Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grille, wędzarnie, kominki ogrodowe


bohusz

Recommended Posts

Wracając do grillo wędzarni którą bedę budował koledze. Założenia są takie: Buduje go w raz z kuzynem który już nie jeden grill wybudował, budowany będzie z kamienia, bo po co budować z cegły i oklejać kamieniem kupując dwa rodzaje materiału, to się trochę mija z celem. W środku natomiast będzie wyłożony cegłą szamotową na zwykłej zaprawie, kamień również będzie układany na zwykłej zaprawie (cement+piasek+woda). Zdecydowałem się na kamień również z tego względu że i tak zamawiam 40m2 kamienia na schody+posadzkę w altanie. Natomiast pojawił się taki problem:czy jest gdzieś określona średnica komina jaka musi być zastosowana przy danych wymiarach paleniska? A teraz lekki offtop: Czy kamień o grubości 2cm można układać na schodach w połowie zadaszonych na zwykłym kleju do płytek zewnętrznych Sopro?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie ignoruj foresta....

Dębina jest fajna z racji garbników....szczególnie w paleniskach otwartych. Beczki do wina z dębu...ich zdolność do " akumulacji aromatów" to dni pradawne aż do czasów niezmierzonych! A wióry dębowe dobre są, ale do.....bimbru! Masz whisky! Co innego żar dębu...popytaj zdunów!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie do specjalistów. zamierzam zrobić grilla. Będzie wykonany z takich elementów betonowych, jak do budowy ogrodzenia systemowego. Mam zamiar ułożyć je na kleju. Później, od wewnątrz ułożę cegłę szamotową na storc, a szczelinę między tymi elementami a cegłą zaleję betonem. Będzie to w pewnym sensie deskowanie tracone. Mam teraz jedną wątpliwość. Wiem, że cegła szamotowa nie lubi wilgoci. A zatem czy mogę ją narazić na kontakt z mieszanką betonową(ciekło-plastyczną)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź;) Czy mi się podoba? nie wiem, właśnie nikt z tego grilla chyba nie robił i tak sobie wymyśliłem, że spróbuje. Nie ukrywam, że podstawowym powodem są koszty. W porównaniu do klinkieru wyjdzie dużo taniej. Palenisko będzie prawdopodobnie 80x50 więc trochę cegły byłoby potrzebne. Poza tym, nie mam doświadczenia jako murarz i boję się, że nie wyszłoby idealnie;p A z tymi elementami wiem że sobie poradzę . Grill bedzie tak usytuowany, że z bliska będzie widoczny przód i jeden bok. Planuje na froncie/narożnikach wkomponować jakiś kontrastowy kolor lub klinkier, mam jeszcze kilka pomysłów jak to urozmaicić.... Wracając do tematu, grill będzie zadaszony. Cegła narażona będzie na wilgoć tylko podczas tego betonowania. Mam jeszcze jedno wątpliwość. Zadaszenie będzie w postaci płyty żelbetowej, na to prawdopodobnie dachówka. Czy beto nie popęka od temperatury, gdy będzie to załóżmy 80-100 cm nad paleniskiem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem na szybko coś. Ogólnie jak widać, grill ma mieć formę kominka. Trochę przemyślałem to jeszcze. Płytę zrobiłbym tak jak na przekroju, załóżmy 8 cm. Na tym konstrukcję drewnianą, pokrycie z dachówki. wszystko wykończone drewnem, łącznie z ścianą szczytową. Nie jestem pewien co do wszystkich wysokości, napisałem orientacyjnie, Czy takie będą wygodne? skanowanie0001.jpg skanowanie0002.jpgskanowanie0003.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
na uroczystościach związanych z 69 rocznicą Bitwy Partyzanckiej na Porytowych Wzgórzach ,było takie oto dziwo, ...

... ten był pierwszy z tej "serii"

http://www.chefpaul.net/kornik/BJ01.jpg

... i większy :)

BJ01.jpg

Edytowane przez Chef Paul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na uroczystościach związanych z 69 rocznicą Bitwy Partyzanckiej na Porytowych Wzgórzach ,było takie oto dziwo, może komuś potrzeba inspiracji [ATTACH=CONFIG]196438[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]196439[/ATTACH]

 

Kiedyś te beczki chefa może i były trendi te nowoczesne prezentują się w innym blasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

trza odświeżyć wątek nie tylko merytorycznie ale i wizualnie:cool:

Ostatnie tygodnie wakacji i nomen omen ciepła więc trzeba korzystać z grilla.

Oto jedna z ciekawszych ostatnio realizacji kominka, grilla oraz wędzarni. Niestety inwestorzy nie chcieli pieca chlebowego, bo nie i tyle:(

Projekt i realizacja SIS.

http://images62.fotosik.pl/76/c19ca7d0d4af7a73med.jpg

http://images62.fotosik.pl/76/5a183e54a625a3aemed.jpg

http://images62.fotosik.pl/76/e9653aeb705e3c67med.jpg

http://images63.fotosik.pl/76/6f77dd77b912599bmed.jpg

http://images62.fotosik.pl/76/4c04cf157459bb74med.jpg

pzdr i miłych chwil przy ogniu:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji pasji wędzenia i myślistwa na życzenie inwestora cała wędzarnia jest z dębu i działa jako " zimna". Dąb na wędzarnie pochodzi z kilkusetletniego kloca, same dechy sezonowały się 10 lat więc wszystko co nie wartościowe w dębie uległo zniszczeniu.

Ale wrzucę fotki, bo jeszcze muszę zawieść stół i krzesła:) aby było gdzie robotę " ochrzcić":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Sis czy do tej altany jest wejście z domu czy to samodzielny budynek doklejony do niego???Takie bajery z zimnym dymem na czele a pieca chlebowego nie chcieli.Toż to siok.:yes::D.Jest tam ławeczka i jak domniemam stoliko-półka na gadżety kulinarne.Czy aby nie zacina tam deszcz bo dach trochę skąpy z tej strony???Czy została przeprowadzona próba ale nie drożności instalacji dymowej(bo to norma) tylko z wędzeniem już wybranego rodzajy mięsa.Wędzenie zimnym dymem to wielka sztuka i choćby super hiper in-stalka to można dobrze namieszać przy konsumpcji.Jak rozwiązałeś pracę grilla.Fotka go pokazuje ale jednak za mało szczegółów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiewiór...Jest to samodzielny budynek.Deszcz jak mocno zacina to zawsze narobi kłopotu ale co tam, wszystko zaimpregnowane...Z resztą w trawniku zamontowane są zraszacze więc też "obsikują" a i za grillem jest ściana z łupka, podświetlana z której ciągle leci woda- taki bajer.

Dzisiaj jadę tam zawieźć meble i porobię fotki no i zobaczę czy wędził już właściciel.

Grill jest zintegrowany z paleniskiem. Można grillować i można cieszyć się widokiem płonącego ognia.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiewiór...Jest to samodzielny budynek.Deszcz jak mocno zacina to zawsze narobi kłopotu ale co tam, wszystko zaimpregnowane...Z resztą w trawniku zamontowane są zraszacze więc też "obsikują" a i za grillem jest ściana z łupka, podświetlana z której ciągle leci woda- taki bajer.

Dzisiaj jadę tam zawieźć meble i porobię fotki no i zobaczę czy wędził już właściciel.

Grill jest zintegrowany z paleniskiem. Można grillować i można cieszyć się widokiem płonącego ognia.

pzdr

 

Miały być fotki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...