Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grille, wędzarnie, kominki ogrodowe


bohusz

Recommended Posts

aleś mnie wystraszył.Jak to zdrowe???To można w wędzarni wędzić niezdrowo???:(

 

Wędzenie to sztuka opalania i dostosowania wędzarni niezależnie od wyglądu i konstrukcji do wydajności paleniska przy prawidłowym opalaniu. Nieumyślne i nieumiejętne wędzenie może być przyczyną powstawania w dymie wędzarniczym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), do których należy m. in. benzo[a]piren i przy okazji wiele innych nieciekawych związków, które do zdrowych nie należą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Postanowiłem odkopać temat.

Muszę się koniecznie pochwalić.

Dziś w wolnej chwili zainstalowałem moje nowe drzwiczunie, co ciekawe dębowe z elementami kutymi,

W sobotę biorę się za wędzenie rybek wg nowego przepisu,

jak mi wyjdą zdam relację i zamieszczę przepis,

podobno dobry.

a20130415114.jpg

a20130415114.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich, dzisiaj zostałem zaproszony na kawę do znajomego, ponieważ chciał żebym mu położył płytki na schodach, jednak po chwili rozmowy kolega wyszedł z inicjatywą że może bym mu grill z wędzarnią zrobił? Grill ma wyglądać tak jak niżej widocznym zdjęciu, nie ma być on ogromnych rozmiarów bo wymiary paleniska to patrząc od góry prostokąt o wymiarach: 50cm na 70cm. Przyznam szczerze że nigdy czegoś takiego nie tworzyłem chociaż budowlanką zajmuję się od dawna. Wynalazek ten ma być wybudowany na bardzo solidnym murze wykonanym z kamienia. Dlatego nie chcę tego muru niszczyć więc wymyśliłem że wyleję na nim taką mini stopę i nawiąże sie do niego za pośrednictwem zwykłego zbrojenia. (wywiertam w nim dziury, powbijam pręty i wszystko do kupy za zbroje) Grill ten znajdować się będzie większą częścią pod zadaszeniem, tylko jego tylna ściana jest narażona na deszcz podczas tzw. wycinki. Kolega dał mi wolną rękę w sprawie materiału dlatego mam takie pytania do was:

 

Czy pomysł z stopą na murze jest trafiony?

Jakiego materiału użyć? Myślałem nad cegłą klinkierową.

Czy mój plan z dwoma drzwiczkami (jedne zamykające wędzarnie a drugie grill) jest dobrym pomysłem?

Czy do tego aby w tym grillu był ciąg potrzebny jest jakiś popielnik?

Co zrobić aby dym z paleniska wędzarni był zasysany do kanału a później wylatywał przez komin?

Czy długość komina wykonanego z rury ocynkowanej która ma ok 2m będzie w czym przeszkadzać?

 

grill kazka.jpg

 

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dziś w wolnej chwili zainstalowałem moje nowe drzwiczunie, co ciekawe dębowe

Ciekawe, jak się sprawdzą(?) Trapi mnie pytanie, czy często będzie potrzebne czyszczenie ich wewnętrznych powierzchni z sadzy. Podejdę do tematu drzwiczek do mojego "kombajnu" w końcu lata. Planowałem zamówić metalowe (z blachy) u ślusarza. Gdyby jednak drewniane zdały egzamin, to pewnie też bym sam takie zrobił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czy pomysł z stopą na murze jest trafiony?

Niekoniecznie :D (ale o tym dalej)

Jakiego materiału użyć? Myślałem nad cegłą klinkierową.

Zapewne może być. Ja zbuduję z pełnej cegły rozbiórkowej i pokryję okładziną kamieniopodobną (na kleju elastycznym)

Czy mój plan z dwoma drzwiczkami (jedne zamykające wędzarnie a drugie grill) jest dobrym pomysłem?

Zbyteczne (popatrz powyżej na drzwiczki kominiarza)

Czy do tego aby w tym grillu był ciąg potrzebny jest jakiś popielnik?

Popielnik nie ma zbyt dużego wpływu na ciąg, za to ułatwia utrzymanie czystości w rejonie paleniska

Co zrobić aby dym z paleniska wędzarni był zasysany do kanału a później wylatywał przez komin?

Ja zbuduję kanał dymowy pod kątem max. 10 stopni (chcesz zmusić dym, aby sam wędrował poziomo?) Właśnie dlatego ta wylewka na murze nie zda (moim skromnym zdaniem) egzaminu. W mojej grillo-wędzarni dno tego kanału dymowego, to będzie tani gruzobeton (między pionowymi scianami)

Czy długość komina wykonanego z rury ocynkowanej która ma ok 2m będzie w czym przeszkadzać?

A co byś powiedział na czarne rury Bertrams o grubości 2 mm z szyberkiem dla tłumienia wypływu dymu?

Przecież dym powinien w komorze wędzarniczej "gościć" jak najdłużej. Jeszcze dziś można spotkać prymitywne wiejskie wędzarenki, gdzie tę rolę pełni stara, zmoczona wodą kapota nakładana na beczkę :D

Swoją drogą odważny jesteś, skoro podejmujesz się tak poważnego "zlecenia" mając tak dużo pytań :rolleyes:

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem z tym kanałem dymowym, planuję tam zamontować taką rurę, widziałem na hurtowni taka dość dużej średnicy, karbowana srebrna, nie wiem dokładnie jak to się nazywa. Wówczas mogę sobie dowolnie regulować kąt nachylenia, a będzie ona tylko obudowana cegłą. Jednak zostaną dwoje drzwiczek bo kolega tak chce, woli dwoje małych przedzielonych gzymsem na jedną cegłę niż jedne ogromne, popielnika też nie będzie żadnego otwieranego itp. jak w piecach, chodzi mi tylko o to że palenisko do grilla będzie zamontowane na wysokości jednej może dwóch cegieł nad dnem grilla, wówczas powstanie taki jak by popielnik na dnie. Palenisko wolę zrobić z drutów żeby była także cyrkulacja powietrza od dołu. Odnośnie twojej wypowiedzi że niby odważny jestem? Czy ja wiem czy odwaga ma tu coś do rzeczy? Robie to dla kumpla któremu nie zależy na czasie i na budżecie a chęć spróbowania czegoś innego niż tylko tynków, gipsów i płytek jest silniejsza odemnie. Nie orientujecie się na jakiej mniej więcej odległości powinienem umieścić gzyms nad paleniskiem do grilla ażeby dym szedł w komin a nie dookoła, oczywiście planuję mu pozostawić tak 2 lub 3 możliwości regulacji wysokości położenia ruszt.

 

P.S.Nigdy nie budowałem cegły w tzw. piramidę, jednakowoż chętnie spróbuję a nóż widelec się uda i nie trzeba będzie spawać ostrosłupa z blachy na dach. Nie orientujecie się na jaką mniej więcej długość stopniować cegły żeby się to nie zawaliło, chodzi o to ile przesunąć cegłę po cegle żeby uzyskać efekt piramidy a żeby się to nie zwaliło. (Może głupie pytanie bo egipcjanie pare tyś. lat temu na to wpadli nawet bez kleju ale mnie to nurtuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle chłopaki kombinujecie:). Tak dalej! Kilka drogowskazów. Rura z czarnej blachy nie wytrzyma w warunkach zewnętrznych zbyt długo, dajcie kwasówkę jeśli już musicie mieć rurę. Pytanie po co? To na czym wybudowany zostanie kanał dymowy jest bez znaczenia. Jego kąt nachylenia też (chyba, że piętro w dół:D). Wysokość komina gra tu pierwsze skrzypce, bo od tego zależy ciąg. Nikt jednak nie będzie przecież budował 5 m komina do wędzarni. Tam ma być słaby ciąg! A że się trochę podymi przy rozpalaniu?! Jak komuś to przeszkadza niech kupuje kiełbasę w Tesco...Kanał z kwasówki wystarczy piachem obsypać. Piramidkę z cegieł najbezpieczniej będzie zrobić dając 3/5 cegły na zaprawie, 2/5 wysunięte. Jak tego nie zadaszysz, i tak rozwali się po 2-3 sezonach. Można też fajnymi dachówkami okleić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak się sprawdzą(?) Trapi mnie pytanie, czy często będzie potrzebne czyszczenie ich wewnętrznych powierzchni z sadzy. Podejdę do tematu drzwiczek do mojego "kombajnu" w końcu lata. Planowałem zamówić metalowe (z blachy) u ślusarza. Gdyby jednak drewniane zdały egzamin, to pewnie też bym sam takie zrobił :)

 

Wcześniej miałem drewniane takie wciskane, były wewnątrz czarne i owszem, po dwóch sezonach czyszczenia nie wymagały, teraz mam metalową tylko cienką ramkę i zauważyłem, że zanim się piec dobrze wygrzeje potrafi się na niej skroplić i polecieć po kamieniach, daruj sobie jak możesz metalowe... będzie się po nich lało, a to zasadniczo obniży jakość wędzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z resztą, w komorze wędzarniczej zawsze jest czarno chyba, że nowa. Moją wędzarnię mogę ujarzmić do wędzenia szybrem, jak go otworzę to w niej grilluję na gorącym dymie, pomimo zadymionego wnętrza ciężko jest przypalić cokolwiek, wszystko jest czyste, gorące, cholernie pachnące i smaczne, nie ma porównania ze zwykłym grillem, którego właśnie z tej przyczyny obok nie pobudowałem.

20130503_104129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
daruj sobie jak możesz metalowe... będzie się po nich lało,

To pewnie przy dymie gorącym(?). Chętnie bym wykonał z drewna, ale z dębu? - to Mercedes. Może można z innego?

Ja się nastawiam na wędzenie w dymie zimnym (palenisko daleko od komory wędzarniczej) i wędzenie trocinami. W tej samej komorze na podobnych 2 dolnych prowadnicach będzie u mnie zawieszana wanienka blaszana na węgiel drzewny, a na dwóch górnych - metalowy grill. Dla zdrowszego wędzenia dym będzie odciągany w bok wentylatorem wyciągowym (nagrzewanie potraw samym żarem :cool:).

Nad kanałem dymowym będzie umocowana w ścianach blacha kotłowa (g=4 do 5 mm) a nad nią będzie komora do suszenia grzybów lub owoców (jednocześnie z wędzeniem lub samodzielnie). W sumie więc planuję cały kombajn 3-funkcyjny (wędzarka + grill+suszarnia :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dębowych nie powinno się do wędzarni stosować.

Drewno dębowe może zawierać sporo garbników, które utleniając się będą "psuły" smak wędzonych potraw. Mogą być gorzkawe lub kwaśnawe od tego. Z tego powodu nie stosuje się też własnie trocin dębowych do wędzenia, chociaż paradoksalnie, dają olbrzymią ilość dymu i niską jego temperaturę (zwłaszcza jak są niedosuszone).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dębowych nie powinno się do wędzarni stosować.

Drewno dębowe może zawierać sporo garbników, które utleniając się będą "psuły" smak wędzonych potraw. Mogą być gorzkawe lub kwaśnawe od tego. Z tego powodu nie stosuje się też własnie trocin dębowych do wędzenia, chociaż paradoksalnie, dają olbrzymią ilość dymu i niską jego temperaturę (zwłaszcza jak są niedosuszone).

Pozdrawiam.

 

Zamiast dębu można drzwiczki zrobić również sosnowe i to z jakiego drewna są wykonane nie ma wpływu na jakość potraw, drzwiczki są wyłącznie do zamknięcia komory i nie mają nic wspólnego z procesem wędzenia, czy grillowania.

 

Dębu do wędzenia śmiało można używać, daje produktom wspaniały brązowy kolor, ale warto przygotować drewno okorowane, będzie zdrowiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dębu do wędzenia śmiało można używać, daje produktom wspaniały brązowy kolor, ale warto przygotować drewno okorowane, będzie zdrowiej...

Potwierdzam :yes:

Już kilka razy jadłem wspaniałą kiełbasę i szynki z dzika wędzone na okorowanym drewnie dębowym z dodatkiem świeżych igieł jałowca :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No cóż ... przekazałem tylko stare prawidło sztuki wędzarniczej ... które jest jednym z jej kanonów :rolleyes:

A jako że gdzieś tam się "otarłem" o fach związany ogólnie z drewnem, mogę dodać od siebie że drewno dębowe w stanie świeżym zawiera w sobie tyle "fantastycznych" rzeczy że z niego właśnie produkowano dawniej np. dziegieć ... czyli ... smołę drzewną. Wystarczy je poddać obróbce termicznej i wygotować a następnie odparować wodę (tak w skrócie oczywiście) ...

Dziegieć jest znanym w całym świecie panaceum na wszelkie robactwo ... truje je doskonale ...

Pozdrawiam.

PS. Wystarczy spytać jakiegokolwiek właściciela masarni czy zaryzykował by podwędzanie swoich wyrobów trocinami dębowymi ... albo spróbować nabyć takowe do wędzenia ... :)

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wióry dębowe- często stosowane są do uszlachetniania, alkoholu i to nie tylko tego wędzinego sposobem domowym :)

dziegiedz- był wyrabiany z kory brzozowej

ps.

dla rozluźnienia tematu- zgodnie z tytułem wątku

pokaże swojego grila,bez wędzarki - bo nie wędze,

wszystko,razem zresztą pomieszczenia zrobiłęm sam,tymi rencami

004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Beczek dębowych do przechowywania wina się nie podgrzewa ani nie traktuje ogniem w przeciwieństwie do trocin ...

Ja tam generalnie to się nie znam na drewnie bo zaledwie piętnaście lat miałem zawodowo z nim styczność, ale to taka sama sucha destylacja czyli piroliza inaczej jak przy wyrobie smoły ...

A dziegieć to jednak z dębu najlepszy i najbardziej poszukiwany zawsze wychodził bo truł każdą zarazę w chłopskich obejściach ... z kory brzozowej robiło się go tylko dlatego że rosła wszędzie i bardzo szybko w porównaniu z dębem oraz była jej dużo większa ilość (przemysłowa) z hektara zrębu ... a takie tam leśne "dyrdymały ... "wikipedia" często "słabi" swoim poziomem i tym co zawiera :rolleyes: ...

Pozdrawiam.

PS. Bardzo ładny grill ... podobnie jak kominek :yes:...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...