 

Przepis: Umyte, jednakowej wielkości kartofle układamy przy szybie

[ATTACH=CONFIG]147477[/ATTACH]

 

Czas pieczenia 1-2h, zależnie od temperatury . Co pól godziny przewracamy i sprawdzamy

 

[ATTACH=CONFIG]147483[/ATTACH]

 

Upieczone podajemy np z masłem czosnkowym.

Przepis: dwa ząbki czosnku , natkę pietruszki solimy , drobno siekamy i mieszamy z łyżką masła

 

[ATTACH=CONFIG]147484[/ATTACH]

 

Tu, w konfiguracji ze śledzikiem ;)

 

[ATTACH=CONFIG]147485[/ATTACH]

 

Raczej nic nie zostanie na drugi dzień, ale gdyby, to tak upieczone kartofle nadają się do sałatek :p

 

Szcun za "podejście" do kominka...zabawa na całego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 2 nieca 2 kilogramowe łososie w dzwonkach

- kilkanaście wypatroszonych śledzi - po raz pierwszy

- 1 kawałek leszcza od ogona

- 1 kilogramową szynkę - po raz pierwszy - zastanawiam się czy robić jako "surową" czy może sparzyć aby się nie ciągnęła

- 10 ćwiartek z kurczaka

 

http://s1.zmniejszacz.pl/108/20121110275__400299.jpg

 

http://s1.zmniejszacz.pl/108/20121111278__217462.jpg

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi byli gdzieś na Śląsku i trafili jakiś czas temu na festiwal karpia. Bardzo zachwalali wędzonego i następnym razem mam w planie takowego poczynić. Czy któryś z komunikatywnych czytaczy i pisarzy tego wątku miałby do napisania coś w tym temacie? Jak solić? Jakie kawałki? Jak wędzić? Najlepiej z autopsji a nie zasłyszane w autobusie gdzie jedna pani drugiej pani ... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi byli gdzieś na Śląsku i trafili jakiś czas temu na festiwal karpia. Bardzo zachwalali wędzonego i następnym razem mam w planie takowego poczynić. Czy któryś z komunikatywnych czytaczy i pisarzy tego wątku miałby do napisania coś w tym temacie? Jak solić? Jakie kawałki? Jak wędzić? Najlepiej z autopsji a nie zasłyszane w autobusie gdzie jedna pani drugiej pani ... :)

 

Najpierw trzeba złapać lub kupić. Następnie wypatroszyć. A potem już z górki...

http://slaskiesmaki.pl/pl/t/Karp_wedzony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jak solić? Jakie kawałki? Jak wędzić?...

Potwierdzam, że warto.

Wędziłem całego karpia, ok. 2kg, na ciepło. Peklowałem na sucho, w lodówce około doby . Przepis na peklowanie dowolny, mój jest w tej chwili nieprzydatny, ale wart przedstawienia. Sól i gałązki lubczyka. Lubczyk daje wspaniały zapach peklowanemu mięsu , można się zauroczyć :) W gotowej wędzonce jest niewyczuwalny.

Wędzę jak wszystko, na zimno przez kilka godzin, potem przez godzinę, dwie w temperaturze około 110stopni dopiekam

Pierwszy mój karp spadł. Tragedii nie było, mam w wędzarce siatkę, ale następnego wieszałem lepiej zabezpieczonego.

Fotka niestety tylko zwyczajnej kiełbasy

 

w1.jpg

Edytowane przez irqul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam wielkie. W obu przepisach jest wędzenie w całości. Myślicie, ze dlaczego? Nie uwędzi się lepiej jak będzie już pocięty na kawałki? To w końcu niemała ryba. Ja zawsze lubię końcówki bo lepiej osolone i obwędzone :)

 

Masz swój wyrobiony sposób wędzenia ryby w dzwonkach itp. to tak rób. Marynatę też masz .Nic ująć nic dodać.Jeśli mogę....... wędzony karp ,którego jadłem i we współpracy wędziłem był gotowy do spożycia po 2h wędzenia na ciepło.Nieco obciekł bo to tłusta ryba ale smakował wyśmienicie.

 

Wedzone_dzwonka_z_karpia_z_pustelni_1(1).jpg

 

w/w dzwonka jeśli pamięć mnie nie myli przeszywaliśmy sznurkiem do wędzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak baśnie i waśnie wkradają się w tematy o paliwach do kominka.Jeśli byłaby rozmowa o szynce rodem z Tyrolu skłonny jestem uwierzyć bo widziałem jak to robią ile czasu ma szynka i oczywiście jadłem na zbiorach.Wiara podobno czyni cuda.Albo masz lodówkę super hi-fi :D,albo produkt był zamrożony i po dwóch tygodniach wyjęty albo nafaszerowałeś chemią ,fosforanami itp innych opcji nie ma. :(.Jest jeszcze opcja czwarta ,którą ty przktykujesz.Moje wędliny wędzone na naturalnych przyprawach marynatach tak jak chleb bez konserwantów domowym sposobem robiony bez mrożenia długo nie poleży choć lodówkę mam z bajerami i nie tylko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...